Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Rowery w bagażniku.


kalleanka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Kilka razy do roku robimy sobie wypady w góry na rowery. Jeżeli jeździmy w komplecie tzn z młodym, to zakładam bagażnik trój-rowerowy na hak. Zdarza się jednak, że młody nie wyraża chęci uczestniczenia w katordze, wtedy wrzucam po prostu dwa górale do bagażnika na to torby i w drogę. Jest to trochę uciążliwe i trudne logistycznie bo wszystko się obija i zaczepia o siebie podczas za i wyładunku. W zeszłym tygodniu skonstruowałem sobie Wewnętrzny Bagażnik Rowerowy (WBR). Do tego celu wykorzystałem 2 belki poprzeczne bagażnika na relingi oraz dwa bagażniki rynienkowe jakie używa się do przewozu rowerów na dachu. Ponieważ rower w całości nie mieści się, trzeba zdjąć przednie koło. Bagażnik z kolei, nie jest skonstruowany do takiej konfiguracji dorobiłem więc bolce na  widelec oraz skróciłem uchwyty ramy.  Całość położona jest po prostu na podłodze bagażnika i przymocowana z przodu do zawiasów tylnych siedzeń (wyglądają całkiem solidnie) i z tyłu do czterech uchwytów za pomocą pasów parcianych z klamrami samozaciskowymi. Z kolei rowery zabezpieczone  są podobnie jak podczas przewożenia na dachu, taśmami nylonowymi typu zip.  Rowery po zdjęciu przednich kół oraz obniżeniu siodełek mieszczą się bez problemu a pomiędzy nimi jest dość miejsca na bagaż. Całość zachowuje się stabilnie, nie buja się ani nie przesuwa. Miałem obawy co do bezpieczeństwa w przypadku nagłego hamowania, ale jest o niebo lepiej gdy wszystko leżało luzem na podłodze. Taśmy nie pozwalają na przesunięcie się bagażnika, a bolce wspierące widelec wspólnie z uchwytami ramy zabezpieczają rower by nie przesunął się do przodu.

 

Użyte materiały: 2 belki relingów, dwa uchwyty rowerowe typu rynienki, 4 taśmy parciane, 2x15 cm pręta gwintowanego 10mm, 4 nakrętki 10mm.

Jako ciekawostkę dodam, że w dniu w którym dokonałem mojej konstrukcji Honda pokazała swój sposób na przewóz rowerów w civicu combi:http://tnij.org/njx59bi  tyle ze w Hondzie jest mniej miejsca na bagaż i nie kosztowało to ~200 zyla +2 godziny :)

W celu wyżycia się, naładowania baterii i takie tam, polecam:http://singletrack.pl/

…ale się rozpisałem…

 

ce6d1437.jpg
67e93fbe.jpg
1a84150a.jpg
Edytowane przez kalleanka
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jazda na rowerze jest męcząca. A po piwie niebezpieczna. Odradzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł dobry, nie wiem dlaczgo koledzy się czepiają?

I co ma do tego piwo? Dwa razy czytałem i nie ma mowy o tym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł dobry, nie wiem dlaczgo koledzy się czepiają?

I co ma do tego piwo? Dwa razy czytałem i nie ma mowy o tym...

Bo to wrogowie rowerów są. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wożenie rowerów w środku ma tylko jedną zaletę: po wycieczce można spokojnie wejść do restauracji na obiad. :)

Rocznie rowerem robię więcej kkm niż samochodem. :)

Edytowane przez Erdol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wożenie rowerów w środku ma tylko jedną zaletę: po wycieczce można spokojnie wejść do restauracji na obiad. :)

Rocznie rowerem robię więcej kkm niż samochodem. :)

 

Ma tez i wadę. Trzeba znaleźć źródło wody do obmycia roweru gdy jeździło się w mokrym terenie. Ale ixowi T30 błoto nie wiele zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł dobry, nie wiem dlaczgo koledzy się czepiają?

I co ma do tego piwo? Dwa razy czytałem i nie ma mowy o tym...

Nie ma nic, ale lubię.

Bo to wrogowie rowerów są. :)

Nie rowerów, tylko zbędnego wysiłku. Ja już jestem zmęczony, jak tylko o tym pomyślę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumię jak komus chce sie tyle kombinować z umieszczaniem rowerów w środku  auta?Dla mnie to przerost formy nad treścią.

Ja uzywam  bagażnik na hak,jego założenie z rowerami to góra 5 min.czasu,jest uchylny ,nie blokuje dostępu do bagaznika.

W aucie jest więc dla wszystkich pasażerów miejsce ,cały bagażnik i nie ma zmartwienia z brudnymi rowerami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumię jak komus chce sie tyle kombinować z umieszczaniem rowerów w środku  auta?Dla mnie to przerost formy nad treścią.

Ja uzywam  bagażnik na hak,jego założenie z rowerami to góra 5 min.czasu,jest uchylny ,nie blokuje dostępu do bagaznika.

W aucie jest więc dla wszystkich pasażerów miejsce ,cały bagażnik i nie ma zmartwienia z brudnymi rowerami.

 

I tego się trzymajmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TEż mam taki bagażnik na hak ale jego odchylanie jest niepewne, poza tym koła naparzają o zderzak. Liczy się robota. Dla mnie Kalleanka ma hardcora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no Pete nie jest taki zły...

ale pkt 6 to się mogę zgodzić

Edytowane przez karibox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - póki co bagażnik na hak z powodu braku przepisów o tablicy rejestracyjnej są nielegalne (miały być przed wakacjami ale do dzisiaj nie ma).

Po drugie - współczuję wyglądu i stanu rowerów w przypadku podróży w deszczu.

Po trzecie - nigdy nie wiozę z rowerami więcej niż trzech osób.

Po czwarte - włożenie mojego stojaka i zamocowanie rowerów trwa tyle co założenie i zamocowanie takiego na hak.

Po piąte - cena haka, montażu i bagażnika (ale kto bogatemu zabroni).

Po szóste - współczuję rozmowy z ubezpieczalnią w przypadku jak ktoś ci w tyłek wjedzie.

Po siódme - zwiększone zużycie paliwa, zaburzony rozkład masy i opór powietrza.

Poza tym piotrek3 zawsze wszystko i wszystkich krytykuje, czas się przyzwyczaić.

Pkt.1 nie prawda-nalezy tylko przełozyc tablice na bagaznik(kązdy ma miejsce na nią) jesli rowery ja zasłaniają

Pkt.2.kwestia gustu -ja wole czystośc i wygodę  wewnatrz auta

Pkt.4.myslę ,ze szybciej ja założe bagaznik na hak i rowery niz Twoją metodą rowery wraz z bagaznikiem do srodka

pkt.5.dobre zawsze kosztuje-niestety.

pkt.6. zero problemów jak hak,bagażnik jest homologowany a rowery prawidłowo załozone

pkt.7.woziłem roweru na dachu-fakt każde auto wiecej paliło ,nie zauważyłem roznicy w spalaniu X-traila jak rowery sa za samochodem

Czy fakt ,ze mam inne zdanie nt temat od razu ma znaczyc"zawsze wszystko i wszystkich krytykuje, czas się przyzwyczaić"???

Od tego jest forum ,ze nawzajem wymieniamy sie swoimi doswiadczeniami i zdaniem nt uzytkowania naszych samochodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amen, to tylko propozycja Kalleanki, nie trzeba tak, albo można. Dla mnie max za robotę.

Edytowane przez karibox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bagazniki na hak jak mają homologację są legalne i ubezpieczyciel nie ma nic do gadania. Problemem jest tylko widoczność tablicy rejestracyjnej bądź jej umiejscowienie, ale za to to co najwyżej można dostać mandat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dura lex, sed lex.

 

Głupie prawo, a wciąż prawo. :)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Obywatelskie_niepos%C5%82usze%C5%84stwo - jeżdżę bez rejestracji, bo nie będę dawał robić z siebie idioty rejestrując bagażnik na hak jako przyczepę (jedyne legalne rozwiązanie).

Edytowane przez Erdol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bagazniki na hak jak mają homologację są legalne i ubezpieczyciel nie ma nic do gadania. Problemem jest tylko widoczność tablicy rejestracyjnej bądź jej umiejscowienie, ale za to to co najwyżej można dostać mandat.

Wyzej tez o tym juz napisałem ale przeszło to niezauważone .

Jeżdże juz ponad 10 lat z różnymi bagażnikami montowanymi na hak po Polsce i nie tylko ,byłem tez kontrolowany przez Policje -nigdy nikt niczego nie kwestionował..

Powtórzę tylko raz jeszcze:

-hak musi byc homologowany

-bagaznik homologowany

Każdy bagażnik na hak ma miejsce na tablice rejestracyjna.

W praktyce wyglada to tak:

-jeśli rowery zaslaniaja tablice na samochodzie-ona powinna być przełozona  z samochodu na bagaznik rowerowy.

W praktyce nikt tego nie robi i nie jest to kwestiowane.

Ja wzorem -jak to jest praktykowane  winnych krajach UE mam wydrukowany i zalaminowany moj nr samochodu na stale na bagazniku rowerowym.

---------------------------

Jedyny problem jaki mozna miec z tym bagażnikiem a nikt o tym tu nie pisal -to dodatkowe światła jakie sa w bagażniku lub zasłoniete światła samochodu przez rowery.

W przypadku X-traila ,gdzie światła umieszczone sa wysoko na slupkach -sa one bardzo widoczne ,wiec można jeździc zupelnie spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim kraju żyjemy:

jeden uchwala głupie prawo

drugi to prawo łamie 

a policja przymyka oko.

 

Ciekawe czy gdyby takie prawo obowiązywałoby np w niemcach to też byś jeździł z kartką papieru zamiast rejestracji.

 

Przepisy prawa nie zezwalają na demontaż tablicy rejestracyjnej z auta czy własnoręczne wykonanie tablicy informacyjnej. Z punktu formalno-prawnego jest to wykroczenie. Wówczas kontrola drogowa może skończyć się grzywną od 20 zł do nawet 500 zł - wyjaśnia w rozmowie z dziennik.pl mł. insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji. - Jednak gdybym sam zatrzymał takiego kierowcę, brałbym pod uwagę fakt, że działał on w dobrej wierze, ponieważ chciał, by numery rejestracyjne były widoczne dla innych uczestników ruchu, w tym także służb kontrolnych. Nasze spotkanie zakończyłbym pouczeniem - dodaje Konkolewski i zaznacza, że z tego rodzaju sytuacjami drogówka ma najczęściej do czynienia przed wakacjami.

 

Erdol - proponuję w ramach nieposłuszeństwa obywatelskiego abyś przestał jeździć na światłach w dzień, zatrzymywać się na czerwonym itd.

hahaha...

Wlasnie w Niemczech mozna najwiecej spotkać sie z kartkami z napisanym długopisem czy mazakiem  z nr auta na bagazniku rowerowym zawieszonym na haku!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosłem sie do tekstu o ubezpieczeniu.

A rowery nie zasłaniają rejestracji bo przecież rejestracja jest na bagażniku, wiec niczego nie ukradlem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to robi Kalleanka to nie wiem. Jak ja napiszę fotomanual to "kundel z kulawą girą" nie napisze nic....

Edytowane przez karibox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cze.

Utworzenie tego tematu i opisanie pomysłu nie miało być przyczynkiem do dyskusji o wyższości jednego rozwiązania nad drugim. Chciałem jedynie podzielić się pomysłem na wykonanie prostego sposobu na przewóz rowerów. Mam w tej chwili 3 bagażniki na rowery. Na hak gdzie rower wisi na ramie, platformowy i ostatnie dzieło. Dla mnie, ale ja jestem może dziwny, najlepiej transportuje się graty w środku. Platforma jest fajna, ale poza asfaltem już nie. Nie da się z tym bagażnikiem, a przynajmniej ja tak nie robię, z normalną prędkością SUVa jechać droga gruntową, czy ostrzej skręcić, trzeba również cały czas pamiętać o metrowym ogonie. W zeszłym roku jechałem własnie z platformą w czasie deszczu wiele kilometrów żużlówką. Cały syf z zawirowań za samochodem zebrał się na rowerach. Z kolei uchwyt na hak "za ramę" to najgorsze jak dla mnie rozwiązanie, wszystko się kołysze i obija.

Po to mam taki samochód by dla dwóch osób zmieścić wszystko co niezbędne do podróży, wjechać tam gdzie potrzebuję i nie martwić się, że mi się plastyczek ubrudzi czy zadrapie.

Ludzie maja różne pomysły, ktoś potrzebuje dodatkowe oświetlenie i diódki w wycieraczkach, inny telewizory w zagłówkach czy milion watowy subwoofer  w bagażniku. Ja wymyśliłem sobie WBR. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tego się trzymajmy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie czas to się poukłada :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...