Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Terrano I / II ---- zużycie paliwa


Gość technolog88
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tyran WD21 2.7 TD 94r. opony 31' MT spalanie w trasie 12L/100km (REWELACJA!) w terenie niemierzone, ale na pewno od 20 wzwyż zależy ile reduktora używam. Kiedyś nawet spalił mi 1/4 zbiornika a zrobiłem 28 km :) na mocnym upalaniu. Ogólnie jestem ze spalania bardzo zadowolony ile wleje tyle spali, auto typowo weekendowe więc nie przywiązuję do tego aż tak uwagi. Śmieszy mnie kupno auta ważącego blisko dwie tony z silnikiem konstrukcji z lat70/80-tych i oczekiwanie że będzie palił 8 litrów :) bo tyle pali golf syncro :)

Pany Tyran to jeden z najekonomiczniejszych samochodów "terenowych".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ogólnie jeśli chodzi o temat zużycia paliwa, to wszelkie działania należy prowadzić wyłącznie w kierunku usunięcia wszelkich problemów z układem jezdnym i napędowym, które to powodują niepotrzebnie podwyższone zużycie paliwa.

 

A to zużycie które oferuje Terrano, w moim przypadku 10,5l/100km jest wg mnie całkowicie rewelacyjne. Nawet traktując ten samochód jako samochód na co dzień od wszystkiego jest zupełne akceptowalne. Zresztą to nikt nie kupuje tej klasy auta z myślą o ekonomicznej jeździe. Ja od tego mam skuter  :).

 

Pozdrawiam

 

Piotr

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

60 litrów 550 km. Trasa mieszana. I miasto i trasa i troszkę w terenie (80 % z przyczepką). Wg mnie cykl tzw ,,mieszany" 10-11 a taki wynik jest całkiem ok. W końcu to nie skuter ;-))

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto kilka rad

 

Rady na oszczędność paliwa !!

 

 

 

 

 

1. Nie "wrzucaj na luz"

 

W chwili rozpoczęcia hamowania wielu kierowców wciska sprzęgło i przestawia dźwignię zmiany biegów w środkowe położenie. To błąd! Podczas pracy na biegu jałowym motor zużywa paliwo. Gdy noga zostanie zdjęta z pedału gazu, a silnik pozostaje na biegu elektronika sterująca pracą jednostki napędowej odcina dopływ paliwa. W efekcie silnik nie zużyje ani grama benzyny lub oleju napędowego. Sprzęgło należy wcisnąć w chwili zatrzymywania się pod sygnalizatorem.

 

 

 

2. Zredukuj masę

 

Bagażniki i schowki wielu samochodów są wypchane przeróżnymi drobiazgami. Ile z nich przyda się podczas jazdy? Zazwyczaj okazuje się, że nieliczne. Warto pamiętać, że oszczędności można poczynić w każdym aucie. Czy warto wozić pięciolitrową butlę płynu do spryskiwaczy? Czy jeżdżąc wyłącznie po mieście i dysponując garażem nie moglibyśmy wyjąć koła zapasowego, zastępując je zestawem naprawczym, co jest coraz częściej stosowaną praktyką w nowych autach?

 

Warto pozbyć się niepotrzebnego bagażu, gdyż dodatkowe kilogramy zmuszają silnik do bardziej wytężonej pracy za co płacimy pod dystrybutorem. Eksperci szacują, że zwiększenie masy pojazdu o 100 kilogramów zwiększa spalanie

 

o 0,5 l/100km.

 

 

 

Sprawdzaj ciśnienie

 

Kierowcy bardzo często zapominają o regularnej kontroli ciśnienia powietrza w oponach. To błąd. Zbyt słabo napompowane ogumienie szybciej się zużywa, jak również zwiększa średnie spalanie nawet o kilka procent. Warto zadbać, by ciśnienie było zgodne z zalecanym przez producenta. Niektóre szkoły ecodrivingu sugerują jego zwiększenie o 0,5 bara ponad zalecane, co pozwala na uzyskanie kilkuprocentowej oszczędności kosztem komfortu jazdy, rzadziej - właściwości jezdnych.

 

 

4. Noga z gazu, włącz myślenie!

 

Sposób na uzyskanie największych oszczędności jest banalnie prosty. Noga z gazu! Ograniczenie dynamiki jazdy oraz zmniejszenie prędkości podróżnych - szczególnie na autostradach - pozwala na zmniejszenie spalania o 20-50 proc.! Warto analizować sytuację na drodze. Unikajmy niepotrzebnego wciskania pedału hamulca oraz zbędnego przyśpieszania. Zwiększenie płynności jazdy to najkrótsza droga do oszczędności.

 

 

Używaj wysokich biegów

 

Podczas jazdy ze stałą prędkością silnik pracuje pod niewielkim obciążeniem. Warto wówczas włączyć wyższy bieg. Który moment jest najlepszy na zmianę przełożenia? Według wielu szkół oszczędnej jazdy nie należy przekraczać 2000 obr./min. w samochodach z silnikami Diesla oraz 2500 obr./min. w przypadku aut z motorami na benzynę. Pamiętajmy, że oszczędna jazda nie jest tożsama z powolną jazdą! Oszczędności przynosi możliwie szybkie osiągnięcie pożądanej prędkości i jej późniejsze utrzymywanie. W tym celu przyśpieszamy z pedałem gazu wciśniętym do 3/4, szybko włączamy kolejne przełożenia, a później - na możliwie wysokim biegu - jedziemy ze stałą prędkością.

 

 

Zadbaj o kondycję samochodu

 

Rozregulowana zbieżność kół, zanieczyszczony filtr powietrza, zużyte świece i zapieczone hamulce zwiększają apetyt samochodu na paliwo. Wizyty u mechanika warto więc traktować nie tylko jako przykrą konieczność. Istnieje spora szansa, że dzięki nim unikniemy niepotrzebnych wydatków.

 

 

Wyłączaj silnik na postoju

 

W celu obniżenia zużycia paliwa coraz większa grupa nowoczesnych samochodów jest wyposażona w system wyłączający motor po zatrzymaniu pojazdu. W autach starszej generacji warto pamiętać o wyłączaniu jednostki napędowej podczas postoju albo po zatrzymaniu przed przejazdem kolejowym. Oszczędzimy w ten sposób paliwo, które zostałoby bezproduktywnie zużyte. Jeżeli planowany postój jest krótszy niż 30-45 sekund silnika gasić nie warto. Ewentualne zyski zostaną zmarnowane na jego ponowne uruchomienie i późniejsze doładowanie akumulatora.

 

 

Korzystaj z tempomatu

 

Utrzymanie stałego tempa jazdy jest niezwykle ważne na długich trasach - szczególnie gdy jedziemy drogami szybkiego ruchu lub autostradami. Wyeliminowanie zmian prędkości oznacza brak konieczności rozpędzania pojazdu w trakcie którego zużycia paliwa jest największe.

 

 

9. Zadbaj o aerodynamikę

 

Niewidoczne powietrze stawia olbrzymi opór podczas jazdy z wysokimi prędkościami. Aby praca silnika nie szła na marne warto zdjąć wszelkie niepotrzebne relingi, bagażniki i boksy dachowe oraz uchwyty na rowery. Warto pamiętać także o zamykaniu szyb. Ich otwarcie zwiększa zawirowania powietrza wokół pędzącego samochodu. Zamknięcie okien – szczególnie przy szybkiej jeździe – może zmniejszyć spalanie. Troska o aerodynamikę pojazdu pozwala w sumie na obniżenie spalania nawet o kilkanaście procent.

 

 

Wyłącz klimatyzację

 

Klimatyzacja zwiększa komfort jazdy. Warto pamiętać, że godzina niepotrzebnej pracy urządzenia kosztuje przynajmniej pół litra paliwa. Dlatego warto zastanowić się, czy włączona "klima" jest nam potrzebna po schłodzeniu wnętrza albo usunięciu pary wodnej z szyb. Zużycie paliwa zwiększa także włączenie podgrzewania foteli lub szyb. W obu przypadkach zapotrzebowanie na prąd jest duże, więc silnik musi wykonać dodatkową pracę, by doładować akumulator.

Edytowane przez drewniany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Od pełnego baku do pierwszego mignięcia komornika 630 km.. w tym ok 150 miasto z dołączonym napędem z prawie całym skłedem 6 os plus bagaże.

pozdrawiam.

Edytowane przez liternik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wam palą :rolleyes:

Ja narazie muszę zaprzestać na wymianie wszystkich filtrów i oleju. Zobaczymy czy bedą jakieś małe zmiany, bo po odkręceniu filtru paliwa to czarny syf z niego wypłyną ( nieprzypominało to ropy tylko asfalt :-)

Gościu jeżdzący Patrolem zasugerował mi bym zaczą jednak od pompy paliwa, ale narazie świeta i są inne wydatki.

Może mikołaj coś pod choinkę przyniesię :dribble: na drobne naprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Moje spalanie(3.0 v6 wersja z podwójnym monowtryskiem, LPG II generacja, 31"MT):

Trasa 16-17lpg, 12-13pb

Teren(4x4,rzadko reduktor)28lpg i więcej podobnie pb

Średnio(miasto/trasa 50/50) 22lpg pb nie sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja swoim (po remoncie nastawnika) zalewam za 60 zł ON - 4,70zł/l (czyli ok 12 litrów) robię ok 130 km , więc wychodzi jak u większości ok 10l/100 km , muszę jednak jeszcze wyregulować dawkę paliwa bo po naprawie nastawnika nie było to regulowane. Może uda mi się urwać jeszcze z 0,5 l ... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja się "pochwalę":

lato: oponki Barum, ON verva,spokojna jazda, 60% las (czyli większość na drugim biegu, częste hamowanie) 40 % dojazd do lasu asfaltem---->>>> 8,5 -9,0l/100 km

wczesna wiosna,późna jesień, zima:oponki BFG MT, ON verva, spokojna jazda, stosunek las/asfalt jak wyżej----->>>>10,0-11,0 l/100km

 

Dłuższe trasy niestety jeszcze nie sprawdzone. Spokojna jazda...cóż ja nie jeżdżę ja się wożę :D

PS. Nie mylić lasu z terenem :rolleyes:

Edytowane przez forester16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakich warunkach, miasto czy trasa?

Co się działo wcześniej z pompą że robiłeś nastawnik i ile łykał przed naprawą?

 

 

 

Sorki , nie dopisałem - większość jazdy to 80% asfalt , 20% miasto - opony M+S spokojna jazda - tak do 100km/h , nastawnik robiłem po tym jak zatankowałem "chrzczone" paliwo i silnik odmówił pracy - regeneracja nastawnika i czyszczenie układu paliwowego. Przed naprawą w 6 osób + bagaże i spokojna jazda po bieszczadach (asfalt, troszkę terenu) - wyszedł mi 12l/100km. oczywiście piszę tu o 2,7 TDI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A moje 2,7 TD pali coś kolo 13 l. ON i jestem z tego dumny. Mój poprzedni XJ ściągał ze 40 l LPG...

No ale ja jestem młody to się mogę cieszyć różnymi takimi pierdołami :dribble:

 

 

No coś Ty? przesiadłeś się z XJ-ta na auto które podobno w terenie nie robi? :rolleyes:

Ale co tam i tak pewnie nikt Ci ie uwierzy że jeep tyle gazu wciąga :shifty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przesiadłem się..... i jestem zadowolony. Na razie upajam się "cywilnością" Terrano. Ale pewnie przyjdzie czas na lekkie dłubnięcie. Lekkie, bo jak większość nie jeżdżę w głebokim błocie :whistle:

Co do spalania jeepa to 18-20 litrów o których się pisze to bzdura... no ale i tak nikt nie uwierzy :dribble:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co do spalania jeepa to 18-20 litrów o których się pisze to bzdura... no ale i tak nikt nie uwierzy :dribble:

 

Tak się składa, że Jeep 3.7 b/g z którym mam również do czynienia pali 18-20 L gazu przy normalnej jeździe. Możesz wierzyć lub nie. Autko nie jest w żaden sposób zmotane. Natomiast kolegi Jeep 4.0 z oponami '31 pali 20-22 gazu. Codzienny sTyrany 2.7 TD trasa - 9, miasto - 11.5.

Edytowane przez Koval
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że Jeep 3.7 b/g z którym mam również do czynienia pali 18-20 L gazu przy normalnej jeździe. Możesz wierzyć lub nie. Autko nie jest w żaden sposób zmotane. Natomiast kolegi Jeep 4.0 z oponami '31 pali 20-22 gazu. Codzienny sTyrany 2.7 TD trasa - 9, miasto - 11.5.

sorry pisałem o lekko pomotanym XJ z 92 roku, nie o bardziej ucywilizowanym KJ :) wierzę, wierzę ...że XJ kolegi pali 22 l. o ile jest młodszy od mojego poprzedniego auta.... No ale nie bijmy piany, wszystko zależy od sposobu używania Jeepa.

Edytowane przez Whitie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość waldek 1980

Koledzy w moim 2,4 + gaz sekwencja wychodzi około 13-15 l w zależności od warunków i trasy jaka pokonuje ale chciałem nawiazać do myśli jka poddał jeden z kolegów o niedogrzanym silniku jako przypadłości tych aut że to niby przystosowane do warunków innego klimatu sta tez problemy z niedogrzanym wnętrzem - ciepłego stąd pracujący cały czas wiatrak chłodnicy wiskoza i tym tak podobno

 

Podobno kolega zasłonił chłodnica wymienił termostat termostat na 84stopnie i sciągnoł wiatrak z wiskozy jego zdaniem rewelacja spalanie spadło a dodakowo w środku sauna ( w zinie) na taki wątek natknołem sie na naszym forum w temacie słabop grzeje co wy na to kolega twietrdzi że samochodzić ni egrzeje się nawet w korkach i jest o nie lepiej

 

Prosze o zajęcie stanowisk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam!!!

 

Jestem nowym użyszkodnikiem Terrano II 2,7 TDI Wagon z 2004r.

Na zwykłej krajowej trasie spalił mi 7,83 l. na 112,5km przy prędkości do 100km/h (przy czym większość 90km/h) czyli wychodzi niecałe 7 l. na setkę. Szczerze mówiąc jestem pozytywnie zszokowany.

 

Z poważaniem vonadamski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w mieście wychodzi ok 17-18 gazu (instalacja na srubke), trasa tak do 90 km/h pali 11-12 . Teren to trzeba przeliczac na moto-godziny :)

 

 

Witam,ja mam 2.7 tdi ,i ogolnie powiem ile wleje tyle spali;-) w 100% lubi paliwo. jak mlody geodeta.i tanie auto w teren,lada niwa z gazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

 

Jestem nowym użyszkodnikiem Terrano II 2,7 TDI Wagon z 2004r.

Na zwykłej krajowej trasie spalił mi 7,83 l. na 112,5km przy prędkości do 100km/h (przy czym większość 90km/h) czyli wychodzi niecałe 7 l. na setkę. Szczerze mówiąc jestem pozytywnie zszokowany.

 

Z poważaniem vonadamski

 

A mi tam spala jak w podpisie..... i tez jestem pozytywnie zaskoczony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kameleon

Mi jakos nie udalo sie pokonac bariery 10L/100 :(

tryb mieszany - Warszawa okolice (czasem korek czasem dluzsza prosta), predkosc przelotowa 80-100km/h

jak bym nie jezdzil 9-9,5L

Edytowane przez kameleon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi jakos nie udalo sie pokonac bariery 10L/100 :(

tryb mieszany - Warszawa okolice (czasem korek czasem dluzsza prosta), predkosc przelotowa 80-100km/h

jak bym nie jezdzil 9-9,5L

 

Pewnie masz jakiś bardziej opływowy ten nissan :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku testach mojego T I 2,7TD wyszło:

trasa 7,5 l ON (prędkość max 90)

miasto 8,5 l ON (spokojna jazda)

teren 11,0 l ON (wcale nie oszczędzałem)

 

Jeśli chodzi o trasę i miasto to zaskoczony jestem pozytywnie. Jeżdżę również mazdą mpv 2,5 TD i jej spalanie jest o litr większe.

Natomiast teren to każdy z nas wie...ile się zaleje tyle spali:) liczy się frajda:)

Edytowane przez zakula81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...