Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Jaki olej do skrzyni biegów, przekładni i mostów napędowych?


Gość Marcio_100
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...

cześć, nie wymieniłem bo nie byłem pewny czy te dane które zacytowałem dalej są aktualne (chodzi o ilości).

Skoro karibox1 odsyła do początku watku to zakładam że te ilości są OK:

 

1) w skrzyni biegów - manual zaleca API GL4 SAE 75W-85 ok. 2,3 litra

2) w przekładni rozdzielczej - manual: API GL5 SAE 80W90 ok. 0,3 litra

3) w mostach napędowych - manual: API GL5 SAE 80W90 ok. 0,55 litra

 

i ich sie będę trzymał.

Co do olei to ja nie mam o tym zielonego pojęcia i w zasadzie chyba pojadę do swojego mechanika i co zaleci to wezmę a w zasadzie on zaleje i tyle. 

Klasa lepkości poda jest a producent chyba nie ma już takiego znaczenia skoro tą klasę spełnia (to tak po mojemu ;) ). 

 

Próbuję dobrać oleje przekładniowe do X-Trail 2.0 benzyna manual. Jak patrzę na zalecane oleje Motul to jes tam wymienione:

1. Mechanizm różnicowy przód i tył

2. PRZEKŁADNIA MANUALNA Z MECHANIZMEM RÓŻNICOWYM 5/1

3. SKRZYNIA ROZDZIELCZA

 

Co w takim razie jest w moim aucie? Jakie oleje dobrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuję dobrać oleje przekładniowe do X-Trail 2.0 benzyna manual. Jak patrzę na zalecane oleje Motul to jes tam wymienione:

1. Mechanizm różnicowy przód i tył

2. PRZEKŁADNIA MANUALNA Z MECHANIZMEM RÓŻNICOWYM 5/1

3. SKRZYNIA ROZDZIELCZA

 

Co w takim razie jest w moim aucie? Jakie oleje dobrać?

 

Zastosuj Schella i błędu nie zrobisz.  Jeżeli będziesz kiedyś chciał zmienić olej w skrzyni to proponuję  Amsoil - chyba lepszego nie znajdziesz.W sklepach raczej nie ma , ale na alledrogo znajdziesz.

post-101243-0-30422400-1519126959_thumb.jpg

post-101243-0-20609900-1519126978_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam byłem dzisiaj w sklepie po olej do skrzyni rozdzielczej i powiedzieli mi że według specyfikacji ma to być olej 70W140 nijak to ma się do oznaczeń olejów które zostały podane w tym temacie. Więc moje pytanie czy ktoś zalal taki olej do swojego xa do przekładni rozdzielczej ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień sklep bo sobie szkody narobisz z takimi doradcami.

Jak masz wątpliwości to zajrzyj do tego manuala (pewnie gdzieś w okolicach 16-18 strony - RECOMMENDED FLUIDS AND LUBRICANTS)

https://carmanuals2.com/nissan/x-trail-2001-maintenance-section-ma-52302

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Wczoraj po raz kolejny wymieniałem olej w przekładni rozdzielczej i tylnym dyferencjale. Teraz zrobiłem to po 4 latach po przebiegu 45 000. I ponownie zlewany olej był cały czarny. Przynajmniej ten z tylnego dyferencjału nie zawierał już opiłków na dolnym magnetycznym korku jak to było kilka lat temu przy pierwszej wymianie. Tym razem zastosowałem olej MOTUL GEAR 300 SL SAE 75W90 GL-5 w cenie 70 zł za 1 litr. Wcześniej używałem Castrola EPX ale teraz chciałem użyć oleju w 100% syntetycznego a takim podobno jest ten MOTUL.

W każdym razie wszystkim przypominam o obowiązku wymiany tego oleju co 60 000 km bo warto. Cena tego 1 litra jest żadna przy potencjalnych kosztach wymiany/naprawy przekładni z powodu takich oszczędności.

Bez porządnej warsztatowej strzykawki takiej na 0,5 litra nie ma co podchodzić do wymiany. Grawitacyjnie tego oleju nie da się wlać do tych mechanizmów.

Dorzucam trochę zdjęć jak wyglądają korki w szczególności te w przekładni rozdzielczej i gdzie je znaleźć. Do wykręcenia korków potrzebne są dwa klucze: imbusowy (rozmiar 10) i nasadowy (rozmiar 12).

Wymianę oleju robiłem po raz kolejny, ale teraz bez kanału leżąc pod samochodem z ograniczonym dostępem widoczności. Dlatego pomyliłem się i najpierw wykręciłem śrubę spajająca przekładnię zamiast korka wlewowego. Śruba ma taki sam rozmiar jak korek (12) i jest kilka centymetrów od niego. Jak się pracuje pod samochodem bardziej na dotyk niż wizualnie to własnie są takie skutki.
 

Podkładki pod korki w tylnym dyferencjale

P1010004.thumb.JPG.d0d0d705bfca409b33cf54f9d4238a37.JPG

 

Korki skrzyni rozdzielczej

P1010018.thumb.JPG.7f3e40c0191c24ca24d34b8ee56885e5.JPG

Śruba spajająca skrzynię rozdzielczą

P1010012.thumb.JPG.a4c2682fa7dcc2474ca8cf65390cb53c.JPG

Umiejscowienie korków w tylnym dyferencjale

P1010005.thumb.JPG.e14c398bf8fe920d52e673e77454379d.JPG

Umiejscowienie korków w skrzyni rozdzielczej. Klucz nasadowy założony jest na korek wlewowy.

P1010031.thumb.JPG.e0edc8eec0f3a10acb2ed6d7c9e85fbc.JPG

Olej stary zlany i nowy

P1010025.thumb.JPG.89c6239fcba8ba86aa4cbda853173944.JPG

 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam, nissan x trail 2.2dci 2004 rok. 

Po wyjeciu polosi ze skrzyni wyciekło sporo oleju, wiecie moze panowie gdzie znajde korek wlewowy i ile około tego powinno wejsc? Dzieki z góry 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według instrukcji powinno wejść 2,3 litra oleju. Korki (wlewowy i spustowy) są dostępne w lewym przednim nadkolu.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, gkowal napisał:

Według instrukcji powinno wejść 2,3 litra oleju. Korki (wlewowy i spustowy) są dostępne w lewym przednim nadkolu.

 

Gkowal, jesteś swietny! Dzięki ci bardzo i zdrówka zycze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Tribute:

1. Na pierwszym zdjęciu śruby do mechanizmu różnicowego.

2. Na drugim i trzecim palcem wskazuję śrubę, którą się wykręca aby wlać olej do "skrzynki rozdzielczej" na klucz 12. Widok od dołu auta.

Pozdrawiam 😉

IMG20211217093717.jpg

 

IMG20211217094239.jpg

IMG20211217094246.jpg

Oj przepraszam, Tribute pytałeś o skrzynię biegów...

Tak to jest ta śruba.

Pozdrawiam 😉

 

 

Edytowane przez zurio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...