Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

wypalanie gniazd zaworów


Gość saki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Różni ludzie mówią różne złe rzeczy o gazie. Jednocześnie miliony kierowców jeżdżą na gazie i mówią o nim dobre rzeczy. Mnie interesuje mianowicie jedna z takich plotek powtarzana przez złych ludzi. Że gaz powoduje wypalanie gniazd zaworów. Ile w tym prawdy z waszego doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różni ludzie mówią różne złe rzeczy o gazie. Jednocześnie miliony kierowców jeżdżą na gazie i mówią o nim dobre rzeczy. Mnie interesuje mianowicie jedna z takich plotek powtarzana przez złych ludzi. Że gaz powoduje wypalanie gniazd zaworów. Ile w tym prawdy z waszego doświadczenia?

 

Nie jestem ekspertem ale gniazda zaworodwe to glownie wypalaja sie "dzieki" ubogiej mieszance. Przy prostych instalacjach (I i II gen.) zle wyregulowana instalacja (podaje zbyt uboga mieszanke) moze powodowac wypalanie gniazd. Czy moze sie to dziac przy optymalnym skladzie ? Ja w ta watpie ;) ale moze ktos to wyjasni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja nysa ma przejechane 260tyś ztego ja przejechałem ponad 70tys na gazie i wszystko jest ok

a miałem honde z przebiegiem około 140tys i zawór sie wypalił na paliwie

moje zdanie jest takie że silnik silnikowi nierówny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gaz moze szkodzic na dluzsza mete bo jest suchy, ale to raczej przy ostrej jezdzie i kreceniu silnika do odcinki :)

 

W jaki sposob ma szkodzic suchosc gazu ? Jesli cos ma szkodzic to raczej wyzsza temperatura spalania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ano w taki ze jest wieksze tarcie tlokow o powierzchnie cylindra i chyba jest oczywiste ze wszysto sie szybciej zuzywa :idea: , do tego jeszcze wyzsza temp. wiec nie moze byc zbyt ubogo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no przeciez jest wtryskiwany do komory spalania a tlok go spreza

 

Jak miesznka benzyny z powietrzem (faza lotna) ma smarowac tlok ? Jakos moja wiedza niezbyt techniczna nie pozwala mi na proste wytlumaczenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego zalecają odpalanie na paliwie itp itd

 

Zalecaja odpalanie na paliwie poniewaz reduktor do poprawnego dzialania wymaga ogrzewania poprzez plyn chlodzacy, mozna odpalac na LPP tylko reduktor sie bardziej zuzywa. Odpalanie na bezynie dobrze robi na wtryski beznzynowe, tez czasem musza popracowac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miesznka benzyny z powietrzem (faza lotna) ma smarowac tlok ? Jakos moja wiedza niezbyt techniczna nie pozwala mi na proste wytlumaczenie ;)

 

nie mowie zaraz o smarowaniu tloka, mieszanka gazu ma poprostu inne wlasciwosci niz benzyny nawet w fazie lotnej i powoduje wieksze tarcie, ale dobra - nie bede sie upierac, nie mam firmy montujacej gaz :lol: pytalem sie tez o to z ciekawosci mechanika i powiedzial to samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mowie zaraz o smarowaniu tloka, mieszanka gazu ma poprostu inne wlasciwosci niz benzyny nawet w fazie lotnej i powoduje wieksze tarcie, ale dobra - nie bede sie upierac, nie mam firmy montujacej gaz :lol: pytalem sie tez o to z ciekawosci mechanika i powiedzial to samo

 

Hmm ciekawe po co jest ten olej ;) ;). Smiem watpic w to w smarowanie ale nie bede sie upieral. Jedyne co slyszalem to ze LPG ma wyzsza temperature spalania. Jak wiadomo uboga miesznka powoduje wyzsza temperature spalania, jesli juz sam LPG ma wyzsza i dlozymy do tego nawet tylko lekko zubozona miesznke to zawory wylotowe moga pojsc na niezasluzony odpoczynek. Takze inne czesc moga byc wrazliwe na wyzsza temperature i to zalezy duzo od konkretnego silnika. Im lepsza instalacja (optymalne sklad miesznki) tym ryzyko mniejsze, ale pewnie zawsze jakies istnieje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy odpalaniu na zimno po dluzszym postoju moze nie byc juz filmu olejowego, no a silnik sie najbardizej niszczy niedlugo po rozruchu, dlatego auta z niemiec z duzymi przebiegami maja silniki w lepszym stanie bo jezdza wiecej po autostradach na dlugich trasach :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy odpalaniu na zimno po dluzszym postoju moze nie byc juz filmu olejowego, no a silnik sie najbardizej niszczy w pierwszych sekundach od rozruchu, dlatego auta z niemiec z duzymi przebiegami maja silniki w lepszym stanie bo jezdza wiecej po autostradach na dlugich trasach

 

Ale pewnie 98 % posiadaczy LPG odpala na benzynie wiec niszcza nie podobnie, zreszt czy to beznzyna czy LPG odpalanie zimnego silnika jest tak samo niszczace niestety :( ale to wiadomo nie od dzis.

 

 

Czytalem nie pamietam juz konkretnie gdzie w tym momencie ze przeprowadzone badania na ktorej z uczelni wykazaly sie mniej sie niszczy silnik na LPG ale w to juz sam chyba nie bardzo wierze ;) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość maciejka_sz
Czytalem nie pamietam juz konkretnie gdzie w tym momencie ze przeprowadzone badania na ktorej z uczelni wykazaly sie mniej sie niszczy silnik na LPG ale w to juz sam chyba nie bardzo wierze ;) ;)

Mnie uczyli na jakiejs tam uczelni ze LPG ma jednak bardziej niszczacy wplyw na silnik przystosowany do spalania paliwa Pb i to nie tylko przy uruchamianu silnika... dodatkowo moja mozgownica zarejestrowala tez informacje nt temperatury zaplonu gazu ktora jest zgola inna niz Pb... jest to wazne zwlaszcza w zimie gdy sa inne warunki na dworzu co niewatpliwie ma wplyw na uruchomienie silnika - stad uruchamianie pojazdu na Pb. Uczyli mnie tego pare ladnych lat temu ale mysle ze niewiele od tego czasu sie zmienilo jezeli chodzi o motoryzacje :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie uczyli na jakiejs tam uczelni ze LPG ma jednak bardziej niszczacy wplyw na silnik przystosowany do spalania paliwa Pb i to nie tylko przy uruchamianu silnika... dodatkowo moja mozgownica zarejestrowala tez informacje nt temperatury zaplonu gazu ktora jest zgola inna niz Pb... jest to wazne zwlaszcza w zimie gdy sa inne warunki na dworzu co niewatpliwie ma wplyw na uruchomienie silnika - stad uruchamianie pojazdu na Pb. Uczyli mnie tego pare ladnych lat temu ale mysle ze niewiele od tego czasu sie zmienilo jezeli chodzi o motoryzacje :?

 

O wyzszej temperaturze spalania byla mowa :), jesli znasz inne konkrety na temet zlego wplywu LPG na zywotnosci slinika to chetnie poszerze moja niewielka wiedze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cóż ,mogę powiedzieć ze swego o doświadczenia;GAZ MOZE WYPALIĆ GNIAZDA ZAWOROWE,jeździłem bardzo ostro na gazie w obecnej p10,25 tyś takiej jazdy spowodowało rozszczelnienie gniazd,jeszcze pare tysi i wypaliłyby się,silnik zawsze nagrzewałem na benzynie więc był dobrze smarowany/mieszanka mogłabyć zbyt uboga,bo to instalka II generacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ano w taki ze jest wieksze tarcie tlokow o powierzchnie cylindra i chyba jest oczywiste ze wszysto sie szybciej zuzywa :idea: , do tego jeszcze wyzsza temp. wiec nie moze byc zbyt ubogo

ale gaz jako ze jest suchy ma jedna znaczna zalete nie zmywa filmu olejowgo ze scianek cylindra a paliwo robi to skutrcznie.!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc

 

Ja mam LPG sekwencje w silniku 1.8.

2 mechnikow w serwisie (w tym jeden mistrz) powiedzieli, ze przy normalnej jezdzie silnik na gazie moze wytrzymac niewiele mniej niz na benzynie. Za to przy bardzo ostrej jezdzie gniazda zaworowe moga sie wypalic juz po ok. 100 000 kilosow.

Duzo tez zalezy od skladu mieszanki, dlatego b. wazne jest zeby serwisowac regularnie tj. wymienic filtr i wyregulowac tzw. mape elektoniczna instalacji.

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc

 

Ja mam LPG sekwencje w silniku 1.8.

2 mechnikow w serwisie (w tym jeden mistrz) powiedzieli, ze przy normalnej jezdzie silnik na gazie moze wytrzymac niewiele mniej niz na benzynie. Za to przy bardzo ostrej jezdzie gniazda zaworowe moga sie wypalic juz po ok. 100 000 kilosow.

Duzo tez zalezy od skladu mieszanki, dlatego b. wazne jest zeby serwisowac regularnie tj. wymienic filtr i wyregulowac tzw. mape elektoniczna instalacji.

Pozdro.

 

Dobrze zrobionej mapy wtryskow sie nie reguluje. Jest to mapa na podstawie ktorej komp "gazowy" przeklada czas otwarcia wtryskow bezynowych na czas otwarcia wtryskow LPG. Czyli tak naprawde skladem mieszanki steruje centralka bezynowa. Dlatego tak wazne sa wtryskiwacze przy czwartej generacji. Musza byc liniowe i nie zmieniac swojej charakteryski z biegiem czasu. Raz dobrze stworzona mapa powinna przetrwac czas zycia instalki ;), no chyba ze wtryskiwacze sa kiepskiej jakosci po jakims czasie zaczynaja podawac inna ilosc gazu niz wczesniej przy takim samym czasie otwarcia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale gaz jako ze jest suchy ma jedna znaczna zalete nie zmywa filmu olejowgo ze scianek cylindra a paliwo robi to skutrcznie.!

 

DOKLADNIE mialem to samo napisac+jeszcze taki ze nie pozostawia nagaru :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz moje doświadczenia -

P10 ka 400 kkm i 300 kkm na gazie I generacji - nc silnikowi LPg nie zrobił - ustawiona jednak tak by palił ok 20% więcej LPG niż PB i uważam, że tak samo powinny więcej palić sekwencje (ustawianie IV generacji by palił tyle samo LPG co Pb - poważny błąd w sztuce). Wynika to z kaloryczności gazu.

Wtryski LPG sa coraz bardziej liniowe, ale o dawce gazu nie decyduje tylko czas wtrysku i wydatek wtryskiwacza. Najwieksze ma znaczenie tutaj ciśnienie jakie panuje w magistrali wtryskw. Ono jest bardzo niestabilne a jego sttałość zależy od jakości reduktora. Instalki radzą sobie przez odpowiednio zaprogramowaną funkcję. Mapa wtrysków to pikuś. Poprawki czasu wtrysków na spadki ciśnienia - to prawdziwe wyzwanie gaziarzy.

Ale sie rozgadałem... najważniejsze - to dobra i poprawnie wyregulowana gazówka.

A teraz przykłady.

10 Polonezów monowtrysk, pracujących w kolumnie transportu sanitarnego (karetki i nie tylko), 6 zagazowano.

Niiezagazowane zrobiły po 200-250 kkm i remont lub kasacja.

Zagazowane 350-400 i jeszcze jeżdżą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej n 16 1,5 lpg, po 90 tysiacach wypalily sie zawory, jednak na moje wlasne zyczenie, odpalalem caly czas na gazie(lato, zima) Jak montowałem LPG powiedzono mi ze zawory sie nie ustawia, nie sprawdzilem tej wersji i musialem zaplacic frycowe. Teraz po kazdych 15 tys sprawdzam luz na zaworach i wszystko gra. Nalezy wymieniac swiece i filtr i autko bedzie dlugo jezdzic na tanim paliwku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtryski LPG sa coraz bardziej liniowe, ale o dawce gazu nie decyduje tylko czas wtrysku i wydatek wtryskiwacza. Najwieksze ma znaczenie tutaj ciśnienie jakie panuje w magistrali wtryskw. Ono jest bardzo niestabilne a jego sttałość zależy od jakości reduktora. Instalki radzą sobie przez odpowiednio zaprogramowaną funkcję. Mapa wtrysków to pikuś. Poprawki czasu wtrysków na spadki ciśnienia - to prawdziwe wyzwanie gaziarzy.

 

Nie do konca sie z tym zgodze wszak jesli cisnienie spada jest automatyczne przelaczenie na bezyne wiec odchylenia powinny byc na tyle male aby nie wyplywaly na ilosc podawanego gazu. Nie wydaje mi sie aby komputer przeliczal cal otwarcia wtryskow w zaleznosci od cisnienia na listwie wtryskowej. Robi to tylko i wylacznie na podstawie mapy wtryskow. Skad masz takie informacje ? Mozesz podac zrodlo ?

 

 

Edit, rzeczywiscie znalazlem informacje o tym ze czasy wtryskow sa korygowane na podstawie cisnienia na listwie a z tego co napisali wynika ze jest to funkcja komputera LPG.

 

Z opisu do BRC SEQUENT:

 

"Dzięki temu, że centralka mierzy ciśnienie gazu zasilającego wtryskiwacze oraz, że koryguje czasy wtrysku gazu - na podstawie wartości odczytanej - to ilość wtryskiwanego gazu nie jest uzależniona od małych wahań ciśnienia, a zatem nie jest konieczne dokładne wytarowanie reduktora ciśnienia."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...