Skocz do zawartości
W dniu 15.05.24 od godz. 22:00 z powodu prac serwisowych po stronie hostingu forum będzie niedostępne kilka godz. Przepraszamy za utrudnienia. ×
Części Nissana - iParts.pl

Przegląd i serwis klimy poza ASO


Dar1962
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako szczęśliwy posiadacz autka, któremu uciekła gwarancja, jestem świeżo po obsłudze klimatyzacji i spieszę poinformować jak to wygląda od strony praktycznej i finansowej

 

-serwisant: miejscowa stacja obsługi BOSCH Serwice (za płotem-bez kosztów na dojazd)

-urządzenia: kombajn Bosch ACS 500, ozonator powietrza Delphi

-zakres prac: recykling czynnika(wyssanie,ważenie,podciśnieniowa próba szczelności,czyszczenie,odwodnienie,regeneracja czynnika,napełnienie układu-czynnik,olej+ odczynnik UV)kontrola szczelności,wymiana filtra kabinowego,ozonowanie układu, sprawdzenie działania zaworu rozprężnego i drożności przewodu - nie wiem jak się dokładnie nazywa - taki wężyk, którym odpływa kondensująca się wilgoć pod auto :whistle: )

-czas:ok 1 godz. z czego 1/2godz. ozonowanie

koszty: filtr marki Bosch (wybrałem zwykły,węglowy jest droższy i sugerują go alergikom)

40 zł,czynności obsługowe+ robocizna 150 zł

RAZEM: 190 zł

 

teraz sięgam do faktury sprzed dwóch lat (ASO Nissan Lublin) i czytam: filtr kabinowy - 86,53 zł(też zwykły),odgrzybiacz 53,07zł (pojemnik w sprayu, którym popsikano w kratki), materiały pomocnicze 30zł???? (nie wiem - może papier ręcznikowy, kawa panów mechaników), klimatyzacja - sprawdzenie,napełnienie(mieli podobne automatyczne urządzenie, które samo wykonało cały proces)220 zł

RAZEM 386,63 zł

non comments :dribble: :dribble: :dribble: :dribble: :dribble: :dribble: :dribble:

 

I uwaga na koniec: dyskutowaliśmy w Boschu na temat filtra osuszającego.ASO sugeruje wymianę osuszacza co 2 lata. Serwisman z Boscha po obejrzeniu go w notku stwierdził,że 1/wymiana po 2 latach to zwykłe naciąganie klienta,2/bezwzględna wymiana osuszacza jest konieczna w razie całkowitego rozszczelnienia układu (awaria,wyciek czynnika, kolizja,mechaniczne uszkodzenie podzespołów,długo nie używana i niesprawna klima)2/w Note jest tak duży,że bezproblemowo powinien zbierać wilgoć z układu przez ok 4-5 lat-na jego żywot ma wpływ regularna obsługa(szczególnie regeneracja czynnika, podczas której usuwa się z niego wodę) Później można zaczynać myśleć o jego wymianie.Tu zła wiadomość.Oryginał kosztuje w ASO fortunę(nie znam ceny-nie zdziwię się jeśli ok 500zł)Trzeba szukać zamiennika (Clio III.Modus, Micra, jedna z Daci Logan)Tą operację odłożyłem do przyszłego roku

 

jak się okazało ozonowanie zrobiono mi gratis. Cena tego zabiegu w zależności od stacji obsługi wynosi od 50 do 100 zł

Edytowane przez Dar1962
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

A czy kots z szanownych kolegow zmierzyl moze, jaka temperature ma zchlodzone powietrze przy max chlodzeniu, zaraz po ¨nabiciu" klimy - czyli zalozmy, ze przy max. skutecznosci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie 18/19 stopni Celsjusza ale to wynik raczej niemożliwy do osiągnięcia przy prostej,manualnej klimatyzacji i tak dużych oknach jak w naszym note. W praktyce sądzę,że gdzieś między 20 a 21 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie 18/19 stopni Celsjusza ale to wynik raczej niemożliwy do osiągnięcia przy prostej,manualnej klimatyzacji i tak dużych oknach jak w naszym note. W praktyce sądzę,że gdzieś między 20 a 21 stopni

 

Chodziło mi nie o temperaturę w aucie, tylko teperaturę powietrza które "wypada" z nawiewów przy włączniej max. skuteczności chłodzenia. Dziś to zmierzyłem u siebie. Temperatura zewnętrzna około 23-24 stopni. Pokrętło regulacji schładzania na max. skuteczność (klima manualna). Temperatura wydobywającego się z nawiewów powiatrza oscylowała w okolicach 4 stopni C :dribble:. Myślałem, że może z 15 a tu 4... Zdziwiłem się nieco...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ranger, jeśli wyszło Ci tyle, to bardzo dobrze. W serwisie klimatyzacji, zaraz po nabiciu, podczas próby - u mnie temperatura oscylowała wokół 6 stopni - sprawdzane po zamknięciu obiegu, ustawieniu nawiewów na wyloty w tablicy rozdzielczej i trzymaniu obrotów silnika w okolicach 2 tys.

Edytowane przez notek-a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

jeszcze w temacie osuszacza: zamiennik dostępny w detalu w inter cars kosztuje ok 127 zł. Poszedłem dziś do Bosch Service (oni współpracują z inter cars i mają duże upusty na części).Pracownik sprawdził cenę osuszacza i poinformował mnie,że w przypadku montażu u nich zapłacę za część (zamiennik produkcji niemieckiej, bez robocizny) !!! 68 zł!!!

Edytowane przez Dar1962
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dar, ale czemu Ty się uczepiłeś tak tego osuszacza? Ja pytałem się o niego podczas ostatniego serwisu klimy - człowiek uśmiechnął się tylko i powiedział, że za nowe auto.

 

 

Ale to chyba z nudów, bo nic się nie psuje i nie ma nawet co wymieniaćlaugh.gif

Edytowane przez notek-a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a'propos czepiania - przypominam,że moje auto jest na tym świecie już 4 sezon. I choć wymianę po 2 latach - tak jak określają normatywy aso traktuję jako humoreskę, to po 5 latach eksploatacji ( w moim przypadku wiosną przyszłego roku) taka dodatkowa czynność serwisowa przy okazji serwisu klimy wydaje mi się w pełni uzasadniona tym bardziej,że cena zamiennika wydaje się naprawdę rozsądna a perspektywa jazdy kolejnych 5 lat bez awarii sprężarki (tak jak u jednego z kolegów) kusząca

Edytowane przez Dar1962
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i masz rację. Ja też kupiłem już np. klocki hamulcowe, chociaż nie wiem czy w tym roku będzie konieczna wymiana - dostałem atrakcyjną wg mnie cenęrolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

jestem świeżo po obsłudze klimatyzacji w Bosch Service - pełny zabieg koszt 270 zł ( w tym cena filtra kabinowego 45 zł)

Edytowane przez Dar1962
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem świeżo po obsłudze klimatyzacji w Bosch Service - pełny zabieg koszt 270 zł ( w tym cena filtra kabinowego 45 zł)

Rozumie prze to wymianę czynnika i dezynfekcję układu...cena bez mała jak w serwisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a'propos czepiania - przypominam,że moje auto jest na tym świecie już 4 sezon. I choć wymianę po 2 latach - tak jak określają normatywy aso traktuję jako humoreskę, to po 5 latach eksploatacji ( w moim przypadku wiosną przyszłego roku) taka dodatkowa czynność serwisowa przy okazji serwisu klimy wydaje mi się w pełni uzasadniona tym bardziej,że cena zamiennika wydaje się naprawdę rozsądna a perspektywa jazdy kolejnych 5 lat bez awarii sprężarki (tak jak u jednego z kolegów) kusząca

W moim przedostatnim aucie osuszacz wytrzymał 9lat,póżniej sprzedałem samochód .Tak myśląc bardziej martwił bym się o sprężarkę,łożyska ,przewody...... i tak dojdziemy do zmiany auta na nowe.Działa,daj mu szansę zaskoczyć Cię milo i niech działa następne 4 lata.Pozdrawiam. Edytowane przez manix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacko dobrze rozumiesz :rolleyes: - robi się coraz drożej, jedyna tak naprawdę odczuwalna różnica to cena filtra kabinowego, która nie zmieniła się chyba od trzech lat. Gdybym kupował sam w detalu wyszłoby drożej.No i nie muszę pokonać 89 km x 2 żeby dojechać do aso więc w sumie to jednak jakaś realna oszczędność

Edytowane przez Dar1962
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt....liczymy tylko suche cyfry.Nie liczymy rzeczy raczej niewymiernych ,własny czas,dojazd itp,itd.W sumie jestem ciekaw czy u mnie też ceny ostro poszły za tą usługe....już niedługo sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt....liczymy tylko suche cyfry.Nie liczymy rzeczy raczej niewymiernych ,własny czas,dojazd itp,itd.W sumie jestem ciekaw czy u mnie też ceny ostro poszły za tą usługe....już niedługo sprawdzę.

 

Jacko a gdzie jesli wolno wiedzieć serwisujesz klimę i czy jesteś zadowolony z usług?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam,że osuszacza nie wymieniałem - zamówiłem - przy mnie gość sprawdził w katalogu intercars i pokazał mi dedykowany do 1,6 zamiennik za niespełna 90 zet.

http://sklep.intercars.com.pl/#/dynamic/uni/ws_tecdoc_2tab.php?wit=SKLEP&call=daj_tdGrupyS&notitle=1

Po sprowadzeniu okazało się, że nie pasuje mocowanie wejścia i wyjścia przewodów - dziwne, ciekawe, niezwykłe. Zasugerowano mi zakup w sklepie aso informując,że zamontowany osuszacz przynajmniej zewnętrznie wydaje się być w doskonałym stanie. Z sugestii nie skorzystałem. Manix ma sporo racji :whistle:

Edytowane przez Dar1962
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jako że powoli nadchodzą cieplejsze dni (przynajmniej różni wróżbici i szarlatanie w TV o tym mówią) może ktoś z Kolegów i ... żeby nie być męski szkowinistą dodam .. Koleżanek ;) poleci mi jakiś dobry i przystępny serwis klimy w Łodzi ? Chciałbym u kogoś kto się zna na rzeczy załatwić pełen serwis klimy bez zabawy w pryskanie muchozolu w nawiewy i detonowanie granatów dymnych w środku nota.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam już drugi raz wymieniłem filtr p/pyłkowy (filtr Valeo 54 zł) i prysnąłem jak to napisał lex muchozolem ( MojeAuto 19 zł). W tym roku nawet nie demontowałem schowka. Przegląd gruntowny zrobię za jakieś dwa latka. Myślę , ze trzeba szukać fachowców poza ASO, którzy życzą sobie za pełne sprawdzenie szczelności uzupełnienie itp 2,5 stówy. W mojej okolicy są fachowcy którzy to podobno zrobią za stówkę. Mam jeszcze czas. Przy okazji mam pytanie. Który z kolegów orientuje się gdzie w takim cudzie motoryzacji jak tata indigo? znajduje owy filtr. Wiem, że gdzieś pod schowkiem pasażera. Mam znajomego który tym jeździ trzy latka i jeszcze nie zaglądał do klimy. Szukałem w necie ale nic w tym temacie jeszcze nie ma. Wiem, że nie to forum, ale może komuś coś się rzuciło na uszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem w ASO, czy w okresie gwarancji jest robiony pełny przegląd klimy - z uzupełnianiem czynnika itp. Odpowiedz jaką otrzymałem jest taka, że owszem, sprawdzają klimę ale w okresie gwarancji producent (Nissan) nie przewidział kontroli czynnika oraz jego ewentualnego uzupełniania. Zatem w Tata za bardzo mnie to też nie dziwi, bo przecież wymiana filtra kabinowego to żaden serwis klimy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Uważają że w czasie gwarancji czynnik nie ma prawa odparować.Zrobiłem dzisiaj przegląd klimy w prywatnym warsztacie z wymianą czynnika.Po roku od ostatniej obsługi z klimy ubyło 330g czynnika ,na 475g normy.

Test szczelności...w 100% szczelna,próznia nie wykazała nieszczelności.Odgrzybianie instalacji i końcowy koszt...119zł :D

Może ta instalacja u mnie działa tak dobrze bo praktycznie co roku lub 1.5 robię przegląd? :whistle: :whistle: :whistle:

Więc twierdzenie serwisu że przez czas gwarancji nie ma prawa się nic dziać jest bzdurą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy taka usługa w niezależnym serwisie nie będzie miała wpływu na gwarancję? Uważam, że będzie i tu kółko się zamyka. Człowiek by nawet chciał zrobić przegłąd - a tu w ASO nie chcą a poza nie może...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...