Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[T30] Szyba pasażera nie zamyka się


crayou
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Od niedawna mam taki problem: szyba pasażera nie daje się zamknąć przełącznikiem w drzwiach pasażera. Kierowca, ze swojej strony, może to zrobić bez problemu. Problem tak jakby "narastał", bo na początki szyba zamykała się na raty - trzeba było z 4-5 razy użyć przycisku, żeby domknąć szybę. Niby ewidentna wina przełącznika, bo tak jakby styk się wypalał czy coś. Dziś zdemontowałem cały boczek i felerny przełącznik. Na stole okazało się, że piny 5-1 oraz 5-2, odpowiedzialne za podnoszenie i opuszczanie są OK. Aktualnie szyba w ogóle już nie raczy się podnosić ale po uruchomieniu tej funkcji przyciskiem, w CB słychać krótki trzask, więc sygnały elektryczne tak jakby przechodzą ale silnik milczy. Zastanawia mnie tylko, po co reszta przewodów w przycisku? Może gdzieś tu jest feler? Za co są odpowiedzialne? O dziwo, jak się zdemontuje ten przełącznik, to kierowca również nie może operować szybą ze swoich drzwi.

 

tumblr_leshfwrZ6E1qdpaq2o1_500.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdź napięcie miernikiem na silniczku, jeśli bo naciśnięciu jest tam jakiś prąd to przycisk ok. Dalej trzeba spróbować wyjąć silnik i go podłączyć na sucho czy kręci i ma siłę. Są zakłady regenerujące mechanizmy. To mi wygląda na zużycie mechanizmu lub jego zanieczyszczenie (woda, syf).

Najrzadziej siada silnik i przyciski. Najczęściej rolki, bieżnie, cięgna i inne plastikowe elementy, które mogą hamować mechanizm.

możesz kupić ten  i używać nie wiadomo jak długo

i dać w tym czasie bez pośpiechu do regeneracji swój.

 

tu masz rozpiskę napięć

 

Edytowane przez karibox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sterując ze strony kierowcy, szyba działa perfekcyjnie - i tu jest zdziwienie. Więc silnik musi być OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie też stawiam na przełącznik ale sprawdziłem wg serwisówki i niby OK. Kupować w ciemno bym nie chciał ale faktycznie dobry pomysł z podmianką z tylnych drzwi. O ile się nie różnią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sterując ze strony kierowcy, szyba działa perfekcyjnie - i tu jest zdziwienie. Więc silnik musi być OK.

nie doczytałem. Zatem zewrzyj styki które zwiera przełącznik i oceń czy działa. Z tego wynika, że zaśniedziały styki i nie przewodzi albo dostała się tam woda, coś w drzwiach robiłeś ostatnio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za radą kolegi zeshky'ego zrobiłem podmiankę (wtyczki takie same) i szyba działa jak należy. Widocznie coś tam jeszcze mądrego te przełączniki mają w sobie a nie tylko góra/dół trzy styki. Wniosek - trzeba szukać przełącznika... ;)

Dzięki za zaangażowanie w temat.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie nie masz nic do stracenia - rozbieraj co się da i przeczyść. Może się uda ożywić.

It's alive!!! No i 50-70zł w kieszeni, za które warto dziś wychylić szklaneczkę rudego napoju   :thumbsup: W końcu urlop...

A do rzeczy: rozebrałem, wypadło trochę drobnicy ale to raczej puzzle poziomu nowicjusz. Z każdej pary po jednym styku, który był nawet trochę więcej niż zmęczony. Trochę okopcony, plus warstewka tlenków. Papierek ścierny "wodny", trochę preparatu KONTAKT i wsio hula aż miło.

Fotki dla potomnych:

1. Oddzielamy czarne od białego - dwa zatrzaski. Na białym elemencie u góry jest element, który ślizga się wzdłuż przełącznika. Widać na środku wypukłość, która skrywa dwie sprężynki - uwaga, mogą wypaść.

eb597455a9deb9b6med.jpg

2. Intuicyjnie zdejmujemy ów ślizg ze sprężynkami. Pod nimi są dwie kuleczki i "kołyski" styków. 

96faaf5057772273med.jpg

3. Zwróćcie uwagę na kształt kołysek, bo nie są symetryczne. Na niż też widać wypalenia.

970e4c7f0e258ed7med.jpg

4. A tu się wydarzył cały rozgardiasz...  :whistle:

ec34b610c03da0edmed.jpg

 

Składamy w odwrotnej kolejności i cieszymy się sprawnym przełącznikiem.

Kolegom dziękuję za wsparcie.

Pozdrawiam.

  • Upvote 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to się nazywa recycling.

 

jednak dobrze by było zastanowić się dlaczego ten przełącznik siadł a nie ten częściej używany....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szyba po stronie pasażera chodzi mi dość ociężale w górę - duży opór, większy prąd, iskrzenie na stykach. Choć raczej szyba uruchamiana jest ze strony kierowcy a przełącznik padł po drugiej stronie. Tak czy owak trzeba trochę smaru rzucić.

 

Wysłane z ZTE Grand X Quad

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Temat  mi się przydał , miałem dokładnie to samo. Właśnie w ten sam sposób naprawiłem . Zajęło mi to 5 minut. Dzięki... :thumbsup:

Edytowane przez mac69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i plusik ode mnie. Miesiąc temu, przed wyjazdem na wakacje padł i u mnie. Miałem się tym zająć, ale jakoś nie było czasu. Jeszcze raz dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

standard, w hondzie przerabiałem wielokrotnie. Po pierwszym przysmażeniu i czyszczeniu usterka w końcu powróci i co jakiś czas trzeba powtarzać. Przełącznik pada bo przewodzi 12 volt a to wystarczy żeby w połączeniu z kurzem spalać się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ja mam problem z podnoszeniem szyby kierowcy. schodząc na dół pracuje ciezko a gdy musi sie podnieść to resztkami sił ledwo ledwo podnosi jakby miała tonę obciążenia. boje sie ze pewnego dnia nie podniesie sie wcale a tunika idzie :) zakładam ze coś jest do wyczyszczenia, nasmarowania tylko chciałbym rozebrać widząc mniej wiecej gdzie mam szukać. jakieś sugestie z waszej strony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
  • 11 miesięcy temu...

Przełączniki od szyb mają bardzo cienkie styki, nagminnie się wypalają. Tylko podnośnik od szyby kierowcy ma przekaźnik, inne idą prosto z przełączników) Problem rozwiązałem dolutowując przekaźniki (po dwa na okno i dodatkowo diody zabezpieczające), pod przełącznikiem w drzwiach jest trochę miejsca i tam się przekaźniki spokojnie mieszczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...