Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Instrukcja - Przygotowanie własnej karty SD dla Nawigacji, ZMIANA CID


mxmanus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Samo przygotowanie karty SD pod nawigację NISSAN CONNECT, wbrew pozorom nie jest takie skomplikowane o ile oczywiście mamy: odpowiednią kartę, odpowiedni czytnik w komputerze czy laptopie oraz odpowiednie oprogramowanie.

Ale po kolei. Osoby które zainwestowały w oprogramowanie CONNECTa w wersji PL mogą właściwie zakończyć czytanie w tym miejscu ponieważ Firmware tzw. „spolszczenie” ma jedną bardzo ważną zaletę tj. odblokowaną weryfikację numeru CID karty SD używanej do nawigacji, co oznacza, że można do tego celu użyć dowolnej karty SD i nie trzeba jej w żaden sposób modyfikować. Pozostaje tylko wgrać na nią folder „cryptnav” i plik „prod_info.txt”. Jak ktoś znajomy użyczy to można wprost skopiować dane z oryginalnej karty nissana i wszystko powinno działać. Takie „spolszczenie” to koszt 100-200 i więcej złotych, sporo jest ofert na O.X i Alle…o Jak się potargujemy i poprosimy tylko o zmianę języka bez karty SD z mapami to „miły pan” może zrobi nam usługę trochę taniej. Aktualizacja trwa 15-20min w samochodzie klienta.

Wracając do tematu numer CID (Card Identification) jest jedynym zabezpieczeniem kart nawigacji (przed użyciem, nie przed kopiowaniem). Każda sprzedawana przez nissana aktualizacja map wychodzi na kartach z przypisanym im konkretnym numerem CID. Aby użyć karty nie oryginalnej musi zatem nadać jej CID oryginału, nic prostszego ;) A mając oryginał możemy z niego odczytać CID i skopiować zawartość.

1.Będziemy potrzebować przede wszystkim karty SD SAMSUNG EVO lub EVO+, co najmniej 8GB, z tym że: BARDZO WAŻNE - wyprodukowanej w Korei przed VII2016r. Niestety nie łatwo zdobyć taką kartę, są obecnie dostępne na Alle…o za około 150zł. Dużo jest też kart „no name” do zdobycia na „alibabie” z dopiskiem „CID CHANGABLE” ale takich nie testowałem więc trudno polecić konkretnego sprzedawcę. Poniżej wykaz symboli kart Samsung, które pozwalają na zmianę CID (wykaz znaleziony gdzieś w sieci, może nie idealny ale zawsze coś):

- Samsung Evo/Evo+ data produkcji przed VII2016 (numery kończące się na ..D/..DA – TYLKO NIE na ..G/..GA)
- SD : Samsung Evo MB-SP32D/EU
- SD : Samsung Evo MB-SP64D MBSPCGVFODGW-F made in Korea
- SD : Samsung Evo+ MB-SC32D/EU
- Micro-SD : Samsung Essential MB-MSBGA/EU 16GB
- Micro-SD : Samsung Evo MB-MP16D / MB-MP32D / MB-MP64D made in Korea –                te z zakończeniem na „D” i wyprodukowane w Korei mają największe szanse powodzenia choć nie zawsze 100%
- Micro-SD : Samsung Evo+ MB-MC32D => nie wszystkie wersje... Niektóre nowsze MB-MC32D/CN (wyprodukowane 2017.01.16) i MB-MC32D/EU (2016) made in the Philippines – nie nadają się.
- Micro-SD : Samsung Evo+ MB-MC32DA/EU

Poniżej lista starszych wersji kart które również powinny pozwolić na zmianę CID:

Samsung Essential 16 GB (MB-MSBGA/EU)
Samsung Essential 32 GB (MB-MSBGA/EU)
Samsung EVO 32 GB (MB-MP32DA)
Samsung EVO 64 GB (MB-MP64DA)
Samsung EVO+ 32 GB (MB-MC32DA)
Samsung EVO+ 64 GB (MB-MC64DA)
Samsung EVO+ 128 GB (MB-MC128DA)
Samsung PRO 32 GB (MB-MG32EA)
Samsung PRO 64 GB (MB-MG64EA)
Samsung PRO+ 32 GB (MB-MD32D)
Samsung PRO+ 64 GB (MB-MD64D)

Uwaga na podrabiane karty. Oszuści sprzedają podróbki z Taiwanu w „niby” oryginalnym blistrze na którego odwrocie pisze to co byśmy chcieli zobaczyć, czyli Made In Korea a w środku jest zupełnie co innego.

2. Potrzebujemy też czytnika kart SD i tu niespodzianka – musi to być czytnik pracujący na magistrali PCI-E, absolutnie nie nadają się małe czytniki typu Dongle. Niestety również większość czytników w obudowach ATX PC jest wpiętych na piny USB płyty głównej, niektóre mają nawet drugie połączenie z PCI-E ale służy ono tylko do obsługi portów USB 3.0, zatem nic nam to nie daje. Często sprawdzają się tu czytniki kart w laptopach ale tych starszych, pozostaje szukać do skutku. Można też zainwestować w DeLock PCI Express 1xExternal SDXC ale to kolejne koszty około 170zł.

3. Oprogramowanie. Potrzebujemy Linuxa, może być po prostu Ubuntu USB Live Stick (do ściągnięcia za darmo z sieci). Robimy instalację systemu na Pendrivie. Dodatkowo potrzebujemy skryptów: mmc32 lub mmc64 lub evoplus_cid – wszystko w linku poniżej.

4. Sprawdzenie czytnika i karty. Bootujemy nasz PC lub laptop z Pendriva Linux Ubuntu. Wybieramy „wypróbuj Ubuntu” – bez instalacji. Po uruchomieniu systemu wkładamy kartę SD i odpalamy „terminal”. Wpisujemy komendę df lub lsblk – pokaże się nam wykaz urządzeń podłączonych do systemu. I tu najważniejsze, jeżeli zobaczymy gdzieś linię "/ dev / mmcblk*" to mamy odpowiedni sprzęt do dalszych działań. Jeżeli jednak zobaczymy wpis "/ dev / sd **" to możemy szukać komputera z innym czytnikiem. By wstępnie sprawdzić czy nasza karta SD jest prawidłowa uruchamiamy explorator plików i wchodzimy: sys\bus\mmc\devices\   i tu widzimy foldery stanowiące nośniki pamięci. Najważniejsze by nasza karta występowała tu jako „mmc0:0001”. Jeżeli będzie to np. mmc0:1234 – to możemy szukać innej karty. Możemy jeszcze przy okazji wejść w naszą kartę i tam znaleźć plik CID by odczytać jego aktualny numer.

5. Trzy różne metody zmiany CID.

I.      Używając zrootowanego urządzenia na Androidzie (nie każda karta Samsung zadziała ale warto spróbować)

- Kopiujemy na nasze urządzenie skrypt evoplus_cid, np. do katalogu /data/

- Wkładamy kartę do zrootowanego urządzenia.

- Uruchamiamy dowolny terminal emulator (wiersz poleceń)

- wydajemy polecenie „su” i zatwierdzamy (nadanie sobie praw administratora)

- polecenie „cd data” - przechodzimy do katalogu data

- zmieniamy CID karty poleceniem: ./evoplus_cid /dev/block/mmcblk0 0000000000000000

  W miejsce zer wpisujemy nowy CID, ciąg 32 znaków. Upewnijmy się jednak wcześniej czy nasza karta SD to mmcblk0 czy mmcblk1 aby nie uszkodzić pamięci wewnętrznej urządzenia.

- zatwierdzamy. Powinniśmy otrzymać komunikat: Success! Remove and reinsert SD card to check new CID.

- jeżeli będzie komunikat: Failed to enter vendor mode. Genuine Samsung Evo Plus? – oznacza to że jednak karta nie jest prawidłową kartą SAMSUNG EVO.

- czasem możemy mieć komunikat Succes!..... i gdy sprawdzimy CID, nadal jest nie zmieniony. Jeżeli karta na 100% umożliwia zmianę CID to wtedy musimy to już zrobić na Linuksie.  

II.       Linuks i metoda z evoplus_cid.git (nie używałem ale ponoć działa)

- Bootujemy sprzęt z Ubuntu na pendrivie

- uruchamiamy terminal.

- odczytujemy CID włożonej karty:

sudo -s

find /sys -name 'cid' -exec cat {} \;

- zmieniamy CID karty wpisując kolejno polecenia:

sudo -s

cd /usr/local/src

git clone https://github.com/raburton/evoplus_cid.git

cd evoplus_cid/jni

gcc evoplus_cid.c -o evoplus_cid

./evoplus_cid

./evoplus_cid /dev/mmcblk0 000000000000000000000000000

W miejsce zer nowy numer CID.

III.          Najpewniejsza Metoda. Linuks i użycie skryptu mmc32 lub mmc64 zależnie ilu bitowy system.

Zakładamy że karta SD jest na 100% CID CHANGABLE i czytnik kart jest na PCI-E.

1. Sformatuj kartę microSD w systemie Windows w formacie FAT32. Może się zdarzyć, że zobaczysz „NTFS” lub „exFAT” w wersjach 64 GB i większych, wtedy musisz pobrać darmowy programik, który potrafi to zrobić. (format fat32 lub narzędzie do formatowania HP USB).
2. Skopiuj plik „mmc32” lub „mmc64” na osobny pendrive.
3. Bootujemy sprzęt z Ubuntu Live, wybierasz „Wypróbuj Ubuntu”
4. Włóż kartę SD do czytnika kart.
5. Otwórz „Terminal”.
6. Teraz musisz dać sobie uprawnienia administratora. Polecenie: sudo i klikaj ENTER
7. Teraz podłącz drugi pendrive i skopiuj plik mmc32 lub mmc64 na pulpit.

8. W terminalu poleceniem „cd” zmień folder na /desktop. Lub uruchom jeszcze raz terminal klikając prawym przyciskiem myszy na pulpicie.
9. Teraz nadaj plikowi mmc rozszerzone uprawnienia do zapisu. Polecnie chmod + x mmc32 (lub mmc64 dla 64-bitowego ubuntu)
10. W końcu flashujemy CID karty microSD poleceniem:


./mmc32 prog_cid /dev/mmcblk0 00000000000000000000000000  i klikaj ENTER
W miejsce zer nowy CID


Jeśli wszystko poszło dobrze, terminal powinien podać komunikat: Success! Remove and reinsert SD card to check new CID.
Wyciąg kartę SD i włóż ją ponownie, a następnie sprawdź, czy CID został poprawnie zmieniony. Polecenie „cat/sys/block/mmcblk0/device/cid” lub wejdź do sys\bus\mmc\devices\mmcblk0 i otwórz plik CID.

To by było na tyle. Pytanie czy warto inwestować w specjalną kartę, specjalny czytnik i tracić, przynajmniej za pierwszym razem kupę czasu, czy może lepiej zakupić „spolszczenie” CONNECTa i mieć spokój ze zmianami CID za każdym razem gdy wychodzi nowa aktualizacja map….sami sobie odpowiedzcie.   Pozdrawiam.

ps. potrzebne materiały: https://megawrzuta.pl/download/14a9630ec0301524bcdfd1f762ddb926.html

Edytowane przez mxmanus
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 8 miesięcy temu...

Zamiast szukać na Aliexperesie przejściówek: SD-SATA, SD-PCI_EXPRESS , lub starego laptopa który ma taki czytnik. Można użyć wszędzie dostępnego RaspberryPi. Poniższy przykład przetestowany i sprawdzony z pozytywnym skutkiem na RasbperryPi 4B. Przetestowałem 2 metody:

1 Metoda:

To wgranie na kartę microsd, którą chcemy zmienić, systemu operacyjnego, za pomocą raspberry pi Imager. Oczywiście musi być to karta która umożliwia zmianę nr. CID. Może być to system Rasberry Pi OS, Ubuntu. Wykonanie wszystkich poleceń do zmiany i sprawdzenia poprawności zmiany cid. Ponowne użycie Raspberrypi imager do sformatowania karty do właściwego formatu (Fat32). Wgranie właściwych plików i korzystanie z prawidłowej karty.

2. Metoda:

To uruchomienie RaspberryPi z innego nośnika niż karta microsd. Na przykład: z Pendrive, dysku HDD, dysku SSD. Na którym jest system RaspberryPi OS lub Ubuntu. Gdy mamy możliwość uruchomienia Raspberry z innego nośnika, wsadzamy kartę w dedykowany slot oraz podpinamy urządzenie z którego ma się uruchomić malinka. Uruchamiamy system wykonujemy wszystkie poniższe instrukcje. Wyłączamy RaspberyPi i kopiujemy docelowe pliki na kartę.

Jak uruchomić  Raspberrypi z pendrive lub dysku – nagrać na ten dysk system za pomocą Raspbery pi imager. Mieć aktualny eeprom – z właściwym bootowaniem, w malince dysk podpiąć pod USB 2.0 nie pod USB 3.0 (pod 3.0 też pójdzie ale jest zabawa z bootowaniem). W Internecie są instrukcje jak zrobić to z innego nośnika niż karta microsd.

 

Uruchamiamy terminal i wykonujemy polecenia zatwierdzając je enterem:

1.
sudo -s
2.
cd /usr/local/src
3.
git clone https://github.com/raburton/evoplus_cid.git
4.
cd evoplus_cid/jni
5.
find /sys -name cid -print
6.
Skopiować linijkę zaczynającą sie na: /sys/devices/....../cid
przykład:
/sys/devices/platform/emmc2bus/fe340000.emmc2/mmc_host/mmc0/mmc0:0001/cid
7.
more i wklejić skopiowaną linijkę
more /sys/devices/....../cid
przykład:
more /sys/devices/platform/emmc2bus/fe340000.emmc2/mmc_host/mmc0/mmc0:0001/cid
8.
Widać w wierszu numer cid 30-32 znaki.
9.
mount
10.
Skopiować widoczny adres karty:
/dev/mcblk0
11.
./evoplus_cid wkleić adres karty wklejic nr cid
przykład:
./evoplus_cid /dev/mcblk0 000000000000000000000000000
lub
./evoplus_cid /dev/mmcblk0 000000000000000000000000000
12.
Potwierdzenie ze numer został zmieniony lub ze nie został zmieniony
13. 
Wyciągnąć i wsadzić kartę - inaczej uruchomić raspberry pi jeszcze raz
14.
Wykonać ponownie komendy do sprawdzenia numeru
15.
sudo -s
16.
cd /usr/local/src/evoplus_cid/jni
17.
find /sys -name cid -print
18.
Skopiować linijkę zaczynającą sie na /sys/devices/....../cid
przykład:
/sys/devices/platform/emmc2bus/fe340000.emmc2/mmc_host/mmc0/mmc0:0001/cid
19.
more i wklejić skopiowaną linijkę
more /sys/devices/....../cid
przykład:
more /sys/devices/platform/emmc2bus/fe340000.emmc2/mmc_host/mmc0/mmc0:0001/cid
20.
Widać w wierszu numer cid 30-32 znaki, jeśli jest taki jak ma być to wyłaczyć raspbery i wyjąć kartę.
Koniec
 

Oczywiście jak robimy któryś raz z rzędu niektóre komendy można pominąć.

Na RaspberryPi testowana była tez opcja z „mmc32” lub „mmc64”.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ameliadeb 

Mam pytanie odnośnie raspberry, doszedłem to momentu gdy wpisuje komendę ./evoplus_cid/ /Dev/mmcblk0 i numer cid i po wciśnięciu enter wyskakuje"nie ma takiego pliku ani folderu" co robię źle?

Edytowane przez patryk16.21
Już znalazłem swój błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

I'm having trouble with the Raspberry. When I try to enter the command./evoplus_cid/ /Dev/mmcblk0 and the cid number, it says "there is no such file or folder." Could you please help me?

basketball stars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...