Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Opłata skarbowa i oc po kupnie auta


Gość kazakoff

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kazakoff

Witam,

Jestem świeżo po kupnie auta i mam parę pytań:

1. Obecnie mieszkam w innym miescie niż jestem zameldowany. Czy 2% dla skarbowki moge zlozyc druk w innym US niż tam gdzie jestem zameldowany? Czy to opłaca się z miejsca czy czeka sie na pismo od nich?

2. Chcę przerejestrować auto na siebie i poprzez darowiznę uczynić ojca współwłaścicielem. Ojciec nie widnieje na umowie kupna-sprzedazy. Czy w skarbowce musze to zglaszac czy dopiero w urzedzie komunikacji?

3. Sprzedajacy mial prawie rok wazne OC. Czy muszę wypowiedziec jego OC czy jak wykupię OC w innej firmie automatycznie jego przestaje obowiazywac? Bo na jego OC nie moge jezdzic po 30 dniach, prawda?

Pzdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.Wiem że po kupnie auta masz tak jak piszesz 30 dni żeby przerejstrować auto na siebie jesli chodzi o OC.

Zależy jakie masz zniżki i najlepiej wybrać najtańsza.A wypowiedzenie w ubezpieczalni wypisują i wysyłaja.

Jeśli kuowałeś od znajomych to możesz podpisac wypowiedzenie umowy i oni dostana zwrot z reszty ubezpieczenia.

Chyba że to był ktoś obcy i daleko mieszkał to kij mu w oko.

Bo możesz jezdzic na tym ubezpieczeniu ale po tych 30 dniach ubezpieczalnia nalicza ci składke według twoich zniżek,lat prawo jazdy.

Przynajmniej tak było jak sie pytałem w ubezpieczalni.Zreszta sam słyszałem jak kumpel nie zdażył przerstrować i miał do płacenia kupe kasy bo nie miał zniżek :|

 

 

A co do reszty pkt 1 i 2 to najlepiej zadzwoń to skarbówki z działem opłat do aut i wydziału komunkikacji w swoim mieście i uzyskasz najbardziej wyczerpujacej odpowiedzi.

Bo wiadomo że przepisy co chwile sie zmieniaja i najlepiej w tych wydziałach sie pytac.

 

 

Bo to pewnie wiesz ze masz 14 dni na opłate skarbówki i 30 dni na OC i wydziale

komunikacji zeby na siebie auto rejstrowac od dnia kupna na umowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem świeżo po kupnie auta i mam parę pytań:

1. Obecnie mieszkam w innym mieście niż jestem zameldowany. Czy 2% dla skarbowki moge zlozyc druk w innym US niż tam gdzie jestem zameldowany? Czy to opłaca się z miejsca czy czeka sie na pismo od nich?

 

Rejestracje w miejscu zameldowania, US też opłaca się w mieście w którym jesteś zameldowany, przynajmniej tak jest u nas.

Powiem szczerze że różnie to bywa w zależności od miejscowości,why? nie wiem

Masz 2 tygodnie na opłacenie skarbówki, obecnie nie ma już kary stałej 250zł , tylko obliczają to %, nawet jak się spóźnisz nie są to duże kwoty

 

2. Chcę przerejestrować auto na siebie i poprzez darowiznę uczynić ojca współwłaścicielem. Ojciec nie widnieje na umowie kupna-sprzedazy. Czy w skarbowce musze to zglaszac czy dopiero w urzedzie komunikacji?

Auto rejestrujesz na siebie, żeby komuś go podarować, musisz spisać umowę darowizny, ale dopiero gdy auto będzie już zarejestrowane na Ciebie i będziesz miał twardy dowód.I znowu ten sam temat z rejestracją...

 

3. Sprzedajacy mial prawie rok wazne OC. Czy muszę wypowiedziec jego OC czy jak wykupię OC w innej firmie automatycznie jego przestaje obowiazywac? Bo na jego OC nie moge jezdzic po 30 dniach, prawda?

 

Musisz zanieść lub wysłać kopie polisy i umowy do ubezpieczyciela. Możesz jeździć po 30 dniach, wtedy polisa przechodzi na Ciebie, jednak należy zrobić aneks do tej polisy.Polecam jednak udać się do oddziału Ubezpieczalni lub do Multiagencji aby przeliczyli Ci składki, jedynie czego Ci nie przelicza na miejscu to gówniane MTU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mirekg9

Pod koniec zeszłego roku sprzedawałem samochód, więc odpowiem na pytanie nr.3....

Aktualnie obowiązkiem nowego nabywcy, jest wypowiedzenie umowy w zakładzie ubezpieczeniowym i nie ma już teoretycznie czegoś takiego jak termin 30 dni. Ubezpieczenie OC dotyczy samochodu a nie osoby. Problem jest w tedy gdy samochód jest z innego miasta i zmieniasz tablice przy rejestrowaniu go.

Nawet jeśli w umowie kupna-sprzedaży jest klauzula, że pojazd został sprzedany w raz z polisą OC na okres 30 dni, to i tak to nie jest brane pod uwagę. Jeśli nie posiadasz zniżek to możesz jeździć tym samochodem do końca ważności tego ubezpieczenia jeśli dogadałeś się ze sprzedającym i np. dopłaciłeś mu część za jego niewykorzystaną składkę.

Jeżeli nowy nabywca chce zostać w tej samej firmie ubezpieczeniowej, to i tak 1 miesiąc przed końcem ważności polisy musi zgłosić się do firmy i już na siebie ubezpieczyć pojazd i zarazem zgłosić,że Ty jesteś już nowym nabywcą tego samochodu. Jeśli tego nie zrobisz, to do poprzednika będą przychodziły monity o braku ubezpieczenia. Bo niby skąd np. firma ubezpieczeniowa ma wiedziec że ktoś już nie ma samochodu.

Ale to wszystko tyczy się jak pisałem wyżej, gdy nie będziesz zmieniał tablic!!!!! Bo nie pisałeś czy samochód jest z tego miasta, gdzie Ty jesteś zameldowany.

Nie zgodzę się z przedmówcą RAAAD, który pisze .....że jeśli sprzedający jest z innego miasta to kij mu w oko!!!!!!!...... Może i jego spodka kiedyś coś takiego jak radzi Tobie - ciekawe jaką będzie miał minę gdy nie będzie mógł odzyskać nadpłaconej składki, bo nowy nabywca nie będzie chciał tego zrobić?!?!?!?!?!?

Podsumowując, to ja na Twoim miejscu bym wszystko zrobił tak jak należy i w Twoim miejscu zameldowania. - przerejestrowanie i ubezpieczenie.

 

Moim zdaniem pomysł z darowizną nie jest za ciekawy - za dużo zbędnych dodatkowych papierów w urzędach.

Lepiej już przy rejestrowaniu zrobić ojca współwłaścicielem, ale tego musisz się dowiedzieć w Wydz. Komunikacji, czy on musi być uwzględniony w umowie kupna.

Musisz jeszcze pamiętać o tym, że w niektórych sprawach związanych z tym samochodem, to zawsze będziecie musieli być we dwoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kazakoff

Kupilem auto od goscia z innego miasta, wiec bede musial zmieniac blachy.

 

Generalnie jak rok temu rejestrowalem auto z Niemiec wystarczylo przy rejestracji w wydz. komunikacji zlozyc umowe darowizny i ojciec juz byl wklepany w dowod rejestracyjny, mimo ze nie widnial na umowie kupna.

 

Z ta skarbowka w miejscu zameldowania to jest chory temat. A jakby byl z Gdańska i mieszkał w Rzeszowie, to mam 14 dni zeby dygac przez caly kraj? Cale szczescie tak daleko nie mam i jak zapowiada rzad juz niedlugo nie bedzie czegos takiego jak zameldowanie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod koniec zeszłego roku sprzedawałem samochód, więc odpowiem na pytanie nr.3....

Aktualnie obowiązkiem nowego nabywcy, jest wypowiedzenie umowy w zakładzie ubezpieczeniowym i nie ma już teoretycznie czegoś takiego jak termin 30 dni.

 

"jest" co prawda mogli by coś takiego wprowadzić, ale nie było by zniżek, a tak zniżki przynależą do danej osoby, chyba to lepsze :shifty:

 

Ubezpieczenie OC dotyczy samochodu a nie osoby. Problem jest w tedy gdy samochód jest z innego miasta i zmieniasz tablice przy rejestrowaniu go.

Nawet jeśli w umowie kupna-sprzedaży jest klauzula, że pojazd został sprzedany w raz z polisą OC na okres 30 dni, to i tak to nie jest brane pod uwagę.

Jeśli nie posiadasz zniżek to możesz jeździć tym samochodem do końca ważności tego ubezpieczenia jeśli dogadałeś się ze sprzedającym i np. dopłaciłeś mu część za jego niewykorzystaną składkę.

 

 

Dotyczy samochodu a nie osoby,ale składka jest rekalkulowana na nowego właściciela!

Możesz jeździć na tej polisie owszem,będziesz miał problemy z policją. I co najgorsze do pierwszego wypadku, wtedy ubezpieczalnia może nie wypłacić OC poszkodowanemu. Za niedopełnienie ogólnych warunków przyjętych kodeksem OC, będzie chłop musiał dopłacić za składkę i sądownie użerać się z nimi aby zapłacili, a jak fundusz gwarancyjny się o tym dowie to może pociągnąć go na dodatkowe $ (a oni sobie srogo liczą)...

 

 

Jeżeli nowy nabywca chce zostać w tej samej firmie ubezpieczeniowej, to i tak 1 miesiąc przed końcem ważności polisy musi zgłosić się do firmy i już na siebie ubezpieczyć pojazd i zarazem zgłosić,że Ty jesteś już nowym nabywcą tego samochodu. Jeśli tego nie zrobisz, to do poprzednika będą przychodziły monity o braku ubezpieczenia. Bo niby skąd np. firma ubezpieczeniowa ma wiedziec że ktoś już nie ma samochodu.

Ale to wszystko tyczy się jak pisałem wyżej, gdy nie będziesz zmieniał tablic!!!!! Bo nie pisałeś czy samochód jest z tego miasta, gdzie Ty jesteś zameldowany.

 

 

nie ważne czy zmieniasz tablice czy nie procedura taka sama

 

 

Moim zdaniem pomysł z darowizną nie jest za ciekawy - za dużo zbędnych dodatkowych papierów w urzędach.

Lepiej już przy rejestrowaniu zrobić ojca współwłaścicielem, ale tego musisz się dowiedzieć w Wydz. Komunikacji, czy on musi być uwzględniony w umowie kupna.

 

musi być

 

za to zniżki po ojcu przechodza na Ciebie, a zwyżki za Ciebie tez będą policzone ;)

Jest na to rozwiązanie, ale to tylko w mojej agencji ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kazakoff

Musi być uwzgledniony ojciec w umowie kupna? To po co bylaby ta darowizna, skoro ze mna kupilby auto?

 

Rok temu auto z Niemiec tak rejestrowalem. Darowizna przy rejestracji na ojca i po kłopocie i tata na zadnej umowie kupna nie widniał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z przedmówcą RAAAD, który pisze .....że jeśli sprzedający jest z innego miasta to kij mu w oko!!!!!!!...... Może i jego spodka kiedyś coś takiego jak radzi Tobie - ciekawe jaką będzie miał minę gdy nie będzie mógł odzyskać nadpłaconej składki, bo nowy nabywca nie będzie chciał tego zrobić?!?!?!?!?!?

Podsumowując, to ja na Twoim miejscu bym wszystko zrobił tak jak należy i w Twoim miejscu zameldowania. - przerejestrowanie i ubezpieczenie.

 

 

 

 

Może to zle określiłem ,ze kij mu w oko.

Zawsze jak kupowałem auto to ubezpieczałem auto w ciagu 30 dni na siebie. I zawsze firma ubezpieczeniowa wysyłała

wypowiedzenie umowy do tej firmy co było auto ubezpieczone.

I czy auto było na tablicach z mojego miasta czy innego województwa.

A jesli chodz o zwrot nadpłaty to pytam sie kupujacego czy podpisze wypowiedzenie umowy i dostawałem zwrot kasy. Za okres co była nadpłata.

Bo tak wiadomo że ubezpieczalnia ma kase.

I sorki że zle napisałem czy i ktos to tak odebrał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...