Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[N16] termometr


Gość ggruczyk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość grzeniua

Czesc!

Mam prosbe, pomimo tego ze wielu "cwaniakow" pisze ze "gdzies to bylo opisywane" niegdzie nie moge tego odnalezc na forum :neutral:

Czy ktos moglby zamiescic fotke gdzie to mozna zlokalizowac albo dokladnie opisac. Inna sprawa to w jaki sposob aktywowac :?:

 

Ludzie - to nie jest chyba trudne zeby podac linka zebym mogl odnalezc gdzie to podlaczyc i jak to zrobic.

 

Prosze tylko o konkretne odpowiedzi bez textow "gdzies bylo"...

 

Z gory dzieki i pzdr dla wszystkich forumowiczow!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grzeniua

Czesc!

Modest - mam prosbe, moze lamerska ale raczej nie! Widze ze sie tu udzelasz i wiesz "w czym rzecz".

Pomimo tego ze wielu "cwaniakow" pisze ze "gdzies to bylo opisywane" niegdzie nie moge tego odnalezc na forum.... :(

Czy ktos moglby zamiescic fotke gdzie to mozna zlokalizowac albo dokladnie opisac.

 

Prosze tylko o konkretne odpowiedzi bez textow "gdzies bylo"...

 

Z gory dzieki i pzdr dla wszystkich forumowiczow!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość dnowakow
Podajcie prosze link gdzie znajde opis jak to aktywowac :!:

Wszyscy pisza ze "gdzies" jest, a tymczasem przekopalem forum i nie znalazlem :sad:

Moze byc po angielsku, niemiecku, wlosku lub po polsku ale zamiescie tu link bo w sumie wiele ludzi pyta a akzdy umywa rece - to przeciez nie jest chyba jakas tajemnica :P

A moze wiecie jak sie ten czujnik (bo jest ich wiele) nazywa po angielsku bo w manualu ktory stad sciagnalem sa nawet charakterystyki i nie jestem do konca pewny ale moze zastapie to sobie zwyklym NTC 2,5kOhm@25degC :lol:

 

Pozdrawiam i czekam na sensowna odpowiedz.

 

Naprawdę udało Ci się znaleźć charakterystykę czujnika temperatury zewnętrznej w instrukcji serwisowej Almery, czy może charakterystyki do innych czujników temperatury? Bo według mnie w instrukcji serwisowej takiej charakterystyki nie ma.

Co do parametrów sensora to niestety ale parametr R25 nie jest wystarczającym aby właściwie dobrać sensor (poza tym nie jest to 2,5 kOhm). Inne bardzo ważne parametry to R/T czy B25/100. Nawet, jeżeli prawidłowo dobierzesz R25, a nie weźmiesz pod uwagę R/T to czujnik będzie pracował prawidłowo, ale tylko blisko temperatury 25 stopni, w pozostałym zakresie będą bardzo duże niedokładności sięgające nawet kilkunastu stopni.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grzeniua

Hej!

Wiem o tym ze wazne sa te parametry ktore podales ale najpierw zamierzam podlaczyc sie zwyklym NTC'em i zobaczyc czy dziala! Nie mam zamiaru wydawac "50 i wzwyz" PLN za czesc ktora jest warta ok. 4PLN :shock: bo to paranoja i jeden wielki przekret z tym ASO (ale wiem jak to jest bo sam pracuje w firmie produkujacej AGD i wiem jak serwis liczy sobie za czesci zamienne :evil: ). A tak na marginesie znalazlem w dokumentacji serwisowej jak zresetowac zegary ale nadal nie moge znalezc miejsca gdzie ten czujnik podlaczyc :x Nie moge zlokalizowac miejsca bo nie widze zadnych luznych kabelkow w okolicy chlodnicy..moze zle szukam - doradzcie!

 

Chce podlaczyc czujnik R@25°C=~2,7kΩ | B(25/100)=3980K±1% | Rn@0°C=8757Ω±2%. Nie sadze zeby do podania orientacyjnej temperatury zewnetrznej zastosowali nie-wiadomo-jaki-super-hi-tech sensor bo to nie ma sensu...sprobowac warto ale gdzie go zamontowac????

 

Dla zainteresowanych podam jedynie namiar gdzie szukac w dokumentacji serwisowej procedury diagnostycznej: Hatchback, dzial EL (electrical system), str. 173.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój termomet był zamontowany przez serwis Nissana, wię tu nie pomogę ci zbyt wiele :neutral:

Ale zadaj pytanie vqsoft1 :smile: , na forum piszę, że nie jest to tak trudna sprawa ;)

Zapoznaj się też z tym linkiem:http://www.nissanklub.pl/forum/viewtopic.php?t=11663

 

MODEST napisał/a:

Podłączyć do wtyczki to żaden problem Laughing

Taki termometr należy uaktywnić aby komp almy go widział i zaczął odczytywać Rolling Eyes

i to jest problem, bo bez serwisówki ani rusz

 

eh nie jest to problem. wystarczy pokombinowac troche kluczykiem i resetem kilometrow.

 

I jeszcze jedna ważna rzecz, nie wszystkie modele alm mają możliwość wyświetlania temperatury na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym prędkościomierza. :!: :!: :!:

Nara Modest :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość thomson30

Combination Meter Self-Diagnosis

NJEL0447

PERFORMING SELF-DIAGNOSIS MODE/MODELS WITH

CLOCKNJEL0447S01

1. Turn the ignition switch to the “LOCK” position.

2. Press both reset buttons on the combination meter and keep

them depressed.

3. Turn the ignition switch to the “ON” position, while keeping the

reset buttons pressed.

4. Release both reset buttons then self-diagnosis will start. The

sequence (A to J) is activated by press the either reset buttons.

NOTE:

If either reset button is not pressed for 20 seconds at each step or

if the ignition switch is turned OFF, the self-diagnosis mode is

exited.

PERFORMING SELF-DIAGNOSIS MODE/MODELS

WITHOUT CLOCKNJEL0447S02

1. Turn the ignition switch to the “LOCK” position.

2. Press odo/trip meter switch on the combination meter and

keep them depressed.

3. Turn the ignition switch to the “ON” position, while keeping the

odo/trip meter switch pressed.

4. Release odo/trip meter switch then self-diagnosis will start.

The sequence (A to J) is activated by press the either odo/trip

meter switch.

NOTE:

If either odo/trip meter switch is not pressed for 20 seconds at each

step or if the ignition switch is turned OFF, the self-diagnosis mode

is exited.

Myślę że ta pierwsza część cię dotyczy. Strona 134 Electrical system (manual od N16). Powodzenia. Pochwal się sukcesem. Myślę, że lemur tego zaraz nie wywali, bo przecież to już było. :-)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grzeniua

Dzieki za posta! W serwisowce jest wszystko (miejsce i opis "diagnostic"), teraz tylko klopot w tym czy moj sensor bedzie w miare OK (bo nie znam oryginalnych parametrow) i czy na wyswietlaczu pojdzie..

 

pzdr, ide probowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gołąb

to jest prawdopodobnie ta kostka - gdfzies na forum pisalem o tym i powiedziano mi ze to jest to

 

ysv75q0jisor4thsm.jpg

 

montuje sie go miedzy "nerkami" grilla... popatrz od strony chlodnicy - powinna byc dziura i ta wiazka jest przymocowana do jakiegos wzomcnienia czy czegos takiego pionowego przed chlodnica klimy a zderzakiem widac od gory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość vqsoft1
to jest prawdopodobnie ta kostka - gdfzies na forum pisalem o tym i powiedziano mi ze to jest to

 

Obrazek

 

montuje sie go miedzy "nerkami" grilla... popatrz od strony chlodnicy - powinna byc dziura i ta wiazka jest przymocowana do jakiegos wzomcnienia czy czegos takiego pionowego przed chlodnica klimy a zderzakiem widac od gory.

 

dokaldnie to to!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość vqsoft1
hehe dobrze miec wtyczke brakuje "tylko" czegos zeby podalczyc i pewnosci ze bedzie wspolpracowalo z wyswietlaczem :) hehe

 

kurcze daleko masz do Plonska ?

jesli nie to mozemy sie spotkac w plonsku i podpiac mój czujnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gołąb

no do plonska bedzie kawalek do Wyszodrogu jest ok 30 km plus do płońska jakies 40 wiec 70 km w jedna stronke to troche jest... ale pewnie niedlugo bede sie wybieral w tamte strony na przegld LPG wiec jak cos to sie skontaktuje wczesniej na PW...

 

mam nadzieje ze ojcec nie zalatwi przegladu bez mojej wiedzy... :evil:

 

wielkie dzieki za chęć pomocy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

almere mam od 4dni... wczesniej miałem corolle ktora miała termometr :)

szczerze to sie troche zdziwiłem dlaczego w almerze tego nie ma na starcie... także chyba takze bede zaintereseowany montazem

 

łooo...

 

a co się stalo, że zamieniłeś toyotę na nissana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że lemur tego zaraz nie wywali, bo przecież to już było

czep sie innego moderatora ;)

 

nie wywali, ale wystarczylo przeciez dopisac do istniejacych juz a tak musze sie bawic w scalanie :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grzeniua

Witam!

Ruszylo sie cosik, zaczalem dokladnie opisywac ale mi sie wykasowalo i dlatego teraz zwiezle: po podlaczeniu NTC otrzymalem nastepujacy efekt:

1803981f55bcb737m.jpg

 

Chce tylko nadmienic ze "°C" mruga i za cholere nie chce mi pokazac cyfrowo temperatury zamiast "--". W tym wypadku nie wiem co robic bo troszke juz jezdzilem i nie chce sie skalibrowac. Mam taki pomysl zeby sprawdzic rozne wartosci rezystancji i wtedy bede blizej rozpoznania charakterystyki.

Tak nawiasem mowiac to uzywajac procedury diagnostycznej mozna zobaczyc co jest zwiazane z naszym czujnikiem (jeden z bitow o tym mowi) i potem podpiac probnie rezystor aby zobaczyc czy jest podpieta wiazka :idea: bo powinno sie cosik zmienic (bez zbednego wydawania kasy!).

 

Mam taka "mala" prosbe, jesli komus oczywiscie bedzie sie chcialo: jak moglibyscie odczytac, jesli posiadacie ten czujnik, dokladnie co jest na czujniku napisane i jesli byscie mogli zmierzcie rezytancje i podajcie wynik w jakiej orientacyjnie temperaturze mierzyliscie - dla normalnego kolesia to przeciez kilka chwil :-)))

 

Pozdro i mam nadzieje ze zbytnimi leniami nie jestescie :twisted:

 

[ Dodano: Czw 18 Maj, 2006 18:50 ]

Heja, sa juz pierwsze wyniki :shock:

Licznik sie zastanowil i wyswietla -23°C przy odpaleniu pod robota a jak dojechalem do domu to juz -20°C :roll: a na dworze bylo ok. 20°C

"°C" mruga nadal i nie chce sie zaswiecic na stale :twisted: (a moze tak ma byc ale nie sadze :D )

Teraz musze sie pobawic jezeli chodzi o dobranie odpowiedniego czujnika (i chyba PTC zamiast NTC tak na logike biorac) bo wydaje mi sie ze temperatura na czujniku podczas jazdy sie obnizala (wial wiatr), no chyba ze sie myle i chlodnica sie nagrzewala :?:

Bede kombinowal teraz z dolozeniem stalego rezystora zeby przesunac charakterystyke i zobaczymy co sie bedzie dzialo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość dnowakow

Wskazanie temperatury może migać przez kilka dni, jest to proces kalibracji reakcji na czujnik. Poza tym, jeżeli temperatura jest niższa niż 3’C komputer ostrzega przed gołoledzią i wskazanie temperatury też miga. Jeżeli masz tak niskie wskazanie, to znaczy, że prawdopodobnie źle dobrałeś czujnik.

 

Ze względu na wiele pytań do mnie i duże zainteresowanie umieściłem jeszcze kilka czujników: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=105097836

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grzeniua

W takim razie jaki to ma byc czujnik? Mozesz podac rezystancje w roznych temperaturach? Czy to jest NTC czy PTC :?:

 

Dzis sie juz cos zmienilo i pewnie nadal sie kalibruje: rano (ok. 15°C na zewnatrz) pokazywal "-5°C" a jak dojechalem do pracy bylo juz "-3°C". Jalby temperatura sie ustalala w wolny sposob.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grzeniua

No moze sie kalibruje wzgledem czujnika powietrza wlotowego do kolektora bo to w sumie czujnik powietrza wplywajacego z zewnatrz.. Nie wiem szczerze mowiac ale czekam co sie stanie i co zobacze jak wyjde dzis z roboty :shock:

 

ciao!

 

[ Dodano: Pią 19 Maj, 2006 18:41 ]

Nadal cos sie zmienia a ja nic nie odlaczalem

677beb3611fa30c9m.jpg

 

wyglada na to ze sie stabilizuje (tudziez wariuje :shock: )

 

 

No i sie dokonalo! Ustabilizowal sie i od dwoch dni dziala jakby normalnie (nie mam termometru zeby miec odniesienie) i pokazuje calkiem prawdopodobne wskazania (wczoraj 20/21°C a dzis rano 14/15°C) :shock:

 

Jest git!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kmich76

To super! Ja zrobiłem sobie autotest ;) przyciskami i mi się temp wyświetla (to znaczy 88oC) :wink: . Może kupię ten z allegro, pogmeram, a jak się zaświeci to pojade do ASO się z nich ponabijać...pozdro :D

ps. dlaczego masz żółte podświetlenie :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grzeniua

Podswietlenie mam jakies takie bialawe, tylko moze fotka z telefonu tak znieksztalcila barwy :shock:

 

Ale nie kupuj tego czegos z allegro bo przeplacasz co najmniej 2000% :!: :!: :!: tudziez wiele wiele wiecej w ASO - oszolomiaste ceny :evil:

 

Ja sobie czujnik wzialem z roboty i dziala bez zastrzezen (jak wyszedlem dzis z roboty to pokazywal 26°C - tyle co w TiVi przepowiadali i faktycznie byla zarowa :lol: !!!). W zasadzie to moze 1 czy 2 stopnie przeklamywac ale czy to wazne :?: Jak dorwe w swoje wstretne lapy jakis termometr to go sprawdze i dam cynka. To ma byc orientacyjne wskazanie i zapewne takie jest bo nie sadze zeby wkladali ultraczuly i wielce dokladny czujnik skoro wyswietla tylko do pojedynczych stopni! O to mi wlasnie chodzilo. Szkoda tylko ze 3 dni sie stroil ale warto bylo poczekac. Mam jeszcze jedna watpliwosc: jak bedzie sie zachowywal w duzych wahaniach temperaturowych np. na jesien-dzien/noc.. to sie okaze :roll: Nie chodzi mi o sam zakres bo jest na pewno wystarczajacy ale o blad wskazania.

 

Siema

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość dnowakow
Podswietlenie mam jakies takie bialawe, tylko moze fotka z telefonu tak znieksztalcila barwy :shock:

 

Ale nie kupuj tego czegos z allegro bo przeplacasz co najmniej 2000% :!: :!: :!: tudziez wiele wiele wiecej w ASO - oszolomiaste ceny :evil:

 

Ja sobie czujnik wzialem z roboty i dziala bez zastrzezen (jak wyszedlem dzis z roboty to pokazywal 26°C - tyle co w TiVi przepowiadali i faktycznie byla zarowa :lol: !!!). W zasadzie to moze 1 czy 2 stopnie przeklamywac ale czy to wazne :?: Jak dorwe w swoje wstretne lapy jakis termometr to go sprawdze i dam cynka. To ma byc orientacyjne wskazanie i zapewne takie jest bo nie sadze zeby wkladali ultraczuly i wielce dokladny czujnik skoro wyswietla tylko do pojedynczych stopni! O to mi wlasnie chodzilo. Szkoda tylko ze 3 dni sie stroil ale warto bylo poczekac. Mam jeszcze jedna watpliwosc: jak bedzie sie zachowywal w duzych wahaniach temperaturowych np. na jesien-dzien/noc.. to sie okaze :roll: Nie chodzi mi o sam zakres bo jest na pewno wystarczajacy ale o blad wskazania.

 

Siema

 

Nie rozumiem, dlaczego krytykujesz mój czujnik i nazywasz go „tym czymś” i twierdzisz, że jak ktoś go kupi to przepłaci 2000%. Jeżeli nie znasz faktów to tak nie pisz, bo tak się składa, że zastosowany przeze mnie sensor jest dość drogi, gdyż ma bardzo dużą dokładność 1% a w dodatku sprowadzałem go wysyłkowo z Niemiec, więc koszty przesyłki też były duże. Poświęciłem bardzo dużo czasu, aby go dobrać i zrobić odpowiednią obudowę, która ma złącze i pasuje w odpowiedni otwór. W dodatku dostarczam bardzo dokładną sześciostronicową instrukcję ze zdjęciami w języku polskim, dzięki której nawet laik może zainstalować ten czujnik.

Nie wystawiam go na Allegro po to, aby zarobić niewiadomo jakie pieniądze, bo jest to produkt niszowy i jeżeli sprzedam kilka sztuk to będzie dobrze. Zrobiłem go przede wszystkim dla siebie i przy okazji chciałem dać użytkownikom Almery alternatywę do oryginału i to wszystko.

Tak się składa, że dobrany przez Ciebie czujnik pracuje w miarę dobrze w temperaturze 25’C, natomiast w temperaturze 0’C niedokładność wynosi 5’C, a więc błędnie ostrzega o możliwej gołoledzi, w niższych temperaturach jest jeszcze gorzej.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grzeniua

No nieee - jesli poczules sie urazony to sorry ale ja potrafilem pokombinowac i z powodzeniem uruchomic czujnik ktory pokazuje POPRAWNA temperature! Czujnik pochodzi z pewnej produkcyjnej dostawy i jego koszt jest smieszny w stosunku do tego co jest oferowane (czytaj Allegro/ASO). Zgadzam sie ze jest to alternatywa i produkt niszowy ale nie przesadzajmy :!: Sposob na zarobienie kilku zlotych jest faktycznie dobry i stanowi wielka konkurencje dla ASO ale sa osoby, jak ja, ktore chcialyby zrobic sobie mala rzecz ktora cieszy jak najnizszym kosztem.

Fakt - zlacza takiego nie mam i twoje zapewne nie jest oryginalne a jedynie dopasowuje sie do tego gdzie trzeba podlaczyc - u mnie zalutowane koncowki tymczasowo bo w trakcie testow ale sobie to zrobie z normalnie zacisnietymi/dopasowanymi koncowkami.

 

Co do dokladnosci - specyfikacja mojego czujnika to 2%@0°C, 4%@-40°C i 4%@+40°C (przeliczcie sobie jaki wplyw ma ta dokladnosc...znikomą!) tym bardziej ze sam wyswietlacz oferuje dokladnosc co do 1°C (nie ma miejsc dziesietnych). Wiec teraz moge powiedziec ze ty krytykujesz moje rozwiazanie :roll: Czyli co do gololedzi spodziewam sie najwyzszej dokladnosci co jest w zasadzie najwazniejsze!

 

Jeszcze o dokladnosci: dzis rano wyjechalem z domu do pracy, wskazanie termometru 17°C. Z ciekawosci wzialem uniwersalny miernik z termopara i zmierzylem temperature na dworze (oczywiscie miejsce osloniete od wiatru, slonca jeszcze nie bylo) i co?? Wskazanie termopary potwierdzilo 17°C :shock: (a na dokladnosc termopar raczej znasz)

W sumie musze powiedziec ze mnie to zdziwilo baaaaardzo pozytywnie 8) i bede jeszcze weryfikowal prace w roznych temperaturach.

 

Pozdro

 

PS. Raz jeszcze - jesli poczules sie obrazony to sorry, a ludzie i tak zrobia jak zechca!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość dnowakow

Każdy ma prawo wybrać rodzaj rozwiązania, które mu pasuje, czyli kupić w ASO lub z Allegro lub samemu dobierać.

 

Jeżeli chodzi o dokładność twojego czujnika, to nie chodzi mi o tolerancję, ale o charakterystykę R/T, bo jak podałeś w przypadku Twojego czujnika R0’C=8757Ω±2%. Niestety, ale nie jest to prawidłowa wartość, błąd jest prawie 1 kOhm, a więc bardzo dużo.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...