Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Terkotający nawiew dmuchawy


memeQQ
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dzisiaj niespodzianka, nagła... jak gdyby nigdy nic zaczął mi terkotać nawiew dmuchawy. Sytuacja taka, że pojechałem umyć samochód, po umyciu, wsiadam, odpalam i coś zaczęło terkotać, po szybkiej analizie winny nawiew, zerknijcie w link, nagrałem filmik:

https://drive.google.com/file/d/1ARPd39DzCsNkHalbwBVAZZQ9DizrCLYx/view

W podszybiu ani liści, syfu nie widać, więc albo coś wpadło, albo uszkodzenie mechaniczne. Koledzy, posłuchajcie dokładnie.

Co jeszcze dodam, że po zwiększeniu obrotów dmuchawy do blisko max na kilkanaście sekund i zmniejszeniu na 1,2 kreski przestało całkowcie na pewien moment. Gdy kolejny raz regulowałem siłę nawiewu, to po jakimś czasie znów się pojawiło. 

Macie jakieś pomysły? Doceniam mojego QQ, że jeśli już uraczy mnie jakąś usterką, to jest ona w postaci "pierdoły", no ale takie są strasznie irytujące. Umawiać ASO, czy grzebać coś samemu?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje ucho to albo łożysko wentylatora nawiewu albo coś się poluzowało i zaczęło trzeć. Jak dałeś full nawiew to wskoczyło na swoje miejsce i potem podczas jazdy znowu zeskoczyło.
Skąd takie przypuszczenie? Ano po dwóch latach miałem taki sam objaw w oczyszczaczu powietrza w domu :D 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestię. :spoko: Grubsza operacja, by do tego się dostać? Gdzie to to? W okolicach filtra kabinowego pod schowkiem pasażera czeka operacja dostania się? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taki oto film ukazujący jak dostać się do dmuchawy, może pomoże ;)
Jest z tym niestety trochę dłubania :/ Facet na filmie tak się rozpędził, że prawie cały samochód rozmontował, wystarczy sam schowek odkręcić (chyba 4 śruby nad schowkiem i 4 pod, ale pewności nie mam) i w ten sposób otrzymuje się dostęp do dmuchawy.

 

Edytowane przez Quadro26
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi kuna pogryzła wygłuszenie silnika (piankę) i wentylator nawiewu to wciągnął. Jak wymontowałem filtr kabinowy i włączyłem wentylator to farfocle wyleciały :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Quadro26 napisał:

Znalazłem taki oto film ukazujący jak dostać się do dmuchawy, może pomoże ;)
Jest z tym niestety trochę dłubania :/ Facet na filmie tak się rozpędził, że prawie cały samochód rozmontował, wystarczy sam schowek odkręcić (chyba 4 śruby nad schowkiem i 4 pod, ale pewności nie mam) i w ten sposób otrzymuje się dostęp do dmuchawy.

 

O ja pier...mandole. On się tak popisuje, że w 5 min całe auto rozbiera, bo chyba konsoli centralnej nie trzeba ruszać. :lol: To ja już po oddaniu do ASO boję się o stan plastików oraz czy nie zacznie całkiem trzeszczeć wszystko. :wacko: Już ja uczulę, że nie chcę demontażu przy jednoczesnym biciu rekordu rozbiórki. :) Dobrze, że jeszcze dwa miechy standardowej gwary zostało. :jump: W każdym bądź razie zgłaszam do ASO. Dzięki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej G

Możesz jednak sam spróbować, stosując prosty opisany przez kol. Quadro26 sposób

16 godzin temu, Quadro26 napisał:

wystarczy sam schowek odkręcić (chyba 4 śruby nad schowkiem i 4 pod, ale pewności nie mam) i w ten sposób otrzymuje się dostęp do dmuchawy.

Ktoś już u nas na forum miał podobny problem i finalnie opisał jak się do tego elementu dobrać. Zamieścił nawet fotki co i jak po kolei. Może znajdziesz, bo chciałem Ci ułatwić i szukałem tego, ale "poddałem się".

Z Twojego filmu wynika, jakbyś gdzieś miał "liścia", bo gdyby jakieś elementy dmuchawy tarły o siebie, to wydaje mi się, że dźwięk miałbyś inny. No i skoro to nastąpiło bezpośrednio po myjce ... to myciem na pewno dmuchawy nie uszkodziłeś.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa rozwojowa się zrobiła. Dzisiaj chwilkę po odpaleniu był ten sam objaw, ale jakby słabszy. Jednak po całym dniu jeżdżenia i bawienia się nawiewem cisza, na każdej prędkości nawiewu... no jakby się naprawiło :D Może faktycznie coś wpadło i przepadło. Będę obserwował. Dziś cały dzień deszczowy, jakby wiązać to jakoś, zobaczę jak przyjdą ciepłe dni, no ogólnie jak będzie się wentylator sprawował i jak się powtórzy to wtedy się tym zajmę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Brzyk napisał:

a dla mnie to mimo wszystko liść.

jak się rozkruszy - ucichnie

i po co od razu rozbierać deskę :P

znając liścia - jeszcze kilka razy się odezwie:) ... i odleci przemielony przez dmuchawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Miałem dokładnie tak samo jakiś czas temu jadę do roboty, odpalam auto a tu nawiew tyrkoce jak patyk z lodów po szprychach. W pracy już kombinuje jak to rozebrać czy do ASO... Po robocie wsiadam i dźwięk ucichł i do tej pory spokój (ponad rok). Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tak na jesień w 2018 chyba. Wpadło zmieliło. W jeden dzień głośno. Potem coś trochę w następny. Przy wymianie filtra zmielone suche liście wyciągnąłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dla potomnych, miałem taki sam problem jak autor wątku.

Niestety po kilku dniach terkotanie nie ustępowało więc wyjąłem filtr kabinowy (łatwy dostęp, nie trzeba demontować schowka ani nie potrzeba żadnych specjalnych narzędzi oprócz śrubokręta) i włożyłem tam pistolet do przedmuchiwania (podłączony do kompresora), wywiało stamtąd liść, który nie wiadomo jak dostał się do wentylatora, i problem ustąpił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

To terkotanie jak piszesz to stan chwilowy i są przypadki że jest cicho. Widziałem że masz włączoną klimę. To uruchom zimny silnik bez włączonej klimy tak aby pochodził ok. 1 min a później włącz klimę. Jeżeli będzie słychać terkotanie to jest to sprężarka klimy. Dodatkowo nie jest ona uszkodzona tylko tak ma. Nowe sprężarki mają regulację swojej wydajności  elektrozaworem  sterującym ciśnieniem wytworzonym w układzie klimy. Do chwili w którym tego ciśnienia nie ma to ona pracuje głośniej bo jest luźna. Dla sprawdzenie przy  terkotaniu podnieś trochę obroty sinika jeżeli ucichnie to jest to.. (w opinii serwisu to norma)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...