Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Jaki płyn chłodniczy?


RS350
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przeszukałem całe forum ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Jaki rodzaj płynu oryginalnie jest zalany do układu chłodniczego w QQ 1,2 benzyna 115KM 2014r. - G11, 12, 12+, 12++, 13?

Obecnie zalany jest ziolonkawo - niebieski, ale teraz barwa już nie jest jednoznacznym wskaźnikiem rodzaju płynu. Muszę uzupełnić w zbiorniku wyrównawczym, a chciałbym uniknąć kłopotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wystarczyło tu popatrzeć..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej G
6 godzin temu, RS350 napisał:

Jaki rodzaj płynu oryginalnie jest zalany do układu chłodniczego w QQ 1,2 benzyna 115KM 2014r. - G11, 12, 12+, 12++, 13?

Z informacji uzyskanych swego czasu w ASO - Pulsar jest chłodzony Tym

Też uzupełniłem, bo fabrycznie poziom był na MIN, a w ASO w trakcie przeglądów się nie kwapili, by dolać. Pewnie by zbankrutowali.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby to był G11? Tak mi wujek pokazuje...

Edytowane przez kravvsebb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej G

Tak - zaglądałem przed zakupem do specyfikacji i tam było podane G11.
Teraz szukałem gdzie wtedy znalazłem to G11 by Ci pokazać, ale nie mogłem znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, RS350 napisał:

Witam. Przeszukałem całe forum ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Jaki rodzaj płynu oryginalnie jest zalany do układu chłodniczego w QQ 1,2 benzyna 115KM 2014r. - G11, 12, 12+, 12++, 13?

Obecnie zalany jest ziolonkawo - niebieski, ale teraz barwa już nie jest jednoznacznym wskaźnikiem rodzaju płynu. Muszę uzupełnić w zbiorniku wyrównawczym, a chciałbym uniknąć kłopotów.

 

https://allegro.pl/oferta/plyn-chlodniczy-nissan-1l-ke90299935-l248-premix-7836944473

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak na rynku Polskim , ale stary płyn nissana był zielony, nowy typ płynu long life jest niebieski i ten  płyn nissana dobrze trzyma parametry i po 200tys km jest bardzo czysty . Niestety jest drogi. Płyn zielony nie można mieszać z innymi bo powstaje żel , chyba że w PL jest inny zielony ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj w cyrylicy znalazłem taki artykulik: https://avtozhidkost.ru/antifriz-l248-l250-l255-nissan-harakteristiki-analogi/ Wygląda, że dla płynu L248 odpowiednikiem są płyny z grupy G12++ 

Cyt.: Ogólnie rzecz biorąc, nieopisanym analogiem środków przeciw zamarzaniu Nissana (lub przynajmniej bliskim według cech produktu) jest środek przeciw zamarzaniu G12 ++, który jest szeroko rozpowszechniony na rynku rosyjskim. Można go wlać do układów chłodzenia silników samochodowych Nissan zamiast drogich L248, a także L250 i L255.Źródło: https://avtozhidkost.ru/antifriz-l248-l250-l255-nissan-harakteristiki-analogi/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki żel? A ja bez zastanowienia zrobiłem dolewkę pierwszego lepszego z półki właśnie ze względu na to, że swego czasu ASO na przeglądzie to olało. Zrobiłem to zanim przeczytałem odpowiedź Jacko w innym wątku... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jako dolewke to najlepiej Prestone. To można mieszać z każdym innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Cześć, celem zachowania względnego porządku na forum pozwolę sobie odkopać temat :)

Na 5-letni przegląd J11 1.6 DIG-T przypada wymiana płynu chłodzącego (9 litrów, koszt w ASO ponad 300 zł).

Serwis sugeruje użycie jedynej opcji o oznaczeniu L255N (KE90299935), co nie jest do końca zbieżne z podpiętym tematem i listą materiałów eksploatacyjnych.

Z tego, co doczytałem, jest to koncentrat, zaś L248 (który ma ten sam nr katalogowy w wersji 1 litrowej: KE90299935) to Premix, czyli rozrobiony płyn bez konieczności rozcieńczania?

Ta tabela (może się przyda komuś w przyszłości) sugeruje, że L255N może być zamienne z L248.

L248 w wersji 5-litrowej (potrzebne będą 2 butle) ma nr KE90299945, wobec powyższego pytanie do forumowych znawców - czy ten płyn będzie OK: https://allegro.pl/oferta/plyn-chlodniczy-nissan-5l-ke90299945-l248-premix-8166682185 ?

Dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Andrzej G, moje ASO nie było zbyt zorientowane w temacie, miał być L255N i kropka ;) Potem dodali, że to ma być na bazie glikolu... i koniec informacji. Dużo więcej dowiem się na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej G
2 godziny temu, Mentol napisał:

moje ASO nie było zbyt zorientowane w temacie, miał być L255N i kropka

Bo dla ASO jesteś dojną krową i niczym więcej. Jak nie trafisz na sympatycznego gościa, który podpowie co i jak, to wycisną z klienta ostatnie soki.
Kiedy po upływie gwarancji chciałem podjechać wyłącznie na wymianę oleju i filtrów (własnych) i zapytałem o cenę robocizny, to jak usłyszałem grubo ponad 1000 zeta, to "kopara" mi opadła. Najpierw mi wmawiali, że moje auto ma ponad 80 tys. nahulane (miałem niecałe 30). Jak mi wymienili listę, co muszą zrobić ... Kiedyś już w jakimś temacie opisałem szczegóły.
Do nich w ogóle nie mogło dotrzeć, że po upływie gwarancji to ja decyduję co mają zrobić.
Podjechałem do porządnego warsztatu i bodajże za 4 dyszki zrobili co chciałem, a na dodatek posprawdzali pod spodem wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej G, masz całkowitą rację, ASO to dojna krowa, a najlepiej lubią jak przyjedzie klient, który nic się nie zna na motoryzacji, to w ten czas makaron na uszy nawijają.

Ja na trzeci przegląd gwarancyjny nawet nie pojechałem, pierwszy i drugi przegląd zaliczyłem stojąc przy samochodzie ( takich w serwisach bardzo nie lubią) i zawsze miałem swoje materiały, nawet podkładkę miedzianą pod korek spustowy oleju.:thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mentol napisał:

Dzięki @Andrzej G, moje ASO nie było zbyt zorientowane w temacie, miał być L255N i kropka ;) Potem dodali, że to ma być na bazie glikolu... i koniec informacji. Dużo więcej dowiem się na forum.

Tutaj masz taką małą rozpiskę,co możesz dopasować do swojej Kaśki :

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @JACKO29, wspomniałem o tym w oryginalnym poście - to jest zawsze pierwsze miejsce, do którego patrzę w tematach eksploatacji, tym niemniej informacja stamtąd jest rozbieżna z otrzymaną w ASO i stąd ten post.

Wygląda na to, że L255N to po prostu koncentrat, a L248 gotowy płyn, tak więc wbrew niewiedzy ASO albo zaleję oryginalny nissanowski L248 (2x5l) albo za poradą @Andrzej G - 3x3l Castrola :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na ewentualne dolewki możesz kupić bezbarwny,na glikolu mieszalny ze wszystkimi płynami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JACKO29, wezmę to pod uwagę. Zakupiłem Castrola, zobaczymy czy spece z ASO nie pogonią mnie widłami :D

BTW. może warto uzupełnić ten podpięty temat z materiałami o wartości z tego wątku (L248, L255N, Castrol Radicool, ewentualnie ta tabela: https://www-europe.nissan-cdn.net/content/dam/Nissan/gb/Ownership/Maintenance repair/NISSAN LUBE CHART 2017.pdf ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w dziale xtrail piszą tak :

 

odgrzebie ale moze komus sie przyda, w T31 oryginalnym plynem (podkreslam plynem a nie koncentratem) jest Nissan Genuine Coolant L248 ktory wystepuje rowniez w przyrodzie ; ) jako L248 Premix (cena ASO 27,11 PLN za 1 l.)

jako zamiennika mozna uzyc wspomnianego na forum plynu Motul Inugel ktory wystepuje jako koncentrat lub jako gotowa mieszanka

ja znalazlem dedykowany zamiennik odpowiadajacy kolorem i skladem oryginalowi (bezkrzemionkowy glikol etylenowy, kolor liliowy), to Febi Bilstein 19400 G12+ (dzis placilem 25 PLN za 1,5 l.)

 

 

Edytowane przez Rapi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...