Jump to content
Części Nissana - iParts.pl

1,5 dCi Tempomat


Blixten

Recommended Posts

Daleko mi jeszcze (wrzesień/październik) do odbioru własnego QQ.

 

Jest dla mnie oczywiste, że przy manualnej skrzyni biegów tempomat działa w zakresie jednego biegu (na którym aktualnie jedziemy) - zastanawia mnie natomiast jak tempomat współpracuje z silnikiem 1,5 dCi i czy trzyma prędkość na wzniesieniach i zjazdach :?:

Link to comment
Share on other sites

U mnie (1,6 benzyna) tempomat utrzymuje prędkość podczas podjazdu na niewielkie wzniesienia oraz podczas zjazdu. Można także zwiększać lub zmniejszać prędkość przyciskami na kierownicy.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest chris_voyager

a mam pytanko. jak wyglada spalanie podczas jazdy z tempomatem? jest w ogóle odczuwalne np. na autostradzie?

Stosowanie tempomatu moze dać oszczędności ze względu na to, że przyśpieszanie (gdy rozpędzasz samochód do ustawionej prędkości po hamowaniu ) odbywa się w sposób optymalny dla silnika - silnik dostaje idealnie tyle paliwa ile jest w stanie optymalnie zamienić na energię mechaniczną. Poza tym eleminowane są przypadkowe wciśnięcia pedału gazu a to że prędkość jest stała a nie zmienna (więcej energii jest zużywane do zwiększenia prędkości niż do jej utrzymania) też wpływa na mniejsze zużycie paliwa. To teoria - ale pewnie efekty są niemierzalne.

Link to comment
Share on other sites

Nie zauważyłem żadnej różnicy w spalaniu pomiędzy jazdą z tempomatem (tam gdzie się dało) i spokojną jazdą bez tempomatu na trasie Warszawa - Kraków. Być może jadąc autostradą byłoby inaczej. Jedyna korzyść jest taka że prawa noga odpoczywa.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pytanko! Mam QQ Acenta automat z 2,0 l. silnikiem ale niestaty bez tempomatu. Czy ktoś próbował wtórnie zainstalować tempomat do swojego QQ. czy jest to możliwe i ile go to kosztowało?

Link to comment
Share on other sites

Ja jeżdżę często na tempomacie, nawet wokoło komina. Spalanie spadło o 0,3..0,4 L/100 km. Tempomat zawsze trzyma prędkość, pod górę widać na komputerze, że chwilowe spalanie wzrasta, a z góry spalanie spada.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...