Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[J11] Silnik 1.2 DIG-T opinie, serwis, uwagi


brera
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 13.12.2023 o 13:58, aquariusmax napisał:

150 tys. km to przecież sporo i nie ma co się mocno irytować.

Jaka zmiana nazwy? Ja mam z 2018 i też ma cześć problemów, choć olej nie "ucieka".

Dla kogoś kto jeździ 5000 rocznie rocznie to pewnie sporo. Dla kogoś kto robi między 25 tys. km a 30 to już nie tak sporo bo to raptem 4,5 roku jeżdżenia.

Jaka zmiana nazwy? Było HR12DDt a potem zmienili na HRA2DDt (albo odwrotnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć

Posiadam nissan Qashqai II J11 1.2 115KM 2018r

 

Poprzedni "mechanik" wlewał Total 5W40 , lecz patrzę na allegro są różne wersje tego oleju ( energy 9000 itd)

Najlepiej wlał bym ten sam. Może ktoś używa podobnego oleju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam około 85k przebiegu, samochód 2015

Silnik brał około 1l oleju na 4tys km od nowości, ale pół roku temu w ASO zalali mi 5w30 i pobór wzrosl do okolo 1l na 2-2.5tys km. 

Zastanawiam się co zrobić, czy wymienić na 5w40 jeśli tak to jaki. Ktoś wcześniej rekomendowal helix ultra. 

Co byście zrobili? 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź w swojej instrukcji jaki olej powinieneś lać. Jeśli 5W/40, to oskarż ASO o zepsucie silnika.

A teraz, to zrób czyszczenie silnika dostępnymi w internecie środkami (np. płukanki Forte używane przez Renault i Nissana w Niemczech). Włóż kamerkę inspekcyjną do cylindrów wykręcając świece i zobacz, czy są rysy i czy jest co jeszcze naprawiać zewnętrznie.

Przy mniej lepkim oleju, bardziej narażony jest łańcuch rozrządu. Przy bardziej lepkim tworzy się większy nagar i zalepiają się kanaliki olejowe.

Jeśli miałeś nagar na cylindrach i były one nieszczelne, to bez wypłukania tych osadów, po wlaniu mniej lepkiego oleju, więcej go będzie przedostawać się do komory spalania.

Dlatego nie powinno się robić takich zmian bez czyszczenia. W ASO zazwyczaj nie używają 5W/40, bo taki mają tylko w butelkach Nissana, a normalnie leją z beczki Elfa 5W/30.

Edytowane przez aquariusmax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój J11 1.2 od nowości był zalewany 5W40 i nic nigdy nie ubywało do ~111.000km. Potem to już nie wiem... ;)  Fakt, że mniej brykał po mieście a więcej poza nim. Może i to ma znaczenie... ;) 

Jak mi raz ASO w Gd (te które nie ma już autoryzacji) zalało bez mojej wiedzy Castrolem 5w30 😬 to niestety ale zażyczyłem sobie wymiany na francuskiego Elf-a 5W40 do francuskich silników... :D 

Ten motor tak miał, że najlepiej chodził na francuskim oleum. :P  

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, elsebo napisał:

Mój J11 1.2 od nowości był zalewany 5W40 i nic nigdy nie ubywało...

Ten motor tak miał, że najlepiej chodził na francuskim oleum.

Ja od chwili kiedy skończyła mi się 3 letnia gwarancja i przestałem korzystać z ASO, zalewam wyłącznie pokazanym niżej Elfem. Spełnia specyfikacje Nissana przedstawione w książce serwisowej. Pomiędzy wymianami zero ubytków oleum.

464e922b114ba.png

Edytowane przez Bilunia
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bilunia napisał:

...zalewam wyłącznie pokazanym niżej Elfem...

Najlepiej niczego nie zmieniać, jeśli działa.

Jeśli silnik nie ma wady produkcyjnej i jest jeżdżony przynajmniej 50% z wyższymi obrotami (np. > 3 tys. obr/min), to ten Elf 5W/40 będzie optymalny. Używałem go przez 3 lata.
Jednak przy przebiegach głównie miejskich, powoduje tworzenie się nagaru na zaworach, co prowadzi do szarpania i czasem nawet wypalenia zaworów/denek tłoków.

Ja zmieniłem na trochę mniej lepki Shell (blisko granicy normy 5W/30, ale jednak spełniający oficjalnie 5W/40). Do tego jest robiony z gazu ziemnego, a nie z ropy, co ma podobno ograniczać nagar i zmniejszać spalanie stukowe (u mnie stuki dalej się naliczają, choc wolniej, nawet przy stosowaniu PB98). Przy zastosowaniu dodatkowego łapacza oleju w dolocie oraz cyklicznych bardziej dynamicznych przejazdach, problem zawieszania się zaworów (zablokowania nagarem i częstego wypadania zapłonów) nie występuje już co roku, gdy miałem Elfa 5W/40.

Jednak, to raczej kwestia indywidualna.
 

Edytowane przez aquariusmax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z nissanen head office, a potem z aso, zabookowalem samochod do sprawdzenia. 

Z tego co wiem mają zrobić płukankę tuneap i sprawdzić kamera czy występują jakieś rysy. 

Potem pewnie 3200km aby sprawdzić jaka jest konsumpcja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.12.2023 o 01:10, aquariusmax napisał:

przy stosowaniu PB98). Przy zastosowaniu dodatkowego łapacza oleju w dolocie

Możesz podać jakiś link do tego łapacza i ewentualne zdjęcie jak masz to zamontowane? Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

Jakie są typowe oznaki zużytej dwumasy?

Podczas ruszania z miejsca czasami zdarza się szarpanie sprzęgła, tylko objaw ten nie występuje permanentnie, ale pojawia się i znika.

Druga sprawa, podczas jazdy po odpuszczeniu gazu, gdy samochód hamuje silnikiem, występują dźwięki jaki coś było luźne i się telepało, tylko na wolnych obrotach, przy przyspieszaniu tego nie słychać, przy gaszeniu silnika nie słyszę stuków.

Przebieg w tym momencie 90000, 7 lat.

Zastanawiam się czy to nie dwumasa.

Przy wymianie dwumasy warto chyba wymienić cały zestaw sprzegła, jakie polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dwa lata temu dzwoniłem do ASO i mówiłem o moich podejrzeniach dotyczącch dwumasy w moim QQ kierownik powiedział mi, że nie było mu dane spotkać się z uszkodzoną dwumasą w tym modelu i żeby szukać usterki gdzie indziej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mówią tak każdemu.

Mi twierdzili, że nigdy nie spotkali się z krzywą półosią i ciągle jeżdżę z wibracjami.

Kiedyś nawet twierdzili, że nie spotkali się z poszarpywaniem silnika 1.2.

Nie widzieli też zepsutego sprzęgła w QQ.

Ogólnie w ASO widzą jedynie sprawne egzemplarze.

Edytowane przez aquariusmax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Franek2000 napisał:

Dzień dobry

Jakie są typowe oznaki zużytej dwumasy?

Podczas ruszania z miejsca czasami zdarza się szarpanie sprzęgła, tylko objaw ten nie występuje permanentnie, ale pojawia się i znika.

Druga sprawa, podczas jazdy po odpuszczeniu gazu, gdy samochód hamuje silnikiem, występują dźwięki jaki coś było luźne i się telepało, tylko na wolnych obrotach, przy przyspieszaniu tego nie słychać, przy gaszeniu silnika nie słyszę stuków.

Przebieg w tym momencie 90000, 7 lat.

Zastanawiam się czy to nie dwumasa.

Przy wymianie dwumasy warto chyba wymienić cały zestaw sprzegła, jakie polecacie?

Dokładnie.U mnie dwumasa padła po 17 tys.ASO nie chciało tego robić,tylko zganiali na złą technikę jazdy,a w ostateczności raczyli mnie tekstem,że sprzęgła to oni wymieniają na koszt klienta,nie robili i nie robią tego na gwarancjach.W otateczności wyjeździłem do ponad 50 tys i całe sprzęgło z dwumasą zostało wymienione razem z nowym silnikiem...na koszt aso :D

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, aquariusmax napisał:

Chyba mówią tak każdemu.

.. tak przypuszczałem, że to może być skomentowane w taki sposób .. ale przy piątkowym wieczorze pozwolę sobie na małą dygresję przypominając słowa klasyka - Jana Winnickiego (ten z "Alternatywy 4") tj. cyt: "Są ludzie i są ludziska".. Akurat tego kierownika znam od 20 lat kiedy jeszcze przyjeżdżałem do niego z innym pojazdem (firmowym) , do jego poprzedniej pracy w innym aso. To on potrafił mi odpowiedzieć na moje grymasy przy odbiorze fv: "jeżeli przyjechałby pan nie-firmowym policzylibyśmy panu inaczej", albo (jak już miałem prywatny) "wymianę akumulatora bierzemy na siebie" albo "sugeruję żeby pan zrobił to gdzie indziej". Wiem, jaka opinia krąży o aso ale ludzi tam pracujących nie wrzucajmy do jednego tygla. Zdarzają się perły. No, ale to nie jest clou problemu z dwumasą naszego kolegi (Franek2000)..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżance odrzucili sprzęgło w nowym Leonie bo wg nich jeździła w obcasach (!!!) rzeczoznawca i opinie prawne nie pomogły 5 kzł poszło... Awaria sprzęgła = płaci klient...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.01.2024 o 19:07, JACKO29 napisał:

Dokładnie.U mnie dwumasa padła po 17 tys.ASO nie chciało tego robić,tylko zganiali na złą technikę jazdy,a w ostateczności raczyli mnie tekstem,że sprzęgła to oni wymieniają na koszt klienta,nie robili i nie robią tego na gwarancjach.W otateczności wyjeździłem do ponad 50 tys i całe sprzęgło z dwumasą zostało wymienione razem z nowym silnikiem...na koszt aso :D

 

 

Dzięki Jacko za filmik, to co powiedziałeś pod koniec dokładnie wpisuje się w to co dzieje się u mnie, coraz bardziej utwierdzam się że to jest dwumasa.

Tak z ciekawości , według ASO, jaka technika jazdy powoduje problemy z dwumasą?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.01.2024 o 19:49, Smakor napisał:

Koleżance odrzucili sprzęgło w nowym Leonie bo wg nich jeździła w obcasach...

W Nissanie podobno uznają gwarancyjną wymianę sprzęgła, gdy będzie cokolwiek zepsute/zużyte poza samą okładziną cierną, czyli tarczą, bo to jest zazwyczaj wina kierowcy.

Co do dwumasy, to u mnie odmówili wymiany, bo rzekomo nie potrafili potwierdzić wady. To ich najczęstsza taktyka. Musiałoby bardzo mocno telepać lub się ślizgać, ale wtedy straszą, że jak nie będzie to wada wg importera, to klient poniesie koszty wymiany ok. 7 tys. zl

Częste manewry na półsprzęgle oraz hamowanie silnikiem do niskich obrotów (np. poniżej 2000) powoduje szybkie zużycie się dwumasy.

Edytowane przez aquariusmax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Franek2000 napisał:

Dzięki Jacko za filmik, to co powiedziałeś pod koniec dokładnie wpisuje się w to co dzieje się u mnie, coraz bardziej utwierdzam się że to jest dwumasa.

Tak z ciekawości , według ASO, jaka technika jazdy powoduje problemy z dwumasą?

 

ASO powie Ci tylko że zła technika jazdy,ale dobrze wiedzą że dwumasę wykańcza hamowanie silnikiem,co jest konieczne w kontekście ekologii jazdy połączonej z systemem ładowania akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, JACKO29 napisał:

ASO powie Ci tylko że zła technika jazdy,ale dobrze wiedzą że dwumasę wykańcza hamowanie silnikiem,co jest konieczne w kontekście ekologii jazdy połączonej z systemem ładowania akumulatora.

Zrobiłem qq 100k km ciagle hamując silnikiem i nic. Kolejny wlascicel zrobił prawie 80k km i nic.

W obecnym 75k km z hamowaniem silnikiem i nic.

Tu problem raczej innej natury. Nie dociskanie sprzęgła, zbyt dynamiczne ruszanie, przyspieszanie z niskich obrotów, szarpana jazda, eksploatacja w mieście z częstszą jazdą na półsprzęgle lub trzymaniem nogi na pedale sprzęgła.

Czyli styl jazdy😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wykonywałem powyższych czynności, poza parkowaniem na kilka razy na półsprzęgle i hamowaniem silnikiem do 1500 obrotów i po 12 tys. km już dwumasa miała luzy.

Sprzęgło u mnie od zawsze brało na samej górze.

ASO w osobie doradca serwisowego twierdziło, że to nie dwumasa, bo QQ 1.2 nie ma dwumasy.

Edytowane przez aquariusmax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jack,za starym kierowcą jestem by się tak bawić jak mówisz.Po prostu wada wyrobu.

Aqarius,tego doradcę zwolniłbym w trybie natychmiastowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, JACKO29 napisał:

Jack,za starym kierowcą jestem by się tak bawić jak mówisz.Po prostu wada wyrobu.

Aqarius,tego doradcę zwolniłbym w trybie natychmiastowym.

Wiem, wiem😊 to jak ja, mnie nigdy nie eksajtowała taka jazda, moze dlatego nigdy nie miałem w zasadzie żadnych większych problemów z napędem czy osprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odebralem samochod od dealera.

Zrobili test cisnienia w zaworach, wychodzi ze 2 zawory maja 120 a dwa 105. Czy ktos wie ile powinno byc?
Zrobili rowniez ku mojemu zdziwieniu czyszcznie zaworow prepartem tunup.

Z tego co sie dowiedzialem to zawory nie wygladaly bardzo zle, podobno zazwyczaj  wyglądają gorzej w innych qashqiach

Spodziewalem sie ze nie bedzie bardzo zasyfione w srodku, bo jak zmienialem swiece 10tys temu to wygaldaly ok, tylko jedna troszke bardziej ciemna (pewnie zawor nr 3)

Mam wrocic za 3200km

Edytowane przez M112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...