Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Nissan Tiida 1,6 Benzyna OLEJ DO SKRZYNI BIEGÓW


Alfi911
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wczoraj na liczniku mojego auteczka wybiło równe 100 000 przejechanych kilometrów i z tej okazji moje pytanie czy nissan polska zaleca albo nakazuje wymiane oleju w skrzyni biegów żeby jej  nie zepsuć bo coś w niej mi nie chodzi jak się wbija pierwszy czy drugi bieg. I jeszcze jedno pytanie na jaki olej najlepiej wymienić żeby skrzynia przeżyła kolejne 100 000 tysięcy kilometrów. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie wieksze firmy produkujące oleje, mają swoje strony internetowe. Na tych stronach jest pozycja pt. dobierz olej do swojego samochodu. Jest tam podany rodzaj oleju tegorz producęta zalecany do Twojego auta, oraz interwał wymian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej zalecanym olejem do Twojej skrzyni jest produkt Elfa. Na stronie Elfa jest narzędzie do doboru środków smarnych i tam wyszuksz sobie jego nazwę.

Generalnie Nissan nie mówi nic o wymianie oleju w skrzyni a jedynie o uzupełnianiu jego poziomu. Inna sprawa, że programy serwisowe są opracowywane do przebiegu 100 000 km. Z drugiej strony wielu mechaników radzi, aby po p rzekroczeniu tego przebiegu olej w skrzyni wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Almerach i Primerach faktycznie tak było. W nowszych modelach jest tak jak pisałem. Zresztą nie tylko w Nissanach. Skrzynie przynajmniej teoretycznie są lepiej spasowane i produkują mniej opiłków, do tego oleje są "wytrzymalsze". Dlatego zalecenia się zmieniły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 bo coś w niej mi nie chodzi jak się wbija pierwszy czy drugi bieg.

Jak wygląda twój  problem,co jest nie halo z tym wbijaniem 1 i 2?Haczenie , zgrzyty ,szum,opór przy wbijaniu , czy inny hałas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie natomiast, skrzynia pracowała bardzo sztywno każdy bieg trzeba było wrzucać z aptekarską precyzją ,i zapinanie i wypinanie biegu towarzyszył dzwiek .

Wkurzyłem się i podjechałem do Nissana nisan jak zwykle wszystko w porządku jeszcze się dociera ;-(

Podjechałem do Renault-Dacia ich mechanik powiedział ze te skrzynie nie są za dobre bo montują je częściej do budżetowej Dacii.

Pytałem czy mogę zalać przekładniowym mobilem to powiedział ze nie ,ale każdym Elfem tak nie widzi problemu  i polecił Elf Tranself FE 75w90 .

Dwa tygodnie temu kupiłem 3litry tego oleju litr 3l po 22zł, jedną buteleczkę Militec-1 i przeprowadziłem operacje mechaniczną .

Zlałem stary do przeglądu ,nie było opiłków i wtłoczyłem elfa pod kontrolny ale jeszcze nie zaczął ciec i wstrzyknąłem 150ml Militec-1 .

Zawsze używałem czy to Motor-life czy Militec-1 do wszystkich samochodów i powiem wam ze skrzynia teraz pracuje bardziej miętko, nie czuć niechęci synchronizatorów już nie jest tak sztywna w swojej pracy jak przed, i co najważniejsze jak się rozgrzeje i na postoju już nie ma tego szumu łożyska .

Opory stawiane podczas jazdy przez  skrzynie  zmalały znacząco, najbardziej to czuć przy hamowaniu silnikiem  .

Wiecie co powiedział mechanik z renault o tej skrzyni ze ona za żywotna to nie jest! to mnie pocieszył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie wlałem rzadszy  ;-)

Bo specyfikacja lepkości ELF to.

Elf TRANSELF NFJ 75W80 lepkość -175.

Elf TRANSELF SYNTHESE FE 75w90 - 154.

Stary fabryczny olej  który zlałem był gęstszy od tego co wlałem ;-)

Teraz skrzynia pracuje dużo lepiej ale każdy decyduje indywidualnie co wleje do swoje skrzyni 

Ale są też tacy co oddają samochód do serwisu i wleją im nie wiadomo co i nawet się tym nie zainteresują.

Ja oleje zmieniam sam bo lubię.

Edytowane przez Edek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie wlałem rzadszy  ;-)

Bo specyfikacja lepkości ELF to.

Elf TRANSELF NFJ 75W80 lepkość -175.

Elf TRANSELF SYNTHESE FE 75w90 - 154.

Stary fabryczny olej  który zlałem był gęstszy od tego co wlałem ;-)

Teraz skrzynia pracuje dużo lepiej ale każdy decyduje indywidualnie co wleje do swoje skrzyni 

Ale są też tacy co oddają samochód do serwisu i wleją im nie wiadomo co i nawet się tym nie zainteresują.

Ja oleje zmieniam sam bo lubię.

A co robisz ze zużytym olejem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie ;-)

Zawsze oddaje do pieca na zużyty olej, kumplowi mechanikowi .

Większość warsztatów ma piece na zużyty olej oni bardzo chętnie przyjmą i przyjmują ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko nad tym polemizować. Elf TRANSELF SYNTHESE FE 75w90 - to olej uniewersalny. ELF Tranself NFJ 75W80 to natomiast olej dedykowany do skrzyń Renault które są min. w Nissanach:

 

http://www.skrzynie.com.pl/elf-tranself-nfj-sae-75w-80.html.html

 

Ale możliwe, że na tym co masz teraz skrzynia działa lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nissan zaleca i stosuje MT-XZ Gear Oil Passenger vehicles

SAE 75W-80 , do skrzyń ręcznych-oczywiście

Edytowane przez manix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Skrzynia działa lepiej bo poprawiła się płynność oleju i czuć że szybciej pracuje ,szybciej się nagrzewa.

Natomiast synchronizatory teraz łaski nie robią ,a wcześniej było czuć opór jaki stawiały jak zmieniałem biegi.

Co do nissana to mi proponowali olej 75w85 MTX GEAR OIL 94ZŁ 1L w  książce obsługi tiidy też jest ta sama lepkość do tej skrzyni , i taki by zalewali tak powiedzieli ale oczywiście nie widzieli powodu do zmiany.

Ja widziałem powód do zmiany i posłuchałem się mechanika z Renault i zmieniłem na 75w90 nie żałuje .

W almerze miałem to samo z fabrycznego oleju, po 60.000tyś przeszedłem na 75w90 i skrzynia pracowała lepiej do 185.000 jak ją sprzedałem. 


Ten Pan ładnie tłumaczy, dlaczego trzeba wymieniać olej w skrzyni biegów manualnych i automatycznych.

http://www.auto-swiat.pl/1-co-sie-psuje-manualach-awarie-skrzyn-biegow

Edytowane przez Edek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...
  • 4 tygodnie później...

Nie ma się co zastanawiać tylko lać ELF. Jeżdżę od września (sam wymieniłem olej), głównie po mieście. Ani lepiej, ani gorzej. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

Nie kombinuj te skrzynie lubią Elf TRANSELF NFJ 75W80  , 3 litry wystarczy a w trzeciej butelce trochę zostanie na dnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...