Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Antena CB


Gość djrolex
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Możesz i nie możesz ciąć. Jak utniesz to zmienią się drastycznie parametry anteny. Niestety to jest technika W.Cz. Tu się liczy każdy centymetr. Gaten skrócenie anteny nawet o 3cm może drastycznie zmienić SWR np. z 1.3 do 1.7. Końcówkę mocy można spalić właśnie poprzez niezestrojenie anteny. W przypadku kiedy mamy antenę niezestrojoną powstaje tzw. fala odbita która najczęściej uwala końcówkę mocy w CB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi.

Zostałem uświadomiony że to był głupi pomysł.

 

ML-145 Sirio zostawię sobie do nowego zakupu, gdyż w zestawie z Presidentem którego mam teraz śmiga fajnie.

Jaką antenę magnesową o małych gabarytach radzicie kupić, tak żeby w miarę funkcjonowało.

 

pozdrawiam

Edytowane przez Mati2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy to ja magnesówek unikam jak mogę. Preferuję montażowe - dużo lepiej się sprawują i łatwiej stroją. Dodatkowo rzadko kiedy występuje w nich problem, że słychać zakłócenia przy przyśpieszaniu, od nawiewu czy wycieraczek.

Z anten takich krótkich to Lemm AT-900, Sirio Super70, Sirio Omega, Lemm AT-106.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję antenę typu IC-100 (długość ok. 1 m) albo nieco droższą WILSON LITLE WILL. Ja używam IC-100 (kupioną w RTVEUROAGD za 49 zł) z radiem LEGEND II i działa nieźle.

Edytowane przez Yan_2007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To IC-100 to jakaś podróbka Hustlera? Miałem Hustlera działał poprawie, ale dopiero wtedy jak się go zrobiło zgodnie ze sztuką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skrócenie anteny nawet o 3cm może drastycznie zmienić SWR np. z 1.3 do 1.7.

 

Nie musisz mnie uświadamiać :) te 3 cm. pozwoliło mi właśnie wyrównać swr na skrajnych kanałach i nie dało się zejść niżej niż 1.4 przy antenie Sirio Turbo 3000 gdzie przy antenie Sirtel Santiago 600 na wszystkich kanałach wskazówka na swr-miarce ledwo drgnie i żeby nie było niedomówień montaż w obu przypadkach ten sam czyli w dziurce,kabel RG-58 miedziany. Na temat anten na magnesie nie będę się wypowiadał ale tu też są plusy i minusy,kolega ma ML 145 Sirio na magnes już 4 rok w BMW i też nie chce innej strong>ression.gif

Edytowane przez gaten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam Lemm'a AT-71 z przewodem H155 i myślę nad zmianą na jakieś Santiago1200 lub Lemm'a Turbo albo AT-1700. Swoją drogą Santiago to nie Sirio tylko Sirtel :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Sirtel,poprawiłem żeby nie mieszać innym w głowach też się zastanawiam czy nie sprzedać Santiago 600 i Turbo 3000 żeby kupić Santiago 1200,antena bardzo polecana i chwalona a w moim przpadku Santiago 600 bardzo się sprawdza z ASC Walkera więc myślę że dłuższy bat tego nie zmieni in minus.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko z tym Sirtel Santiago 1200 trzeba uważać, bo trafiają się podróbki i wtedy jest bida z nędzą. Jeśli będziesz zakładał Santiago 1200 w dziurkę w dachu to nie zapomnij usztywnić dachu, bo pod wpływem oporu powietrza jaki stawia antena podczas jazdy może Ci całkiem nieźle powyginać dach. Wbrew pozorom przy dobrej propagacji to niekiedy antena o długości 1m lub 1,5m będzie się sprawować jak taka 2m. Sam na Hustlerze IC-100 wyłapałem ponad 10km tylko była wtedy genialna pogoda. I jak to powiadają krótkofalowcy "jak jest dobra propagacja to i ze śrubokręta poleci"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Santiago 1200 to stara, sprawdzona, a co najważniejsze dobra konstrukcja.

Niestety, jej długość nie każdemu może odpowiadać.

Jeśli ktoś chciałby coś innego o dobrych parametrach to proponuję zastanowić się nad Presidentem Indianą.

Antenka helikalna, 125 cm długości i bardzo dobrze pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już tak odkopujemy temat, to zapytam:

 

Czy ten president indiana to taka antenka helikalna jak florida? w sensie, że sztywna jest na całej długości?

 

Jeżeli tak, to ja bałbym się wjechać gdziekolwiek, żeby nie spadła/przewróciła się i nie porysowała dachu... Czasem zdarza mi się zapomnieć o mojej ml145 wjeżdżając na parking podziemny, a czasem po prostu wjeżdzam z nią do swojego garażu, jeśli wiem, że wyjeżdżając będę musiał ją znowu zakładać ;) I mimo swoich 1,5m zawsze się zagnie i jedynie przypomina o sobie trąc po suficie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już tak odkopujemy temat, to zapytam:

 

Czy ten president indiana to taka antenka helikalna jak florida? w sensie, że sztywna jest na całej długości?

 

Jeżeli tak, to ja bałbym się wjechać gdziekolwiek, żeby nie spadła/przewróciła się i nie porysowała dachu... Czasem zdarza mi się zapomnieć o mojej ml145 wjeżdżając na parking podziemny, a czasem po prostu wjeżdzam z nią do swojego garażu, jeśli wiem, że wyjeżdżając będę musiał ją znowu zakładać ;) I mimo swoich 1,5m zawsze się zagnie i jedynie przypomina o sobie trąc po suficie :D

Indiana jest helikalem, podobnie jak florida, ale znacznie bardziej smuklejsza (cieńsza i dłuższa) przez co elastyczna. Ja z indianą wjeżdżałem na parkingi podziemne i jej nie połamałem. Dopiero jakiś !@#$% sprywatyzowal mi ja na parkingu przed wejściem do marketu :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smuklejsza to w wyglądzie, rozumiem ;) chodziło mi bardziej o jej sztywność, w sensie, że jak chwycisz floride, to jej nie zegniesz np. na kształt litery C. Hmm... Chyba z krótszych anten wolałbym jednak sirio as100, albo jakiegoś Lemma :) a póki co zostanę przy ml :) Dzięki za odpowiedź ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smuklejsza to w wyglądzie, rozumiem ;) chodziło mi bardziej o jej sztywność, w sensie, że jak chwycisz floride, to jej nie zegniesz np. na kształt litery C. Hmm... Chyba z krótszych anten wolałbym jednak sirio as100, albo jakiegoś Lemma :) a póki co zostanę przy ml :) Dzięki za odpowiedź ;)

Smuklejsza zgodnie z zasadami mechaniki :angry: . Cwyć indiankę i ją zegniesz w "odwrócone U" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...