Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Jak jeździc z napędem 4x4


Gość MichuGdańsk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, mam pytanie. Dużo pisze się o jeździe z napędem na 4 koła. Posiadam x-traila t30 i nie wiem kiedy mogę włączać napęd 4x4. Niewiem czy jeżdżąc po suchej lub mokrej nawieżchni mogę przełączac tryb jazdy na AUTO, czy nie uszkodzi to auta. Zbliża się zima i nasuwa się pytanie czy można się pobawić w kręcenie bączków na śniegu lub lodzie i czy grozi to uszkodzeniem czegokolwiek poza karoserią :P. Kiedy można włączać stały napęd 4x4 LOCK, słyszałem, że można jeździć z włączonym LOCK'iem tylko na wprost i nie można skręcać. Proszę pomóżcie, bo nie chce zepsuć mojej ślicznej zabaweczki. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ad. 1. Tryb AUTO można mieć włączony cały czas. Sterownik napędu dobiera odpowiednie proporcje napędu na koła przednie lub tylne. Ten tryb jest podobny to stosowanego np. w Land Rover Freelander stałego napędu 4x4, gdzie sterownik dobiera odpowiedni moment obrotowy dla każdej osi/koła.

 

Ad 2. Tryb LOCK to "blokada" napędu na obie osie, ze stałym momentem przenoszonym na obie osie w proporcji ok. 50/50. Nie jest to typowa blokada mostów znana z terenówek, ale sztywne połączenie napędu obu osi poprzez sprzęgło. W instrukcji wyraźnie pisze, że tryb LOCK można używać tylko do prędkości 40 km/h, nie skręcając kół, nie wyjeżdżając z głębokiego błota, do jazdy na wprost itp. Na forum opisane są przypadki spalenia sprzęgła, przy nieumiejętnym używaniu napędu LOCK. Ja mam silnik diesla, 114 km, czyli najsłabszy diesel jaki był w X-trailach. Napędu LOCK używałem może 2-3 razy kiedy utknąłem w głębokim śniegu. Zimą jeżdżę zazwyczaj na AUTO i nic się nie dzieje.

 

Na koniec musisz pamiętać, ze X-trail to nie samochód terenowy, ale SUV z możliwościami terenowymi. Ma delikatny napęd, który świetnie radzi sobie w zimie i lekkim terenie, ale do offroadu się nie nadaje.

 

Podsumowując, jak dbasz, tak masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie legend dotyczących tajemniczego trybu "LOCK" :devil:

 

auto w rodzinie od początku, obecnie od roku w moich rękach. X-trail T30, benzyna 2.0. Poprzedni własciciel zawsze w trasie przy niekorzystnych warunkach załączał tryb lock i brykał nawet kilkuset kilometrowe trasy. i co? i NIC ! Po przekroczeniu 40 km/h komputer automatycznie przełącza napęd w tryb AUTO mimo faktu, że na desce wciąż pali się LOCK. brykanie po ciężkim terenie dyskwalifikuje ten napęd, ale Panowie i Panie. Tym na prawdę można jeździć bez płaczu, że cokolwiek się stanie. A autko już ma ponad 140 000 i nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brykanie po ciężkim terenie dyskwalifikuje ten napęd,

 

Nie kumam??? Jak to dyskwalifikuje? To LOCK nie jest właśnie po to by wyjechać z błota, zaspy, przebić się przez trawiastą łąkę czy przejechać przez głęboką kałużę nie widząc dna? Dotychczas po to właśnie go używałem

kondor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie mam pytanie w takim razie

 

Mówicie cięzki teren ? a co to jest ? ja kupilem swojego x-a bo musze dojechac na dzialke bo w planach jest piekna 15 m-wa ulica a rzeczywistość to pole po rolniku miekkie i mokre jak diabli i wcześniejszy smochod primerka siadała nigdy nie wiedzialem czy dojade do działki czy ew z niej wróce ;) ... wieć dla tametgo smochodu to był teren trudny ;) ....x- narazie poki co jeszcze nie zawiodl ale zobaczymy jak bedzie lało jak spadnie snieg ... ;)

wiec powiedzcie mi w jaki ternen mam x-em nie wjerzdzac, po tatrach, bagnach (chociaz moja dzialka czasami tak wyglda) nie zamierzam jezdzic.....

Edytowane przez maaloxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brykanie po ciężkim terenie dyskwalifikuje ten napęd,

 

Nie kumam??? Jak to dyskwalifikuje? To LOCK nie jest właśnie po to by wyjechać z błota, zaspy, przebić się przez trawiastą łąkę czy przejechać przez głęboką kałużę nie widząc dna? Dotychczas po to właśnie go używałem

kondor

 

jest, ale w przypadku silników diesla z dużym momentem po prostu pali sprzęgło, w benzynie tego problemu nie ma moim zdaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam- na pytanie ciężki teren niech każdy sobie sam odpowie,ale co z tym skręcaniem w trybie LOCK jadąc do 40km/h-można czy nie?

 

ja twierdzę, że można. Co najmniej kilka razy podczas wyjazdu na narty podjeżdżałem pod większe górki, całe ośnieżone z włączonym lock-iem i pokonywałem spore zakręty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem instrukcję polską i kanadyjską. NIGDZIE nie jest napisane, że trybu LOCK można używać tylko do jazdy na wprost. To jest jakaś totalna bzdura wyssana z palca, lub raczej z braku umiejętności czytania ze zrozumieniem. ;)

Przyczyną nieporozumień jest prawdopodobnie zawarta w instrukcji obsługi (polskiej i każdej innej) uwaga podana wytłuszczonym drukiem:

"Przełączania trybów 2WD, AUTO lub LOCK można dokonywać tylko podczas jazdy na wprost. Przełączania trybów 4WD nie wolno dokonywać podczas pokonywania zakrętów lub podczas cofania."

Przełącznika nie wolno używać również podczas zjeżdżania z góry i gdy przednie koła ślizgają się.

Chodzi tylko o zmianę trybów i używanie przełącznika, a nie o jazdę 4x4 w trybie LOCK.

Prawdą jest natomiast (zawarta w instrukcjach obsługi) informacja iż nie wolno używać napędu 4x4 LOCK na twardych i nieśliskich nawierzchniach, gdyż może to spowodować przeciążenie i następnie zniszczenie przekładni rozdzielającej.

A dla lubiących kręcenie bączków, gdy nie ma śniegu... całkiem dobrze X-Trail kręci "bączki" na żwirze lub podobnej sypkiej nawierzchni. Sprawdzałem. Tylko trzeba ostrożnie ze sprzęgłem, żeby nie siedzieć w smrodzie spalenizny. :D

Edytowane przez Mark_75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież każdy samochód 4x4 musi mieć mechanizm różnicowy i X takowy ma - a skoro ma to nie rozumiem obaw że nie można jeździć ze skręconymi kołami w trubie 4x4 (analogicznie przecież do trybu AUTO)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździć i skręcać można, zaleca się nieużywania na utwardzonej nawierzchni (po wyżej 40 klm LOOK sam sie wyłączy), - nie powinno się natomiast przełączać w tryb look podczas jazdy i skręcania, a tryb "AUTO" nie powinno się załączać z "2WD" powyżej jazdy 80 klm (trzeba zwolnić i wtedy załączyć AUTO i to też nie na zakręcie, to zalecenia producenta, zapobiega to nadmiernemu zużyciu sprzęgła, a w ekstremalnych przypadkach uszkodzenia tylnego napędu.

Edytowane przez wojtgor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeździć i skręcać można, zaleca się nieużywania na utwardzonej nawierzchni (po wyżej 40 klm LOOK sam sie wyłączy), - nie powinno się natomiast przełączać w tryb look podczas jazdy i skręcania, a tryb "AUTO" nie powinno się załączać z "2WD" powyżej jazdy 80 klm (trzeba zwolnić i wtedy załączyć AUTO i to też nie na zakręcie, to zalecenia producenta, zapobiega to nadmiernemu zużyciu sprzęgła, a w ekstremalnych przypadkach uszkodzenia tylnego napędu.

 

witam..sprawa jest dość prosta jeżeli chodzi o T30..4Lock służy tylko do jazdy w "ciężkim terenie" i faktycznie przy 40km/h rozłącza się i przechodzi w tryb auto.niedopuszczalna jest jazda w trybie 4Lock na suchej nawierzchni i skręcanie kołami - w myśl zasady stałego przełożenia 50/50( przy skręcie zmienia się tor jazdy koła po zewnętrznej - wykonuje więcej obrotów stąd zastrzeżenie producenta - charakterystyczne ciągniecie jednego z kół( blokowanie ))..przy oblodzonej drodze lub błocie problem sam się rozwiązuje - koło podczas skrętu ulega samoczynnemu poślizgowi i nie odczuwamy wrażenia blokowania kół..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka postów powyżej napisałem co jest w instrukcji. Uwagi dotyczące ograniczeń jazdy w trybie 4WD LOCK są w 2 miejscach i brzmią:

"Do not drive on dry hard surface roads in the LOCK mode."

"Never drive on dry hard surface roads in the LOCK mode, as this will overload the power-train and may cause a serious malfunction."

Być może chodzi nie tyle o blokadę mechanizmu różnicowego, co o niedoskonały rozdział mocy na przód i tył. Nieidealna blokada przeniesienia napędu może powodować, że teoretyczne 50/50% daje w rzeczywistości np: 50.5%/49.5%, ponieważ napęd połączony jest na sztywno, to np: przednie koła kręcą się nieco szybciej, a tylne nieco wolniej, co powoduje przeciążenie przekładni, przegrzanie oleju i wzrost naprężeń. Gdy moc dostarczana na tył i przód jest ustawiona na sztywno, ale podział idealnie pół na pół, to koła obracają się z tą samą prędkością i tym samym momentem obrotowym, a ewentualne opory jakie muszą pokonać rozkładane są na nie wszystkie równomiernie i żadnych naprężeń nie ma.

Obrazowo można by to wytłumaczyć 2 samochodami połączonymi linką holowniczą - gdy oba samochody dostarczają podobną moc do kół i mają podobne opory, to naprężenie linki nie ulega zmianie. Gdy któreś z aut zaczyna dostarczać do kół większy moment obrotowy niż drugie, to linka napręża się bardziej lub zwisa, gdyż różnice w dostarczonej mocy spowodują w pierwszej kolejności zmianę dystansu, który samochody dzieli. Teraz wyobraźcie sobie, że nie ma linki, a jest hol sztywny. Gdy oba auta dostarczają ten sam moment obrotowy do swoich kół, sytuacja jest idealna - nie ma naprężeń, sztywne połączenie działa jak powinno. Gdy samochód z przodu dostarczy większy moment obrotowy niż ten z tyłu, to ten z tyłu będzie ciągnięty, a różnica sił dostarczanych przez oba te auta zadziała na to co je łączy - pojawią się naprężenia na sztywnym holu i miejscach gdzie został przymocowany. Gdy samochód z tyłu dostarczy większego momentu obrotowego, to będzie pchał samochód przed nim, a na sztywnym holu pojawi się odpowiednia siła i naprężenia. Hol sztywny jest niczym innym jak rurą, której jedynym zadaniem jest przenoszenie sił ściskających i rozciągających. Sytuacja jest podobna, a zarazem zupełnie inna gdy popatrzymy na oś przednią i tylną. Teoretycznie obie osie połączone są na sztywno. Teoretycznie opory, które musi pokonać napęd samochodu są wszędzie takie same. Praktycznie przeniesienie napędu nie będzie idealne i jedne koła będą kręcić się z większym momentem obrotowym niż drugie różnica nie może być skompensowana zmianą odległości pomiędzy kołami, nie może być również skompensowana przez wymuszenie przez jedną oś szybszego obrotu drugiej (bo są spięte na sztywno!). Na śliskiej/sypkiej nawierzchni różnica między momentem z przodu, a tym z tyłu skompensuje się przez lekki uślizg jednej z osi. Gdy nawierzchnia jest twarda, a przyczepność dobra, w poruszającym się samochodzie prędkość wszystkich kół będzie identyczna. Ponieważ przeniesienie napędu jest zblokowane, różnica między momentem obrotowym pochodzącym z silnika, który kręci kołami, a momentem obrotowym pochodzącym z drugiej osi (przeniesionym przez sztywną obudowę samochodu) będzie obciążała przekładnię i wał napędowy, co może doprowadzić do ich zniszczenia.

Chyba w miarę obrazowo opisałem przyczynę dlaczego nie powinno się blokować napędu obu osi na nieśliskich nawierzchniach. Tryb AUTO jest tu o tyle bezpieczniejszy, że jest przenoszony przez sprzęgła (w trybie LOCK sprzęgło przenoszące napęd jest "dociśnięte" i nie ma już możliwości uślizgu) i "z definicji" jest to tylko dorzucenie części mocy do kół tylnych, gdy zajdzie potrzeba. Niedoskonałości przeniesienia napędu będą się kompensować na sprzęgłach i na ślizgających się kołach (bo tylko gdy samochód traci przyczepność, moc pojawia się na tylnej osi).

 

...niedopuszczalna jest jazda w trybie 4Lock na suchej nawierzchni i skręcanie kołami - w myśl zasady stałego przełożenia 50/50( przy skręcie zmienia się tor jazdy koła po zewnętrznej - wykonuje więcej obrotów stąd zastrzeżenie producenta - charakterystyczne ciągniecie jednego z kół( blokowanie ))..przy oblodzonej drodze lub błocie problem sam się rozwiązuje - koło podczas skrętu ulega samoczynnemu poślizgowi i nie odczuwamy wrażenia blokowania kół..

Nigdzie w instrukcji nie ma zastrzeżenia, że nie można jechać w trybie 4WD LOCK i skręcać. Jest tam jedynie uwaga, że podczas skręcania, przyspieszania lub zwalniania można poczuć szarpnięcie, oraz ogólne uwagi dot. jazdy po dobrej nawierzchni, o których pisałem powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda. Ja tylko twierdziłem, że nie chodzi tu o różnice w tym jaki dystans ma do pokonania lewe bądź prawe koło, bo kolegą wyżej opisał sytuację dla której Navara nie powinna jeździć napędem na 4 koła po twardej nawierzchni.

No oczywiście, że nie chodzi, nie pisałem mojego posta bezpośrednio do Ciebie. Najwyraźniej wiesz o tym (a niektórzy jak widać nie ;P), że X-Trail nie ma blokady mechanizmu różnicowego. To co powoduje problemy na twardej i nieśliskiej nawierzchni, to brak mechanizmu różnicowego tzw. między-osiowego.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tu gadu gadu, a coś nikt za bardzo nie ma ochoty włączyć się do dyskusji... Ja generalnie uważam, że pierwszym argumentem przeciwko jeździe na utwardzonej przyczepnej nawierzchni w trybie lock powinno być proste, zdroworozsądkowe pytanie: a po co? :)

a po drugie i tak powyżej 40 km/h przerzuca się na "AUTO". Po prostu temat został wyczerpany B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a po drugie i tak powyżej 40 km/h przerzuca się na "AUTO". Po prostu temat został wyczerpany B)

Nasuwa się pytanie - po co jeździć w trybie AUTO, skoro X-Trail w razie gdy ESP uzna, że napęd na któreś z tylnych kół jest potrzebny, to sam go załącza nie informując nawet o tym kierowcy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasuwa się pytanie - po co jeździć w trybie AUTO, skoro X-Trail w razie gdy ESP uzna, że napęd na któreś z tylnych kół jest potrzebny, to sam go załącza nie informując nawet o tym kierowcy.
Układ ESP nie załącza napedu na koła. Przychamowuje dowolne koła z osobna po to by wywołać moment przeciwstawiający się obrotowi samochodu lub korygujący jego tor jazdy. Edytowane przez LeonMP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ ESP nie załącza napedu na koła. Przychamowuje dowolne koła z osobna po to by wywołać moment przeciwstawiający się obrotowi samochodu lub korygujący jego tor jazdy.

Jeśli nie ESP zarządza kontrolowaniem przyczepności to w takim razie co? Ano dokładniej to my nie mamy ESP ale jest VDC.

Jak biorę ostry zakręt z prędkością około 60-70km/h, to widzę jak miga mi kontrolka systemu wspomagającego sygnalizuje poślizg, a samochód zachowuje się jakby w pewnym momencie dostał kopa w tył i kręcił wszystkimi kołami. Biorę taki zakręt z minimalnym poślizgiem bocznym, nie zarzuca mi tyłem jak ma to miejsce w samochodzie bez ESP (itp.) i z napędem tylko na przód. To samo było podczas przyspieszania na ubłoconej drodze, która okazała się być śliska - wdepnąłem po gazie, samochód przyspieszył znakomicie... ale przez kilka dobrych sekund wciśniętego do dechy gazu migała lampka kontroli trakcji.

Niestety instrukcja niewiele mówi na ten temat:

Depending on the driving condition, the 4WD mode may automatically change from 2WD to 4WD even when the 2WD mode switch is selected.*

* The 4WD mode indicator light does not illuminate even if the mode automatically changes from 2WD to 4WD while driving.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasuwa się pytanie - po co jeździć w trybie AUTO, skoro X-Trail w razie gdy ESP uzna, że napęd na któreś z tylnych kół jest potrzebny, to sam go załącza nie informując nawet o tym kierowcy.
No to jeszcz raz. Nie wiem jak jesteś w stanie siedząc wewnątrz samochodu określić, które koło przyspiesza (według ciebie zalączany jest na nie napęd)??? Nie ma takiej możliwości. Układ VDC (VDC to najnowsze systemy a ESP [tak pisałeś cztery posty wyżej] to starsza generacja) współpracuje z ECU, redukując moment obrotowy oraz z ABS przyhamowując koło o zerowej przyczepności. Dzięki temu stabilizując pojazd w torze jazdy. W skład układu VDC (Vehicle Dynamic Control) może wchodzić kilka innych układów: ESP (kontrola trakcji w zakrętach),TCS (kontrola trakcji, przyczepności przy przyspieszaniu by koła nie buksowały), EBD (elektroniczny system rozdzielający siłę hamowania na poszczególne koła, w zależności od występujących warunków urządzenie może przydzielić mocniejszą bądź też lżejszą siłę hamowania na koło samochodu, tak by maksymalnie skrócić ten manewr), BA (system dzięki czujnikowi mierzącemu prędkość z jaką wciskany jest pedał hamulca, rozpoznaje sytuacje drogowe gwałtownego hamowania, specjalny wzmacniacz wytwarza dodatkowe ciśnienie w układzie hamulcowym, uzupełniające ciśnienie uzyskane poprzez wciśnięcie pedału hamulca przez kierowcę, co pozwala na dużo szybsze wykorzystanie pełnej mocy układu hamulcowego i wcześniejsze włączenie regulacji ciśnienia systemu ABS). Nic nie wiem o tym by układ VDC przyspieszał (prościej - dawał power na) wybrane koła. On je przychamowuje. Jeśli jestem w błędzie proszę mnie oświecić. Odpisuje tylko na twojego posta dotyczącego uwagi o ESP bo tą informacją wprowadzasz innych w błąd i wyrabiasz u nich złe pojęcie o pracy 4WD. HOWK! Edytowane przez LeonMP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalączaniem napędu steruje w zależności od konfiguracji: jeśli ma VCD (osobny sterownik AWD + VDC + ABS + TCS), jesli bez VCD (sterownik ABS + AWD). Do tego dochodzi informacja przesyłana za pomocą sieci CAN ze sterownika silnka o położeniu pedału pzyspieszenia. W tylnym moście jest układ elektryczny (czytaj zawór elektromagnetyczny, czyli elektromagnes), który zalącza sprzegła. One przenoszą napęd na tylne koła. W pozycji AUTO maksymalnie 50% przód i 50% tył. Ale moż być naprzykład 80% przód i 20% tył. W zależności co sterownik otrzyma z czujników ABS na kołach. Informują o uślizgu kół. Ale podzczas jazdy z określoną prędkością. W położeniu LOCK po przekroczeniu 30 km/h w góre przełącza się w AUTO. Ale jeśli zmniejszymy prędkość poniżej 30km/h system przełącza się automatycznie na LOCK. W samochodzie z ESP przy jeżdzie z większą prędkością w zakręcie i uślizgu bocznym koło lub koła są przychamowywane w celu zapobieżenia wyślizgnięciu się z zakrętu. System ESP działa tylko w zakrętach, po to jest czujnik pod tylnymi fotelami informujący o uślizgu bocznym pojazdu. Do tego dochodzi czujnik skrętu kół pod kierownicą. I pare innych drobiazgów. Czasami w określonej sytuacji kiedy jest poślizg kół w pozycji 2WD sterownik może przejść w tryb AUTO. Ale nie poinformuje nas o tym zaświeceniem lampki. A w ogóle trzeba pamiętać o odpowiednim i równym ciśnieniu powietrza w kołach i ich kondycji. Żle napompowane koła i duże różnice w grubości bieżnika mogą być przyczyną, że układ AWD nie będzie działał jak należy. Generalnie moim zdaniem pozycję LOCK powinno się używać tylko i wyłącznie podczas podjazdów na małych wzniesieniach przy niewielkich prędkościach w trudnych warunkach kiedy potrzebny jest stały napęd na przednią i tylną oś. AUTO przy jeżdzie po błotnistym podłożu albo kopnym śniegu. Tak przynajmniej jest w naszych X-Trail-ach.

Edytowane przez LeonMP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wynika z tego, że mamy hybrydę układu VDC/ESP i automatycznego kontrolera napędu 4x4, o nieokreślonej nazwie i całkiem przyzwoitej funkcjonalności. To co napisałem o ESP nie jest do końca nieprawidłowe - załączanie tylnego napędu jest związane z czujnikami uślizgu, a te są związane z ESP (i być może również ABS - kontroluje on obroty i blokowanie się każdego z kół, rozdzielając na podstawie tych informacji sygnały o zwiększeniu lub zmniejszeniu siły hamowania, nadmierna prędkość jednego z kół również będzie oznaczać poślizg, co może zostać wykorzystane przez inny system do stabilizacji zachowania auta).

Eksperymentując na naszych X-Trailach T-30 Nissan stworzył tryb ALL MODE 4x4-i, który jest dobrym rozwinięciem trybu AUTO. Przynajmniej na animacji reklamowej się to ładnie prezentuje:

http://www.youtube.com/watch?v=ygDuO1mhNhc

Jaka by to nazwa nie była, to fakt jest faktem, że automatyczny napęd 4x4 cieszy, bo włącza się gdy jest potrzebny, a przez większość czasu działa jak zwykłe 2WD.

Przy okazji świeżo spadłego śniegu muszę sprawdzić, czy wyłączenie ESP spowoduje wyłączenie automatycznego startu tylnej osi (w trybie 2WD). Warunki do takich testów są już znakomite. Dziś nieco się pobawiłem z wyłączonym ESP i jestem na 90% pewien, że cześć systemów wspomagających (nie mówię o ABS) wciąż działała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Mark_75 uparty jesteś. Do tego złośliwy. Czy dokładnie oglądałeś wstawiony przez siebie filmik? Jest tam dokładnie pokazana nazwa: 4WD CONTROLLER. Więc już wiesz jak nazywa się to coś co steruje przekazywaniem napędu. Sam pisałeś, że układ ESP (potem pisałeś VCD, co chwila zmieniasz zdanie) załącza napęd na wybrane przez siebie koło co jest oczywiście wierutną bzdurą. Wydaje mi się, że wyjaśniłem to dosyć jasno. Nie chce mi się po raz kolejny.Czujniki prędkości obrotowej kół wykorzystywane są przez wszystkie te układy: ABS, ESP (składowa ABS-u), elektroniczny układ regulujący załączanie napędu przód-tył. To nie znaczy, że ESP załącza napędy

skoro X-Trail w razie gdy ESP uzna, że napęd na któreś z tylnych kół jest potrzebny, to sam go załącza nie informując nawet o tym kierowcy
Radzę czytać ze zrozumieniem. ESP ma inną rolę. ZAKRĘT. Idąc twoim tokiem rozumowania można powiedzieć, że skrzynia biegów steruje pracą tylnej wycieraczki (np. Megane). I nie porównujmy napędów w Juke i T30. Znacznie się różnią. Choć mają wiele wspólnego. Edytowane przez LeonMP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Mark_75 uparty jesteś. Do tego złośliwy. Czy dokładnie oglądałeś wstawiony przez siebie filmik? Jest tam dokładnie pokazana nazwa: 4WD CONTROLLER. Więc już wiesz jak nazywa się to coś co steruje przekazywaniem napędu. Sam pisałeś, że układ ESP (potem pisałeś VCD, co chwila zmieniasz zdanie) załącza napęd na wybrane przez siebie koło co jest oczywiście wierutną bzdurą. Wydaje mi się, że wyjaśniłem to dosyć jasno. Nie chce mi się po raz kolejny.Czujniki prędkości obrotowej kół wykorzystywane są przez wszystkie te układy: ABS, ESP (składowa ABS-u), elektroniczny układ regulujący załączanie napędu przód-tył. To nie znaczy, że ESP załącza napędy Radzę czytać ze zrozumieniem. ESP ma inną rolę. ZAKRĘT. Idąc twoim tokiem rozumowania można powiedzieć, że skrzynia biegów steruje pracą tylnej wycieraczki (np. Megane). I nie porównujmy napędów w Juke i T30. Znacznie się różnią. Choć mają wiele wspólnego.

No i kto tu jest złośliwy?

Poza tym, nie miałem na myśli sterowania przeniesieniem napędu na konkretne koło, jak to jest w przypadku ALL MODE 4x4-i. Dobrze wiem, że napędy się znacznie różnią, bądź co bądź dzieli je prawie 10 lat. ESP i VDC w przypadku Nissana X-Traila T-30 oznacza dokładnie to samo. Gdybyś zadał sobie odrobinę trudu i porównał instrukcję obsługi np. niemiecką lub polską do kanadyjskiej, to zauważyłbyś, że piszą tam dokładnie to samo, ale w wersji kanadyjskiej jest VDC, a w np. niemieckiej ESP (użyte dokładnie w tym samym miejscu, kontekście i z tym samym opisem działania).

4WD Controller to jak wskazuje nazwa: controller - sterownik, nic więcej. Nie ma on specjalnej nazwy, która by to wyróżniała jako jakiś specjalizowany system. Z tego filmiku wynika tylko (ale to wcale nie musi być prawda), że pełni on rolę nadrzędną w stosunku do pozostałych systemów kontroli trakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...