Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[P11.144] Naprawa zacisku tylnego hamulca


daavid5
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mieszkam w Wielkiej Brytani i jestem szczęśliwym posiadaczem Primerki P11.144 z 2002 roku. To mój najlepszy (i chyba najtańszy) samochód jaki miałem i co najważniejsze nie psuje się (nawet powietrze z kół nie schodzi). Ostatnio tylko trochę płyn hamulcowy ubywa. Przyczyną jest zacisk z tyłu. Chciałem kupić zestaw do naprawy, ale okazuje się, że występuje w trzech wersjach.

1. standard TRW single 38mm

2. LUCAS single 34mm 

3. LUCAS/GIRLING single 34mm

 

Czy można jakoś określic który model będzie właściwy bez demontażu?

 

Mam znajomego mechanika który oboiecał się tym zająć, ale "przez telefon" wie tyle co ja. 

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po prostu określić to jest ciężko, najlepszym sposobem będzie zdjęcie zacisku i zmierzenie średnicy tłoczka (będzie albo 38 albo 34 mm). Żeby to zrobić wystarczy odkręcić koło i odkręcić 2 śruby trzymające zacisk na prowadniczkach (o ile dobrze pamiętam potrzebny będzie klucz 12). Cała operacja trwa max 15 min. Po zmierzeniu wybierasz ten o takiej samej średnicy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może uda się bez ściągania zacisku - wystarczy tylko zdjąć koło. Na zacisku jest wytłoczona nazwa producenta.

Lucas i Lucas/Girling to to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może uda się bez ściągania zacisku - wystarczy tylko zdjąć koło. Na zacisku jest wytłoczona nazwa producenta.

Lucas i Lucas/Girling to to samo.

A tego to nie wiedziałem:) Ale w sumie zdjęcie zacisku daje możliwość sprawdzenia jak pracują prowadniczki, bo zdarza się, że lubią się zacierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można wejść na: japancars.ru  i sprawdzić nr części wg. VIN - u

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukas i Grinding to to samo? Chcę wymienić z przodu tarcze hamulcowe i klocki i nie wiem co kupić. Jak mogę sprawdzić czy potrzebuję Lukas czy Grinding?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może uda się bez ściągania zacisku - wystarczy tylko zdjąć koło. Na zacisku jest wytłoczona nazwa producenta.

Lucas i Lucas/Girling to to samo.

Najważniejsze aby się zgadzała średnica tłoczka. Klocki i tarcze to standard jedynie były różnice w średnicy tłoczków w cylinderkach. Tak więc zrób jak napisał NBR albo jak ja napisałem wcześniej czyli zmierz średnice tłoczka. To na prawdę proste i zajmie Ci mało czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukas i Grinding to to samo? Chcę wymienić z przodu tarcze hamulcowe i klocki i nie wiem co kupić. Jak mogę sprawdzić czy potrzebuję Lukas czy Grinding?

 

Lucas i Girling to to samo, drugi system to ATE/Teves. Nigdzie poza swoim własnym autem tego nie sprawdzisz tak żeby być na 100% pewnym.

Średnica tarcz była różna w zależności od wersji nadwozia, silnika i skrzyni - są dwie wielkości (258 i 280mm) ale to już sobie zmierzysz jak rozbierzesz zacisk do pomiaru tłoczka.

 

A, co ciekawe - do obu średnic tarcz idzie ten sam klocek (ten sam w obrębie systemu - czyli do Lucasa 258 i 280 jest ten sam, analogicznie ATE).

Edytowane przez nrb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukas i Grinding to to samo? Chcę wymienić z przodu tarcze hamulcowe i klocki i nie wiem co kupić. Jak mogę sprawdzić czy potrzebuję Lukas czy Grinding?

Brembo tarcze lub TRW ,klocki Ferodo  lub Girling,tarcza na przód jest 280mm wetylowana , zestaw naprawczy zacisku tyl to 34mm ,tak jest u mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to według specyfikacji producenta jest tak - wersja z kierownicą po lewej:

 

PRZÓD:

- QG16DE, QG18DE i CD20T - hatchback i sedan bez ABS: tarcza 257 mm

- QG16DE, QG18DE i CD20T - hatchback i sedan z ABS, kombi zarówno z ABS jak i bez: 280 mm

- SR20DE: w każdej wersji 280 mm

we wszystkich wersjach średnica tłoczka 57,2 mm

 

TYŁ:

- QG16DE, QG18DE i CD20T - hatchback i sedan bez ABS: tarcza 258 mm, średnica tłoczka 34,4 mm; tu były też wersje z bębnami

- QG16DE, QG18DE i CD20T - hatchback i sedan z ABS, kombi zarówno z ABS jak i bez: tarcza 278 mm, średnica tłoczka 34,4 mm

- SR20DE automat: tarcza 278 mm, średnica tłoczka 34,4 mm

- SR20DE manual: tarcza 258 mm, średnica tłoczka 38,2 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, tylko jak ostatnio pytałem o zestaw naprswczy do swojego(tarcza 278,podałem Vin) to owszem srednica tłoczka 34,4 tylo spytał jakiej długości bo są2!? I zdaje się że jak będe robił to bez wyjęcia D...(mowa o Lukasie)

Edytowane przez NEO NFS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no bez jaj? pierwsze słyszę żeby były dwie długości... jest jedna grubość tarczy, jedna grubość klocka, to i długość tłoczka musi być jedna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nrb i tu cie zaskocze u mnie jest manual ,tyl 278 mm,średnica tłoczka 34,4 przód tak jak piszesz, o rożnicy tłoczka w długości nie słyszałem a juz 2 razy regeneracje przeprowadzałem,zestaw Auto fren i wszystko gra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TYŁ:

- SR20DE manual: tarcza 258 mm, średnica tłoczka 38,2 mm

 

Wydaje mi się że lift miał 278, a lift liftu czyli od 03.2001 miał już mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzicie dlatego napisałem że zawsze trzeba sprawdzić u siebie :-) Ja tylko przepisałem dane z serwisówki, jakby się komuś nie chciało szukać. Na swoim przykładzie nie powiem bo moje auto wyjechało z fabryki z automatem a potem zostało przerobione na manual i już nie mam pojęcia co tam wymieniali oprócz skrzyni - w każdym razie miałem 278 i 34 z tyłu, produkcja 09.2000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to według specyfikacji producenta jest tak - wersja z kierownicą po lewej:

 

PRZÓD:

- QG16DE, QG18DE i CD20T - hatchback i sedan bez ABS: tarcza 257 mm

- QG16DE, QG18DE i CD20T - hatchback i sedan z ABS, kombi zarówno z ABS jak i bez: 280 mm

- SR20DE: w każdej wersji 280 mm

we wszystkich wersjach średnica tłoczka 57,2 mm

 

TYŁ:

- QG16DE, QG18DE i CD20T - hatchback i sedan bez ABS: tarcza 258 mm, średnica tłoczka 34,4 mm; tu były też wersje z bębnami

- QG16DE, QG18DE i CD20T - hatchback i sedan z ABS, kombi zarówno z ABS jak i bez: tarcza 278 mm, średnica tłoczka 34,4 mm

- SR20DE automat: tarcza 278 mm, średnica tłoczka 34,4 mm

- SR20DE manual: tarcza 258 mm, średnica tłoczka 38,2 mm

No i tu się z Tobą nie zgodzę - mój P11.144 CD20T - hatchback 08.2001 r. z ABS - tarcza przód 280, tył 258 - czyli tak jak napisał PrzeRuSco;

Jak ktoś ma wątpliwości jakie części dobrać, to ja osobiście sprawdzam za każdym razem numery OE części na japancars.ru po VIN-ie, a mając nr części fabrycznej łatwo jest wygooglać numery dostępnych na rynku producentów zamienników - zawsze się zgadza; Cholera, nie potrafię pojąć, dlaczego u kacapów nie jest problemem stworzenie takiej strony, a u nas zawsze coś, zawsze q... coś... :whistle:

Edytowane przez smoliszcze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak Norbert mówisz trzeba sprawdzwc u siebie. A po OE też do końca nie mozna wierzyc ,ja zamawiam czesciu kolegi  co ma sklep ,i zawsze biore  jak pasuje to place i tak jest nie zmiennie od 5 lat.p.s.nrb kupiłeś juz coś,idziesz w żóltka :wave:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak Norbert mówisz trzeba sprawdzwc u siebie. A po OE też do końca nie mozna wierzyc ,ja zamawiam czesciu kolegi  co ma sklep ,i zawsze biore  jak pasuje to place i tak jest nie zmiennie od 5 lat.p.s.nrb kupiłeś juz coś,idziesz w żóltka :wave:

 

tak, zostaje Japończyk - Subaru Legacy III 2.0. Wolny ssak, więc trochę mniej koników od Primery, ale ta trakcja 4x4 i dźwięk boksera... bezcenne :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...