Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[N16] termometr


Gość ggruczyk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość grzeniua

Podana przeze mnie wartosc jest oczywiscie nominalna! Nie bede sie zaglebial w szczegoly uzytego czujnika ale zapewniam ze odchylka ok. 1kΩ daje mi dokladnosc ok. ±1°C co odpowiada dokladnosci wyswietlanej temperatury a wiec jest w 100% zadowalajaca.

 

pzdr

 

Mam propozycje: skonczmy polemizowac na ten temat bo chyba wszystko wyjasnilismy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość dnowakow

Słusznie, zakończmy już ten temat, bo wchodzimy w zbyt duże szczegóły, które pewnie są mało interesujące dla innych.

 

Gwoli wyjaśnienia, ale niestety nie masz racji, bo różnica 1kOhm to nie jest ±1°C.

Dla uproszczenia załóżmy, że termistor ma charakterystykę liniową, więc w Twoim przypadku: (8757Ohm – 2700 Ohm) / 25°C = 242 Ohm/°C. Czyli za jeden stopień Celsjusza odpowiada 242 Ohm, a więc w przypadku 1 kOhm, są to ponad 4°C różnicy, a nie 1°C jak piszesz, dolicz do tego jeszcze możliwe błędy tolerancji.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grzeniua

Posluchaj... jest to element nieliniowy wiec nie ma co przeliczac na charakterystyce liniowej! Mam przed soba charakterytyke i nieprawda jest ze 1kΩ to 4°C! Powiem z zaokragleniem ze niecale 2kΩ to ~5°C (oczywiscie ma sie to do konkretnego zakresu) a wiec dokladnosc jest wieksza, to juz sie rozklada i mnie np. to w zupelnosci satysfakcjonuje..powtarzam sie.

 

Roznica jest tutaj: moj czujnik to ok. 0,5€ a twoj to ok. 55PLN≈14,5€.

 

Dodam tylko gwoli wyjasnienia ze mam duze watpliwosci i podejrzenia co do tych czujnikow i musze sprawdzic czy cos innego nie jest odpowiedzialne za kalibracje/odczyt/odniesienie, ale... to juz nie tutaj :idea:

 

Ale O.K., juz wszystko wiemy,

pzdr :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość dnowakow

Chyba nigdy nie zakończymy tego tematu jednak ważne, że dyskusja jest twórcza.

 

Napisałem „Dla uproszczenia załóżmy, że termistor ma charakterystykę liniową”, aby łatwiej było liczyć i wiem, że jest to element nieliniowy. Ale teraz sam potwierdziłeś, że 1kOhm to nie jest ±1°C, skoro „niecałe 2kOhm to jest 5°C”.

 

Co do ceny, to tak się składa, że nie 55 zł, a 45zł, a zastosowany u mnie sensor nie kosztuje 0.5€, a znacznie więcej.

 

Jeżeli chodzi o kalibrację, to nie jest to kalibracja wskazań temperatury, bo nie ma żadnego dokładnego i wiarygodnego odniesienia. Jest to kalibracja czasu reakcji na zmiany rezystancji czujnika. Chodzi o to, że na wyświetlaczu nie jest pokazywana aktualna temperatura z czujnika, ale odczyt jest przetwarzany i pojawia się z pewnym opóźnieniem. Chodzi np.: o taki przypadek, gdy ktoś stoi w słońcu w korku i samochód się silnie nagrzewa, w tym czasie temperatura na wyświetlaczu nie wzrośnie.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grzeniua

Oczywiscie ze to jest przetwarzane bo nikt nie bedzie ogladal naglych skokow temperatury (chociaz inercja termistora jest dosc duza w porownaniu np. z termoparami). Wartosc jest wyswietlana jako usredniona i z pewnego okresu czasu (moze byc zmienny w zaleznosci od zmiennosci odczytow). Inaczej, ale to juz niepotrzebne kombinowanie, w SW moze byc zaszyty algorytm PID/PI i odczyt moze bazowac na "historii" co mialoby wplyw na czestotliwosc odczytow...etc.

 

Ale niepotrzebnie sobie komplikujemy! Dziala i jest O.K.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bernas1977

No to sobie Panowie Inżynierowi porozmawiali o wyższości świąt wiielkiej nocy nad tymi drugimi.

 

Z punktu widzenia przeciętenego użytkownika klamerki czujka kupiona na Allegro od "dnowakow" jest super z trzech przynajmniej powodów:

 

1. Działa - dziś zamontowałem, skalibrowała się w kwadrans i póki co jest OK

2. Przyszła szybko, w zestawie była starannie wykonana (ze zdjęciami) i zrozumiale napisana instrukcja.

3. Wylicytowałem ją za więcej niż potem kupiłem bo zbywca stwierdził, że satysfakcjonuje go cena na poziomie 50 złotych z przesyłką.

 

Ja tam jestem zadowolony i polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość dnowakow

Dziękuję bernas1977 i kmich76 za słowa otuchy, bo po niektórych opiniach na forum odnosiłem wrażenie, że źle zrobiłem oferując te zamienniki na Allegro.

 

Bernas1977, fajnie, że udało Ci się uruchomić czujnik bez najmniejszych problemów, szybko się skalibrował.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bajbusek

Nie rozumiem o co pretensje do kolegi dnowakow ?

 

Przeciez czlowiek sie napracowal i teraz chce podzielic sie efektem pracy z nami... ma dokladac do interesu ?

 

Jezeli 50 zeta z przesylka to za duzo, kupcie trabanta... bedzie taniej.

 

Swoja droga wlasnie zamontowalem czujnik, na razie kalibracja.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo po niektórych opiniach na forum odnosiłem wrażenie, że źle zrobiłem oferując te zamienniki na Allegro.

Co sie chlopie przejmujesz, co niektorzy jak przejrzysz forum pytaja o zamienniki, tansze czesci. A jak juz ktos im sam podsunie prawie pod nos to sie buntuja ze "zamiennik" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość oskaritto
Dziękuję bernas1977 i kmich76 za słowa otuchy, bo po niektórych opiniach na forum odnosiłem wrażenie, że źle zrobiłem oferując te zamienniki na Allegro.

 

Bernas1977, fajnie, że udało Ci się uruchomić czujnik bez najmniejszych problemów, szybko się skalibrował.

 

Pozdrawiam,

ja wczoraj tez kupilem i licze na szybka wysylke zebym mogl Wam pokazac po montarzu w almerce n16 po lifcie ze jest wszystko OK!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grzeniua

A ja dzis rano wsiadlem do klamerki, patrze na licznik -> wskazanie 12°C, wysiadlem na zewnatrz i w oslonietym od wszelakich podmuchow wiatru miejscu zmierzylem temperature miernikiem i co?? To samo 8) czyli 12°C!

Zjechalismy sie z kumplem przed robota a on mi ze swojej Alfy Romeo czyta ze ma 9°C ale wydaje mu sie ze cos szwankuje bo odczuwa inne temperatury niz wskazywane..moze go oszukuje :P

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość oskaritto
A ja dzis rano wsiadlem do klamerki, patrze na licznik -> wskazanie 12°C, wysiadlem na zewnatrz i w oslonietym od wszelakich podmuchow wiatru miejscu zmierzylem temperature miernikiem i co?? To samo 8) czyli 12°C!

Zjechalismy sie z kumplem przed robota a on mi ze swojej Alfy Romeo czyta ze ma 9°C ale wydaje mu sie ze cos szwankuje bo odczuwa inne temperatury niz wskazywane..moze go oszukuje :P

 

PZDR

godzina 11:45 temperatura czujnika 15 oC na zewnatrz wedlug strony opole.pl 15oC :) czujnik zamontowalem wedlug OBSZERNEJ INSTRUKCJI BEZ PROBLEMOW i kalibrowal sie dokladnie 6 minut :) DZIALA!!! POLECAM!!! KUPUJCIE POKI JEST!! :) Nissan Almera n16 po face liftingu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość dnowakow
godzina 11:45 temperatura czujnika 15 oC na zewnatrz wedlug strony opole.pl 15oC :) czujnik zamontowalem wedlug OBSZERNEJ INSTRUKCJI BEZ PROBLEMOW i kalibrowal sie dokladnie 6 minut :) DZIALA!!! POLECAM!!! KUPUJCIE POKI JEST!! :) Nissan Almera n16 po face liftingu :)

 

Dziękuję oskaritto za dobrą opinię moich czujników. Dołożyłem wszelkich starań, aby był to odpowiednik o dokładnie takich samych parametrach jak oryginał i był łatwy do zainstalowania. Dodatkowo każdy czujnik przed wysyłką sprawdzam w kilku charakterystycznych temperaturach (wykorzystując lodówkę i zamrażalnik) czy spełnia wymagania tolerancji.

Instrukcję przygotowałem tak, aby każdy bez jakiegokolwiek doświadczenia mógł go zamontować i uruchomić, jak na razie wszystkim się udało.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość oskaritto

godzina 11:45 temperatura czujnika 15 oC na zewnatrz wedlug strony opole.pl 15oC :) czujnik zamontowalem wedlug OBSZERNEJ INSTRUKCJI BEZ PROBLEMOW i kalibrowal sie dokladnie 6 minut :) DZIALA!!! POLECAM!!! KUPUJCIE POKI JEST!! :) Nissan Almera n16 po face liftingu :)

 

Dziękuję oskaritto za dobrą opinię moich czujników. Dołożyłem wszelkich starań, aby był to odpowiednik o dokładnie takich samych parametrach jak oryginał i był łatwy do zainstalowania. Dodatkowo każdy czujnik przed wysyłką sprawdzam w kilku charakterystycznych temperaturach (wykorzystując lodówkę i zamrażalnik) czy spełnia wymagania tolerancji.

Instrukcję przygotowałem tak, aby każdy bez jakiegokolwiek doświadczenia mógł go zamontować i uruchomić, jak na razie wszystkim się udało.

 

Pozdrawiam,

Nie masz za co dziekowac :) jesli cos jest dobre to trzeba o tym mowic!Skoro mi dziala i udalo sie wszystko za pierwszym razem po przeczytaniu instrukcji POWINNO KAZDEMU DZIALAC chyba ze tak jak mowiles maja za stary soft w komputerze ale to raczej rzadkosc... :) w kazdym razie POLECAM i jak tylko dorwe laptopa z irda wyladuje fotki z telefonu i wrzuce na forum p.s jesli chcesz to napisz....mozemy stronke zrobic na moim serwerku z www.nazwa.pl i bedziesz tam mial instrukcje do wydrukowania ...fotki reklamujace czujnik itp :) jesli tylko chcesz to podsylaj materialy lub gotowa stronke :) POZDRO!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość oskaritto
FAJNO!

Czyli w tym temacie nie trzeba juz korzystac z "uslug" ASO - wszystko sie wyjasnilo :shock:

 

pozdro

DOKLADNIE!ZTylko w skrajnych przypadkach jak nie chce dzialac...musza wtedy wgrac nowe oprogramowanie do komputera :) a tak...nie ma potrzeby :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grzeniua
oskaritto, no dobra ale gdzie foto? i napiszcie do ktorego kabla to sie wpina (po FL) aby go sobie znalazl - to moze i ja sie skusze na ten zakup

 

A zobacz sobie w tym temacie troszke wstecz posta od Gołąb :shock:

Zamiescil fotke gdzie ta zlaczka jest: pomiedzy chlodnica a przednia oslona, zaraz po podniesieniu maski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...