Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[N16] Mucha w lampie?


Belfast
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ktoś mi powie jakim cudem tam weszła ta mucha? Lampa nie była nigdy rozbierana ani nie jest pęknięta nawet a przecież to jest całkiem zamknięta przestrzeń. A może się mylę?

 

img85241798199bx2.jpg

 

img85252048930gp9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, pewnie przez otwartą klapę metodą bzyk... od wewnątrz do środka. Odwieczne marzenie...nie tylko much. :D. Mucha jest mała, szpary i szparki są ( w aucie) więc sobie jakoś poradziła i.... zdechła pewnie - biedactwo. Niestety, trudno mi poradzić jak usunąć te zwłoki. Pewnie mechanik z ASO za drobną opłatą 200 PLN + VAT znajdzie metodę. Jeszcze lepiej jak auto jest na gwarancji - wtedy pewnie usuną gratis. Pzdr i powodzenia :D:D:D

 

 

PS. A swoją drogą i na serio... podziwiam skalę problemu u kolegi "godną" poruszenia na forum. Nic dodać, nic ująć tylko jeździć z tą muchą i tak już nie "bzyknie". Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mi powie jakim cudem tam weszła ta mucha?

Oczywiście. Przy wymianie żarówki nie uważałeś i ci wleciała. :D

przecież to jest całkiem zamknięta przestrzeń. A może się mylę?

To nie jest hermetycznie zamknięta przestrzeń. Lampy na dole, w niewidocznych miejscach mają otwory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie ta mucha wygląda na oryginalną fabryczną-prosto z Anglii :D

tak, dokładnie to widać, bo ma skrzydło kierunkowe po lewej stronie :diabel:

 

 

 

a wyciągnąć to może da się od środka po zdemontowaniu żarówki od wstecznego i szkiełka czy plastiku (nie wiem z czego wykonane) i wyssaniu odkurzaczem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny model MUCHY - wersja limitowana

Polecam FILM http://pl.youtube.com/watch?v=VCH6n-OGSJA

Dane techniczne

Mucha domowa (Musca domestica) – pospolita mucha domowa jest szkodnikiem występującym na całym świecie. Jest niewielka (samica jest większa od samca osiąga do 7,5 mm długości), na ciemnoszarym tułowiu widoczne są podłużne paski. Odwłok barwy szarożółtej jest jaśniejszy na spodniej części. Nogi zakończone są pazurkami i przylgami. Posiada aparat typu liżącego, służący do zlizywania pokarmu płynnego lub stałego, który zostaje rozpuszczony enzymami śliny. Oczy złoto-czerwono-brunatne zapewniają 360° pole widzenia. Jest typowym synantropem. Mucha lata stosunkowo wolno, ok. 8 km/h, uderza skrzydłami do 33 razy na sekundę.

Musca domestica żyje na ziemi od 200 milionów lat. Mucha żyje ok. 4 tygodni, jednak w budynkach ludzkich może przezimować w stanie anabiozy. Nawet w tak sprzyjających warunkach przeżywa bardzo mała część populacji - jesienią muchy są dziesiątkowane przez grzybicę.

Dorosłe owady żywią się substancjami płynnymi, pokarmy twarde pobierają po rozpuszczeniu śliną (wstępnym strawieniu). Dziewięciodniowe owady osiągają dojrzałość płciową. Jaja (2,5 mm) składane są do nawozu, szczególnie chętnie do świńskiego. Samica może składać jaja nawet co 2-4 dni, jednorazowo ok. 100, w ciągu całego życia do 600-2000. W 1 kg świńskiego nawozu może rozwijać się 15 000 larw. Po upływie 24 godzin wylęgają się larwy o charakterystycznym, z przodu stożkowo zwężonym kształcie. Larwy pobierają pokarm płynny. Szybkość rozwoju uzależniona jest od świeżości nawozu, trwa od kilku dni do dwóch miesięcy. W ciągu rozwoju larwy wydłużają się z początkowych 2 do 12mm, trzykrotnie liniejąc. Po przepoczwarzeniu trwającym ok. 10 dni wylegają się dorosłe owady, po kilku minutach są gotowe do lotu. Codziennie przychodzi na świat populacja much liczniejsza od całej ludzkości. Każdego roku mucha posiada kilka generacji.

Owad ten tworzy olbrzymie zagrożenie epidemiologiczne: badania dowiodły, że na powierzchni swego drobnego ciała mucha może przenieść do 6 milionów, a w jelicie czterokrotnie więcej - prawie 30 milionów mikroorganizmów - w tym powodujących tak groźne choroby jak dur brzuszny, paratyfus, dyzenteria, cholera, gruźlicę, polio, czerwonkę, salmonellozę - oraz stadia przetrwalnikowe pasożytów.

Muchy są aktywne w dzień, lubią ciepłe nasłonecznione powierzchnie. W budynkach podczas nocy lub w chłodne dni muchy zazwyczaj odpoczywają na podłogach, ścianach, sufitach. Na zewnątrz na roślinach, na ziemi, płotach, puszkach i innych tym podobnych elementach. Muchy wybierają rogi, załamania ścian i ich krawędzie oraz cienkie przedmioty, kable, struny, najchętniej ukrywają się blisko źródła pożywienia na wysokości 150–450 cm od podłoża.

Ten stosunkowo nieduży owad jest znany wszystkim, kosmopolityczny. Pierwotnie występował w umiarkowanej strefie klimatycznej. Został przeniesiony przez człowieka również na obszary tropikalne ( w 1780 roku na pokładzie okrętu kpt. Arthura Phillipa wraz z grupą skazańców i brytyjskimi owcami dotarł do Australii w pobliże dzisiejszego Sydney).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam muchę w tylniej lampie, tyle że w N15 :) Muszę zdjąć lampę i ją jakoś wyciągnąć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem coś napisać o tym niezwykle osobliwym zjawisku ale....

 

Gonzo :one: pojechaleś po całości :053: :053: :053:

 

na dzisiaj już mam dosyć :053: :one:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

to jeszcze nic , ja mam jakiegos robala w zarowce. Takiej duzej normalnej, 200W. W weekend cykne fotke to wrzuce. Co jak co ale zarowka zalana jest raczej hermetycznie ;-)

Przypuszczam ze przy wkrecaniu gdzies ponizej linii gwintu pekla i jakies larwy musialy wlesc, bo lepszego wytlumaczenia nie wymyslilem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość sleepyhead

W sprawie much i zaparowanych lamp.

 

Każda lampa, w każdym aucie na świecie musi mieć zapenioną wentylację. W tym celu w lampie od tyłu znajdują się otwory, przeważnie 2 lub 3. Zadaniem tych otworów jest wyrówywanie ciśnienia między środkiem lampy a otoczeniem.

 

Skąd różnica ciśnień ?

Otóż w lampie wokół żarówki wytwarza się temperatura około 120-140 stopni Celcjusza, jak ktoś założy żarówki bez homologacji nawet więcej ! Taka temperatura powoduję, że gorące powietrze rozpręża się. Gdy zgasimy lampy temperatura spada i do jej wnętrza zaciagane jest powietrze z zewnątrz. Jeśli padał deszcz to lampa zaparuje wilgocią z powietrza. Jeśli myliśmy auto w upalny słoneczny dzień to też może zaciągnąć tą wilgoć do środka (np. po myciu kercherem).

 

Usuwanie wilgoci odbywa się przez te same otwory przez które ta wilgoć się tam dostała. Wg normy odparowanie wilgoci powinno nastapić w ciągu max 2 godzin.

 

Po co te otwory ? Bez nich nic by się nie dostało !

Otóż w praktyce okazało się, że różnica ciśnienia bywa tak duża, że nawet przez uszczelki zasysa wilgoć do środka. Niestey bez otworów zostaje ona już tam na zawsze.

 

Filterki i rurki (fajki)

W praktyce spotkałem się z zakładaniem na otwory wentylacyjne gumowych rurek (fajek), które działały jak syfon zabezpieczając przez wlaniem się wody przez ochlapanie. W drogich konstrukcjach stosuje się filterki, które filtrują powietrze które dostaje się do i wychodzi z lampy.

 

Gdy zaparowanie nie schodzi po 2 godzinach...

Niestety zaprojektowana wentylacja nie zawsze działa idealnie i zaparowanie/skroplona woda może się tam utrzymywać długo :(

 

A skąd tam te muchy ?

Muchy bardzo często wlatują/wchodzą przez te otwory do środka lamp i tam zdychaja nie mogąc znaleść drogi wyjścia. Zdarzyło mi się widzieć reklamacje od VW, że w nowiutkiej lampie, która miała trafić do nowego Glofa V była już mucha. Wlazła tam w czasie między wyprodukowaniem lampy w naszej fabryce a dostarczeniem jej do fabryki w Niemczech.

 

Mam nadzieję, że moje wyjaśnienia będą pomocne.

Gdy ktoś chciał wiedzieć coś wiecej o budowie i produkcji lamp i reflektorów samochodowych to proszę pytać. Postaram się odpowiedzieć jeśli tylko będę wiedział J (...i nie będzie to jakaś wielka tajemica handlowa mojej firmy :P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...