Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[T31][M9R]Wymiana płynów ustrojowych - prowokacja intelektualno-techniczna


berater
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako nowy czytam z zainteresowaniem forum. Ścierają się różne opinie na temt, czy wymieniać olej, jak często, itd.

Jesli chodzi o olej silnikowy - przeważają dwie opinie, co 15.000 lub 30.000 km

Jesli chodzi o olej w manualnej skrzyni biegów , co 60.000 lub wcale.

Jesli chodzi o napędy, dominuje wcale lub co ........km.

Znalezałm coś takiego jak poniżej i proponuję ponownie pochylić się nad problemem, niezależnie od tego co mamy napisane w instrukcji.

49c1b383d3daffe4m.jpg


 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe, jest to oficjalny dokument koncernu i stoi w sprzeczności z zapisami w instrukcji i praktyką ASO.

Nie mogę go dodać jako załącznik. Waży ponad 6 MB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza. Schemat pochodzi z instrukcji wydanej w Australii. Inny klimat, inne warunki eksploatacji.

Czytałeś przedmowę do instrukcji?

Edytowane przez frantic_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jasne. Tyle, że różnica w częstotliwości wymiany oleju w silniku między 30 a 10 tys, skrzyni wcale a 100 tys, napędach wcale a 40 tys, powinna nas skłonić do zmiany podejścia do tematu. Tym bardziej, że wielu z nas eksploatuje samochód w warunkach niewiele odbiegających od bezdroży australiskich :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wymianą oleju w podzespołach układu napędowego całkowicie się zgadzam.

Wzruszanie ramionami obsługi serwisu po zadanym pytaniu o olej w skrzyni biegów, skrzynie rozdzielczą czy most,  jest wymowne.

 

Natomiast europejska instrukcja obsługi różnicuje częstotliwość wymiany oleju silnikowego w zależności od trudności warunków eksploatacji i przebiegów rocznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie.

Mój dobiega 200 kkm.

Mam szczegółową historię serwisową tego pojazdu.

Po lekturze tej historii i instrukcji od kangurów, z pewnością wymienię olej w skrzyni i napędach.

Będzie to pierwszy i pewnie ostatni raz w historii tego samochodu.

Należy mu się.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw czy są korki spustowe oleju w poszczególnych mechanizmach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałby się pokazać Kolega Ryba382 i nas oświecić.

 

Edit:

Ponoć są dwa otwory (dolny i górny), oprócz spustowego. Wlewa sie przez górny do czasu aż zacznie wypływać dolnym.

Edytowane przez berater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emerytowany dyrektor  Holenderskiej filii Castrol w 2008 roku stwierdzil na podst.swoich wieloletnich badań ,ze wymiana olejow w silniku to marnotrawstwo i zmowa producentow...

.

http://www.wiatrak.nl/10532/wielka-samochodowa-tajemnica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równie mądra opinia jak ta, że kąpiel, zmiana skarpetek i gaci, częściej niż raz w tygodniu to gruba przesada, marnotrawstwo i zmowa producentów mydła.

To, że teoria ta znajduje wielu zwolenników w Polsce, czuć wyraźnie w środkach komunikacji miejskiej, nie tylko latem.

 

Edytowane przez berater
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako nowy czytam z zainteresowaniem forum. Ścierają się różne opinie na temt, czy wymieniać olej, jak często, itd.

Jesli chodzi o olej silnikowy - przeważają dwie opinie, co 15.000 lub 30.000 km

Jesli chodzi o olej w manualnej skrzyni biegów , co 60.000 lub wcale.

Jesli chodzi o napędy, dominuje wcale lub co ........km.

Znalezałm coś takiego jak poniżej i proponuję ponownie pochylić się nad problemem, niezależnie od tego co mamy napisane w instrukcji.

49c1b383d3daffe4m.jpg

 

 

 

 

Koledzy, czy wiecie krok po kroku, jak wymienić olej w skrzynce rodzielczej i gdzie się ona znajduje? Zawsze zlecałem wymianę oleju w skrzynce fachowcowi, ale może nie jest to jakaś trudna czynność bo olej w silniku, skrzyni i różnicówce wymieniam sam.... to może samemu wszystko udałoby się robić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równie mądra opinia jak ta, że kąpiel, zmiana skarpetek i gaci, częściej niż raz w tygodniu to gruba przesada, marnotrawstwo i zmowa producentów mydła.

To, że teoria ta znajduje wielu zwolenników w Polsce, czuć wyraźnie w środkach komunikacji miejskiej, nie tylko latem.

 

Może i znajduje, ale nic nie wnosi do tematu. Warunków australijskich w żaden sposób nie można porównywać do północnoeuropejskich i tutaj trzymałbym się zaleceń zawartych w instrukcji fabrycznej. A to, czy zmienimy olej co 10 kkm lub 15 kkm lub 30 kkm (jak w instrukcji BTW) należy rozpatrywać w kategoriach poprawy samopoczucia właściciela a nie utrzymania jak najwyższej sprawności technicznej auta. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, czy wiecie krok po kroku, jak wymienić olej w skrzynce rodzielczej i gdzie się ona znajduje? Zawsze zlecałem wymianę oleju w skrzynce fachowcowi, ale może nie jest to jakaś trudna czynność bo olej w silniku, skrzyni i różnicówce wymieniam sam.... to może samemu wszystko udałoby się robić :)

 

Koledzy, nikt z Was nie robił tego sam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na razie jestem po wymianie w silniku i skrzyni.

Mechanik chciał się ze mną zakładać, że w skrzyni nie ma sensu i olej będzie miał kolor jasny, złoty.

Przegrałby. Kolor spuszczanego oleju ze skrzyni był może nie czarny, ale bardzo ciemny, brunatny.

Mechanik przyznał mi rację.


Kilka uwag i wątpliwości po wymianie oleju w napędach.

Pamiętając, że potrzeba (055 + 0,38) litra, nabyłem drogą kupna 1l. ori oleju nissana  i pojechałem na wymianę.

 

I. Skrzynka rozdzielcza

Olej spuszczany czarny jak smoła. Nic to myślę sobie, pierwsza wymiana po 200 kkm, ma prawo.

Ale kolejna niespodzianka już mniej przyjemna. Mechanik zalewa świeży i wchodzi (0,50 - 0,55) l, a powinno 0,38 !!!

Pojawia się obawa, czy czasem oba układy smarowania, skrzyni biegów i skrzyni rozdzielczej nie straciły niezależności i się nie połączyły.

A jeśli tak, czym to grozi i co z tym można lub trzeba zrobić ?

 

II. Tylny most

Oczywiście, w takiej sytuacji nie starczyło oleju do tylnego mostu. Dokupiłem 1l Elfa o tej samej specyfikacji i uzupełniłem ok. setki.

Spuszczony olej z tylnego mostu jak nowy.

Znów wątpliwość. Skoro spuszczany olej był tak "ładny", po takim przebiegu, to narzucają się 3 możliwości:

1. Poprzedni właściciel jeździł tylko na 2WD. Bardzo mało prawdopodobne.

2. Jeździł na AUTO, ale bez terenu i bardzo "ostrożnie" nie prowokując dołączania tylnej osi. Tak samo nieprawdopodobne jak 1.

3. Samochód pożegnał się z napędem na 4 łapy w odległej przeszłości, poprzez awarię jednego z napędów. 

4. ????????

 

Wybaczcie jeśli bredzę. Dopiero poznaję ten samochód.

 

Bardzo proszę osoby doświadczone o opnie w obu tych sprawach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

II. Tylny most

Oczywiście, w takiej sytuacji nie starczyło oleju do tylnego mostu. Dokupiłem 1l Elfa o tej samej specyfikacji i uzupełniłem ok. setki.

Spuszczony olej z tylnego mostu jak nowy.

Znów wątpliwość. Skoro spuszczany olej był tak "ładny", po takim przebiegu, to narzucają się 3 możliwości:

1. Poprzedni właściciel jeździł tylko na 2WD. Bardzo mało prawdopodobne.

2. Jeździł na AUTO, ale bez terenu i bardzo "ostrożnie" nie prowokując dołączania tylnej osi. Tak samo nieprawdopodobne jak 1.

3. Samochód pożegnał się z napędem na 4 łapy w odległej przeszłości, poprzez awarię jednego z napędów. 

4. ????????

 

Nieważne w jakim trybie jedziesz, przekładnia w tylnym moście cały czas jest w ruchu (obraca się), podobnie jak wał napędowy. W trybie 2WD jest to bieg jałowy i ruch jest pochodną obracających się tylnych kół. W trybie AUTO lub LOCK pojawia się na niej większy moment napędowy pochodzący od silnika, który dopiero weryfikuje jakość trybików.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza wymiana po 200kkm w skrzyni rozdzielczej - ciesz się że działa. Nie jedna terenówka przy takiej pierwszej wymianie już miałaby problemy z pracą skrzyni rozdzielczej. Nie przejmowałbym się że weszło odrobinę więcej oleju. Podawane wartości przez producenta są szacunkowe. Skrzynia rozdzielcza w Patku pochłania według producenta 3L oleju. Zdarza mi się że wleję 3.2L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się :). Tyle, że u mnie różnica objętościowa między realem a manualem była nie 7% jak u Ciebie, a prawie 40%.

 

Nieważne w jakim trybie jedziesz, przekładnia w tylnym moście cały czas jest w ruchu (obraca się), podobnie jak wał napędowy. W trybie 2WD jest to bieg jałowy i ruch jest pochodną obracających się tylnych kół. W trybie AUTO lub LOCK pojawia się na niej większy moment napędowy pochodzący od silnika, który dopiero weryfikuje jakość trybików.

Dobrze wiedzieć. Ale tym bardziej, nie potrafię wytłumaczyć tak kolosalnej różnicy w stanie spuszczanego oleju miedzy przodem i tyłem

 

W dalszym ciągu poszukuję odpowiedzi na moje pytania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

II. Tylny most

Oczywiście, w takiej sytuacji nie starczyło oleju do tylnego mostu. Dokupiłem 1l Elfa o tej samej specyfikacji i uzupełniłem ok. setki.

Spuszczony olej z tylnego mostu jak nowy.

Znów wątpliwość. Skoro spuszczany olej był tak "ładny", po takim przebiegu, to narzucają się 3 możliwości:

1. Poprzedni właściciel jeździł tylko na 2WD. Bardzo mało prawdopodobne.

2. Jeździł na AUTO, ale bez terenu i bardzo "ostrożnie" nie prowokując dołączania tylnej osi. Tak samo nieprawdopodobne jak 1.

3. Samochód pożegnał się z napędem na 4 łapy w odległej przeszłości, poprzez awarię jednego z napędów. 

4. ????????

 

5. Poprzedni właściciel wymienił olej w tylnym moście krótko przed sprzedażą. Zapomniał Ci powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dobrze wiedzieć. Ale tym bardziej, nie potrafię wytłumaczyć tak kolosalnej różnicy w stanie spuszczanego oleju miedzy przodem i tyłem

 

W dalszym ciągu poszukuję odpowiedzi na moje pytania

 

Odpowiedż jest bardzo prosta:

X-trail ma napęd na przód ,ktory pracuje non-stop.Tylnia oś dołączana jest sporadycznie,wiec nie pracuje pod takim samym obciążeniem jak przód -dlatego oleju z przodu jest bardziej wypracowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że jednak po 200 kkm powinien wykazywać choćby minimalne oznaki przepracowania. Stary olej wyglądał identycznie jak ten nowy, który zalałem.

 

5. Poprzedni właściciel wymienił olej w tylnym moście krótko przed sprzedażą. Zapomniał Ci powiedzieć.

Nie ma takiej możliwości. Robił wszystko w jednym warsztacie. Na każdą pierdołę brał faktury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że nie ma sensu rozwodzić się nad tm czemu ten olej jest taki a tamten taki. W październiku wymieniałem oleje w mostach. W przednim olej dużo bardziej świeży niż w tylnym. Fakt jest taki że mało jeździłem na dołączonym przednim moście pomiędzy wymianami. Najważniejsze jest to aby system 4x4 był sprawny. Jeśli po wymianie autko pracuje bez problemów we wszystkich trybach skrzyni rozdzielczej to nie ma się czym przejmować.

 

Pojeździsz i przy następnej wymianie zobaczysz jak będą wyglądać spuszczane oleje. Dobrze że wymieniłeś oleje nie wiadomo ile już tam pracowały. Teraz zabierz autko na jakąś szutrową nawierzchnię lub zaśnieżoną i sprawdź jak zachowuje się układ napędowy we wszystkich trybach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moje pierwsze auto z napędem na 4 łapy. Nawet nie wiem jak sprawdzić czy napędy działają poprawnie. 

Edytowane przez berater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatrzymujesz się na polnej drodze, napęd w tryb 2WD i szybki start. Jak wszystko działa dobrze to poczujesz że tylko przednia oś ciągnie. Dalej to samo w trybach Auto i Lock, tylko że tutaj poczujesz jak ciągną obydwie osie. Najlepiej zabawa wygląda na fragmencie śliskiej nawierzchni. Nie ma ryzyka że kamień spod koła uszkodzi ci zderzak etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...