Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

opony- pytanie


Gość schulla
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem kiedyś takie zimówki komicznie to wygląda felga szersza od opony. Najlepiej sprzedaj je i kup takie jak pozostałe. Kiedyś jak miałem podobną sytuacje (koła 175 i 185 to szersze założyłem na tył, lepiej sie prowadził i ładniej wyglądał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam opony na zimę 165/80 R13 i są bardzo wysokie (letnie mam 175/70), samochód stracił troche na mocy ale bez wspomagania kierownicą kręci sie lżej. Podobno ma więcej palić bo są wyższe opony, jeszcze nie sprawdziłem ale zauważyłem, że muszę częściej biegi redukować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedys juz cos bylo na temat opon ale nie moge znalezc

pierwsze bardzo wazne jest zachowanie odpowiedniej śrenicy koła(opona+felga)zeby licznik nie przekłamywał itp.

na zime im węższa opona tym lepiej(zreszta zwróć uwage na jakich oponach jezdzą na rajdach w zimie jak jest snieg).

Im opona wyższa tym mniejsza moziwość uzykania wysokiego cisnienia wywieranego na podłoże co jest bardzo wazne w zimie. Wiadomo wieksza przyczepnosc to wieksze zzycie paliwa - ale to normalne w zimie (nie tylko auta palą wiecej bo jest zimno i dluzej sie nagrzewa slnik itp.-to tez)

opony węzsze powinienes załozyc na przod ale przy feldze 13'' powinny miec rozmiar 155/80/13 przy wysokosci 70 musiala by to byc juz opona i felga 14''

z oponami jest tak:

- niski profil - wieksze cisnienie wywierane na podłze-mniejsza przyczepność przy jezdzie przod - tył

- szerkosc opnny - im szersza tym lepsze trzymanie na zakretach(oczywiscie przy odpowiednniej wysokosci)

Dlatego najczesciej jest tak ze niskoprofilowe gumy są tez odpowienio szerokie(pomijam rodzaj bieznika i materiał mowie o samych rozmarach).

- jezeli opona jest wysoka to cinienie wywierane na podłoze jest mniejsze a co za tym idzie przyczepnosc jest wieksza

wszystko zalezy od wielkosci auta

do saniacza na lato najlepiej zakładac opony 175/70/14'' a na zime 155/80/13-mowa o felgach stalowych(i zima i lato)jezeli na lato zakladamy alusy to mozna ewentualnie 185/60-65/15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Sluchajcie ja mam kupione zimowki opony 175/65/R14 do tego chce kupic stalowe felgi. Doradzcie mi czy sa dobre i jakie oznaczenie musze miec felg zebym wiedzial jakie kupic. Letnie mam na alumach 195/50/R15 i raczej do alumow nie bede zakladal zimowek. Prosze o rade jakie felgi do tych oponek zimowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam PIRELLI Winter Carving 175/70R13. Bardzo dobra opona, najlepsza jaką dotąd testowałem. Przeznaczona na rynek skandynawski ale dostępna też i u nas, posiada możliwość kolcowania. Nie widziałem jeszcze opny która ma taką przyczepność. Nie zakopałem sie nawet jak miałem do pokonania ponad 0,5 metra śniegu i zwały usypane przez pług. Polecam warto ją mieć.

115522794_1.jpgpiwca_01.gifpiwca_02.gifpiwca_03.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

a właśnie odnośnie opon strzeliłem sobie cztery nakładki w Olsztynie ,zimowe ,namówił mnie przyjaciel i zarazem brat cioteczny mojej Żonki ,sam gania drugi sezon i jest oki.,rozmiar to 14-165-65 ,cena 75pl za sztuke i rok gwarancji,chciałem nowe ale...i tu wiadomo o czym mowa :wink: ,a używane ,no ciężko trafić na coś ładnego ,poza tym nie miałem wyjścia to co miałem na kołach to był naprawde dramat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość maciejka_sz

A ja kupilem nowki.. w zeszlym roku 2 i w tym roku 2 nastepne :) Zakup podzielilem jak wydac na 2 czesci i jestem bardzo zadowolony. Dzis wlasnie przelozylem sobie juz komplecik letni na zimowy. Czas juz byc gotowym na wszelakie ewentualnosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedys juz cos bylo na temat opon ale nie moge znalezc

pierwsze bardzo wazne jest zachowanie odpowiedniej śrenicy koła(opona+felga)zeby licznik nie przekłamywał itp.

na zime im węższa opona tym lepiej(zreszta zwróć uwage na jakich oponach jezdzą na rajdach w zimie jak jest snieg).

Im opona wyższa tym mniejsza moziwość uzykania wysokiego cisnienia wywieranego na podłoże co jest bardzo wazne w zimie. Wiadomo wieksza przyczepnosc to wieksze zzycie paliwa - ale to normalne w zimie (nie tylko auta palą wiecej bo jest zimno i dluzej sie nagrzewa slnik itp.-to tez)

opony węzsze powinienes załozyc na przod ale przy feldze 13'' powinny miec rozmiar 155/80/13 przy wysokosci 70 musiala by to byc juz opona i felga 14''

z oponami jest tak:

- niski profil - wieksze cisnienie wywierane na podłze-mniejsza przyczepność przy jezdzie przod - tył

- szerkosc opnny - im szersza tym lepsze trzymanie na zakretach(oczywiscie przy odpowiednniej wysokosci)

Dlatego najczesciej jest tak ze niskoprofilowe gumy są tez odpowienio szerokie(pomijam rodzaj bieznika i materiał mowie o samych rozmarach).

- jezeli opona jest wysoka to cinienie wywierane na podłoze jest mniejsze a co za tym idzie przyczepnosc jest wieksza

wszystko zalezy od wielkosci auta

do saniacza na lato najlepiej zakładac opony 175/70/14'' a na zime 155/80/13-mowa o felgach stalowych(i zima i lato)jezeli na lato zakladamy alusy to mozna ewentualnie 185/60-65/15

 

 

 

Czy kolega nie pomylił wysokości z szerokościa opony? Według mnie siła nacisku na powierzchnię będzie zależała od szerokości opopny a ściślej mówiąc od pola powierzchni styku opony z nawierzchnią, ale moge się mylić

 

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam.

Niechce zaczynac nowego tematu tym bardziej ze moj problem dotyczy tez opon...

Mam sunny n14 1.4 16v 3d. Poprzednio posiadałem primere p10 i zostaly mi po niej kolka z letnimi oponami 195/60 R14. Czy moge te opony zalozyc do suniacza? nie bedą zbyt szerokie? Zaznaczam że nie jest obnizany itp. POMÓZCIE!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam. Mam pytanie odnośnie opon zimowych: czy mają być węższe od letnich czy takiej samej szerokości? Jeżdże na 175/75 r 13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie odnośnie opon zimowych: czy mają być węższe od letnich czy takiej samej szerokości? Jeżdże na 175/75 r 13

Do N14 mogą być 175/70R13 i 155/80R13. Teoretycznie na zimę powinno się zakładać węższe opony, ale 175 to nie jest szeroka opona, więc też możesz zastosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smiało mozesz kupić takiej samej szeroosci. Ja osobiscie letnie mam 175/70 a zimowe 155/70 i jest ok. Choc pamietaj ze im wezsze opony tym trudniej sie prowadzi przy wiekszych predkosciach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja kupilem nowki.. w zeszlym roku 2 i w tym roku 2 nastepne :) Zakup podzielilem jak wydac na 2 czesci i jestem bardzo zadowolony. Dzis wlasnie przelozylem sobie juz komplecik letni na zimowy. Czas juz byc gotowym na wszelakie ewentualnosci.

 

No proszę, ktoś zerżnął pomysł ode mnie ;):D

To jest słuszne rozwiązanie gdy nie ma dostatecznej gotówki na zakup całego kompletu. W tym roku tez kupię 2 szt. i łącznie będę miał 4 prawie nówki ;)

Z tym, że zaszaleję i zakupię cos na prawde porządnego. Zawiodłem się zupełnie na Frigo - bardziej z powodu nadmiernego hałasu, chociaż trzymanie też nie najlepsze.

Poza tym jakby ktoś chciał gratis Bridgestony zimowe z 5 mm bieznikiem - 2 szt. niech da znać - prześlę za free (jedynie zwrot kosztów przesyłki). Do szaleństw zimowych będą jak znalazł.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem 155/80, auto prowadzi się dobrze choć przy większych prędkościach rzeczywiście trochę nosi po drodze. Na parkingu kierownica chodzi nieco lżej, pewnie dlatego że gumy są węższe. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam

a ja podepne sie pod temat :mikolaj:

mam pytanko a mianowice chce na zime zalozyc alumki i przez zime smigac na alumkach :mikolaj:

Bo mam okazje kupic w atrakcyjnej cenie alumki 13" do Nisska

I sie zastanawiam... :027:

Ktos moze juz jezdzil na alumkach przez zime?

 

 

Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli miałmbym okazje kupic dodatkwoe alufelgi na zime to by je założył.

moze by sie nierozpuściły od tej soli ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli cena atrakcyjna to po przygodzie zawsze możesz je sprzedać po cenie złomu he he,mysle że ważne jakie to alusy ,chodzi o firme ,w ori są wytrzymałe choć na naszych drogach to pojęcie jest na prawdę bardzo względne :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...