Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Olej do skrzyni biegów


M@reS
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jaki według doświadczenia polecicie olej do skrzyni biegów w Notku 1.6 ?

W planie mam wymianę oleju, ale że olei jest dużo a i zalecane się zmieniają więc to pytanie do Was.

Ci co takowy wymieniali mogą z własnego doświadczenia napisać jaki olej użyli i jaki odniosło to skutek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orginalny olej Nissana to Total / ELF ... więc jeśli jest to 75W-80 to jak by orginalny z naklejka Nissana na opakowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację.......u nas są inne nazwy i inne firmy :( więc pytam co i jak.

Zamówiłem Elf Tranself NFJ 75W80. 

W serwisie leją jakieś z marki BP i na pewno beczki z najtańszej serii. Tutaj jak chcesz mieć wymieniony dobry olej to musisz samemu sobie kupić. W serwisach leją byle co i jeszcze zalecają wymiany co 15 tyś mil !!! to ponad 24tyś km !!. Dobry mechanik musi mieć pewność że będzie miał klientów. I o dziwo "brytole" tak jeżdżą, w książkach serwisowych widać wymiany co 13-16 tyś mil !!. A potem silnik chodzi jak traktor.

 

Jeszcze mam pytanie.....ile tego oleju trzeba bo standardowo zamówiłem 3 litry. Chyba więcej tam nie wejdzie ?

Edytowane przez M@reS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz HR16* silnik więc przkłądnia to JH3. Wchodzi 2,6L oleju.

 

A jak to jest z nissanowskimi skrzyniami pod względem zalewnia, bo rożne słyszałem opinie. Zalewa się określoną ilością czy aż się przeleje przez kontrolny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemność tej przekłądni to 2,6L , napełnia się do poziomu otowru wlewu.

post-106750-0-44749400-1515670400_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniłem dzisiaj.......brakowało w skrzyni z 150 ml. Odliczając to co zostało na zębatkach i ściankach skrzyni.

Wycieków zero. Skrzynia suchutka całkowicie.

 

Powiem jedno że albo mi się wydaje albo biegi wchodzą lżej.....tak delikatniej niż przed wymianą.

Edytowane przez M@reS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo powiem że jest fajnie.......nawet rano na zimnej skrzyni leciutko wszystko działa.

Może by trzeba było wymieniać ten olej razem z wymianą oliwy w silniku co 8-10 tyś km :).

Koszt znikomy bo 20f za 3 litru oleju + wymiana 10f.......a zadowolenie duże ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo powiem że jest fajnie.......nawet rano na zimnej skrzyni leciutko wszystko działa.

Może by trzeba było wymieniać ten olej razem z wymianą oliwy w silniku co 8-10 tyś km :).

Koszt znikomy bo 20f za 3 litru oleju + wymiana 10f.......a zadowolenie duże ;)

 

Przy jakim przebiegu wymieniałeś ? Ja ma 120000 i trochę się cykam, że nowy olej coś za bardzo wymyje i coś padnie zaraz w skrzyni. Były takie przypadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 141500 km..........skrzynia suchutka. 

Jak chodziło wszystko OK to co może się stać ?. Podobnie musiał byś się bać wymieniać olej w silniku po kupnie auta bo nie wiadomo co było do tej pory.

Edytowane przez M@reS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 141500 km..........skrzynia suchutka. 

Jak chodziło wszystko OK to co może się stać ?. Podobnie musiał byś się bać wymieniać olej w silniku po kupnie auta bo nie wiadomo co było do tej pory.

 

A sam olej po spuszczeniu jak wyglądał ? Mocno przepracowany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.......ciemniejszy ale nie dużo.

W ogóle ten ELF jest ciemny.

Żadnych opiłków w oleju, to było sprawdzane kilka razy. A bo bym zapomniał....u mnie był już wymieniany przy 57 tyś km ale nie napisali na jaki.

Edytowane przez M@reS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem koledzy? Mam mieszane uczucie co do wymiany oleju w skrzyni biegów. Mam 100 tyś.  na liczniku, latem przy okazji wymiany oleju w silniku proponowałem mechanikowi wymianę oleju w skrzyni. On zadał mi tylko jedno pytanie, po co? Więc zrezygnowałem. W instrukcji nic nie ma o tej wymianie. Dlatego czytam że wymieniacie olej w skrzyni i trochę zgłupiałem, nie wiem kogo słuchać. Nic się nie dzieje autko lata bez problemu w zimie  i w lecie. Odpala bez problemu. Spalanie w normie poniżej 6 l. :(  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w każdym samochodzie jaki miałem dłużej niż 4 lata wymieniałem olej w skrzyni biegów.

Nic się nie działo. W "maluchu" lub 125p też się wymieniało olej w skrzyni . Czy teraz jest coś innego w tych skrzyniach.

Wiem że w Polsce mechanicy nie wymieniają olejów w skrzyni bo koszty małe a trzeba to robić z pod autka, ale na zachodzie jest to normalna czynność .

Podobnie w mechanicy w kraju podchodzą do płynu chłodzącego.....a po co jak jest dobrze.

Ja wymieniam tak samo jak olej w silniku i płyn hamulcowy, ale rzadziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janio, wymiana oleju w skrzyni to czysta profilaktyka. Praktyka pokazuje, że producentowi za bardzo nie warto wierzyć, np. stosując się do zaleceń o wymianie oleju w silniku w systemie long life co 30 tys. km, szybko doprowadzisz do konieczności chociażby wymiany rozrządu - zalecane wymiany co 10-15 tys km.

Podobnie w skrzyni biegów, gdzie smarowanie odbywa się w sposób rozbryzgowy - użyte materiały pod względem wytrzymałości to już nie te sprzed kilkudziesięciu lat - wycierają się, łuszczą itp., doprowadzając do zanieczyszczenia oleju opiłkami.Często producenci, zarówno w karterach czy skrzyniach biegów mocują magnesy neodymowe - jak myślisz po co? 

W naszych krajowych warunkach częściej jeździ się na krótszych dystansach, zwykle w warunkach miejskich wymagających częstych przełożeń, gdzie skrzynia jest szczególnie obciążona.

Dodatkowo warto skorzystać z doświadczeń forum: http://forum.nissanklub.pl/index.php/topic/94865-zach%C4%99ta-do-wymiany-oleju-w-skrzyni-bieg%C3%B3w/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Każdy z was ma swoją rację. Zadałem takie pytanie bo jeżdżę już trochę lat. Oczywiście w poprzednich moich autach min. w maluchu wymieniałem tak jak zalecali chyba po 30 tys.Mam kolegę który jeździ już 20 samochodem. W żadnym nie zmieniał oleju przekładniowego, ani płynu hamulcowego ani chłodniczego. Wręcz mówi, że są to układy zamknięte i co się w nich może stać? Nie stracą swoich właściwości. Dlatego poruszyłem ten temat. Myślę, że każdy powinien robić to co uważa za słuszne. Jest to pojazd i ma nas bezpiecznie wozić. :drivingauto:  

Edytowane przez janio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są samochody, gdzie olej w skrzyni wymienia się regularne zgodnie z harmonogramem czynności obsługowych. Tak było np. w Daewoo i Chevroletach. A są też samochody w których producent nie zaleca wymian oleju tylko uzupełnianie jego stanu. Ciężko powiedzieć czy konstrukcyjnie skrzynie jedne są dostosowane do wymian a inne nie, czy to tylko zabiegi marketingowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 9 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...