Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Y61 na 35 cali


Gość horn3t
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To może podejdźmy do tematu „naukowo”.

 W moim aucie wyglądało to tak, że wskazanie prędkościomierza wynosiło 100 km/h a wskazanie nawigacji 89km/h. Po zmianie na 285/75/16 nawigacja podaje 98km/h, a prędkościomierz dalej 100,

czyli teoretycznie po godzinie jazdy przejeżdżałem 100km i spalałem 12 l, ale faktycznie to było tylko 89km***, więc 12/ 0,89 =13,4831.

Teraz wygląda to tak, że przejeżdżam 98km i spalanie jest 12,5l , tak wiec wykonujemy działanie jak wyżej 12,5/0,98=12,7551.

Wynik co najmniej zastanawiający :whistle:

 

 

Inny sposób to policzenie średnicy koła, obwodu i ilości obrotów na przejechanie kilometra lub wielokrotności, i tak:

Fabryka 265/70/16 to średnica opony *****778mm obwód 2444mm to daje nam 409 obrotów koła na 1000m.

 

Wymiana na 285/75/16 to średnica 834mm i obwód 2620mm co przy 409 obrotach daje 1072m i odpowiednio 107,2km.

tak więc przejechanie 107.2 km ze spalaniem 12,84/100km  to jest to samo co przejechanie 100 km przy 12l. :ball:

 

*** opony nowe nie były, ot takie „wielosezonowo” używane – do natychmiastowej wymiany J

 

*****Średnicę opon i obwód podaję za:  http://www.kilometr.com/index-my.html

Edytowane przez rolek_gr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędkości z GPS nie możesz porównać z licznikiem. GPS pokazuje prędkość różną od rzeczywistej. Jest to związane z aspektami technologicznymi pomiaru prędkości w nawigacjach.

To przeliczenie obwodu opon też robiłem i wyszło mi to samo. Idealnie byłoby porównać jeszcze przebyty odcinek na liczniku, z wskazaniem GPS (odcinek a nie prędkość) i to wszystko porównać z wyliczeniem obwodu opon.

Ja też zakładam że do przebytej trasy muszę doliczyć  7-10% i dopiero wtedy wyjdzie mi realne spalanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lesław, ja tu nikogo nie chcę przekonywać do jakiejkolwiek metodyki obliczeń. Opisałem tylko mój „ciężki” przypadek :) , a ponieważ już Babcia uczyła mnie myśleć, to tak mi zostało, i dlatego jeśli w aucie przed zmianą opon licznik pokazuje jedno, a GPS co innego a po zmianie jest tak jak pisałem wcześniej,  to w obu przypadkach tylko GPS pokazywał taka samą odległość. Opisana tutaj zasada tyczy się wszystkich aut w których dokonywałem pomiarów jedynie Voyager wykazał tylko minimalną różnicę na poziomie 1 km.

Wyżej opisałem tylko zasadę, bo jak odpowiedzieć na pytanie, o ile wzrośnie prędkość maksymalna jak zmienimy opony z 33” na 35” – ręce opadają :yellowcard1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
W dniu 8.10.2009 o 22:23, Gość horn3t napisał:

Po pierwsze witam jako nowy użytkownik Patrola i wszystkich serdecznie pozdrawiam.

 

Zakupiłem go dwa dni temu i na razie przyzwyczajam się do specyficznej "dynamiki" i prowadzenia czołgu.

 

Moje nowe cacko ma opony 35/12,5/16 Goodyear Wrangler MTR.

 

Mam pytanie do szanownych, jeśli ktoś z Was miał przyjemność dłużej pomykać na takich balonach:

 

- czy oprócz dramatycznego zużycia paliwa taki rozmiar opon ma bardzo negatywny wpływ na zużycie auta (łożyska, silnik, skrzynia, przekładnia itp) ?

Mowa tu o codziennym użytkowaniu w mieście i od czasu do czasu w rozumna zabawa terenie.

Chodzi mi o doświadczenia praktyczne. Zdaję sobie sprawę, że teoretycznie zużycie powinno być większe, ale jak bardzo.

 

- czy Patrol na takich kołach da radę przez kilka set kilometrów ciągnąć przyczepę campingową (ok. 1 tona) i się nie zamęczy ?

 

- jaka jest różnica w spalaniu 33, kontra 35 ?

 

A może ktoś z Was ma ochotę uwolnić mnie od powyższych wątpliwości i zamienić 33 za 35 ?

 

Pozdrawiam.

Mogę zamienić na 33 cale

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Mari napisał:

Mogę zamienić na 33 cale

 

 

Myślisz, że chłop czekał prawie 10 lat aż zgłosisz się z chęcią zamiany? :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...