Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Wycieraczka martwa - niezgodność z serwisówką


rafik73_note
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Padła mi tylna wycieraczka - tak po prostu któregoś poranka...

Zabrałem się za sprawdzanie elektryki i mam zagwozdkę. 

Opis wtyczki i gniazda B45 (obsługuję silnik wycieraczki)

nie pokrywa się z rzeczywistością. Załączam stosowne rysunki.

Trzy z nich to skany z serwisówki a ten amatorski rysunek :)

opisuje stan faktyczny. Połączenie z masą jest, napięcie 12V

występuje niezależnie od tego czy:

- kluczyk w stacyjce w pozycji ON

- bez kluczyka w stacyjce

- kluczyk w stacyjce w pozycji ON + dwa różne tryby pracy wybrane na 

przełączniku zespolonym.

Czy powinno być tak jak pokazuje stan faktyczny i silnik jest

do wymiany czy coś z elektryką. Dziwne to...

 

post-92699-0-40973100-1491058665_thumb.jpg

post-92699-0-23028600-1491058672_thumb.jpg

post-92699-0-93791000-1491058682_thumb.jpg

post-92699-0-00671700-1491058689_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś zdjąć klemę z aku? U mnie w K12 wystarczył ten prosty zabieg, by wycieraczka ożyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minus? plus? Czy obojętne? I na jaki czas? Sugerujesz,że BCM się zawiesił?

Odłączenie aku nic nie dało. Nadal nurtuje mnie niezgodność opisu łącza B45 z rzeczywistością, bo niby 12V występuje, ale nie tam gdzie powinno, to samo

z masą. Nie wiem czy tak jest prawidłowo i mam silniczek do wymiany czy coś poszło w okablowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tylną wycieraczką jest tutaj trochę inaczej....w każdym bądź razie jak masz czujnik deszczu. Wtedy wycieraczka dostaje też sygnały z czujnika i po wbiciu wstecznego podczas np deszczu samoczynnie się uruchamia. Więc ścieżek musi iść więcej a całością będzie zarządzał jakiś rozbudowany sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnika deszczu nie mam. Zastanawia mnie niezgodność schematu z rzeczywistością.

Tak przy okazji,jak ściągnąć ramię tylnej wycieraczki?

Przyczyna klasyczna - pęknięty przewód w wlocie do klapy,połatane,wycieraczka śmiga. Ale nadal mnie męczy ta niezgodność ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pęknięty przewód w tym miejscu to bolączka tych autek a co do niezgodności to były różne, jak to kolega wyżej pisał,  wersje z czujnikami i bez, może stąd ta rozbieżność wynika. By ściągnąć ramię tylnej wycieraczki zdejmujesz najpierw osłonę potem odkręcasz nakrętkę i w zasadzie powinno się samo zsunąć przy lekkim pociągnięciu i poruszaniu w górę i w  dół. Ale jak się zasiedziało to trzeba WD40 użyć lub innej nafty bo ściągaczem plastik możesz uszkodzić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc w zdjęciu wycieraczki. Co do schematu to w serwisówce są oddzielne schematy z rain sensor i bez,więc nie sądzę żeby to było powodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz podwójną instalację :D...ojciec w Nissanie Bluebird 2.0 tak miał.

Powiększona głowica, dwa rzędy świec (8 sztuk) dwa układy cewek, podwójna instalacja zasilana z drugiego akumulatora w bagażniku itd.

Nie wiem po co ale tak było :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciii! Bo mi każą podwójne opłaty wnosić za auto 2 w 1 ;)

To auto z 2006 roku,więc w zasadzie pierwsze sztuki. Pewnie nanieśli jakieś poprawki i innowacje a instrukcja serwisowa poszła w eter po tych poprawkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jak w pionie..?? Cały czas pionowo stoi..?? A jak ją włączasz to dochodzi do końca szyby i cofa i staje w pionie..??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do silniczka wycieraczek dochodzą trzy przewody: masa,+12V oraz sterowanie autostop lub stop z BCM. Jeśli któryś z tych przewodów łapie przerwę,to wycieraczka będzie się zatrzymywać losowo. Ja to przerabiałem - zacznij od przewodów, szczególnie na odcinku klapa - buda.

Chyba,że BCM fiksuje, albo coś z samym silniczkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się panowie, dwa kable przerwane wręcz.. Jak ta wycieraczka chodziła? 20 min elektryk 30zl..obawiałem się że przekaźnik etc..

 

Wysłane z HUAWEI NXT-L29 Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie szczerze mówiąc nerwy puściły i rozciąłem ten gumowy karbowany łącznik wzdłuż. Kabelki po połączeniu w koszulki termoizolacyjne, a łącznik porządnie zawinięty taśmą. Będę miał lepsze dojście serwisowe na przyszłość. ;-) U mnie też poszły dwa kabelki - taka ciekawostka. A kable naprawdę - wstyd, jakość bez komentarza.

Fajnie, że się koledze udało.  :thumbsup:

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde rozwiązanie, które daje pozytywny efekt jest dobre, masz plusika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...