Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Zakup X-a kilka pytań użytkownika Qashqaia :)


Smakor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Użytkowałem  3 latka Qashqaja (3 kolejne sztuki, ostatnią po FL rok temu), teraz mam Corollę ale jednak moje serce jest w SUVach, a marudząca trójka dzieci przy każdej wspólnej podróży wypomina brak miejsca z tyłu. Stąd pomysł aby kupić Xa. To cenowo najrozsądniejszy wybór cena/jakość. No i miłe wspomnienia po QQ (bardzo mi się podobał i w środku i na zewnątrz)

Mam jednak trochę pytań, uprzedzam różnych, trochę już poczytałem forum co nie co wiem, ale może też usystematyzuję co mi do głowy przychodzi:

Wstępnie interesuje mnie wersja N-Connecta z pakietem Premium (zależy mi na LEDach), z dizlem 1.7 w manualu (wolałbym automat ale kasa ;/)

1. Czy X jest faktycznie dużo większy w środku od QQ? Szerokość to raptem 2cm różnicy pytanie jak to jest faktycznie. Na pewno miejsca na nogi więcej ale pytanie jak się sprawa ma dla 2 dzieci (16 i 12) + 3 latka w foteliku. 

2. Czy w środku jest cicho (tak do 120-140), w QQ po lficie mocno poprawili wyciszenie, różnica była bardzo duża. Pytanie jak w Xie. 

3. Dizel 1.7 wydaje się być lepszym wyborem ze względu na wagę auta i jego duży moment. Benzyna wg danych jest o sekundę wolniejsza. Czy ktoś to potwierdza? 

4. Domyślam się, że takie rzeczy jak konfiguracja świateł powitalnych, zachowania lusterek jest jak w QQ w komputerze pokładowym?

5. Czy działa domykanie szyb/otwieranie z pilota jak w QQ?

6. Klapę czytałem, że można ustawić do wysokości garażu żeby nie uderzała?

7. Czy wersja ze światłami LED dobrze oświetla drogę i co się dzieje przy skręcie? Czy reflektory są skrętne czy jest dodatkowe światło zapalające się przy skręcie (jak np w Kia). QQ w wersji halogenowej miał tragiczne światła, święcące tylko do przodu, boki w ogóle nie oświetlone, i zero doświetlania w podstawowej wersji (do tego zupełnie nie przydatne halogeny świecące 0,5m przed autem - nawet ze środka nie było widać tego światła...)

8. Czujniki parkowania przednie działają zawsze poniżej pewnej prędkości? (znajomy w Sportage musi je aktywować ręcznie... a sa oryginalne), w Corolli działają zawsze. 

9. Co to jest ten system MOD bo ostrzeganie o ruchu poprzecznym jest dopiero w Tekna, więc co to takiego jest? Coś przydatnego?

10. Standardowe reflektory adaptacyjne (te wersji bez LED) to tylko zmiana świateł z długich na mijania? Bo brzmi to bardzo dumnie... Czy w ogóle reaguje na auta jadące w tym samym kierunku albo oświetlenie miejskie (w Corolli działa to bardzo dobrze)

11. Czy do wersji bez Bose można dodać sub'a? Czy potrzebna jest jakaś większa przeróbka?

To chyba na gorąco tyle. Planuję się wybrac na osobiste oględziny do dilera, ale chwilo jeszcze brak czasu a i tak często nie znają odpowiedzi na szczegółowe pytania - czasem nawet głupoty gadają... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przed liftem Xa, ale może cos się przyda:

Ad1 mam dzieci 15 i 9, to chyba 1sze auto gdzie starszy woli z tylu jeździć, dużo miejsca na nogi, no i siedzą wyżej, na szerokość jak zabieramy kolegę lub kuzyna tez daj rade, nie wiem jak z fotelikiem, ale moi z tylu w dwójkę ostatnio 1350km w jeden dzień przesiedzieli, a rok temu prawie 1700km...

Ad2.  mam przed liftem Xa i 120km/h to prędkość której nie lubię mam wrażenie, ze silnik dziwnych i oplywajace powietrze dziwnych wibracji dostaje, nie jest to Premium ale z radiem dajemy rade...

Ad 3 Benzyna może fajniejsza będzie jak lubisz ostre starty ze świateł, w pozostałych przypadkach spalanie, gabaryty auta, obciążanie ladunkiem rodzinnym to lepiej diesel się sprawuje z większym i niżej położonym momentem..

Ad 4 chyba tak

Ad 5 kurde nie pamiętam, sprawdzę jutro

Ad 6 tak, możesz tez ja zatrzyamc guzikiem w pozycji która ci odpowiada,

Ad 7 działaja super, to LED wiec chyab nieruchomy, a jest doświetlenie - ale mogę się mylic,

Ad 8 nic nie aktywuje recznie, dzialaja

Ad 9 Moving Object Detection (MOD) - wylapuje ruchome obiekty wokół auta

Ad 11 Reaguje,  czy perfekcyjnie, nie wim nie mam porównania z innych aut

 

Chyba nic większego i lepszego nie dostaniesz w tej cenie, jeśli mogę doradzić, to chyba jest nowy automat  Xie przejedz się i zastanów, czy nie warto go mieć - napisz jak wrażenia z jazd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, trafyc napisał:

Mam przed liftem Xa, ale może cos się przyda:

Chyba nic większego i lepszego nie dostaniesz w tej cenie, jeśli mogę doradzić, to chyba jest nowy automat  Xie przejedz się i zastanów, czy nie warto go mieć - napisz jak wrażenia z jazd

Dzięki za info. 

No niestety stać mnie tylko na 160 KM benzyna z DSG, ale to wydaje mi się za słaby motor do tego potwora :) Automaty z dizlem są poza zakresem cen. 

Jutro obczaję dizla bo wątpię aby jeden salon miał i to i to. Podobno ten silnik 160 w benzynie świetnie sobie radzi w QQ, ale w Xie chyba już niestety gorzej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Tekne po FL z 2017

1. Jest większy, wiozlem zimą znajomych z dzieckiem 5 lat, innym razem z wesela kuzyna z żoną i fotelikiem z tyłu i mieli miejsce
2. Te auta nie są ciche, nie oszukuje się
3. Mam 1.6 dCi w manual I nie jestem zawalidroga na światłach.
4. Ja mam dostępne to w komputerze
5. U mnie nie działa (z 2017 po FL)
6. Można konfigurowac wys. otwierania klapy
7. Ledy u mnie świecą bardzo dobrze, doswietlaja zakręty dynamicznie - widać ruch lewo/prawo przy uruchamianiu pojazdu
8. Aktywne automatycznie
9, 10, 11 - nie wiem (Tekna)


Pzdr.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, stuff1000 napisał:

Sprawdz sobie jeszcze toyote rav 4 silnik 2.0 cena porównywalna... 

znajomi maja, narzekają na spalanie, no i silnik wolnossący, jednak turbo to to turbo nawet w mniejszej pojemności...

9 godzin temu, Smakor napisał:

Dzięki za info. 

No niestety stać mnie tylko na 160 KM benzyna z DSG, ale to wydaje mi się za słaby motor do tego potwora :) Automaty z dizlem są poza zakresem cen. 

Jutro obczaję dizla bo wątpię aby jeden salon miał i to i to. Podobno ten silnik 160 w benzynie świetnie sobie radzi w QQ, ale w Xie chyba już niestety gorzej. 

U mnie nie było dużych różnic miedzy benzyna 4x2 z DSG, a diesel 1,6 dCi 4x4 manual, ale wyczekałem do listopada, no i kolegom zostało trochę diesli w ASO wiec chcieli pogonić....może to jakaś taktyka....jak masz niedaleko do mojego województwa śląskiego to podzwoń po salonach Sosnowiec, Dabrowa Górnicza, Chorzów itd., zawsze mieli cos pod ręka do jazd (diesel, benzyna)….

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2.0 wolnossący jest dużo lepszy od 1.6 turbo zwłaszcza w kosztach pózniejszych napraw i serwisowania... No i kultura pracy silnika dużo lepsza żadne turbo nie zastąpi pojemności ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już to w Xie jest 1,33 a nie 1.6 :) To ostatnio szybko się zmienia. Co ciekawe ten sam silnik z tą samą skrzynią w QQ jest mocniejszy, ma 270 Nm a w Xie ma 240. 

Oglądałem dzisiaj Xa w salonie, oczywiście była tylko wersja Tekna, a jazd testowych w sobotę nie robią bo jest jeden pracownik, i nawet auta nie było bo gdzieś pojechało. 

Wrażenia:

Auto z zewnątrz robi wrażenie super. Ładne, masywne duże, wysoko zawieszone, jak terenówka. W środku też wrażenie dużej przestrzeni. Na tylnej kanapie miejsca na długość opór, można nogę na nogę założyć, ale na szerokość dokładnie tyle samo co w QQ, Nawet w QQ kanapa bardziej nastawiona na 3 osoby niż w Xie. Tutaj raczej dwa wygodne miejsca a trzecie na dostawkę. Co nie zmienia faktu, że ogólne wrażenie wielkości jest oczywiście na plus dla X. Bagażnik także super duży. Wolno się otwiera ale to w sumie nie problem. 

Z wad jakie odkryłem w salonie na szybko to panel sterowania szybami jest jak w QQ przed liftem (zapomnieli o nim robiąc FL czy jak?) - różnice? Podświetlenie tylko przycisku kierowcy, auto tylko szyba kierowcy, blokada szyb wyłącza sterowanie także z pozycji kierowcy no i najgorsze, nie działa otwieranie i zamykanie z pilota. Nie kumam tych kitajców... 2020 rok a rozwiązania jak z początków motoryzacji... i w zasadzie błędy "logiczne" w tym sterowaniu. Choć w mojej Toyocie wyłączenie szyb też wyłącza sterowanie z fotela kierowcy - paranoja. 

Obraz z kamery faktycznie słabiutki. Myślałem, że można kliknąć na dowolny obrazek i on się powiększy ale na większym ekranie jest tylko widok z tyłu albo z boku (z prawej), podobno jak wrzuci się jedynkę to jest widok z przodu powiększony. Dziwne to trochę. No i ta jakość.... Na tych miniaturkach to faktycznie nic nie widać. Aha - jak żona dreptała wokół auta to pikały jakieś zielone ikonki na ekranie to chyba ten cały MOD. 

No i w sumie mam zagwozdkę. Niby większy od QQ a niby nie. 25 tys więcej. Ale chyba jednak wolę dużego SUVa. Na pewno lepiej się jeździ, mam nadzieję, że w pon-wtorek uda mi się pojeździć może we Wrocławiu. 

RAV4 z 2.0 i CVT jeździłem. Tragedia. Muł straszny. No i w Toyocie żeby mieć kilka niezbędnych rzeczy trzeba wysoką wersję brać. A to kosztuje. Z fajnych bajerów RAVki to ekran LCD z kamerką na podszybiu zamiast lusterka (tzn mamy to i to) ale to tez jakaś top wersja i chyba pakiet jeszcze... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba sie przejechac...dla mnie na plus Xa byl komfort, lepiej tlumi dziury i fotele jakies lepsze mi sie wydaja...QQ napewno zwrotniejszy....zobacz czy X max momentu nie troche nizej niz QQ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak różnica w silnikach jest:

1,33 160 KM DCT:
Moc silnika 160 KM (118 kW) przy 5500 obr/min
Maksymalny moment obrotowy 270 Nm przy 1800-3250 obr/min
11,5s do 100 km/h

1,7 DCI manual
Moc silnika 150 KM (110 kW) przy 3500 obr/min
Maksymalny moment obrotowy 340 Nm przy 1750-2750 obr/min
10,7s do 100 km/h

Wszystko wskazuje, że dizel dynamiczniejszy i mniej paliwka zużyje. Cena benzyny z automatem równa cenie dizla w manualu czyli można założyć ok 8 tys różnicy. W dizlach dostępna tylko skrzynia CVT ale niestety z dopłatami. Mam taką skrzynię teraz i nic do niej nie mam, jest płynna, jak człowiek nauczy się z niej korzystać jeździ się bardzo fajnie, płynnie i bez żyłowania obrotami bez potrzeby. Wyprzedzanie to bajka, bo skrzynia daje nam 100% silnika w tym momencie. 

Dane z autocentrum bo w ulotce i drukowanym katalogu Xa są dane silników sprzed zmiany.... tak często w tym gmerają, że nie nadążają ze zmianą danych ;P

Edytowane przez Smakor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Smakor napisał:

No tak różnica w silnikach jest:

1,33 160 KM DCT:
Moc silnika 160 KM (118 kW) przy 5500 obr/min
Maksymalny moment obrotowy 270 Nm przy 1800-3250 obr/min
11,5s do 100 km/h

1,7 DCI manual
Moc silnika 150 KM (110 kW) przy 3500 obr/min
Maksymalny moment obrotowy 340 Nm przy 1750-2750 obr/min
10,7s do 100 km/h

Wszystko wskazuje, że dizel dynamiczniejszy i mniej paliwka zużyje. Cena benzyny z automatem równa cenie dizla w manualu czyli można założyć ok 8 tys różnicy. W dizlach dostępna tylko skrzynia CVT ale niestety z dopłatami. Mam taką skrzynię teraz i nic do niej nie mam, jest płynna, jak człowiek nauczy się z niej korzystać jeździ się bardzo fajnie, płynnie i bez żyłowania obrotami bez potrzeby. Wyprzedzanie to bajka, bo skrzynia daje nam 100% silnika w tym momencie. 

Dane z autocentrum bo w ulotce i drukowanym katalogu Xa są dane silników sprzed zmiany.... tak często w tym gmerają, że nie nadążają ze zmianą danych ;P

niezły moment w tej benzynie wykręcili z 1,3l, no ale diesla i tak większy i niżej położony, w trasie lepiej...po za tym benzyna chyba ma już DPF wiec stopień skomplikowania obu jednostek podobny....ciekawią mnie wrażenia z jazdy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po wizycie w salonie... która mi to trochę namieszała w głowie....

Miałem okazję pojeździć aż trzema autkami:
- Qashqai 140 KM manual
- Qashqai 160 KM DCT (automat dsg)
- X-Trail 1.7 dci Xtronic (automat cvt)

Qashqai ze słabszym silnikiem sprawuje się lepiej niż poprzednia wersja z motorem 1.2, jest troszkę dynamiczniej ale jak nie ma obrotów ogólnie bez szału.

Qashqai z mocniejszym silnikiem i DCT - super. No d*py nie urywa z wrażenia, ale auto sprawnie przyśpiesza, fajnie się rozpędza już od startu. Przy jeździe 80 i wciśnięciu mocno gazu jest chwila zawahania jak w każdej skrzyni automatycznej ale po tej sekundzie wahania potem ładnie idzie do góry. Dodatkowo skrzynię można ustawić w tryb Sport czy jak się on tam nazywa i wtedy jest jeszcze lepiej, przełożenia są krótsze i znacznie wyżej położone obrotowo, wtedy to wskazówka obrotomierz bardzo ochoczo zmienia pozycję... Idealna konfiguracja do QQ moim zdaniem. 

Co do samego QQ dowiedziałem się przy okazji kilku ciekawostek. Mianowicie jest NOWY system kamer o znacznie lepszej jakości (ktoś w końcu zdjął folię z kamer ;P), widać dużą różnicę. Główny obraz jest super, ten boczny mógłby być lepszy ale jest zauważalnie wyraźniejszy od wersji dotychczasowej. Większość egzemplarzy 2019 powinno to już mieć. A radio ma nawigacje tom-tom online, które nie wymaga już aktualizowania w ASO tylko sama się aktualizuje dożywotnio. Niestety dla mnie, nie dotyczy to Xa... tam mamy stare radio, stare kamery i nawigację na SD... Nissanowską z bezpłatną aktualizacją w trakcie gwarancji... Widok z kamer jest jak zza mlecznej szyby ;P

X-Trail z silnikiem dizla i tym CVT... no cóż. Strasznie głośny, w porównaniu do QQ w benzynie chodził jak traktor i do tego przyśpieszanie nie było żadnego wow, tak jak bym po dizlu oczekiwał. Niestety chyba w dobie eko-sreko wszystkie silniki straciły wigor, nawet dizle. I te 340 Nm wcale nie było jakoś szczególnie odczuwalne, za to dyskomfort traktora był duży. Podobno jak się zagrzeje jest ciszej. Szkoda, że to nie manual bo w CVT nie czuć za dobrze silnika jaka ma realnie moc. Ale z drugiej strony jadąc tym QQ z manualem przekonałem się jak bardzo archaiczne jest zmienianie biegów... masakra. 

Na tą chwilę wniosek mój jest taki, że wolę nawet nieco słabszy silnik, ale pracujący bardziej kulturalnie, cicho i z automatem... Czyli 1,33 160KM z DCT jest moim faworytem do Xa (i do qq - jak by się ktoś zastanawiał to tak samo - tutaj jest rewelacyjnie).

Pan z którym jeździłem ogólnie był bardzo dobrze we wszystkim obeznany, wszystko recytował z głowy a nawet więcej niż pytałem. Wiedział co sprzedaje. Nawet mnie uprzedził, że dizel w Xie mnie rozczaruje. Mówił, że wcześniejszy 2,0 dci był co prawda jeszcze głośniejszy ale za to "jechał" a te nowe niestety nie jadą... 

Gdyby nie to, że mam trójkę dzieciaków z pewnością wybór padłby na QQ z 1,33 160 KM DCT w wersji N-Motion lub N-Connecta + Style + Zima, ale z uwagi na dzieciory i większy bagaż zostaję przy Xie. 

Aha samo prowadzenie się Xa - od razu po ruszeniu mamy wrażenie, że nie jedziemy już zwinnym zgrabnym QQ tylko dużą szafą, która dostojnie reaguje na nierówności drogi odpowiednio je tłumiąc i zamiast podskakiwania lekko się kołysze. Ale prowadzenie jak najbardziej OK. Bardziej komfortowa charakterystyka niż w QQ. I to w QQ nie były największe koła, a w Xie tak, natomiast nawet te 19" mają profil 55 więc to daje komfort jazdy. Nawet 60 byłaby wg mnie ok. 

Pobawiłem się tez klapą. Można ją zatrzymać w dowolnej pozycji naciskając przycisk. A otwierane nogą polega na włożeniu nogi pod zderzak (a nie machanie nią).

Widać, że to QQ jest numerem jeden w Nissanie i to o niego najbardziej dbają... ma wszystko co najnowszej i najlepsze a do reszty trafia to później... W szczególności do Xa, który ma sporo rzeczy z QQ sprzed lifta nadal.

I jest już silnik 3 cylindrowy, na razie w Mikrze... ale za chwilę.... strach się bać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....ale super obszerny opis, ciekawe czy CVT odbiera temperament diesla? U mnie 1.6dci Ferrari nie jest, ale z manualem jako tako idzie, krotkie przelozenia.  Co do halasu diesel glosniejszy jest od benzyny i koniec, ja na poczatku tez to odczuwalem, ale wydaje mi sie ze po dotarciu silnika jest lepiej, no i oczywiscie jak sie nagrzeje zdecydowana poprawa....AS chwali 1.6dci za kulture pracy....gdybys mial okazje przejechac sie tym 1.3benzyna w Xie to napisz jak wrazenia, 4x4 do niego nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza się, że niestety CVT przykrywa silnik. Nie czujemy go tak jak w manualu. Mam to u siebie w Toyocie. Po prostu wciskanie gazu nie przekłada się na sterowanie silnikiem. Mogłem włączyć tryb manualkny wtedy można poczuć silnik troszkę bo bezpośrednio reaguje na gaz. Ale najbardziej przeraziła mnie głośność.

Niestety szanse przejechania sie benzyną są słabe. Natomiast skrzynia automatyczna to jest super wynalazek i nie wiem czy nie odpuścić nawet nieco z mocy silnik na korzyść skrzyni auto... Zmiana biegów to naprawdę 19 wiek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...

Chyba bede musial sie powiesic, zostalem w 19 wieku, buuu.... ...

Jesli lubisz mulasta jazde to automat a jesli chcesz syzbko ruszac to manual. Nie jezdzilem automatem (nie premium), ktory by szybko zmienia biegi na dole. Musi troche podkrecic zeby cos ruszylo.

Jezdzilem Kodiaq z DSG, Outlander z CVT, X-Trail z CVT i nowa RAV4 z ich automaten - zaden nie nadaje sie, na dzien dzisiejszy, dla mnie poniewaz sa "gumowe"

proba wlaczenia sie do jazdy na trasie szybkiego ruchu to du...zo wolnego miejsca z tylu i daje rade  ;)

Automat jest z pewnoscia wygodny ale zeby to byl przeskok epoki to chyba troche sie nakreciles  - nie rob z nas "jaskiniowcow" tylko dlatego, ze Ty wolisz automat  :)

Automatyczna dwu-sprzeglowa skrzynka z mozliwoscia manualnej zmiany i 7-8 biegow z mocnym silnikiem to da rade, ale silniczki od wirowki trzeba troche wkrecic w autach dla "ludu" a to juz generuje spory halas i kolko sie zamyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie skrzynia kwestia gustu, też byłem na nie, dopóki nie pojeździłem z 2 tygodnie. Przesiadka z manuala i przejechanie sę 5 km nic nie wnosi w kwestii docenienia skrzyni automatycznej . Oczywiście, że jest wolniejsza od manuala, ale ma ta zaletę, że ogólnie zawsze zachowuje się właściwie. Zwłaszcza w kwestiach o których piszesz, czyli wyprzedzanie czy włączanie się do ruchu. Wątpię czy mając taki sam samochód jak mój zrobiłbyś to szybciej i płynniej, gdyż akurat CVT radzi sobie z tym wyśmienicie. A obroty na cóż na 5s są duże, za to mam 100% silnika do dyspozycji przez te całe istotne 5s :)

W DSG po mocnym wciśnięciu gazu jest lag, ale normalnie też on jest tylko udajemy, że go nie ma... Przecież nie jedziemy cały czas 4 na 5000 obrotów bo może będziemy coś wyprzedzać.... Lecisz 5 albo 6 i musisz wykonać ręcznie redukcję... i w dodatku zastanowić się na który bieg a czasem dwa razy zredukować bo źle skalkulowałeś... W automacie tego nie ma.

Ale nikogo nie będę tu namawiał na automat a jak kogoś uraziłem stwierdzeniem, że to "epoka jaskinowa" to przepraszam. to moja subiektywna ocena :)

Edytowane przez Smakor
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest prawda , epoka jaskiniowa , wiekszosc moich znajomych z Polski przesiadła sie na automaty i o ile wczesniej "nie" bo duzo pali, bo sie psuje, bo wolna, bo dla dziewczynek , to teraz zaden nie wyobraza sobie powrotu do manuala , po prostu automat to dzisiaj standard nowoczesnego auta, ja pamietam czasy jak klima "nie" bo zachorujesz , bo sie psuje , albo "nie lubie bo mnie przewiewa ", a 10lat pozniej "nie wsiade do auta bez klimy"

  • Like 1
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądam różne materiały i filmy w necie i co widzę, że X w innych krajach ma nowe radio z nawigacja i android auto... strasznie dziwna ta polityka japońców...     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od dawna wiadomo, że system multimedialny w nissanach jest jednym z najgorszych, przestarzały, a jak prowadzają nowość, to konkurencja ma to już 3 lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 hours ago, Smakor said:

...  Przesiadka z manuala i przejechanie sę 5 km nic nie wnosi w kwestii docenienia skrzyni automatycznej . Oczywiście, że jest wolniejsza od manuala, ale ma ta zaletę, że ogólnie zawsze zachowuje się właściwie. Zwłaszcza w kwestiach o których piszesz, czyli wyprzedzanie czy włączanie się do ruchu. Wątpię czy mając taki sam samochód jak mój zrobiłbyś to szybciej i płynniej, gdyż akurat CVT radzi sobie z tym wyśmienicie. A obroty na cóż na 5s są duże, za to mam 100% silnika do dyspozycji przez te całe istotne 5s :) ...

Jezdzilem troche dluzej automatem niz 5km -  dla jasnosci

Skrzynia CVT na poczatku byla wersja dla "ubogich" a nie realna alternatywa.

Mnie sie wydaje, ze w manualu masz dostep do calego zakresu pracy silnika a nie w CVT. Mozesz na kazdym biegu go krecic na max a automat juz zmieni Ci bieg na wyzszy (o ile nie masz dzwigienek do recznej zmiany) czy myle sie ?

CVT wyje (pewnie musi), skrzynia pracuje w tzw. optymalnych warunkach poniewaz nie jestes w stanie nad tym panowac wiec producent musi tak to ustawic.

Dynamiczne wlaczenie sie  do ruchu jest malo realne jak na to czym jezdzilem (jakimi automatami)

X-Trail 1.6 dCi nawet w manualu ma na dole opoznienia a w CVT to juz porazka. Turbina nie siega tak "nisko" zeby bylo dobrze.

Zastanawialem sie nad automatem i nie dlatego, ze ekonomia czy jakies stereotypy, ktore pojawiaja sie w opowiesciach tylko wygoda i nic wiecej a cena nie byla zadnycm ograniczeniem (roznica)

BTW. Jest obrotomierz i wiedzisz na jaki bieg zmienic podczas dynamicznych manewrow w manualu. Nie trzeba przeliczac czy nadmiernie zastanawiac sie nad tym, to jest automatyzm ruchowy (czlowieka)  ;)

 

12 hours ago, Kazik_R52 said:

Ale to jest prawda , epoka jaskiniowa , wiekszosc moich znajomych z Polski przesiadła sie na automaty i o ile wczesniej "nie" bo duzo pali, bo sie psuje, bo wolna, bo dla dziewczynek , to teraz zaden nie wyobraza sobie powrotu do manuala , po prostu automat to dzisiaj standard nowoczesnego auta, ja pamietam czasy jak klima "nie" bo zachorujesz , bo sie psuje , albo "nie lubie bo mnie przewiewa ", a 10lat pozniej "nie wsiade do auta bez klimy"

O tych argumentach wlasnie napialem wczesniej :) Skad Ty je wywlekles, dawno nie "slyszalem" juz takich stereotypow

Jak kupie auto zielone i zaparkuje przy polu to mi je krowa zezre...

Bez watpienia automat to wygoda, nie trzeba machac dzwignia czy wciskac sprzegla przy kazdej zmianie tylko gaz i hamulec - ja to wszystko wiem i co z tego?

Dobrze ze mamy jeszcze wybor i producenci nie uszczesliwiaja nas na sile.

Najwazniejsze w tej dyskusji, "mowimy" caly czas o samochodach nie premium tj. cenowo dostepne dla kazdego, w miare tanie w eksploatacji, niewielkie moce i momenty a silniczki "kieszonkowe"

Nastepnym razem spytam co powinienem kupic zeby byc modnym i nowoczesnym  ;)

Mam nandzije, ze niedlugo producenci przedstawia automaty, ktore spelniaja min. moje wymagania i bede mogl taki kupic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No każdy ma swoje odczucia. U mnie skrzynia CVT nie wyje, tylko wkręca silnik na obroty - jak oczekuje tego kierowca odpowiednio wkręcając gaz. Przy wałkowanym włączaniu się do ruchu wciskam gaz mocno i skrzynia robi to co robi dobry kierowca czyli kręci do 5-6 tys obrotów, wrzucając kolejne przełożenia (cvt też je w jakimś sensie ma), ale nie powoduje to żadnego "zawahania się" czy szarpania czy opóźnienia.  I z pewnością robi to 5x lepiej niż 95% kierowców... Ale i tak najważniejszą cechą automatu czy to cvt czy dsg jest wg mnie komfort z jazdy jaki taka skrzynia daje. Skupiamy się na tym co ważne a nie na machaniu biegami - oczywiście doświadczony kierowca zmienia biegi odruchowo i podświadomie, ale nawet taki czasem się zamota ;P Moje CVT nigdy się jeszcze nie "zamotało" - więc złego słowa o tej skrzyni nie powiem. Z relatywnie słabym wolnossącym silnikiem wyprawia cuda i wyprzedzenie czy włączenie się do ruchu jest bajką :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inne odczucia, szczegolnie z CVT skrzyniami. Sa "gumowe" i juz. Wciskam gaz max i chwila mija zanim auto przyspieszy, wyrzuca wowczas jak z procy (naciagnietej gumki) ale to opoznienie istnieje. CVT to bezstopniowa skrzynia i biegi nie istnieja a jesli masz lopatki to tylko do wirtualnych biegowa nie fizycznych. Pasek (lancuch) slizga sie po tarczach stozkowych wiec nie ma przeskokow tylko plynna zmiana srednicy pod obciazeniem (predkoscia obroowa)

Jest to kwestia przyzwyczajenia sie, ale to ja place i nie musze sie przyzwyczajac do czegos co mnie denerwuje itp. a jesli trzeba za to doplacic (ile by to nie bylo)

Wydawalo mnie sie, ze Toyota dopracowala w tych swoich hybrydowych skrzyniach ten element ale niestety, niewiele sie zmienilo w stosunku do poprzedniej wersji.

Jak widac czesto przyzwyczajenia decyduja o wyborze  :)  Zapominamy lub "przemilczamy" rozne niedociagniecia itd.  zeby samemu sobie wytlumaczyc taki wybor a nie inny

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, juras2017 napisał:

Ja mam inne odczucia, szczegolnie z CVT skrzyniami. Sa "gumowe" i juz. Wciskam gaz max i chwila mija zanim auto przyspieszy, wyrzuca wowczas jak z procy (naciagnietej gumki) ale to opoznienie istnieje. CVT to bezstopniowa skrzynia i biegi nie istnieja a jesli masz lopatki to tylko do wirtualnych biegowa nie fizycznych. Pasek (lancuch) slizga sie po tarczach stozkowych wiec nie ma przeskokow tylko plynna zmiana srednicy pod obciazeniem (predkoscia obroowa)

Tak mówi ogólna teoria, jednak w praktyce w przypadku mojej Toyoty działa to nieco inaczej. Przy bardzo mocnym przyśpieszaniu widać (obrotomierz) i czuć zmiany przełożeń. Moim zdaniem CVT w takiej sytuacji zachowuje sie tak, że ustawia się płynnie na pewnych pozycjach gdzie są na chwilę jakby zatrzymuje i wtedy operuje obrotami. Taki efekt odczuwalny jest tylko przy mocnym wciśnięciu gazu przy lekkim mniej. Działa to u mnie dokładni ejak na tym filmiku (przykładowy z YT)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automat-manual jak do tego podchodze inaczej.

Uwazam ze wybór skrzyni powinien byc wyborem swiadomym  a nie modą czy utartymi przesadami.

Ja np.wszystkimi  3 posiadanymi  X-trailami sporo jexdziłem po drogach nietwardzonych.błocie.W takich warunkach aby sobie skutecznie radzic  to tylko manual.

Ale jak robilem dlugie przeloty i dosc czesto autostradowe,a szczegolnie juz jazda w miescie czy w korkach-tylko automat.Pieknie sprawdziła  sie w takich warunkach  A6C6 skrzynia tiptronic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...