Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

[P10] Rezystancja styku na świecy


karol999

Rekomendowane odpowiedzi

Walczę z nierównymi obrotami silnika i teraz postanowiłem przyjrzeć się świecom.

Zauważyłem, że nowo kupione świece NGK do mojej Primery (BKR5EY) mają bardzo dużą rezystancję na styku z fajką (było tak od zawsze). Ciekaw jestem, czy ta rezystancja nie wpływa ujemnie na wielkość iskry. Przyznam się, że nie bardzo czuję tematu: przy małych napięciach duża rezystancja stanowiłaby przerwę w obwodzie i prąd przez świecę nie popłynąłby na pewno. Jak jest przy kilowoltach napięcia? Czy rezystancja ta ulegnie przebiciu, czy też będzie dalej stanowić zaporę dla prądu i przez to iskra będzie słaba?

Co prawda, po założeniu fajki na świecę praktycznie zawsze dochodzi do zadrapania styku świecy przez styk fajki i ta rysa zmniejsza drastycznie rezystancję styku - ale moim zdaniem takie zadrapanie jest efektem ubocznym i przypadkowym i nie powinno się go brać pod uwagę, a styk powinien mieć na całej swej powierzchni małą rezystancję.

Rozważam oczyszczenie styku na świecy albo Kontaktem-60 albo poprzez oszlifowanie drobnym papierem ściernym.
Wiem z doświadczenia, że Kontakt-60 raczej nie zlikwiduje warstwy tlenków na styku, za to po oszlifowaniu styk może za jakiś czas znów skorodować i problem się powtórzy...

Czy wiecie może z jakiego metalu jest wykonany styk? Aluminium, stal?
Jak sobie radzicie z tym problemem?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...