Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[P11/WP11] potrzebny sygnał z sondy lambda


Dolce

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie do zorientowanych w elektronice samochodu. Posiadam Nissana Primerę z silnikiem 1,6 16V (GA16DE). Chciałbym podołączyć sobie tester sondy lambda w aucie w celu regulacji mieszanki na gazie. Zastanawiałem się, czy sygnał z sondy jest gdzieś w złączu np. diagnostycznym w środku auta. Nie musiałbym wówczas wpinać się w przewód sondy pod maską i kombinować z przejściem kabla do wnętrza samochodu. Jeśli ktoś ma wiedzę na temat skąd można pobrać w środku samochodu sygnał z sondy lambda to proszę o informację. Jeśli w złączu z lambdą jest dodatkowo możliwość pobrania napięcia zasilania to również prośze o wiadomość na tem temat.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg schematu który mam sygnał z sondy lambda dochodzi do komputera na pin nr 19 i jest to przewód niebiesko - biały. Komputer i wtyk w którym sa te przewody jest dostępny po rozebraniu plastików osłaniających od strony nóg pasażera, nad tunelem środkowym. Jakbyś miał problem z odnalezieniem tego przewodu, zajrzyj do serwisówki (do ściągnięcia z forum) tam jest gdzies rozpiska układu przewodów wchodzących do wtyku kompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje.

A w złączu diagnostycznym pod bezpiecznikami nie będzie wyjścia syganłu z sondy ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gaxxds było, ale w gaxxde z tego co pamiętam, nie ma.

Do obserwowania sygnału z sondy lambda możesz też użyć funkcji autodiagnostyki: po jej włączeniu (opis z dziale zrób to sam na gł stronie nissanklub.pl) uruchamiasz silnik i lampka check pokazuje status sondy lambda: gdy bogata, lampka świeci, gdy uboga - lampka gaśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Przeczytałem artykuł dotyczącej autodiagnostyki. Napisz mi jeszcze czy po uruchomieniu silnika, podczas włączonej autodiagnostyki, można jechać samochodem i podczas jazdy obserwować zachowanie się sondy lambda ? Czy nic się nie popsuje/rozreguluje i czy lapka będzie wskazywała aktualny skład mieszanki (zapalona - bogatą a zgaszona - ubogą) ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wepnij się bezposrednio pod wtyczkę sondy voltomierzem (przy rozgrzanym silniku grzanie sondy jest zbędne). Sonda powinna pracowac w zakresie do 1V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do pomiarów napięcia na sondzie używaj nie tylko sygnału ale również masy z przewodu sondy, gdyż bardzo często masa jest "przesunięta" względem masy nadwozia.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zy po uruchomieniu silnika, podczas włączonej autodiagnostyki, można jechać samochodem i podczas jazdy obserwować zachowanie się sondy lambda ?

Jak najbardziej można, dowolnie długo, a po zgaszeniu silnika autodiagnostyka wyłącza się sama i przy nast uruchomieniu wszystno znowu fukcjonuje normalnie.

Jest to najprostszy sposób obserwowania skł mieszanki podczas jazdy. Robiłem tak wielokrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za informacje.

Mam jeszcze pytanie do kolegi, który pisał o podłączeniu również masy z kabelka sondy. Czyli jeśli zdecyduję się na podciągnięcia kabla od samej sondy to wpiąć się bezpośrednio (równolegle) do przewodów sondy - masa oraz sygnał ?

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...