Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

POLEROWANIE,WOSKOWANIE,CZYSZCZENIE AUTA!!!!!!!!


RAAAD
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przegladałem tematy w poradach eksploatacyjnych i były tematy o polerce itp różne rzeczy o czyszczeniu.I chyba nie bedzie zle jak założyłem nowy temat na temat pielegnacji lakieru...

Wiadomoże polerka to temat rzeka i różnie można to robic i jest kilka pewnie szkół i różne produkty na rynku.Jedne lepsze inne troche droższe.A wiadomo że reklama dobra wcale nie znaczy dobry produkt!!!

 

 

Ja jak polerowałem sobie auta to była polerka kątowa z regulacja obrotów innej raczej nie polecam.

A z produktów na rynku to używam pasty G3 farecla.A jesli chodzi o mleczko nabłyszczajace to używam formula1(żółta butelka) z woskiem carnauba 20zł.Stosuje je jużkilka lat i jestem zadowolony z niej jeśli chodzi o długosc trwałości na aucie.Sa mleczka tej firmy niebieska butelka do lakierów metalicznych,Tego jeszcze nie używałęm.A teraz kupiłem sobie tej samej firmy f1 czerwona butelka i mleczko o nazwie SHINE IT ALL totalny połysk 27zł.Jeszcze go nie stosowałem z braku czasu .Ale jak czytałem o tym mleczku to raczej powinno byc dobre ,a jestem zadowolony z żółtego mleczka tej firmy.Po polerce to jak sie robi tym mleczkiem shine it all to po 30 dniach najlepiej poprawic żeby efekt był trwalszy. Można stosowc na czesci plastikowe i tez jest połysk i nie zostawia białych smug.Ja osobiscie szyby też woskuje woda ładnie spływa ,oprócz przedniej bo wycieraczki by miały ciezko i nie wiem jak by to było w czasie jazdy.Chociaż pisza na mleczkach żeby szyby raczej nie mleczkowac .Nie wiem dlaczego.I jak takie autko spolerowane i na woskowane to tylko raz na pół roku mozna tylko woskowac i zawsze świeży lakier.

 

 

Sa rożne firmy Turtle Wax,Car Plan ,Sonax,3M i pewnie duzo innych o których nie słyszałem.

Sa produkty do czyszczenia lakierów ,tapicerki alufelg i można to wszystko pisac w/w temacie.

Mam nadzieje że temat sie rozwinie i bedzie popularny i posiadacze nysek beda też zadowoleni z ładnego lakieru. I pomocy kolegów na forum.

POZDRAWIAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekhirsz

Ja używam zazwyczaj Sonax. Kiedyś kupiłem pastę polerską z woskiem Sonax w puszce za 50 zł. Może duży koszt, ale było warto. Długo się trzymał na lakierze, a lakier nabrał świeżości. Teraz do polerowania używam tradycyjnego Tempo. Ale potem nakładam Auto Politurę Sonax. To też mleczko dobrze się nakłada i długo wytrzymuje na lakierze.

Ostatnio wypróbowałem K2 mleczko taka mała buteleczka za 10 zł w kauflandzie, bo akurat Sonaxu nie mieli. Dziś go przemyłem samą wodą trzymał się, ale jak przeszła burza to już krople na samochodzie fakt były rozproszone, ale nie "ślizgały" się, więc tego nie polecam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie odnośnie woskowania auta to polecam produkty firmy Meguiar's oraz Collinite preparaty sprawdzone osobiscie i bardzo dobre.Odnośnie K2,TURTLE WAX to bym odradził gdyż są to produkty dość znane ale efekt krótkotrwały zarówno jak i SONAX, początkowo gdy stosowałem preparaty tej firmy też byłem zadowolony. Jeżeli chceci mięć zabezpieczony lakier i efekt na kilka miesiecy to Meguaiar's oraz Collinite.

Jeżeli chodzi o woskowanie to możemy to robić nawet raz w miesiącu i chociaż raz w roku twardy wosk, a polerke wystrczy raz porzadnie wykonać a nie jak inni pisza co roku badz co 2 :o

 

P.s. do polerki zamiast 3G polecam 3M

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używałem jeszcze 3M. Czytałem o produktach i widziałem że sa różne gabki i do tego pasty o różnej gradacji polerskiej.Także to chyba kosztowny interes dla laika jesli ktoś jest.A każdy chce jak najtaniej i jak najładnie żeby autko było cacy.Chociaż czasmi rzeba poswiecić troche groszi i pracy a efekt cieszy na końcu i zadowolony człowiek jest.

 

 

A co do Meugairs to widac ze maja ładne auta i chyba dobre produkty .Jak ogladałem filmiki to pomyslałem sobie że ceny sa stosowne to efektów.Zajrzałem do sklepu i niemyliłem sie .Ale skoro stosowałes to mam pytanko czy sa takie efekty jak na filmiku i jakie produkty kupiłeś?

Bo z tymi filmikami i reklamami to róznie może byc.Pamietam reklamy na Mango czy cos takiego to tez jakies super amerykanskie produkty ktore podpalali czesci karoseri i wszystko było ok z lakierem ciekawy jak w praktyce u zwyklego Kowalskiego by było:D.Ja w takie rzeczy raczej nie wierze chyba że na włsnej skorze i moim aucie to zrobili z gwarancja nie uszkodzenia lakieru:rolleyes:.

 

 

A co do polerowania raz w roku to też nie jestem za tym.Polerka wystarczy raz na jakis czas a tylko woskowac czesciej jak juz widac na dachu czy masce że wosk juz nie ma takich własciwosci.Bo na bocznych elementach widze że dłuzej trzyma.Bo mniej jest narażone na promienie słoneczne niż płaszczyzny jak maska i dach .

I zastanawia mnie czemu nie zalecaja woslowac szyb bocznych i tylniej producenci wosków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do Meugairs to widac ze maja ładne auta i chyba dobre produkty .Jak ogladałem filmiki to pomyslałem sobie że ceny sa stosowne to efektów.Zajrzałem do sklepu i niemyliłem sie .Ale skoro stosowałes to mam pytanko czy sa takie efekty jak na filmiku i jakie produkty kupiłeś

Ja używam Meguiar's NXT Generation Tech Wax 2.0 woda poprostu spływa z auta nie ma żadnych bombli,oczywiscie zeby uzyskac taki efekt trzeba porzadnie wyczyscic auto ((polecam glinke również jak jest syf)i przygotowac dobrze powierzchnie do woskowania a efekt naprawde jest zacny, najlepszy efekt widac po 3-4 nawoskowaniu auta, ja swoje troche ostatnio zaniedbałem to wysle ci linka do auta kolegi który własnie stosował ten preparat i wygląda to prawie jak u niego(on poprostu pieści auto :devil: )

 

a co do woskowania szyb czytałem gdzies ze wosk posiada mikro ścierne cząsteczki co wpływają negatywnie na szkło choć nie jest to widoczne gołym okiem,

ale jak woskujesz auto to przeciez nie woskuje sie szyb ;)

Edytowane przez mieszko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem efekty na you tube,robi wrażenie jak woda spływa!!!

Bo te co ja stosuje to są duze krople i też ładnie spływa. Jestem ciekaw zastosowania F1 shine it all opisze jak to wyglada i jakie efekty.A F1 nie droga i chyba nie ma takich opini jak sonax itp.Bo nie stosowałem żółwika czy innych podobnych wosków.

 

I przegladałem temat i strone co kolego podałes .Tam faktycznie mozna sie duzo dowiedziec o środkach pielegnacji lakierów.

Musze poczytać zeby sie jeszcze wiecej dowiedziec .Ogladałem kilka forum o pilegnacji lakierów ale tego nie znalazłem .Wiadomo ,że sa ludzie co wiecej wiedza i sie dzielą z tymi informacjami.

 

A temat myśle nie jest zły .Ja przynajmniej sie dowiedziałem o lepszych środkach niż wiedziałem za co z góry dziekuje.

A dla innych pewnie też sie przyda informacje zawarte w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat dobry, może się przydać w końcu ileż można się rejestrować na różnych forach i je przeglądać, zabraknie w końcu czasu, a tak może ktoś się pokusi o jakieś małe co nieco ;) i napisze co lepsze a czego nie używać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo zrobie polerke i woskowanie.Może nie nismo moje tylko w innym aucie u brata.Zrobie to pasta G3 oczywiscie polerka nie recznie;)i mleczkiem co kupiłem F1 SHINE IT ALL.Mysle ze bede zadowolony do produktu tego który stosowałem zawsze F1 i sa w miare dobre efekty w porównaniu do ceny!!! Napewno podziele sie opinia na temat akurat tego produktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość spawacz1111

ja zajmuje sie polerowaniem na codzien. najlepsza pasta to farecla g3.mozna kupic gabke do maszynki tej firmy i jest przystosowana do tego rodzaju pasty.polerujemy 2 razy jedna powierzchnie chyba ze jest pomalowane przez lakiernika i jest gruba warstwa lakieru to mozna 3 razy(moga byc zatopione pyłki w lakierze wkoncu nie kazdy ma komore lakiernicza).trzeba pamietac aby schladzac zimna woda powierzchnie polerowana czyli jade maszynka i potem gabka z zimna woda i przemywam. po skonczeniu trzeba auto dokladnie umyc i wysuszyc. pasta farecla jak kazda inna zostawia smugi wiec nalezy wetrzec mleczko ktore usuwa smugi i zabezpiecza lakier i nadaje ostateczny połysk wrecz lustrzany. moge wyslac zdjecia z moim ostatnim spolerowanym autem

 

passat po polerowaniu

 

passaat

 

i jeszcze jedno wosk to shit jakich mało. tak jak predzej wspomnialem o mleczku tak po umyciu auta mozna zawsze stosowac do czyszczenia,bo zabezpiecza lakier przed matowieniem

post-26667-1283075262,2013_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zajmuje sie polerowaniem na codzien.

 

zajmujesz sie tym a nie wiesz ze juz kazdy kto robi to powiedzmy " na codzien " nie uzywa juz 3G bo strasznie sciera lakier no chyba ze robisz to na starych brykach gdzie lakier juz ostro zmatowiał ale to wyjatki

i jeszcze jedno wosk to shit jakich mało.

to teraz sie popisałeś :blink: czy tylko mamy wosk w pasci i ten twardy... a mleczko co to jest według ciebie B)

 

P.s sorki ale ale fotki po polerce w takiej rozdzielczosci sie nie wrzuca bo tu nic nie widac ;)

Edytowane przez mieszko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość spawacz1111

to chyba ty nie uzywasz bo jak i lakiernicy i polernicy uzywaja tej pasty i jest najlepsza a wosk to rozwiazanie na chwile.sa inne odmiany tej pasty a g3 nadaje sie do kazdego lakieru i nie tylko starego.jakbys nie zauwazyl to nowe auta sa pomalowane tzw "na kasze" czyli nie ma polysku lustra.

zawsze przed polerowaniem mierzy sie grubosc lakieru.a mleczko jakbys sie znal to bys wiedzial do czego jest a napisalem wkoncu ze do wykanczania polerowania i czyszczenia. wiec nie krytykuj mojej pracy bo na 100% udajesz takiego co sie zna bo ktos cos ci powiedzial i w to wierzysz.poleruje metale jak i lakiery wiec mam pojecie wieksze od ciebie.nie robie fuszerki i zawsze mam zadowolonych klientow.

 

juz na miniaturze widac polysk tego passata a ty jeszcze o rozdzielczosc sie klocisz

 

hm pokaz mi paste ktora nie zdziera lakieru to dam ci mistrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spawacz1111,

 

bez urazy, ale nie kompromituj się. Być może jesteś świetnym lakiernikiem i "polernikiem" używasz dobrze znanych sobie środków i na pewno jesteś w tym dobry, ale niektóre Twoje twierdzenia są dyskusyjne.

 

Mam do Ciebie takie pytanie, czym kasujesz hologramy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wy spiecia robicie.

Zamiast napisac jak to sie robi dla tych co by chcieli sie nauczyc.to robicie ferment z byle g.w.a.

Jedni stosuja g3 inni 3m a jeszcze inni co koledzy podali M..s nie pamietam nazwy dokladnie.Te akurat sa drozsze i napewno jest lepszy efekt niz 3gi3m razem wzieci.a co do wosku to kazdy stosuje wosk na jaki go stac!!!

Jest podany link do strony kosmetyka samochodowa i tam powinni wszyscy ja poczytac dokladnie i twoi klijencu byli by pewnie jeszcze bardziej zadowoleni i ty bys sie moze jeszcze czegos nauczył.Człowiek cale zycie sie uczy:). a jest tłumaczenie jak sie poleruje i inne cenne rady!!!

jest tez link na you tube jakie sa efekty tych produktów droższych.

ja stosuje takie i jetem zadowolony a inni inne co szanuje ich zdanie.

A g3 jest scierna przeciez to srednioziarnista ,sa g10 i inne a na koniec wosk carnuba czy inny zeby efekt sie trzymał długo i stosowac go raz na kwartał czy poł roku.A nie ze ktos pisze ze polerowac raz w roku czy dwa razy w roku .poprostu czesciej mleczka stosowac zeby efekt był trwalszy i sie utrzymał po polerce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość spawacz1111

hologramy usuwam mleczkiem.w kazdym sklepie lakierniczym to kupicz i specjalny material do tego przeznaczony (szmatki nie wiem z czego wyglada jak mikrofibra ale troche inna)

kolega RAAD tez ma racje bo srodkow jest hoho tylko ze czasami nie warto wydawac niewiadomo ile kasy na srodki ktore daja taki sam efekt jak te tansze

 

szyby samochodowe tez poleruje tlenkiem ceru,moja szyba w aucie byla bardzo porysowana ze chcialem ja wymienic bo gdy jechalem noca to mialem pelno refleksow od swiatel tych z przeciwka oczywiscie. a teraz jest ladna bez rys i przejrzysta jak powinna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec nie krytykuj mojej pracy bo na 100% udajesz takiego co sie zna bo ktos cos ci powiedzial i w to wierzysz.

troche śmieszne stwierdzenie, czy ja skrytykowałem twoją prace ze jest do "d*py" czy cos takiego, napisałem tylko ze jako usługodawca powinnienes wiedziec ze pomału wycofują sie z przysłowiowej "G" (oczywiscie pewnie jeszcze dlugo beda pracowali ludzie tym produktem)na rzecz lepszych produktów dających lepszy efekt

poleruje metale jak i lakiery wiec mam pojecie wieksze od ciebie

zacznij pisać jak dorosły człowiek a nie wymądzrzać sie tu jak gówniarz, to że ukończyłeś kurs ratownika wodnego bedzie też oznaczać że lepiej pływasz ode mnie... spokojnie troche samokrytyki,ja też poleruje metale moze nie wszystkie a jedynie felgi alu i nie szczycie sie tym na forum a na polerce bazowałem na produktach od tych które moze kupić każdy w sklepie,tez poprzez farecl-e do średniej choćby meguiars po te z wyższej półki których pewnie nie używałes wiec skoro opierasz sie na tej jednej marce to raczej bastowałbym troche z odwagą twoich wypowiedzi skoro opierasz sie jak myśle na jednym produkcie

hm pokaz mi paste ktora nie zdziera lakieru to dam ci mistrza

polerka polega na ścieraniu utlenionej powłoki lakieru ale na ścieraniu tylko tej powłoki nie doprowadzając do pozostawienia nalesnika na aucie ;)

 

ten post jest zeby służyc pomocą innym i wyrażać swoje opinie na temat produktu wykorzystanego w praktyce i ja tak robie B)

wiec nie spinaj sie spawacz juz i łap bronka na rozluznienie :beer:

pzdr

Edytowane przez mieszko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do polerowania auta wraz z woskowaniem i całym zabezpieczeniem auta dla wymagających ,bez wstepnej polerki mechanicznej, polecam taki zestaw:

Ręczne mycie auta:

- Szampon - NXT Generation; Car Wash

-Rękawica z mikrofibry do mycia samochodu - Microfiber Wash Mitt

-Ręcznik z microfibry do osuszania samochodu - Water Magnet; Microfiber Drying Towel

-Zestaw do czyszczenia i pielęgnacji lakieru (473ml + glinka 2 x 50g + 118ml) - Smooth Surface Clay Kit

-Usuwanie niedoskonałości na lakierze rysy kuliste itp (całe auto) - SwirlX

-Usuwanie większych rys (punktowo ale można też na cały aucie ) - ScratchX; 2.0

-Aplikator do środka wyżej - Foam Applicator Pad

-Ręcznik z mikrofibry do przecierania -Supreme Shine; Microfiber Towel

Polerowanie:

-środek do polerowania Deep Crystal® System Polish

-Aplikator do środka wyżej - Foam Applicator Pad

-Ręcznik z mikrofibry do przecierania -Supreme Shine&; Microfiber Towel

Woskowanie:

-wosk naturalny - świetny połysk - Gold Class; Liquid Wax

-wosk syntetyczny - większa trwałość - NXT Generation® Tech Wax 2.0

-Aplikator do środków wyżej - Even Coat& Microfiber Applicator Pads

-Ręcznik z mikrofibry do przecierania -Supreme Shine; Microfiber Towel

Jeżeli chodzi o aplikatory i reczniki to jest ich tyle, gdyż jak sam producent zaleca do kazdego środka musi być osobny aby uzyskać lepszy efekt, co do wosku stosujemy 2 dlatego ze pierwszy tradycyjny w pascie zabezpiecza cale auto natomiast 2 wydłuza czas tego zabiegu i powoduje błyskawiczne spływanie wody z auta.

Środki stosowane przeze mnie na aucie ( jeszce na moim nissmo niestety nie),

zabieg dość kosztowny i pracochłonny ale efekt naprawde warty ceny z uwagi na to gdy mamy obawy przypalenia lakieru podczas pierwszej polerki mechanicznej(choc w tym przypadku efekt bylby jeszce lepszy)

produkty oczywiscie firmy Meguiar's B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Polerowałem i mleczkowałem brata vw i uzyłem pasty g3 i mleczka F1 shine it all.

zrobiłem kilka fotek i moze ocene wystawicie sami. Ja jestem zadowolony z tego produktu .Uzywałem wczesniej f1 żółtej butelki.Teraz kupiłem czerwona.Dla mnie jak by było lepsze w efekcie na aucie.Może nie ma super połysku jak pisza ale jest efekt w postaci wody na aucie i oka które sie tworza i o to mi chodziło.Bo auto wiadomo sie nie brudzi tak jak nie jest nic robione. A woda spływa jak po kaczce:D. I co zauważyłem w poruwnaniu do żółtej zawartosci.To mleczko z żółtej lepiej sie rozprowadza,a z czerwonej tak jakby było bardziej galaretowate na szmatce i mniej sie rozpuszczało w wodzie.

produkt F1

post-33864-1283808586,0917_thumb.jpg

polożyłem papier żeby pokazac efekt pozniej

post-33864-1283808724,4932_thumb.jpg

tutaj widac różnice na masce

post-33864-1283808828,5057_thumb.jpg

polałem woda z wiadra

post-33864-1283808882,6645_thumb.jpg

chwilke pozniej

post-33864-1283808931,9144_thumb.jpg

jest roznica pod słoncem jaka warstwa z mleczkiem a gdzie stary lakier bez mleczka

post-33864-1283809081,6081_thumb.jpg

polałem woda na zewnatrz

post-33864-1283809168,3674_thumb.jpg

kilka sekund pozniej

post-33864-1283809208,0133_thumb.jpg

 

 

 

 

jak bede miał okazje to zrobie foto jak deszcz pada czy krople sa na płaszczyznach masce ,dachu albo na boku auta.

Mysle że bede stosował to mleczko ,a kiedys może inne sprubuje i efekt bedzie podobny.Wszystki zależy od trwałosci na lakierze.

Jak dla mnie za ta cene okolo 27 zł za butelke to nie jest duzo i plus G3 tej nie poszło dużo.Fakt że niecała dniówke trzeba liczyc na takie czyszczenie .Może dużo jak dla nie ktorych ale zakamarki trzeba wyczyscic:whistle: No i swiezy Plak w srodku żeby ładnie pachniało:rolleyes:

Ja jestem zadowolony z tej roboty i materiałow :D.

CZEKAM NA OCENE ,MAM NADZIEJE NA POZYTYWNE.

Edytowane przez RAAAD
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że najbardziej na promienie słoneczne są narażone dach i maska przednia.Tam najszybciej sie to okaże.

Napewno dam znac.

U siebie tylko mleczkowałem F1 ta żółta to mineło chyba okolo 3 miechów albo wiecej to jak myje auto to nadal widac że lepiej sie myje niż bez takiej małej konserwacji lakieru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie tylko mleczkowałem F1 ta żółta to mineło chyba okolo 3 miechów albo wiecej to jak myje auto to nadal widac że lepiej sie myje niż bez takiej małej konserwacji lakieru.

 

nie no pewnie ze lepiej czym zakonserwować lakier... ale w miare jedzenia apetyt rośnie i chce sie czegos lepszego.

P.s po produktach $$$ po kilku myciach i wysuszeniu auta wosk tak trzyma ze szmatka położona na masce sama zjezdza :devil: , to takie OT

 

 

i tak jak RAAAD napisał wklejam małypokaz z samego tylko woskowania a ze telefon słaby to jakoś zdjecia tez slaba

 

post-30514-1284575640,5203_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam tak z ciekawosci jeśli chodzi o cene za produkty które stosowałes.

Widać efekt bardzo ładny!!!!!!!!!!!!!!!!!!

I napewno cena jest odpowiednia do efektow jesli to produkty tej firmy.Ale czasmi warto sie poświecić i oko nacieszyc!!!!!!!!!!!!!!!

Jak mówią ,że przy dobrej polerce to powinno sie golić;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam tak z ciekawosci jeśli chodzi o cene za produkty które stosowałes.

Widać efekt bardzo ładny!!!!!!!!!!!!!!!!!!

I napewno cena jest odpowiednia do efektow jesli to produkty tej firmy.Ale czasmi warto sie poświecić i oko nacieszyc!!!!!!!!!!!!!!!

Jeżeli chodzi o cene to miło Cie zaskocze bo zmieściłbys sie w granicach 55-100 zł i starczyłoby ci to na naprawde długo ;) , mowa oczywiście o wosku bo tylko jego uzywałem ( w porównaniu sonax koszyuje chyba cos kolo 50 zł- to tez robi robote ale jak pisałem wczesniej efekt krotkotrwały i nieraz sa niespodzianki :P )

 

a polerke zrobie dopiero na wiosne bo po zakupie auta jak sie pozniej okazało jakis "paprok" zrobił to na "odwal sie" i musze maszyne dopicowac

 

Jak mówią ,że przy dobrej polerce to powinno sie golić;).

 

B)

Edytowane przez mieszko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam Turtle Wax (zielona butelka) i wydaje mi się całkiem dobry utrzymuje się kilka miesięcy na lakierze. Mieszkam w Irlandii, a tu dużo pada woda spływa szybciutko. Ceny niestety nie pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...