Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Ile oleju silnikowego ?


Gość janusz-pawlak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość janusz-pawlak

Mamy 2 sposoby oceny ilości oleju silnikowego,

na wyświetlaczu jest 5 pozycyjny wskaźnik oraz bagnet z naniesionymi max/min.

 

Pytania :

1. Ile to jest w litrach pomiędzy min a max na bagnecie ?

2. Ile to jest w litrach na jedną pozycję na wyświetlaczu ?

 

jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy 2 sposoby oceny ilości oleju silnikowego,

na wyświetlaczu jest 5 pozycyjny wskaźnik oraz bagnet z naniesionymi max/min.

 

Pytania :

1. Ile to jest w litrach pomiędzy min a max na bagnecie ?

2. Ile to jest w litrach na jedną pozycję na wyświetlaczu ?

 

jp

 

Jak nalejesz tyle oleju ile masz wlać np 1,9 Dci 4,5 litra to masz w połowie .

Jak wlejesz 5 litrów to powyżej max

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość janusz-pawlak

Jak nalejesz tyle oleju ile masz wlać np 1,9 Dci 4,5 litra to masz w połowie .

Jak wlejesz 5 litrów to powyżej max

 

dzięki,

załóżmy, że gdybym wlał 4,9 litra to byłoby max.

Oznaczałoby to że pomiędzy min i max jest około 0,8 litra

 

jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki,

załóżmy, że gdybym wlał 4,9 litra to byłoby max.

Oznaczałoby to że pomiędzy min i max jest około 0,8 litra

 

jp

"Zwyczajowo" pomiędzy min a środkowym stanem jest 0,5 l i pomiędzy środkowym stanem a max także jest 0,5l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejechałem 9030 km od nowośći /silnik 1,6 benzyna/ w 5,5 miesiąca.Eksploatuję pojazd spokojnie i zgodnie z przepisami. Przy odbiorze poziom oleju był max. Obecnie jest niewiele powyżej połowy./ Na wyświetlaczu środkowy znacznik/.Czyli z tego wynika ,że spalił ok. 0,5 l oleju.Czy w innych egzemplarzach jest podobnie?

j.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ja przejechałem 8,5 tyś km w 7 miesięcy, wersja 1.6 benzyna, w momencie odbioru poziom oleju był na max, teraz może milimetr, dwa mniej, więc silnik nie pobrał oleju, myślę że spokojnie dociągnę do 1 przeglądu gwarancyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jak nalejesz tyle oleju ile masz wlać np 1,9 Dci 4,5 litra to masz w połowie .

Jak wlejesz 5 litrów to powyżej max

 

Dziś wymieniłem wymieniłem olej z fabrycznego na swój. Olej fabryczny był tak zalany, że wskaźnik na desce pokazywał wszystkie prostokąty pełne. Teraz po wymianie oleju, wlane 4,3L oleju (z 5 lirów zostało 0,7l) - > wskaźnik na desce pokazuje jeden prostokąt pusty. Czy tak ma być?

 

I teraz nie wiem czy to jest wina tego, że silnik ciepły i tak pokazuje, a jutro jak zapalę samochód ponownie wszystko będzie ok. Skoro instrukcja mówi żeby wlać 4,3L i tyle jest wlane to wskaźnik powinien pokazywać tak jak przy oleju fabrycznym a pokazuje mniej. Jeśli obecne wskazanie poziomu oleju jest ok to wynika z tego, że fabrycznie leją za dużo oleju. Czy ktoś też tak miał? Instrukcja nic nie mówi o wskazaniach na wyświetlaczu.

 

 

Silnik 1,6 Benzyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość janusz-pawlak

Benzyna 2l

 

Przy odbiorze pełny wskaźnik, jedna kreska na wskaźniku pojawiła się po 1,5 kkm.

Druga pojawiła się przy 11k km. Na miarkę nie patrzę, na razie.

Przy 4 kreskach zacznę myśleć czy i jaki olej kupić

 

jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benzyna 2l

 

Przy odbiorze pełny wskaźnik, jedna kreska na wskaźniku pojawiła się po 1,5 kkm.

Druga pojawiła się przy 11k km. Na miarkę nie patrzę, na razie.

Przy 4 kreskach zacznę myśleć czy i jaki olej kupić

 

to u mnie po przebiegu 2356 km nie ubyło oleju na wskaźniku wogóle. Instrukcje jednak mówi, że w przypadku nowych silników zużycie oleju może być wyższe.

 

A dziś wszystkie kreski na wskaźniku na desce są pełne (wszystkie 5) - widać musiał dłużej pojeździć.

 

nie wiem od czego to zależy i czy jest to normalne ale umnie podziałki oleju na tablicy działają w ten sposób:

- samochód zimny - patrzę na wskaźnik - jedna kreska pusta

- czasem jak silnik jest ciepły po jeździe są wszystkie kreski a czasem nie

 

czy takie wahania na wskaźniku to norma? Wy też tak macie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba norma - ja jak odbierałem samochód to były wszystkie kreski, a po 13kkm już dwóch nie było, natomiast to jest nadal "Oil good" więc chyba nie ma się czym przejmować.

 

p.s. u Ciebie jest pewnie jakaś wartość graniczna tego oleju pomiędzy wszystkimi kreskami i jedną pustą :-)

 

dzięki za odpowiedź. Ale dziwne, że jakoś nie mogę dojść jaka jest zależność. Raz są wszystkie kreski raz nie. Już myslałem, że mało nalali, ale jak ostatnio sprawdzałem bagnetem to było dobrze. Ech ta technika - są czujniki, mierniki, dupiki a i tak trzeba wszystko samemu i ręcznie sprawdzać :) hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem dobry z fizyki, ale czy przypadkiem nie jest tak, że olej pod wpływem wysokiej temperatury jaka występuje w silniku zwiększa jakoś delikatnie swoją objętość? Może stąd to zjawisko, że na zimnym silniku jest kreseczkę więcej?

 

nie, jak jest zimny to są 4 kreski z 5 możliwych. Jak jest gorący po jeździe (ale nie zawsze) to wtedy wszystkie 5 kreseczek jest pełnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość +2qq_komar

Witam,

 

Olej silnikowy w przeciwieństwie do płynu chłodzącego nie powinien raczej być termorozszerzalny (czy jak to tam określić) albo bardzo minimalnie.

I wiadomo, że wskazania wszelkiego rodzaju miarek i czujników są inne na zimnym silniku i na gorącym. A jeszcze inne na siniku

co wyłączono 15-20 min przed pomiarem. Ja różnic wskazania poziomu oleju nie szukał bym w temperaturze. Temperatura oleju ma za to wpływ na lepkość oleju.

 

Odpowiadając na pytanie Cosmo różnice we wskazaniach poziomu oleju to norma.

Może trzeba zerknąć do instrukcji kiedy producent wskazuje, że pomiar poziomu oleju jest prawidłowy - ja z lenistwa i braku potrzeby jeszcze nie zaglądałem.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez +2qq_komar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź. Ale dziwne, że jakoś nie mogę dojść jaka jest zależność. Raz są wszystkie kreski raz nie. Już myslałem, że mało nalali, ale jak ostatnio sprawdzałem bagnetem to było dobrze. Ech ta technika - są czujniki, mierniki, dupiki a i tak trzeba wszystko samemu i ręcznie sprawdzać :) hehe

Nie ma jak sprawdzone stare metody.Miarka i kreski to jest to. U mnie przez pierwsze 2 tys. km było full, potem zaobsewowałem szybki spadek poziomu /powyżej połowy -ubyły dwa znaczki/. Teraz po 10 tys. km przez kolejne 2 tys. poziom stoi.Chyba się dotarł silnik.Dla świętego spokoju raz w tygodniu sprawdzam na miarce.

pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem właśnie po pierwszej wymianie oleju po roku eksploatacji. Przejechałem 12800 km. Przyznam się, iż nie kontrolowałem dotychczas poziomu oleju w silniku. Zrobiłem to teraz po wymianie. Na bagnecie poziom jest ok. połowy. Zabrałem do serwisu swój olej. 5 litrów. Po wymianie pozostawili mi ok. 0,7 l. Weszło zatem przy wymianie 4,3 l. Silnik 2,0 l - benzyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrałem do serwisu swój olej. 5 litrów.

 

 

To obserwuje wskazania wyświetlacza i daj znać jak Ci będzie wskazywał :) A jaki olej wlałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To obserwuje wskazania wyświetlacza i daj znać jak Ci będzie wskazywał :) A jaki olej wlałeś?

 

 

Shell helix 5W40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój silnik to 2,0 l benzyna i też weszło 4,3 l. Powiedzcie mi o jakie kreski na wyświetlaczu oleju chodzi? U mnie jak się przekręci kluczyk to na parę sekund pokazuje się chyba napis "Oil" i nic więcej. Nie ma żadnych kresek. Co to oznacza i o co chodzi z tymi kreskami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój silnik to 2,0 l benzyna i też weszło 4,3 l. Powiedzcie mi o jakie kreski na wyświetlaczu oleju chodzi? U mnie jak się przekręci kluczyk to na parę sekund pokazuje się chyba napis "Oil" i nic więcej. Nie ma żadnych kresek. Co to oznacza i o co chodzi z tymi kreskami?

 

jak tylko przekręcisz kluczyk w stacyjce (jak Ci się wyświetli Oil) to naciśnij szybko przycisk INFO na kierownicy i wyświetli Ci się stan oleju w postaci 5 prostokątów z których niektóre są pełne a niektóre nie, lub wszystkie są pełne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak tylko przekręcisz kluczyk w stacyjce (jak Ci się wyświetli Oil) to naciśnij szybko przycisk INFO na kierownicy i wyświetli Ci się stan oleju w postaci 5 prostokątów z których niektóre są pełne a niektóre nie, lub wszystkie są pełne :)

 

 

Dzięki kolego za tę wiedzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak tylko przekręcisz kluczyk w stacyjce (jak Ci się wyświetli Oil) to naciśnij szybko przycisk INFO na kierownicy i wyświetli Ci się stan oleju w postaci 5 prostokątów z których niektóre są pełne a niektóre nie, lub wszystkie są pełne :)

 

Szczerze przyznam nie znalem tej opcji....no ale nie przebrnąłem jeszcze przez całą instrukcję :) ale jak myślicie czy lepiej ufać elektronicznemu wskaźnikowi poziomu oleju czy standardowo bagnetowi..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze przyznam nie znalem tej opcji....no ale nie przebrnąłem jeszcze przez całą instrukcję :) ale jak myślicie czy lepiej ufać elektronicznemu wskaźnikowi poziomu oleju czy standardowo bagnetowi..?

 

Bagnetowi, bo jak już doczytasz w instrukcji ww. opcja w przypadku benzyny nie świadczy wcale o poziomu oleju.

 

...Sorry, nie zauważyłem Wadams, że Ty akurat masz DCI, więc u Ciebie pokazuje poziom ;)

To autor postu ma benzynę.

Pozdr :)

Edytowane przez else
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiego ileju uzyliscie do slinika 1.6 benzyna jaki?? dziekii pozdro

 

5W30 ELF SXR EVOLUTION A5/B5 SL/CF

 

ale zastanawiałem się czy nie wlać mobil1 5w30 ESP FORMULA - parametry w zasadzie takie same, ale droższy - niby, że lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5W30 ELF SXR EVOLUTION A5/B5 SL/CF

 

ale zastanawiałem się czy nie wlać mobil1 5w30 ESP FORMULA - parametry w zasadzie takie same, ale droższy - niby, że lepszy.

 

Nasze oleje np. Lotosu niczemu nie ustępują tym niby "z wyższej półki". O tym, że nasze są równie dobre świadczy ich wybór przez np Subaru. Stojąc przed wyborem takiej samej jakości wolę wybrać Polski olej.

 

A tak przy okazji: nie wszyscy wiedzą, że cysterny różnych stacji paliw zagranicznych marek wyjeżdżają i tak z naszych rafinerii. :whistle:

 

Mamy 2 sposoby oceny ilości oleju silnikowego,

na wyświetlaczu jest 5 pozycyjny wskaźnik oraz bagnet z naniesionymi max/min.

 

Pytania :

1. Ile to jest w litrach pomiędzy min a max na bagnecie ?

2. Ile to jest w litrach na jedną pozycję na wyświetlaczu ?

 

jp

W przypadku silnika 1,5 dCi, mogę się podzielić spostrzeżeniami, bo właśnie dolewałem oleju i wygląda to następująco:

Opd.1.: poziom min na bagnecie przed wlaniem, poziom max po wlaniu 1 litra oleju.

Odp.2.: Z powyższego wynika, że jeśli max poziom na wyświetlaczu to pięć "zer", to jedno "zero" powinno odpowiadać pojemności 0,20 litra.

Edytowane przez Blixten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...