Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[p11] Chłodzenie -czujnik termiczny wentylatora


Gość chmielo

Rekomendowane odpowiedzi

witam od pewnego czasu nie załącza mi się wentylator.Sprawdziłem wentylatory na krótko-działają,

potem odłączyłem kostkę od czujnika termiczn. wentylatora a wentylator zaczął pracować.

Czy uszkodzeniu uległ czujnik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie działa Ci wentylator na kilku biegach, zwykle pierwszym, drugim to zapewne zepsuł się sterownik dmuchawy.

Miałem taki przypadek, że działał tylko czwraty stopień nadmuchu. Wymieniłem i póki co mam spokój. Niektórzy forumowicze proponuję różne przeróbki i naprawianie płytki sterującej dmuchawą. Ale to tylko na krótką metę, gdyż płytka dość mocno się grzeje i wszelkie łatanie jej ścieżek oporowych po prostu niec nie daje. Szkoda czasu i wysiłku.

Kupiłem używaną za 120 złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie działa Ci wentylator na kilku biegach, zwykle pierwszym, drugim to zapewne zepsuł się sterownik dmuchawy.

Miałem taki przypadek, że działał tylko czwraty stopień nadmuchu. Wymieniłem i póki co mam spokój. Niektórzy forumowicze proponuję różne przeróbki i naprawianie płytki sterującej dmuchawą. Ale to tylko na krótką metę, gdyż płytka dość mocno się grzeje i wszelkie łatanie jej ścieżek oporowych po prostu niec nie daje. Szkoda czasu i wysiłku.

Kupiłem używaną za 120 złotych.

 

koledze chodzi i wentylator chłodnicy a nie nawiewu.

 

Sprawdz czy na klimie ci ruszą jak tak to bym obstawiał czujnik temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik termiczny wentylatora poszedł, skoro odłączając go wentylator się załączył. Sam ostatnio miałem ten problem, z tym że u mnie wentylator się nie załączał przez popapraną instalację (przewody).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik termiczny wentylatora poszedł, skoro odłączając go wentylator się załączył. Sam ostatnio miałem ten problem, z tym że u mnie wentylator się nie załączał przez popapraną instalację (przewody).

Po pierwsze - czy to że się nie włącza wpływa na wzrost temperatury silnika powyżej normy?

Jeżeli nie, to po co się ma włączać.

Po drugie - czujnik sam nie włącza wentylatorów, tylko podaje wartość temperatury silnika na ECU, który to dopiero steruje ich pracą

Po trzecie - jeżeli odpiąłeś czujnik, to ECU puścił prawdopodobnie oba wentylatory na pełnym gazie, co jest objawem jak najbardziej normalnym, gdyż brak sygnału z czujnika traktowany jest jako usterka w układzie chłodzenia i profilaktycznie aby nie dopuścić do potencjalnego przegrzania chłodzi wentylatorami na max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz nową chłodnicę to wentylatory mogą się wcale nie załączać, jedynie po długim grzaniu na krótko. Obserwuj wskażnik tenperatury czy silnik sie nie przegrzewa. Skutki są katastrofalneJak dobrze pamiętam są dwa czujniki. Jeden w głowicy do pokazywania temperatury na desce, drugi przy termostacie do sterowania wiatrakamiJurgenik nie mam 100% pewności ale wydaje mi się że sygnał raczej nie wędruje do ECU tak jak w SR20 i QG18 tylko jest podawany bezpośrednio z tego właśnie termika przy termostacie W SR20 i QG18 czujni temp i nadajnik do ECU są umieszczone w głowicy jedynie QG16 i CD20 maja czujnik przy termostacie, a w QG16 na 200% sygnał nie wędruje do ECU tylko bezpośrednio na wentylatorySprawdziłbym jeszcze termostat czy puszcza na chłodnicę i profilaktycznie odpowietrzył układ chłodniczy odkręcając śrubę odpowietrzającą obok termostatu (wyłącznie na zimnym silniku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej mi się nie przegrzewa .W czasie jazdy wskazówka jest poniżej połowy wskaźnika ,a na postoju lub w korku na połowie.

czujnik mam w silniku i w obudowie termostatu a tylko dlatego bo wymieniałem obudowę termostatu(z p10) i są 2 czujniki lecz mają jednak inne wtyczki(obudowy- Plastik) sprawdzałem oba czujniki i jest to samo .Chłodnica czyszczona z całym układem ,płukana,korek chłodnicy nowy i termostat też.

jak dzisiaj odłączyłem wtyczkę to pojawił się check -akcja spinacz i wyskoczył błąd 13 sensor -czujnik termiczny-jak z zerowałem błędy nic już nie wyskakuje.Może panikuję a może jest ok i po prostu się nie mają poco włączać .

 

pozdrawiam i dziękuje za zainteresowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Podłączę się pod temat kolegi żeby nie zakładać nowego.

Mam problem z wiatrakami w swojej primerce.

Problem polega na tym, że wentylatory przestają chodzić po odłączeniu zapłonu!!!

Nie wiem co może być tego przyczyną?!

Jak włącze klime to działają normalnie, przy upałach gdy jeździłem po mieście też się załączały, ale gdy gasze auto(po jeździe w upałach) wiatraki również zatrzymują się.

A gdy po chwili włącze zapłon(lub odpale silnik) to wiatraki znowu zaczynają chodzić(po schłodzeniu silnika wyłączają się same).

Musze coś z tym koniecznie zrobić bo juz raz wymieniałem silnik(padła mi głowica,

możliwe że częściowo przez to) i nie chciałbym załatwić drugiego silnika...

Czekam na podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pod temat kolegi żeby nie zakładać nowego.

Mam problem z wiatrakami w swojej primerce.

Problem polega na tym, że wentylatory przestają chodzić po odłączeniu zapłonu!!!

Nie wiem co może być tego przyczyną?!

Jak włącze klime to działają normalnie, przy upałach gdy jeździłem po mieście też się załączały, ale gdy gasze auto(po jeździe w upałach) wiatraki również zatrzymują się.

A gdy po chwili włącze zapłon(lub odpale silnik) to wiatraki znowu zaczynają chodzić(po schłodzeniu silnika wyłączają się same).

Musze coś z tym koniecznie zrobić bo juz raz wymieniałem silnik(padła mi głowica,

możliwe że częściowo przez to) i nie chciałbym załatwić drugiego silnika...

Czekam na podpowiedzi

 

Nissany tak mają że jak wył. zapłon wiatraki się wyłączą.Nawet jak stał w upale i wiatraki chodziły.

 

Też mnie to dziwiło na poczatku bo wczesniej miałem vw tam jest inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...