Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Tempomat


JacekS
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Więc może pytanie od innej strony: czy okablowanie jest uniwersalne i zawiera niezbedne wiazki i pny na wtyczkach? Ktos to sprawdzal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chcielibyśmy byś Ty był pierwszy.........a najlepiej Grzmotu bo sobie raczej sam nie poradzisz.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Od któregoś tam roku nie miały wszystkie tempomatów ? 

 

Taśma kierownicy montowana w uboższych o ten bajer xtrailach może być prostsza o o kilka kabelków. Sam komputer może mieć wyłączoną tę funkcję.
Myślę ,że najprościej sprawdzić było by instalację czy jest dostosowana poszukując wtyczki przy pedale sprzęgła do czujnika jego włączenia. 

Niech ktoś z tempomatem zanurkuje i cyknie zdjęcie jak wygląda i ilo przewodowa wtyczka tam siedzi.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśma i wiązka raczej będzie ta sama. Wszystko powinno być znormalizowane. Co prawda, diesel/benzyna mogą się różnić. No i ten komputer, który musi jeszcze wiedzieć o tempomacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim 2004r gdy odkręcałem airbag to nie widziałem w kostce dodatkowych wolnych przewodów poza tymi do sterowania radiem i klaksonem) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już jakiś trop. A kasetka miała miejsce na szerszą taśmę? Raczej byłby problem ze zwijaniem. Rozbierałem takie coś w fiatach i bez względu na wyposażenie taśma była jednakowa. Podobnie wiązki. Nieużywana kostka/wtyczka była spięta trytką do wiązki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę niedługo rozkręcał to pocykam zdjęcia.  Przydały by się też fotki kogoś z tempomatem i mogli byśmy myśleć.

 

Przypuszczam,że od 2006 roku mogły iść zunifikowane taśmy i wiązki przystosowane do tempomatu i tam roboty było by dużo mniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzebie na niemieckim forum, ale wszyscy do Xsa polecają coś takiego http://www.stahlgruber.de/Kataloge/elektrik/index.php?sb=13717

Pisaliśta zresztą o tym tu http://forum.nissanklub.pl/index.php/topic/91584-jak-zamontowa%C4%87-tempomat/

Wygląda na to że w starszych rocznikach po prostu niema innej możliwości. Pamiętacie tego Xsa ? http://otomoto.pl/oferta/nissan-x-trail-4x4-klimatronikskorasuper-stan-ID6yeZuh.html

W opisie ma tempomat, a na kierownicy nie ma sterowania. Albo blef, albo coś dorobione...

Szukam dalej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W serwisówce  ESM gdzie są schematy i wszystko opisane według roczników  wzmianka o  tempomacie pojawia się dopiero gdy wejdziemy w układ elektryczny xsów produkowanych po styczniu 2005. We wcześniejszych brakuje zakładki cruise control system. Co sugeruje ,ze od wtedy mogły być  przystosowane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...  wzmianka o  tempomacie pojawia się dopiero gdy wejdziemy w układ elektryczny xsów produkowanych po styczniu 2005. We wcześniejszych brakuje zakładki cruise control system. Co sugeruje ,ze od wtedy mogły być  przystosowane. 

I tak pewnie jest. W pierwszym linku auto z 2004r https://partsouq.com/en/catalog/genuine/unit?c=Nissan&ssd=%24HQARW1d0BwMBBkg0JSpFf3JEV0J7XDIWWA%24&vid=2122&cid=14&uid=90003

Brak opisu pod pozycją sterowania.

A tu jest https://partsouq.com/en/catalog/genuine/unit?c=Nissan&ssd=%24HQARW1d0BwMGDEg0JQ5bZGtjA35CWiwwWA%24&vid=2158&cid=14&uid=90003

Auto z lutego 2005.

Kari, rób fotki wiązki przy pedałach :D bo Ty masz 2006.

Nam zostały doróbki, ale cena z kosmosu http://www.ebay.de/bhp/waeco-ms-400

i mnie skutecznie zniechęca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwię się , że takie drogie są tempomaty uniwersalne do aut z elektronicznym pedałem bez linki. Przecież wystarczy chyba prosta elektronika sprawdzająca prędkość auta, czujnik hamulca i sprzęgła i podająca odpowiedni sygnał zamiast pedału gazu prosto do komputera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wystarczyłoby osiągnąć jakąś prędkość, klik i noga z gazu. Teoretycznie to jest do zrobienia. Czujnik na hamulcu i sprzęgle też potrzebny. Trza jakaś mądrą głowę zapytać. Może wystarczyłoby się wpiąć w obw. rezystora gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszperałem w schematach instalacji elektrycznej i  doszedłem do następujących wniosków.

Tempomat podłączony jest chyba bepośrednio do komputera 4 przewodami ( 2 idą od czujników hamulca i sprzęgła a 2 od manetki w kierownicy )

W taśme kierownicy powinny być 3 przewody do pilota radia, 1 dla klaksonu , 2 dla tempomatu i 2 oddzielne do poduszki powietrznej. (Nie wiem tylko czy pilot i tempomat nie mają wspólnego sygnału wejściowego (czyli 1 przewód mniej ) bo sterowane są rezystancyjnie obydwa. 

 

Trzeba sprawdzić czy włączniki przy pedałach są na stałe zwarte czy rozwarte gdy nie naciskamy pedałów aby wiedzieć jaki sygnał podać. , Sprawdzić czy w komputerze są przewody w pinach od tempomatu ( z głowy jeśli pamiętam dobrze to piny 101-104 jeśli są to znaczy ,że wiązka powinna być przystosowana) I można spróbować podłączyć manetkę nawet bez spirali w kierownicy tylko bezpośrednio i umieścić przyciski na konsoli ( znając rezystancję przycisków w manetce tempomatu można samemu dorobić przyciski według uznania ) 

Bardzo możliwe,że w serwisie trzeba będzie uruchomić tempomat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odgrzewam. Manetke podlaczylem, tasma ma zapas przewodow, przy pedalach sa jakies wolne wtyczki, ale z manualan wynika ze czujniki to jakies dokladki do tych juz isniejacych. Czy moze ktos z fabrycznym tempomatem moglby sie odezwac? Mam prosbe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Mam dziwny objaw na tempomacie....

Czasami podczas jednostajnej jazdy nagle tempomat się wyłącza. Nie ma żadnej reguły. Bywa, że jadę 2 godz i nic się nie dzieje a czasami potrafi co chwilę tak, że nie da się jechać na tempomacie. W dłuższych trasach jest to upierdliwe.

Błędów brak, sprawdziłem nawet kiedyś zatrzymując się na poboczu bezpośrednio po rozłączeniu. 

Od czego zacząć sprawdzanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to upierdliwe,podobnie mam teraz w T31.

Albo w ogóle nie chce sie właczyć (nawet kontrolki)albo włacza sie( same kontrolki),tempomat i tak nie działa a kontrolki nawet po zgaszeniu silnika ponownie palą sie.Za chwile wszystko jest ok.tempomat działa pare min.i rozłacza sie.

Wg specjalistów jest to problem ze stykami ,przełącznikami.

Trzeba po kolei sprawdzać ,oczyścić ,popryskac kontaktem..

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki 

To teraz pytanie o jakiś schemat elektryczny gdzie szukać tych połączeń....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od dokumentacji Auto Cruise Control System (Section ACS)

 

Masz ją np tu:

https://ownersmanuals2.com/nissan/x-trail-2005-repair-manual-auto-cruise-control-system-section-acs-38682

 

W dokumencie pewnie będą odnośniki do innych dokumentów które trzeba będzie sobie podociągać z powyższej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 rok później...

Hej.

Niedawno kupiłem X-traila dla rodziców i teraz staram się go ogarnąć przed przekazaniem.

Jedną z usterek jest niedziałający tempomat. Jak kliknę ON, to pojawia się ikonka na desce, ale ani set, ani acceleration nie dają żadnego efektu.

Gdzie szukać przyczyny ?

W moim innym samochodzie częstą przypadłością są czujniki przy pedałach sprzęgła i stopu, czy tutaj również one występują ?

Czy przez obdII i np torque da się odczytać jakie błędy są związane z tempomatem ?

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to tempomat działa powyżej 40 km/h i chyba od 3 biegu w górę. Czy te warunki były spełnione podczas testowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Podpowie ktoś, gdzie szukać problemu ?

Jaki interfejs "wystarczy", żeby podejrzeć w czym jest problem ? W Peugeocie mam Peugeot Planet i tam elegancko się wszystko diagnozuje :)

 

z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...