Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Nowy olej a spalanie paliwa


Gość daminx1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość daminx1

witam mam notka 1,4 115 tys przebiegu sprowadzony, ostatnio wymieniany był olej mechanik wlal castrol 10w40 powiedział ze bedzie ok do tego silnika. faktem jest ze ciszej chodzi, ale spalanie wzrosło w trasie z 5,5 do 6 litrów, porównywałem ta sama trase te same predkosci i ta sama ilosc pasazerów. czy to normalne taka roznica na spalaniu, i czy olej 10w40 jest ok do tego silnika uwzgledniajac przebieg?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej 10W40 jest określany przez Nissana jako "dopuszczalny". Olejem dedykowanym i "pierwszym" w wyborze dla tego silnika jest 5W30. Wzrost spalania aż o 0.5 l/100 km jest trochę zbyt duży jak na zmianę środka smarnego. To dość zastanawiające.

 

Oleju nie dobiera się "pod przebieg". Jeżeli silnik nie zużywa nadmiernych ilości oleju, powinno się stosować najdłużej jak to możliwe zalecany olej. Znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby w Twoim przypadku zastosowanie oleju 5W40.

Edytowane przez ranger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W benzynowych silnikach nissana note olej 5W30 stosowany jest nie bez przyczyny. Taka lepkość jest najkorzystniejsza dla optymalnej pracy między innymi hydraulicznego napinacza łańcucha rozrządu. Nie należy wpadać w panikę, bo jak to trafnie stwierdził ranger, olej 10W40 mieści się w granicach normy dla tego silnika. 10W jest najwyraźniej gęstszy niż 5W w dość niskich obecnie temperaturach i szczególnie tuż po uruchomieniu silnika przez pierwsze kilometry jazdy może mieć wpływ na niewielkie podwyższenie spalania, choć nie musi być czynnikiem decydującym. Poobserwuj spalanie w oparciu o obliczenia z tankowania, bo dane komputera często są niezbyt dokładne. Sprawdzaj raz na jakiś czas też stan oleju. Myślę,że nie ma sensu popadać w koszty i go wymieniać. Ale przy kolejnej okazji proponuję zastosować olej o lepkości 5W30 ewentualnie 5W40. -Ja używałem tego ostatniego firmy Shell i przez cały okres eksploatacji nie było żadnych problemów z nadmiernym zużyciem paliwa czy spalaniem oleju

Edytowane przez Dar1962
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodem wzrostu spalania może być wiele czynników, min. te które wcześniej wymienialiście. Jednak przyznaję rację Striderowi, że jeszcze jest stosunkowo zimno, a w tym okresie i ja zauważyłem wzrost spalania w moim Notku. Paliwo nam drożeje na potęgę, wiec nie dziwię się zainteresowaniem spalania w naszych autach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na spalanie ma wpływ tak wiele czynników,że porównywanie trasa+ilość pasażerów i podobna prędkość ,nic nie dowodzi.Temperatura zewnętrzna,wiatr,ciśnienie powietrza i.t.d.mogą pomiar skutecznie zmienić.Olej jest rzeczywiście mniej "ekonomiczny" od 5W,ale bez przesady,do silnka 1.4 jast jak najbardziej dopuszczalny.Może też będzie miał korzystniejszy wplyw na łańcuch.

Edytowane przez manix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W benzynowych silnikach nissana note olej 0W30 stosowany jest nie bez przyczyny.

 

chodziło Ci oczywiście o 10W30 :) bo "0" to zło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość daminx1

predkosc z jaka jechalem to 90-100 temperatura porownywalna ok 3-4 stopni , dokladnie ta sama trasa to samo obciazenie, dla mnie to troszke dziwne ale zobacze za jakis czas. latem przy takich predkosciach spalanie było ok 5 litrow mam nadzieje ze przy wyzszych temperaturach uda mi sie dojsc do takich wynikow. dziekuje za odpowiedzi:) pozdrawiam:)

 

jeszcze jedno pytanko-) moze sie orientujecie jak na spalanie przeklada sie szerokosc opon, bo wpływ ma tylko jak to mozna obliczyc, obecnie mam założone zimowki zostały mi od poprzedniego auta 195/65/15 na bank sa za szerokie ale cóż były w dobrym stanie wiec je załozylem, przyposzczem ze jak juz sie zuzyja to odpowiedni rozmiar zimówek to 175/65/15. letnie mam 185/65/15 podobno moga byc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie szerokość wpływa, ale auto lepiej się trzyma drogi na szerszych. W moim mam zimówki i letnie 185/6515 . Wiem, ze teraz w nowych montują na felgi stalowe 175/65/15, a aluminiowe 185/55/16. U mnie jak się zniszczą to zastosuję całoroczne dębickie nwigator 2. Na takich jeździłem w poprzednim aucie. W góry i za granicę się nie wybieram. Oczywiście to moje zdanie. Jeśli chodzi o spalanie w notku mógłby spalać mniej niż te 6l, ale co to jest w porównaniu do lanosa którego miałem przed notkiem i który chlał 8,5l/100km. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwa rozmiary ,tzn 175 i 185 są dobre,195 za szeroka,profil powinna mieć 55.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dodać to wszystko razem, czyli szersze opony, bardziej gęsty olej, raczej niskie temperatury, to suma sumarum te 0.5 litra mogło pyknąć w górę.

 

chodziło Ci oczywiście o 10W30 :) bo "0" to zło :)

 

Myślę, że raczej chodziło o 5W30, bo 0W30 to zło a 10W30 to nawet chyba nie widziałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10w30 to najczęściej lany olej do...kosiarek i ciągników.Ale też np.chrysler*a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość andre 68

Witam tu a-68--chciałbym tu coś powiedziec użytkownikowi -daminx 1.Jaki miałeś poprzedni olej w silniku,powinna wisieć w przegrodzie silnika na wlewie oleju karteczka jakim olejem był zalany silnik.Dlaczego sie pytam ,bo moze obecny olej jest klasowo nizszy od poprzedniego,jezeli tak to ten nowy olej może wyplukiwac stare nagary i dlatego moze silnik wiecej pali .Zawsze należy wlewać olej jakim był zalany od nowosci silnik ,przy zmianie klasy oleju następuje płukanie silnika ,i stad pużniej mamy niespodziewanki w postaci wiekszego zużycia paliwa pozdrawiam a-68

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli auto od nowości jeździ na pełnym syntetyku, to nagary się nie tworzą - to raczej domena starych, o dużym przebiegu silników zalewanych olejami mineralnymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

witam mam notka 1,4 115 tys przebiegu sprowadzony, ostatnio wymieniany był olej mechanik wlal castrol 10w40 powiedział ze bedzie ok do tego silnika. faktem jest ze ciszej chodzi, ale spalanie wzrosło w trasie z 5,5 do 6 litrów, porównywałem ta sama trase te same predkosci i ta sama ilosc pasazerów. czy to normalne taka roznica na spalaniu, i czy olej 10w40 jest ok do tego silnika uwzgledniajac przebieg?

pozdrawiam

Daminx1,mam to samo,note 1.4 98 tyś. przebiegu,odpoczątku jeżdziłem na Shellu Heliksie Plus 10W40,ale postanowiłem zmienić olej na Mobil Super 2000 10W40 na ostatnim przeglądzie na 90 tyś.i też zauważyłem,że spalanie zwiększyło się o jakieś 10%,ale nie myślę o powrocie na Shella ponieważ Shel zmienił nazwę marketingową tego oleju.niby jest to samo co Heliks Plus ,ale niejestem otym przekonany,chyba cos musieli w tym nowym udoskonalić,ale raczej chyba nie na kozyść klienta,bo przy zalaniu nowym produktem na przegladzie na 75 tyś.do nastepnego przegladu na 90 tyś. musiałem dolewać prawie litr,po zmianie na Mobila problemu jak narazie niema.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co kombinować, skoro dalej jest w sprzedaży shell helix ultra 5w40 jaki lało większość aso?

Poza tym ta znana w światku motoryzacyjnym hurtownia z Mysłowic, ma go w mega cenie:

http://allegro.pl/shell-helix-ultra-5w40-5w-40-5l-4l-1l-gratis-i2414585830.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co kombinować, skoro dalej jest w sprzedaży shell helix ultra 5w40 jaki lało większość aso?

 

Po co kombinować, skoro dalej w sprzedaży jest Shell Helix ultra extra 5W30 - olej w lepkości aktualnie zalecanej przez Nissana i aktualnie lany przez większość ASO ? ;):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co kombinować, skoro dalej w sprzedaży jest Shell Helix ultra extra 5W30 - olej w lepkości aktualnie zalecanej przez Nissana i aktualnie lany przez większość ASO ? ;):)

Dzisiaj zmieniłem olej w moim notku, właśnie na Shell Helix ultra 5W40. Całe 4 liry za 99 zł. Wymiana oleju i filtra w ASO ( ale nie nissana) z wpisem do książki serwisowej 40 zł. Jak pisałem w innym dziale dot. oleju zlany miałem chyba lotos syntetyk 5W40. Dlatego nie zmieniałem wartości. Do maja przyszłego roku spokój. :)

Edytowane przez janio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na TVN Turbo oglądałem test olejów,Syntium,Castrol i Motul

Wyszło ze przy takim samym przebiegu i stylu jazdy różnica między Syntium i Castrolem wyszła coś ok 0.2-0.3 l na setkę,a najgorzej wypadł Motul

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motul jest polecany do silników wysokoobrotowych, większość ekipy w klijo sportach lata właśnie na 8100 x-cess albo x-clean. Sam wybrałem tego drugiego i jestem zadowolony

Edytowane przez was79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by nie mówić,Quada też zalewam Motulem 5100 10 W40 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Tak sobie czytam o wpływie jakości i rodzaju oleju na spalanie paliwa , ale nie mogę nigdzie znaleźć jaka jest dopuszczalna norma spalania oleju na 1000 kilometrów ? Mój Notek posiada silnik benzynowy 1.4 . Ile oleju spala  taki silnik ? Jak jest jego dopuszczalna norma ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam co prawda 1,6 ale od wymiany do wymiany przy około 11-12tyś km bez dolewek (mam go już kilka sezonów i nigdy nic nie musiałem dolewać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość producentów przewiduje jakieś "spalanie"-ubytki oleju po przejechaniu np.1000 km . Nigdy nie dolewacie oleju od wymiany do wymiany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...