Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[N16] Fotorelacja - diagnozowanie Almerki i aut z EOBD/OBD2


Gość wujek_trzcina
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość wujek_trzcina

Witam.

Postanowiłem sobie rozkminić, jak zdiagnozować Nissany z EOBD. Z racji tego iż wizyta w serwisie sporo kosztuje, praktycznie już pierwsza udana diagnostyka powoduje zwrot kosztów zakupionych akcesoriów. Oto opis.

 

Założenia:

 

- posiadasz samochód Nissan wyposażony w OBD2/EOBD, protokół komunikacji z pojazdem to ISO 9141-2. Oczywiście sposób który przedstawie aplikuje jak najbardziej do wszystkich pojazdów z tym systemem i protokołem.

U mnie: Almera Black Velveteen, 2001 1.8 N16

 

- posiadasz laptopa z portem usb, windows xp. Kupujesz przejściówkę USB -> RS232 (koszt ca. 25 zeta, alledrogo)

 

Teraz know how:

 

1) Kupujesz interfejs OBD2 na chipie ELM323

1interfejsvp2.th.jpg

 

 

Do komunikacji z pojazdem potrzebny jest interfejs. Interfejs pobiera bloki danych z pojazdu komunikując się z nim określonym językiem (różne protokoły to różne języki). W moim przypadku, kupiłem interfejs od usera allegro mari007 za 99 zeta. Z programem dostarczana jest płytka z programem PCMScan (full). W moim przypadku program ten okazał się nieprzydatny (ale tylko dla tego rocznika, młodsze auta prawdopodobnie będą działać). Za to interfejs obsługuje ISO 9141-2 oraz Keyword Protocol 2000 (KWP2000) - jest więc możliwość diagnozy aut mających OBD2/EOBD komunikujących się poprzez KWP2000. KWP2000 powinien również bez problemu odczytać zawartość ECU w VW Group. Czyli jak ktoś ma wrzuconą stuningowaną mapę wtrysku to możesz sobie podebrać ;) Ale tego nie sprawdziłem. Soft do tego mam. Elm323 to oznaczenie "scalaka". NOwszy ELM327 pracuje także w magistrali CAN-owskiej (> 2004 roku) Jak masz kase to kupuj ELM327, obsługuje dużo protokołow (ca. 350 zeta)

 

2) konfigurujesz przejściówkę USB

Musisz przyporządkować przejściówce COM1. Powiedzmy inaczej - po włożeniu przejściówki w port USB, w Panelu Sterowania pod portem COM1 musi pojawić się (w moim przypadku): Prolific USB to RS232 (lub bardzo podobnie)

Uwaga Są conajmniej dwa typy sterowników USB -> RS232: Prolific i FTDI. FTDI może nie działać (lektura zachodnich forów...)

3acom1hx9.th.jpg

3bcom1wm2.th.jpg

 

3) zasysasz program Digimoto i instalujesz, witaminujesz serialkiem.

PROGRAM Z WITAMINKĄ

Ustawiasz w programie interface na ELM (menu na górze Interface -> ELM) a w Settings->Measurement->Metric chyba że zaprogramowali Cię na jednostki angielskie :)

 

 

4) Idziesz do samochodu (najlepiej w klapkach :), jest lepszy klimat, ja poszedłem w papuciach i zadziałało)

W samochodzie: odpalamy laptopa. Podłączamy przejściówkę USB. Jeżeli wszystko jest prawidłowo będzie słychać dźwięk wykrycia nowego sprzętu. Do przejściówki podłączamy interfejs. Podłączamy się interfejsem w gniazdo diagnostyczne (mocno wcisnąć). W N16 jest ono pod kolumną kierwonicy (schyl się a zobaczysz). Odpalamy program Digimoto. Digimoto ma domyślnie skonfigurowany COM1 jako port komunikacji. Upewniamy się że wszystko podłaczyliśmy i odpaliliśmy.

 

1agniazdoobdeo5.th.jpg

 

 

5) Uruchamiamy silnik.

Jeżeli chcesz sczytać/skasować kody błędów to wystarczy włączenie zapłonu. Jeśli chcesz podejrzeć niektóre paramtery pracy - uruchom silnik.

 

6) W programie Digimoto klikamy:

Connection->Open

Jeżeli wszystko jest ok, to na dole okienka programu, w pasku stanu, zobaczymy Connected i ELM323

6digimotoconnectedra6.th.jpg

 

7) teraz sprawdzimy czy interfejs działa prawidłowo:

 

a) w Digimoto, w zakładce Charts, zaznaczasz Chart 1 Enabled a z rozwijanej listy wybierasz RPM - jeżeli pojawił się monitor obrotów i możesz zaobserwować reakcję na zmiany położenia pedału gazu (wykres real-time) tzn. że Twój chiński interfejs z alledrogo nie potrzebuje dodatkowej motywacji do pracy :), przejdź do punktu 8. Jeżeli nie widać nic (krzywa obrotów na zero) przejdź do punktu B)

7adigimotonodatayx7.th.jpg

 

 

B) musisz poprosić interfejs aby zechciał współpracować z Digimoto (mój tego potrzebował). Zakładam że jesteś połączony (patrz pkt 6).

Trick polega na wysłaniu do interfejsu prośby o jego łaskawą współpracę ;) robimy to tak:

- wchodzimy: Digimoto->Serial Interface, tutaj widzimy wchodzące serie danych (NO DATA)

 

- na dole, w wierszu poleceń z lewej strony przycisku SEND wpisujemy:

ATZ [enter] (wysyłamy sygnał resetowania się interfejsu) powinno się pojawić "ELM323 v 2.0"

 

- teraz druga komenda:

ATSI [Enter]

powinno się pojawić "BUS INIT.... OK"

 

7bdigimotopoleceniaxw8.th.jpg

 

Poleceniem tym wysyłamy komendę Slow Init - ELM323 gada tylko przez Slow Init. Jeżeli ATSI nie zadziała na Twoim interfejsie to pewnie masz ELM327, wpisz ATFI (Fast Init). Mi zadziałało przez ATSI. Chcesz wiedzieć więcej? Idź na stronę elmelectronics.com i tam szukaj manuala do ELM323 lub svojego.

 

UWAGA: Jeżeli nadal nie widzisz pomiarów

- Connection-> Close

- punkt 7b

- Connection-> Open

 

albo

- Connection-> Close

- Connection-> Open

- punkt 7b

 

Jak się chwilę pomęczysz - na 100% zadziała. Ew. wyłącz i włącz zapłon, lub przy wyłączonym zapłonie wyjmij i włóż wtyk fejsu w gniazdo. Musi zadziałać. Screen poniżej przedstawia opisywaną sytuację przy włączonym zapłonie i nagrzanym silniku (stąd RPM = 0)

7cdigimotonodata2ct9.th.jpg

 

8) Teraz możesz sczytać kody błędów (zakładka Error Codes) podpatrzeć na wskazania pracy silnika, prędkość pojazdu (Gauges, Charts) odczytać dane zamrożonej ramki (Freeze Frame Data - błędy z przeszłości.. ;) ) a nawet zmierzyć sobie czas 0-100 km/h (Quarter Mile) ale działa to lipnie bo pobiera informacje ze zbyt wolnym odświeżaniem.

 

Poniżej przykładowe screeny:

97375650qy7.th.jpg

 

10uv0.th.jpg

 

Pozdrowienia od Wujka_Trzciny :)

P.S. wszystkim zainteresowanym za darmo zdiagnozuję samochód. Kto chce, może dać za tą usługę co łaska, to wtedy szybciej uzbieram na fejs do nisków które mają 14-pinowe gniazdko diagnostyczne i również będę diagnozował za friko :)

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wujek jexziesz na zlot? ;)

jak tak to zabierz tą zabawkę ze sobą :):D

Bedziesz miał dużo pracy a i trochę kasy taż napewno przytulisz :diabel:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wujek_trzcina

N15 bedzie miala prawdopodobnie 14-pinowe gniazdo diagnostyczne -> musisz zakupic odpowiedni interfejs. Moze robie zbyt wielka reklame, ale nie widzialem fejsa do nismo 14-pin u nikogo procz tego samego usera gdzie kupilem swoj interfejs. Aha, Almy N15 nie zdiagnozujesz za pomoca standardowego softu Musisz miec consulta lub jego darmowy odpowiednik. Posiadam ten soft, dam za free :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wujek_trzcina

W n15 powinno sie to udac ale glowy nie dam.. W N16, za pomoca OBD2 zdiagnozujesz tylko silnik. Musialbym miec fejs i zywy organizm do testow ;) Soft dla N15: Calamsult, ECUtalk, DDLReader. Wszystko u wujka_trzciny. Odezwij sie jak kupisz juz fejs ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wujek_trzcina
almere mam identyczna jak ty 2001, 1.8 i nawet tez czarna ;D

szacun :)

Wiesz co - wroce do domu i przekminie serwisowke, wtedy sprobuje odpowiedziec ok?

 

[ Dodano: Wto 29 Kwi, 2008 16:00 ]

[ Dodano: Wto 29 Kwi, 2008 15:09 ]

http://moto.allegro.pl/it...ejs_nissan.html

takie cos kupiles to chyba juz podrozalo

 

Takie wlasnie bedzie dobre to N15, kosztowalo wlasnie tyle. Do N16 szukaj za 99 zyla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rzeczywiscie opis bardzo konkretny - czapki z glow :)

Moge dodoac od siebie ze chilowo rozprowadzany jest za friko program OBD Nissan Scan Tech - warto go sprawdzic bo slyszalem ze jest lepszy od DataScan'a i reszty.

 

stronka: http://www.geocities.com/obdscantech2000/

name: Temp Access

serial: PRXQ6HQD98F3UTQF

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poduchy i ABS ponoć gadają po CAN-ie w N16 (tak niby wynika z manuala i schematów). Po po szynie CAN jest też komunikacja z immo i radiem ew navigą, jak ktoś ma. Czyli zatem u mnie EML327 wchodziłby w grę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wujek_trzcina

p_flori , wygląda na to że tak. Bardzo prosiłbym Cię o zamieszczenie fotorelacji gdybyś zakupił fejs i pomyślnie przeprowadził diagnostykę - orajt? Byłyby to cenne informację. Thanks in advance, wujek_trzcina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbujemy, na razie mam kupca na auto, więc nie wiem, czy zdążę, ale jeśli tak - to kolega chętnie (mam nadzieję) wykona we własnym zakresie budowę fejsu (lubi dłubać i lutować, tylko dorwać schemat). Robił fejsy do instalacji gazowej, to pewnie i zrobi do auta. Może wyjdzie taniej. Jakby co napiszę co i jak.

 

[ Dodano: Wto 06 Maj, 2008 21:17 ]

CAN to CAN, natomiast, powiedz, czy Twój fejs gada po linii KKL? Mam na myśli EML323?

Bo jeśli poduchy i ABS obsługuje ten sam protokół, to wystarczy może piny zamienić, przepiąć się z sygnałem z linii 7 złącza CARB (sterownik silnika) na inne linie (nie pamiętam gdzie w N16 jest sygnał poduch i ABS-u). Wtedy może 323 też da radę? jak myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wujek_trzcina

p_flori Tak, gada po KL. W nisku jest chyba jedna linia K, dwie są w grupie VW i tam na drugiej linii K masz poduchy absy i inne wynalazki - mam taki fejs na stanie, grupa vw 97-04 bada się na tym idealnie, tylko trzeba uważać na poduszkę bo miała fabryczną wadę i sama diagnostyka powodowała tzw. CRASH ERROR, później powstały patche na to.. Mam 20 pinów i podejrzewam że fejsik przy diagnozie automatycznie je przełącza żeby pobierać info z innego pinu ale nie daje to żadnych rezultatów. Dla ułatwienia zestawienie:

 

protokoły diagnostyczne:

ISO 9141-2, przewód K/L, kody błyskowe <- sterowanie silnika Almy jedzie na tym

SAE-J1850 VPW (GM,...)

SAE-J1850 PWM (Ford)

CAN ISO 11898 ISO 15765-4 (OBD)

CAN Highspeed, CAN Middlespeed

CAN Lowspeed i jednoprzewodowy

 

Wniosek: przypuszczam że jak przepniesz piny to się nie dogadasz z poduchą.

Ciekaw jestem Twojej opinii.

Pozdro.

 

[ Dodano: Sro 07 Maj, 2008 00:22 ]

Krunch:

 

a czy za pomoca tego softu da sie wyregulowac np AFR?

co mozna z tym ciekawego zrobic? :]

 

almere mam identyczna jak ty 2001, 1.8 i nawet tez czarna ;D

 

1. nie da się tego zrobić AFR. Jeżeli chcesz się bawić to polecam Coobcia sposób na tuning

 

2. można podejrzeć parametry pracy najpotrzebniejszych czujników tj sond lambda i temperatury czynnika chłodzącego. Sczytać i skasować błędy ECU i tym samym zgasić lampkę MIL

 

p-flori,

nadal mam rozkminkę. W serwisówce pokazują że ABS i AIRBAG idzie zdiagnozować CONSULTEM-II. Powtórze 1x jeszcze: moja hipoteza jest taka, że ABS i AIRBAG chodzą po innym protokole którego nie obsługuje mój interfejs. Gdzie mogę wyczytać po jakim protokole chodzą w/w moduły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość vqsoft1
p_flori Tak, gada po KL. W nisku jest chyba jedna linia K, dwie są w grupie VW i tam na drugiej linii K masz poduchy absy i inne wynalazki - mam taki fejs na stanie, grupa vw 97-04 bada się na tym idealnie, tylko trzeba uważać na poduszkę bo miała fabryczną wadę i sama diagnostyka powodowała tzw. CRASH ERROR, później powstały patche na to.. Mam 20 pinów i podejrzewam że fejsik przy diagnozie automatycznie je przełącza żeby pobierać info z innego pinu ale nie daje to żadnych rezultatów. Dla ułatwienia zestawienie:

 

protokoły diagnostyczne:

ISO 9141-2, przewód K/L, kody błyskowe <- sterowanie silnika Almy jedzie na tym

SAE-J1850 VPW (GM,...)

SAE-J1850 PWM (Ford)

CAN ISO 11898 ISO 15765-4 (OBD)

CAN Highspeed, CAN Middlespeed

CAN Lowspeed i jednoprzewodowy

 

Wniosek: przypuszczam że jak przepniesz piny to się nie dogadasz z poduchą.

Ciekaw jestem Twojej opinii.

Pozdro.

 

[ Dodano: Sro 07 Maj, 2008 00:22 ]

Krunch:

 

a czy za pomoca tego softu da sie wyregulowac np AFR?

co mozna z tym ciekawego zrobic? :]

 

almere mam identyczna jak ty 2001, 1.8 i nawet tez czarna ;D

 

1. nie da się tego zrobić AFR. Jeżeli chcesz się bawić to polecam Coobcia sposób na tuning

 

2. można podejrzeć parametry pracy najpotrzebniejszych czujników tj sond lambda i temperatury czynnika chłodzącego. Sczytać i skasować błędy ECU i tym samym zgasić lampkę MIL

 

p-flori,

nadal mam rozkminkę. W serwisówce pokazują że ABS i AIRBAG idzie zdiagnozować CONSULTEM-II. Powtórze 1x jeszcze: moja hipoteza jest taka, że ABS i AIRBAG chodzą po innym protokole którego nie obsługuje mój interfejs. Gdzie mogę wyczytać po jakim protokole chodzą w/w moduły?

 

z innej beczki jaki dokladnie kupieles ten interface ? ten gosc nie ma teraz nic po 9 pln:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam zamierzam kupić OBD2 ELM327 właśnie taki gdyż świeci mi się check engine i po zresetowaniu lampki w servisie znowu sie zaświeciła, więc chce sam wiedzieć co jest grane zanim oddam specom

samochód i mnie skasują odpowiednio za usługę. Moje pytanie brzmi czy ten interfejs będzie odpowiedni do mojego modelu. Dopiero kupiłem ten samochód więc zero doświadczenia z nissanami mam, stąd takie laickie pytania zadaje. Nic nie piszecie o 327 a jest chyba lepszy od 323 tak mi sie wydaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dzis doszedl interfejs do N15. Korzystam z przejsciowki usb-->com i nie bylo zadnych problemow. nalezy tylko pamietac, zeby ustawic odpowiedni port com i ten sam pozniej w programie. Co do samych przejsciowek to po wielu roznych doswiadczeniach polecam te na chipie PROLIFIC PL2303. Cena rozsadna a jak narazie wszystko dziala. Ja zabardzo jeszcze nie wiem o co chodzi z tymi wszystkimi parametrami, bo dopiero sie tego ucze, ale jezeli ktos z okolic Zabrza chce zapiac swoja N15 i rozumie to co sie tam wyswietla to nie ma problemu :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...