Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[P10/W10] Trzeci bieg wchodzi ze zgrzytem


competer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

a z tego co wkleiłem wyraźnie wynika że zaleca sie 2.9 litra

Witam!

Przepraszam ale kto zaleca? W manualu napisane jest ze skrzynie powinno sie napelniac do wysokosci otworu wlewowego tj. ok 3,5l

(sprawdzone na P10 1.6) a to jest dokladnie taka pojemnosc jaka podal producent.

Pozdrawiam

Kamyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cornholio78

jak widać na screenshotach są to materiały Castrola. Więc zaleca Castrol, pewnie na podstawie zaleceń producenta :) Wiele razy spotyka się rozbieżności w danych, możliwe że akurat teraz też, jeśli w oryginalnej książce obsługi Twojej primery producent zaleca 3.5, a Casatrol podaje 2.9 w swoich materiałach. Jest też inna możliwość, że 3 stosowane w primerach skrzynie manualne nie są ściśle podporządkowane wersjom silnikowym. Z mojej książki obsługi wynikają takie ilości oleju dla poszczególnych skrzyń:

RS5F31A - 2.9

RS5F70A - 3.0

RS5F32A - 3.6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak widać na screenshotach są to materiały Castrola. Więc zaleca Castrol, pewnie na podstawie zaleceń producenta :) Wiele razy spotyka się rozbieżności w danych, możliwe że akurat teraz też, jeśli w oryginalnej książce obsługi Twojej primery producent zaleca 3.5, a Casatrol podaje 2.9 w swoich materiałach. Jest też inna możliwość, że 3 stosowane w primerach skrzynie manualne nie są ściśle podporządkowane wersjom silnikowym. Z mojej książki obsługi wynikają takie ilości oleju dla poszczególnych skrzyń:

RS5F31A - 2.9

RS5F70A - 3.0

RS5F32A - 3.6

Witam!

Wydaje mi sie ze skrzynie powinno napelniac sie "pod korek" tzn. do granicy otworu wlotowego co producent zaleca nie zaleznie od modelu skrzyni. I do tego stwierdzenia w duzym stopniu dazyly moje wypowiedzi.

P.S Ilosc oleju sprawdzilem w manualu tylko zeby wiedziec ile kupic, bo zasadzie i tak trzeba wlac ile wejdzie i tak.

Pozdrawiam

Kamyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość skYwriter

Witam, przymierzam się właśnie do kupna tego Castrola SMX-S 75W-85.

Cornholio78 - jak sprawuje się ten nowy płyn? Pomoże na zgrzytającą dwójkę?

Dodam, że troszkę się boję bo nie mam zielonego pojęcia co było lane wcześniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj sprawdziłem na stronie Castrola co poleca i wyszło, że EPX-a 80W-90. W sklepie jest po 27 z groszami za litr. Natomiast Mobil 85W-90 jest po dwie dychy. Muszę kupić cztery litry do skrzyni biegów i różnica może nie jest spora, "ale po co przepłacać"? :). Szukałem strony Mobila z poradami dot. olejów do konkretnych marek pojazdów, ale nie znalazłem. Jaką nazwę ma ten środek do poprawiania właściwości skrzyni biegów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cornholio78
Witam, przymierzam się właśnie do kupna tego Castrola SMX-S 75W-85.

Cornholio78 - jak sprawuje się ten nowy płyn? Pomoże na zgrzytającą dwójkę?

Dodam, że troszkę się boję bo nie mam zielonego pojęcia co było lane wcześniej...

 

jeszcze nie zmieniłem, poczekam na mały orzegląd w marcu. Sorry że tak późno odpowiadam ale nie zaglądałem tu dawno. Jest możliwe że pomoże ale nie musi pomóc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cornholio78
Dzisiaj sprawdziłem na stronie Castrola co poleca i wyszło, że EPX-a 80W-90. W sklepie jest po 27 z groszami za litr. Natomiast Mobil 85W-90 jest po dwie dychy. Muszę kupić cztery litry do skrzyni biegów i różnica może nie jest spora, "ale po co przepłacać"? :).

brawo!!! zaoszczędź 20 zł na trzech litrach a potem zajedź skrzynię. To za gęsty olej jest, do primer zaleca się 75Wxx i 80Wxx. Nie żartuj że do silnika też wlewasz 20W40 bo jest tańszy? Te 5 miedzy 80W i 85W to spora różnica w gęstości i skuteczności smarowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wymieniłem olej w skrzyni na VALVOLINE 75W90 semisytetyka oczywiście :)

Ale słuchajcie motyw...........pojechałem do jednego magika, niby fachowca mechanika i się pytam ile bedzie mnie kosztowała przyjemność wymiany oleju, a koleś do mnie z takim ironicznym cynicznym uśmieszkiem....Pan chce w skrzyni olej wymieniać???? Paaanie w skrzyniach się oleju nie wymienia :shock: , zdziwiony a jakiś jego przydupas i po chwili on zaczęli się ze mnie jawnie nabijać, to ja mówię to zobacz se Pan do instrukcji nissana to się Pan przekona, niestety przygłup dalej swoje, byłem juz nieźle wkurwiony więc mu powiedziałem że z niego głąb kapuściany a nie fachura :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cornholio78
ja wymieniłem olej w skrzyni na VALVOLINE 75W90 semisytetyka oczywiście :) ...

 

a czemu semi nie full i czemu oczywiście? A co do fachowca który uważa że się nie zmienia oleju w skrzyni - tak bywa jak ktos ma pojęcie o kilku modelach (np w których się nie zmienia) a nie o wszystkich

 

EDIT : aha i opisz tego frajera mechanika w dziale warsztaty, niech inni go unikają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wymieniłem olej w skrzyni na VALVOLINE 75W90 semisytetyka oczywiście :) ...

 

a czemu semi nie full i czemu oczywiście?

autko ma prawie 160 tys. km, ze względu na możliwy brak szczelności wolałem wlać półsyntetyka, najgorsze że nie wiem co Gunter, od którego kupiłem autko lał wcześniej :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cornholio78

gęstość i "chęć" do wycieków nie zależą od tego czy olej jest semi czy full syntetyczny, ale konkretnie od klasy. Czyli 75Wxx ma tę samą gęstość w donych temperaturach bez względu na to czy jest to full czy semisyntetik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brawo!!! zaoszczędź 20 zł na trzech litrach a potem zajedź skrzynię. To za gęsty olej jest' date=' do primer zaleca się 75Wxx i 80Wxx. Nie żartuj że do silnika też wlewasz 20W40 bo jest tańszy? Te 5 miedzy 80W i 85W to spora różnica w gęstości i skuteczności smarowania[/quote']

Spoko, spoko, EPX-a 80W-90poleca sam Castrol na swojej stronie i nie ma tam nic o np. full syntetiku 75w140, którego poleca "coobcio". Pytanie moje wzięło sie stąd, że jeśli stosowałbym sie do zaleceń Castrola, a założylibyśmy, że Mobil jest lepszy to logiczne, że powinienem lać Mobila. Do silnika akurat poszedł półsyntetyk Neste i z doświadczenia wiem, że się nie zawiodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gęstość i "chęć" do wycieków nie zależą od tego czy olej jest semi czy full syntetyczny, ale konkretnie od klasy. Czyli 75Wxx ma tę samą gęstość w donych temperaturach bez względu na to czy jest to full czy semisyntetik

no generalnie masz cornholio rację :) ale zauważ że do autek z dużymi przebiegami full syntetyków się raczej nie leje (ma właściwości płuczące), no chyba ze masz nowe uszczelki , simeringi itp, nooo ale są wyjątki np coobcio pociska swoim autkiem na full synt. i parę innych osób :wink: poza tym chyba ceny synt. są sporo wyższe :?

 

EDIT: zaraz mi userzy napiszą że 160 tys to nic dla nismo :wink: :wink: :wink: :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze policzyć to można zaoszczędzić i "trochę" więcej niż 20 złotych na 4-ech litrach. 75W-90 kosztuje chyba około 37 złotych. Różnica spora i przekonajcie mnie, ze warto dać 40 zł więcej na całej operacji, a sie posłucham :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cornholio78

zacząć trzeba od tego że podawany 80Wxx może zostać zastapiony lepszym, a nie gorszym olejem. Czyl;i np przez 75W85 czy 75W90. 80Wxx to juz najsłabszy parametrowo olej jaki można wlac do skrzyni w nissanie. Co do cen: jak juz koniecznie chcesz zaoszczędzić to już lepiej pojeździć nieco dłużej na zalecanym oleju niż wlewać zbyt gęsty który nie będzie należycie smarował i schładzał mechanizmów. A najlepiej to trzeba było kupić malucha, tam to dopiero jest oszczędność: olej hipol i lotos minerał, a w dodatku jak mało wchodzi. Jak już kupiłes auto takie a nie inne, to chociaż nie oszczędzaj na podstawowych rzeczach, zwłaszcza że taka głupia oszczędność pociąga za soba spore wydatki. Nikt Ci nie mówi żebyś lał najdroższy olej, wlej po prostu taki jaki jest przewidziany do pracy w tej skrzyni. Wiesz lepiej niż producent co można tam wlać (miałem jeszcze kiedyś w warsztacie kilka takich przypadków gdzie klient wiedział lepiej i polskim najtanszym minerałem zalał sobie skrzynię a po pół roku była do wymiany) to lej, Twoje auto, Twój problem i Twoje pieniądze.

 

EDIT zapomniałem dopisac żebyś nie lał oleju 85Wxx bo jest za gęsty

"Natomiast Mobil 85W-90 jest po dwie dychy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od poczatku nadinterpretujesz fakty. Ja nigdy nie mówiłem, ze chcę koniecznie coś oszczędzać na moim wózku. Jest wręcz odwrotnie, ale nie tobie to oceniać. Gdyby tak było to bez pisania tutaj zalałbym hipola i jazda. Od początku pytam się czym różni się Mobil 80W90 od Castrola 80W-90 jesli różnica w cenie jest tak znaczna? Po drugie dlaczego Castrol na swojej stronie, chociażby ze względów marketingowych nie wrzuci obok zalecanego EPX-a, syntetyka TFX-a? I podsumowując, Ty twierdzisz, żeby lać syntetyk do skrzynki inni mówią lej minerał, tego i tak sie nie wymienia. Malucha kiedyś miałem i byłem zadowolony, jak na tamte czasy. Primerę mam od niedawna i też jestem zadowolony. Ponadto zarzucasz mi, ze wiem lepiej co powinienem lać do auta. To po co do jasnej pytałbym sie tutaj o to właśnie?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cornholio78

"Natomiast Mobil 85W-90 jest po dwie dychy"

 

stary odwaliłeś babola i się nie umiesz przyznać: napisałes wcześniej mobil 85W90 i proszę nie oskarżaj mnie o cokolwiek

 

EDIT:

a jesli ktoś Ci mówi że oleju w skrzyni nissana się nie wymienia (wbrew temu co podaje książka serwisowa- 60 tys km wymieniac olej w skrzyni), to znaczy że jest debilem i moge mu to powiedzieć prosto w ryj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

corncholio, dzisiaj na półce z Mobilami stały dwa oleje 85W-90 i 80W-90 w identycznej cenie. Nie odwalam baboli(ów?) bo to nie piaskownica. Zacietrzewiłeś jak smarkacz, a wcale nie ma do tego powodów. Ani nie prowadzę jakiejś polemiki z Tobą, ani nie zarzucam Ci nieznajomości tematu. Po prostu pytam. Jesli merytorycznie wyjaśnisz czemu mam wydać kilkadziesiąt złotych więcej na olej do skrzyni to je wydam, stać mnie na to. Jeśli jednak mam być na tyle zakochany w Primerze, zeby zamówić nową skrzynię w serwisie to już na to nie pójdę :). I spoko, to tylko 14-letnie auto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cornholio78

przed chwilą napisałem krótki post. Chodzi tylko o to żebyś nie wlał 85Wxx tylko takiej klasy jaki jest zalecany, czyli co najmniej 80Wxx. Ile on będzie kosztował i jakiego będzie producenta jest już mniej wazne, mobil 80W90 będzie miał podobne parametry co castrol 80W90, oczywiście jeśli API jest to samo. Jesłi castrol o tych samych parametrach jest doższy od mobila to pewnie że lepiej wlac mobil, cały problem powstał z tego że Ty myslaełs chyba o mobilu 80W90 a napisałes 85W90.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cornholio78

zalecenia zaleceniami, jakbys przeprowadził kilka badań pod kątem właściwości fizykochemicznych oleju z Polski i "tego samego" z RFN to byś się dopiero zdziwił

 

EDIT:

Jakby Polakowi zalecili olej typu GTX7 to po sprawdzeniu ceny kupiłby olej u konkurencji, bo tanszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...