Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Gniazdo 12V - tylko jedno urządzenie


Gość Kasjer

Rekomendowane odpowiedzi

Wyczytałem w instrukcji, że nie wolno podłączać do gniazd 12V więcej niż jednego urządzenia. Ja podłączam zasilanie telefonu a czasem (w dłuższych trasach) - przez rozgałęziacz -nawigację. Teraz kombinuję jak podłączyć odtwearzacz mp3 na stałe.

Czy takie zastrzeżenie producenta o jednym podłączonym urządzeniu to czysta ostrożność producenta czy ma może jakieś uzasadnienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że za duże obciążenie będzie dla bezpiecznika i samego akumulatora, to tak jakbyś podpiął pod jedno gniazdko odkurzacz,pralkę i piłę tarczową :D (spalisz chatę :P )

W takim przypadku najlepiej jest podpiąć dodatkowe odbiorniki pod samą wiązkę od zapalniczki lub poprowadzić dodatkowy przewód od aku., dodać bezpiecznik i go zakończyć dodatkowym gniazdem zapalniczki i umocować go w jakimś dogodnym miejscu.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślę że chodzi o obciążenie. Ale zapalniczka jest zabezpieczona z tego co pamiętam bezpiecznikiem 20A, a takie ładowarki to biorą pewnie max po 1A, tak więc spokojnie można podłączyć kilka. Sam mam czasami podłączone CB, ładowarkę od komórki i ładowarkę od nawigacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędne myślenie, bezpiecznik zawsze musi być większy dla bezpieczeństwa, w domu masz 10A a nie włączasz wszystkiego, przeciążenie kabla grozi pożarem instalacji, w ten sposób sporo aut się spaliło bo zrobili choinkę z gniazda. Bezpieczniejsze jest W/W rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Z tego co pamiętam to na gniazdku zapalniczki napisano max. 120W co przy 12V daje zabezpieczenie 10A.

 

Koledzy co do bezpieczników mają za zadanie chronić instalację dajemy 10A na oświetlenie ponieważ łączniki oświetleniowe mają styki na 10A, na gniazda dajemy 16A ponieważ gniazdka wtyczkowe mają obciążalność 16A. Bezpieczniki chronią przez zwarciem - zadziałanie umówmy się natychmiastowe oraz przed przeciążeniem zadziałanie umówmy się zwłoczne. Jeżeli zabezpieczenie jest dobrze dobrane do przewodu "kabla" nie ma ryzyka wywołania pożaru. Przewody (kable) mają swoje Idd (prąd dopuszczalny długotrwale) który zależy od użytej izolacji oraz od sposobu ułożenia przewodu "kabla".

 

Producent pisząc o jednym urządzeniu ma na myśli nie stosowania rozdzielczy a jak ktoś zauważył ładowarka np. 5V 0,5A daje jakieś 0,3A poboru dla 12V. Podłączenie 40-tu urządzeń typu ładowarka do telefonu nie spowoduje zadziałania zabezpieczenia natomiast trzeba to zrobić dobrze. Producent nie wie co podłączymy za odbiorniki i przewiduje najgorszą możliwość. Gniazda obciążone pod max. przy drganiach z podłączonymi rozdzielaczami potrafią iskrzyć i wypalać styki tego głównie chce uniknąć producent.

Proponuje zastosować rozdzielacz ale podpiąć go od tyłu do styków zasilających poprzez lutowanie lub zaciśnięcie połączenia zabezpieczyć np. koszulką termokurczliwą lub zlecenie wykonania takiego zabiegu elektrykowi.

 

Pożary wywołane są głównie złym stanem instalacji, brak modernizacji, wilgoć, uszkodzenia, złej jakości styki (iskrzenie) i zły dobór zabezpieczeń.

 

Pozdrawiam,

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...