Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Odgłos łańcuszka / dzwonienie na zimnym silniku


djlamas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Jestem od niedawna posiadaczem QQ 1.6 DIG-T z 2017 roku. Chciałbym Was zapytać, czy też macie w swoich autach taką sytuację jak u mnie.

A konkretnie, gdy auto postoi kilka godzin i silnik jest zupełnie zimny, po odpaleniu przez 15 - 20 sekund (gdy obroty silnika są lekko podwyższone) słychać jest w komorze silnika delikatne dzwonienie / szmer jakby lekko luźnego łańcuszka. Po 15 - 20 sekundach dźwięk ten samoczynnie zanika i nie wraca aż do momentu następnego odpalenia zupełnie zimnego silnika. Zauważyłem też, że po 15 - 20 sekundach od odpalenia, gdy dźwięk o którym pisze zanika, jednocześnie dokładnie w tym samym czasie spadają lekko obroty silnika.

Proszę Was o opinie i wymianę doświadczeń w tym temacie. Za chwilę mam pierwszy przegląd do wykonania w ASO i na pewno zgłoszę ten temat, ale chciałem wiedzieć czy to w moim egzemplarzu jest coś nie tak, czy ten typ tak po prostu ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to być wina oleju,napinacza.U niektórych to występuje u niektórych nie.A obroty mogą spadać,bo łańcuch nie trzyma parametrów ,aż do napięcia przez napinacz .Sprawdź jaki masz olej w silniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na bank lancuch znaczy napinacz sie zepsul. Sam juz to przerobilem 2 tygodnie temu . Masz go na gwaranvji oddaj do serwisu dobrze wiedza ze beda musieli go wymienic.

Edytowane przez m133
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za odpowiedź.

U mnie przebieg to 13 k km, olej jeszcze oryginalny od nowości. We wtorek jadę na przegląd i zgłoszę też ten temat w ASO, przy okazji będzie wymiana oleju na Shell Helix Ultra 5W30 (zgodny z ACEA A3/B4 oraz RN0700). Dam znać co mi powiedzieli i czy coś zrobili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co zauważyłem dziś w garażu. Psosłuchaj jutro u siebie .

odgłos znika NAGLE jakby się wyłączył. A nie ścisza się powoli. Gdyby było to np drżenie blachy, osłony która się rozgrzewa.

 

Edytowane przez Brzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest dokładnie tak samo. Odgłos zanika w jednym momencie.

Na moje ucho jest to lekko luźny łańcuch rozrządu, który napina się dopiero gdy napinacz złapie odpowiedni poziom naciągu. Dziwię się tylko że trwa to aż 20 sekund. Zobaczymy co jutro powiedzą mi w ASO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wina napinacza,każdy z nich ma zapadkę,która blokuje napinacz w pozycji maksymalnie wysuniętej.Jeżeli nie działa jak należy to efektem jest luz na łańcuchu.W przyszłości(po naciągnięciu łańcucha) może skutkować nawet przeskokiem łańcuszka na zębatce podczas uruchamiania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to błąd fabryczny?
Jak pytałem w ASO to gość ( ale chyba mam teraz wrażenie że na odczepne) powiedział że tak mają i nic się z tym nie robi.
To samo powiedział o zestawie głośnomówiącym.

Inny od razu zamówił i zobaczy co dzwoni podczas wymiany.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy u Was na zimnym silniku zaraz po odpaleniu słuchać buczenie-wycie silnika do czasu nagrzania się silnika, tak jakby silnik miał jakiś opór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kamrat8` napisał:

A czy u Was na zimnym silniku zaraz po odpaleniu słuchać buczenie-wycie silnika do czasu nagrzania się silnika, tak jakby silnik miał jakiś opór?

U mnie niczego takiego nie zauważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe, dzisiaj rano zrobiłem taki test, że po uruchomieniu auta (zimny silnik, odgłos dzwonienia / szmer o którym piszemy słyszalny) dodałem minimalnie gazu i od razu puściłem. Okazało się, że po dodaniu minimalnie gazu odgłos dzwonienia zanika i nie jest słyszalny aż do momentu jak obroty silnika znowu spadną na poziom jałowy kontrolowany przez sterownik silnika. Oczywiście odgłos dzwonienia standardowo trwa wtedy też około 20 sekund po czym zanika na stałe.

Edytowane przez djlamas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak :)

Moje QQ jest od 15:00 w ASO.

Zgłosiłem im ten temat z dźwiękiem dzwonienia na zimnym i efekt jest taki, że zrobili mu dziś przegląd i wymienili olej (to było zaplanowane na dziś), a przed chwilą zadzwonili, że chcieliby zostawić auto do jutra i na zimnym silniku go osłuchać i obejrzeć miejsca z których potencjalnie może pochodzić ten dźwięk dzwonienia.

Także podjęli temat i nie zbyli mnie stwierdzeniem że wszystko jest dobrze i żeby tak jeździć z tym dzwonieniem na zimnym, mam też od ASO auto zastępcze, więc nie jest źle. Zobaczymy tylko jaki będzie finał tej historii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Djlamas,finał powinien być taki,że wymienią napinacz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tymczasem finał jest taki, że nie zrobiono nic.

Autko zostało na noc w ASO, żeby wystygło całkowicie. Mechanik z ASO skontrolował rozrząd na zimnym silniku i sprawdzał odgłos dzwonienia jaki jest na zimnym po odpaleniu, po czym jednoznacznie stwierdził, że na 100% nie jest to rozrząd. ASO wyklucza wadliwy napinacz, twierdząc dodatkowo że nie zdarzało im się wymieniać napinaczy w silnikach 1.6 DIG-T, natomiast w 1.2 DIG-T sprawa napinaczy jest im znana i są wymieniane. Stwierdzili, że odgłos jaki mam na zimnym silniku po odpaleniu to kwestia nastawnika turbosprężarki, który po długim postoju traci zasilanie elektryczne i kasuje swoją pozycję, a ustawia się na nowo po odpaleniu i przed właściwym ustawieniem wydaje taki odgłos, który ja im zgłaszałem jako pochodzący od rozrządu.

Na potwierdzenie mówili, że sprawdzali w innym QQ z tym silnikiem i po odpaleniu zimnego jest dokładnie tak samo jak u mnie. Odgłos szmeru / dzwonienia na zimnym występuje nawet w nowych QQ z silnikiem 1.6 DIG-T (to by się zgadzało z tym co pisał Brzyk, że u niego jest to od nowości). Zarzekali się i zapewniali żeby się tym nie przejmować i że nie stanowi to żadnego zagrożenia. W sumie pooglądałem też na Youtube nagrania podpisane jako hałas łańcucha rozrządu (w tym jeden dotyczący QQ z silnikiem 1.2 DIG-T) i na tych filmach odgłosy wadliwego rozrządu są inne niż u mnie. To też trochę potwierdza wersję ASO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 1.6 do tyrania,aż to sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.06.2018 o 07:52, JACKO29 napisał:

Mam 1.6 do tyrania,aż to sprawdzę.

Jacko29, udało Ci się coś zaobserwować w 1.6 którym jeździłeś?

Ja mogę dodać, że słuchałem pod maską z jakiego miejsca pochodzi odgłos szmeru / dzwonienia na zimnym u mnie i po raz kolejny ma sens to co powiedziało mi ASO. Na pewno dźwięk nie wydobywa się z tej strony, gdzie zamontowany jest rozrząd, a pochodzi z górnej części silnika z rejonu turbo - tam gdzie zamontowane jest cięgno nastawnika turbo. Nawet w instrukcji obsługi napisane mam, że po uruchomieniu zimnego auta należy poczekać 30 sekund i dać mu się chwilę rozgrzać przed ruszeniem, co zgrywa się z czasem trwania u mnie dźwięku dzwonienia na zimnym, który trwa około 20 sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaobserwowałem takowego dźwięku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacko
Blank nówka...żadne demo.

Hehe
To posłuchaj czy jest dźwięk 20 sek po uruchomieniu silnika.
;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj na filmie jest to samo co u mnie, odpala gość na zimnym, samochód ma 1205 km przebiegu:

 

U niego co prawda coś jeszcze dziwnego słychać od 39 sekundy, ale to już inna bajka. Ja piszę o odgłosie przez pierwsze 20 kilka sekund po odpaleniu, dźwięk szmeru / dzwonienia zanika w 32 sekundzie filmiku. 

TTTM widocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...