Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

światła mijania led


Miro54

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mój samochód ma klasyczne reflektory halogenowe (H11). Mimo dobrych żarówek Philipsa nie jestem zadowolony z jakości oświetlenia. Myślałem, że mam źle ustawione światła, ale okazało się na stacji kontroli, że jest ok. Ostatnio pojawia się dużo żarówek led, które pasują i oferują siłę oświetlenia nawet 4000 lumenów. Czy ktoś może miał do czynienia z tymi żarówkami i może ocenić ile są warte? Słyszałem też, że te żarówki nie mają wymaganej homologacji. Ale czy wszystkie? Może któreś mają, więc liczę, że ktoś ma większą niż ja wiedzę i powie coś więcej na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej żarówce teoretycznie będziesz musiał uzbroić reflektor w spryskiwacze i automatyczny układ samopoziomujący oświetlenie.

Takie wymogi nakłada Regulamin nr 48 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) – Jednolite przepisy dotyczące homologacji pojazdów w odniesieniu do urządzeń oświetleniowych i sygnalizacji świetlnej, której jesteśmy sygnatariuszem.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:42007X0530(01)&from=PL

A konkretnie mówią o tym dwa punkty:

---------------------------------------------

6.2.6.2.   Korektor ustawienia świateł przednich

6.2.6.2.1.   W przypadku gdy do spełnienia wymogów określonych w pkt 6.2.6.1.1 i 6.2.6.1.2 niezbędny jest korektor ustawienia świateł przednich, takie urządzenie musi działać automatycznie.

6.2.6.2.2.   Dozwolone są jednak korektory ręczne regulowane w sposób ciągły lub nieciągły, pod warunkiem że mają one ustalone położenie przywracające odchylenie początkowe określone w pkt 6.2.6.1.1 przy użyciu zwykłej śruby regulacyjnej lub w inny zbliżony sposób.

.....

6.2.9.   Inne wymagania

Światła mijania ze źródłem światła o wartości obiektywnego strumienia świetlnego powyżej 2 000 lumenów można stosować wyłącznie w połączeniu z instalacją urządzeń do oczyszczania świateł przednich, zgodnie z regulaminem nr 45 (9). Ponadto, w odniesieniu do odchylenia pionowego, postanowień pkt 6.2.6.2.2 powyżej nie stosuje się.

---------------------------------------------

Kiedyś pierwsze ksenony miały wszystkie te układy, ale producenci doszli do wniosku, że jest to za drogie i wymyślili żarówkę ksenonową H11 i jej odmiany, która ma strumień świetlny na poziomie 1350 lumenów i nie podpada już pod te przepisy. Tyle teoria. Na drodze oczywiście nikt Ci tego nie sprawdzi, ale gdy będziesz miał jakiś wypadek i trafisz na kumatego poszkodowanego to możesz mieć problemy.

No i jeszcze dochodzi przegląd i dociekliwy diagnosta.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spryskiwacze reflektorów mój samochód ma i tu nie ma problemu, ale boję się, że kupując w ciemno trafię na takie ledy, których nie da się ustawić tak, żeby dobrze świeciły i miały jak należy tzw. punkt odcięcia. Są w internecie filmiki demonstrujące działanie tych świateł i patrząc na nie, to rewelacji nie ma. Dlatego też moje pytanie o to, czy ktoś już próbował i jakie osiągnął efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam cały czas założone w Kaśce,tak w pierwszym modelu miałem,jak i teraz po lifcie i jestem zadowolony.Co prawda przyszła pora na ich wymianę bo już zaczyna mi jedna przygasać,alei tak po ponad 4 latach? Płaciłem za nie 200zł,siła światła (lumeny)7000 ,Ustawiają się idealnie.Nie ma odbicia światła ponad linię odcięcia,przez te 4 lata jeszcze nikt mi nie mrugał,że oślepiam.Z resztą na tych żarówkach Kaśka przeszła przegląd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7000 lm w jednej żarówce led? I wy wierzycie w takie cuda? Ciekawe jak jest odprowadzane ciepło z takiej żarówki. No chyba, że są to Chińskie normy przemysłowe.

Tak dla porównania podam dwa przykłady z całkiem innych branż.

1. Współczesne lamy oświetlenia ulicznego markowych producentów żeby spełnić takie rygory są najczęściej całe aluminiowe, aby być jednocześnie radiatorem i dla takiej wartości mają powierzchnię świecenie rzędu tabletu 7 calowego  - (zawierają kilkadziesiąt diód).

Przykładowa specyfikacja poniżej dla 7000-8000 lm.

http://www.lighting.philips.pl/prof/oswietlenie-zewnetrzne/oswietlenie-drogowe-i-uliczne/oprawy-drogowe-i-uliczne/unistreet/910925865959_EU/product

 

2. Domowe żarówki LED GU10 o mocach rzędu 6W (odpowiedniki halogenów 50W) też najczęściej nie przekraczają 600 lm i one także już się znacząco grzeją.

https://www.osram.pl/ds/ecat/PARATHOM PAR16-Profesjonalne reflektorowe lampy LED-Lampy LED-Lampy/pl/pl/GPS01_1052274/PP_EUROPE_PL_eCat/ZMP_2943895/

 

A tu mówimy o wartościach 4000 - 7000 lm w szklanej bańce bez żadnego odprowadzania ciepła, gdzie zasadniczym problemem żywotności LED jest właśnie problem jego odprowadzania.

Markowi producenci też już zaczęli robić zamienniki LED dla żarówek starego typu, ale nadal są to wartości poniżej 1500 lm

https://www.philips.pl/c-p/12901HPX2/x-tremeultinon-led-zarowka-samochodowa/dane-techniczne

Można oczywiście zakładać, że te żarówki mają być w 100% zamiennikami tradycyjnych i dlatego mają taka małą wartość lm, ale wartości przez was podawane to jakiś kosmos.

 

No i na koniec warto sobie jeszcze to przeczytać

https://www.autobulbsdirect.co.uk/blog/are-led-headlight-bulbs-the-brightest/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gkowal 7000 lumenów sumarycznie,razem....

Poza tym, moje mają radiator,jest na prawdę czasami gorący ,wyższe moce mają już wiatraczki zamontowane do chłodzenia przetworników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, JACKO29 napisał:

Gkowal 7000 lumenów sumarycznie,razem....

Poza tym, moje mają radiator,jest na prawdę czasami gorący ,wyższe moce mają już wiatraczki zamontowane do chłodzenia przetworników.

Gdzies czytalem ze markowe bardzo dobre LED H11 sa drogie wlasnie przez skuteczny system odprowadzania ciepla z elektroniki. Bo w komorze silnika jest raczej cieplo i odwrotnie do halogenow nie grzeje sie bańka ale tyl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...