Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Jak sprawdzić klimatyzację?


Gość KaZeLoT
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Prawdę mówiąc to nie do końca wiem jak sprawdzić działanie klimy.. Obroty troszkę wzrastają na biegu jałowym, ale szum w okolicy sprężarki jakoś specjalnie się nie zwiększa.

No i różnicy pomiędzy włączonym nawiewem z klimą i bez nie dostrzegam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzę podjechać do jakiegoś serwisu klimy. W Łodzi taka przyjemność kosztuje 150 złociszów. A wchodzi w to sprawdzenie szczelności, wypuszczenie chłodziwa i oleju, nalanie nowych płynów. W mojej almerce klima może nie jest tak bardzo wydajna jak w brata Alfie 145 ale i tak mozna nieźle zmarznąć :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak klima jest załączona to siliczek jakby ciężej chodził a tak poza tym to chyba nic nie słychać. Ostatno byłem na sprawdzeniu i nabiciu i ulżyło mi że wszystko jest OK jest szczelna i działa. Działała dobrze ale. nie wiedziałem jak poprzedni właściciel dbał i czy jest i ile jest tego chłodziwa oleju itp. Zapłaciłem 150zł i po tym zabiegu zniknoł taki dziwny zapach. Tak więc polecam udać się na nabicie i sprawdzenie. Wydaje mi się że warto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do klimy, to warto ja nawet w czasie zimy wlaczac by sobie pochodzila troszke. Zapobiegnie to szybkiemu ulatnianiu sie plynu (freonu?). Ja jestem przed zabiegiem nabicia klimy i sprawdzenia jej, pod katem szczelnosci. W moich stronach taka przyjemnosc kosztuje 100zł...

A przyczyna niedzialania klimy jest najczesciej wlasnie brak rzeczonego plynu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy jaką masz, auto czy zwykłą.climatronic nie włączy sie jak jest chłodno na zewnatrz uruchomi sie tylko tryb wyciagający wilgoć i odszraniający. ręczna powinna się włączyć zawsze.możliwe jest również że nie masz gazu. podjedz do jakiegos dobrego zakładu mechaniki i poproś o dobicie/ew. nabicie i sprawdzenie klimatyzacji. podłączą ci dwa przewody wypompują gaz potem sprawdzą czy próżnia się utrzymuje i jeśli bedzie ok to nabiją ją od nowa i po ptakach 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc to nie do końca wiem jak sprawdzić działanie klimy.. Obroty troszkę wzrastają na biegu jałowym, ale szum w okolicy sprężarki jakoś specjalnie się nie zwiększa.

No i różnicy pomiędzy włączonym nawiewem z klimą i bez nie dostrzegam.

jesli nie amsz gazu w klimie to nie zalaczy sie, wentylatory niewystartuja ITP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do klimy, to warto ja nawet w czasie zimy wlaczac by sobie pochodzila troszke. Zapobiegnie to szybkiemu ulatnianiu sie plynu (freonu?). Ja jestem przed zabiegiem nabicia klimy i sprawdzenia jej, pod katem szczelnosci. W moich stronach taka przyjemnosc kosztuje 100zł...

A przyczyna niedzialania klimy jest najczesciej wlasnie brak rzeczonego plynu. Pozdrawiam

freonu to sie chyba juz nie stosuje od kilku latek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy jaką masz, auto czy zwykłą.climatronic nie włączy sie jak jest chłodno na zewnatrz uruchomi sie tylko tryb wyciagający wilgoć i odszraniający. ręczna powinna się włączyć zawsze.możliwe jest również że nie masz gazu.

Dzięki za rady, miałem i tak podjechać do uzupełnienia, ale wolałem się upewnić, czy moje obawy o to czy coś nie jest przypadkiem uszkodzone i szykuje się większa naprawa.

Gdzieś przeczytałem, że powinno się co 2 lata wymieniać osuszacz. Prawda to ili niet...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wlasnie tydzien temu bylem u kolesia ktory naprawia instalacje chlodnicze w tym klimatyzacje. Pojechalem do niego bo w sierpniu zeszlego roku nabilem u niego i wyregolowalem klime. A teraz na wiosne po wlaczeniu klimy nie chlodzi, a silnik jakby nie dostawal obciazenia, tak jak ma to miejsce przy sprawnej instalacji.

Koles najpierw sprawdzil cisnienie w ukladzie (obwod wysokocisnieniowy, cienkie rurki) i wyszlo na to ze wszystko ucieklo. Prawdopodobnie rurka ma mikropekniecia. Szykuje sie dorabianie rurki... Cale szczescie ze koszt nie przekroczy 200PLN :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc to nie do końca wiem jak sprawdzić działanie klimy.. Obroty troszkę wzrastają na biegu jałowym, ale szum w okolicy sprężarki jakoś specjalnie się nie zwiększa.

No i różnicy pomiędzy włączonym nawiewem z klimą i bez nie dostrzegam.

Jak nie czujesz różnicy, to duża szansa, że masz mało czynnika chłodzącego (albo wcale). W takim wypadku dalsze używanie klimy grozi spaleniem klimy. Najlepiej sprawdzić, włączając klimę i dotykając grubego, metalowego przewodu od klimy (u mnie w P10 po lewej stronie silnika. Powinien bardzo szybko zrobić się bardzo zimny. A najlepiej, tak jak pisali koledzy, zawitać w jakimś warsztacie od klimatyzacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość KaZeLoT

Już byłem. W układzie nie było w ogóle czynnika. Być może też ma problemy ze szczelnością, ale jak robili próby azotowe, to niby nie uciekało. Teraz nabita jest, ale i tak się nie włącza. Układ sterowania nie zezwala na załączenie klimy, jak stwierdzili, być może po skasowaniu usterek się odblokuje, a jak nie, to czeka mnie wizyta u elektryka samochodowego. Po wyjęciu przekaźnika i jego zmostkowaniu klima zadziałała, więc nie jest tak źle... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ja też mam awarię klimy po zimie. W zimę uruchamiałem i było wsztsko OK - a teraz nie działa. Byłem u kolegi i sprawdził. Mam rozszczelniona sprężarkę a przez to wyleciał gaz. KOszt naprawy podobno cos ok 400 - 450 zł. Ciekawe co z tego wyjdzie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość KaZeLoT

Ale się wkurzyłem. Jak już pisałem, nabili mi w sobotę klimę, ale elektryka szwankowąła. Pojechałem w poniedziałek do elektryka, zaczął sprawdzać, przez chwilę klima pochodziła i nagle... Puffff:!: :!: :!: Cały czynnik chłodzący sp...:!: Przetarł się przewód od klimy o mocowanie silnika pod półką akumulatora. Był w gumowej osłonce, ale ona się przetarła, a potem dostał sam przewód. Jak sprawdzali w sobotę klimę była szczelna, a jak chwilę popracowała, to wężyk puścił. JASNA CHOLERA :!: :!:

 

Sprawdźcie u siebie, czy przypadkiem też Wam się w tym miejscu nie przeciera :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetarł się przewód od klimy o mocowanie silnika pod półką akumulatora. Był w gumowej osłonce, ale ona się przetarła, a potem dostał sam przewód. Jak sprawdzali w sobotę klimę była szczelna, a jak chwilę popracowała, to wężyk puścił. JASNA CHOLERA :!: :!:

No wlasnie ten przewod jest oryginalnie aluminiowy i jest narazony na uszkodzenia. W przewodzie tym panuje wysokie cisnienie.

U mnie wlasnie ten przewod bedzie wymieniany na miedziany o rozmiarze 8mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Stranger

Jak tak sobie czytam, to zastanawiam się czy i u mnie nie jest to samo... Wprawdzie chodzić, napewno chodzi, bo w czasie deszczu szybki osusza w mig, ale chyba chłodziwa zostało jak na lekarstwo. Chyba muszę podjechać do jakiegoś speca żeby mi sprawdzili... Ile kosztuje takie standardowe nabicie klimy?

 

Z tą klimą to same problemy... Mówiłem, że lepiej mieć bulaj w dachu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość KaZeLoT
U mnie wlasnie ten przewod bedzie wymieniany na miedziany o rozmiarze 8mm.

A nie spowoduje to zmiany objętości układu? Nie będziesz musiał większej ilości czynnika "ładować"?

Ile kosztuje takie standardowe nabicie klimy?

W moich okolicach pełne ładowanie czynnika (miałem pustynię) ze sprawdzeniem ciśnienia suchym azotem kosztowało 150 PLN.

Niestety w dalszym ciągu mam pustynię, a do tego trzeba pospawać lub wymienić rurkę, ponownie nabić i sprawdzić czemu się nie załącza. Sic :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już wiem ile u mnie będzie kosztowało. 450zł naprawa (cos tam chyba z dławicą było - wymiana koszt nowej 120zł), nabicie gazem 150zł i odpleśnianie (odgrzybianie) 100zł i robota 80zł. Sądzę że nie zostałem oskubany z pieniędzy i mam nadzieję że będę zadowolony z usługi. :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecacie jakąś firmę w Wa-wie, która robi przeglądy klimy i nie robi ludzi na kasę? Moja klimka też coś cienko przędzie... Pewnie też będę musiał uzupełnić "czynnik chłodzący".

Z góry dzięki za info!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wlasnie ten przewod bedzie wymieniany na miedziany o rozmiarze 8mm.

A nie spowoduje to zmiany objętości układu? Nie będziesz musiał większej ilości czynnika "ładować"?

Nie, poniewaz aluminiowa rurka tez ma srednice 8mm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpleśnianie (odgrzybianie) 100zł i robota 80zł.

Ja to sam robiłem dwie niedziele temu. Aktywna piana kosztowała mnie ok 20 zł .Starczy jej na 2 razy. Całośc roboty - może 10 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość KaZeLoT

W Gorzowie ściągnięcie czynnika, sprawdzenie szczelności suchym azotem i ponowne napełnienie kosztuje od 120 PLN, z czego dokładny koszt zależy od tego, ile brakowało czynnika. Ja nie miałem w ogóle, to wyniosło mnie 150 PLN z robocizną. Odgrzybienie kosztuje ok. 60 PLN z robocizną oczywiście.

W Bydgoszczy napełnienie ze sprawdzeniem szczelności i odgrzybieniem kosztuje 230 PLN.

A te 80zł to chyba za naprawę, a nie za robociznę przy napełnieniu i odgrzybieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Gorzowie ściągnięcie czynnika, sprawdzenie szczelności suchym azotem i ponowne napełnienie kosztuje od 120 PLN, z czego dokładny koszt zależy od tego, ile brakowało czynnika. Ja nie miałem w ogóle, to wyniosło mnie 150 PLN z robocizną. Odgrzybienie kosztuje ok. 60 PLN z robocizną oczywiście.

W Bydgoszczy napełnienie ze sprawdzeniem szczelności i odgrzybieniem kosztuje 230 PLN.

A te 80zł to chyba za naprawę, a nie za robociznę przy napełnieniu i odgrzybieniu.

W Warszawie w ShellServ (czy jakos tak) widzialem afisz reklamujacy sprawdzenie klimatyzacji z dopelnieniem czynnika za 199PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...