Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Wymiana oleju w nowej 1,5 dci


Gość Marcel_27
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Marcel_27

Witam, przejrzałem archiwum i nie znalazłem szczegółowych porad co do wymiany oleju w almerach z silnikiem diesla po pierwszym okresie eksploatowania samochodu. A więc:

 

1. Kiedy wymieniać? Przy kupnie powiedzieli mi 1000 - 1200km, tu na forum wyczytałem, że koło 1500. W tej chwili mam koło 1200km, więc to co się tam miało "wypłukać" to już się chyba wypłukało? Czy poczekać jeszcze te 300km?

 

2. Jaki olej lać? Serwis proponuje Shell racing 10W60 - to faktycznie najlepszy model dla tego autka na ten etap życia czy panowie mają na nim najlepszą marżę? (Swoją drogą, nie jestem jakimś podejrzliwym człowiekiem czy dusigroszem, ale po każdej rozmowie z pracownikami serwisu mam jakieś takie poczucie, że jestem naciągany... zupełnie podświadomie)

 

3. Czy taką operację warto wykonać w serwisie? Czy jeśli wymienie olej po prostu w zaprzyjaźnionym warsztacie i w przyszłości - tfu tfu - coś się popsuje to czy pracownicy serwisu mogą to w jakikolwiek sposób obrócić przeciwko mnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość porcupine

ja mam przejechane od nowosci blisko 7000 km i oleju nie wymienialem, jak pytalem w ASO mowili ze nie ma takiej potrzeby. Zreszta sam jestem takiego zdania ze to nie ma sensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość thomson30

Ja osobiście dokonałem wymiany oleju po przejechaniu 5000 km a zrobiłem tak dlatego, że producent zalecił ale nie nissan a renault. W serwisie renault dokładnie to sprawdziłem i oni zalecają wymianę między 5000 10000km. W nisssanie nawet nie byli w stanie powiedzieć mi jaki jest tam olej (odp. fabryczny) a od wielu słyszałem, że ze względu na oszczędności w fabryce zalewają minerałem (pododno też lepszy w okresie docierania). Co do wymiany oleju to nie robiłem tego w serwisie. Mni innymi ze względu na koszty. W osobiście polecam olej MOBIL 1 5W50. Efekt mojej wymiany jest taki, że mój silnik chodzi o wiele ciszej niż testówka, którą jechałem (z takim samym przebiegiem) a na dodatek o wiele lepiej się zbiera. I co więcej zaczął też mniej palić. Z tego co wyczytałem w książkach producentów olejów (znalazłem taki opis w makro przy olejach) to do tych silników nie zaleca się oleju 0W... ale jak zauważyłeś w ppostach ludzie i na takich jeżdzą i jest ok. Ważne aby był to olej klasy ACEA B3/B4 (czyli prawie każdy) nie może być natomiast B1 (czyli popularne teraz oleje 5W30, które np. leje ford do swoich diesli, ale wynika to głównie z tego, że są tam filtry cząstek stałych. Sam bym takiego oleju nie wlał.) Oczywiście należy również wymienić filtr. Ja wymieniłem na filtrona, ale słyszałem kiepskie opinie o nich i przy najbliższej okazji wymienie na oryginał tak jak zaleca instrukcja - chodzi o bajpasy i zaworek zwrotny czy coś takiego. Taki filtr jest oczywiście tańszy w renault. Odnośnie jeszcze oleju 10W60 - to nie do tego silnika, jest oczywiście b.nowoczesny i dobry na turbo. Ale ze względu przeznaczenie słyży do silników sportowych wyzyłowanych, no chyba że tak jeździsz a przynormalnej jeździe powiduje wzrost zużychia paliwa ze względu na to, że zwiększa tarcie wewnętrzne - tyle słyszałem kropka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak wymiana oleju w silniku na dotarciu jest jak najbardzie porzadana.

 

 

co do mobila to ja jestem sceptycznie nastawiony do tego produktu a to ze wzgledu na straszne spadki cisnienia smarowania jakie zauwazylem w poprzednim samochodzie . Spadki te wystepowaly tylko po porzadnym rozgrzaniu

co do aso to nissan polska nie zaleca zalewania olei 5 w do silnikow QG15 i QG 18

ja osobiscie wybralem castrola RS 10W60. W pelni syntetyczny olej kotorego cisnienie nie wacha sie tak jak w przypadku maobila 10w

 

wszelkie klutnie na temat oleju sa IMO bez sensu. lazdy zalewa co lubi. jednak w jednym sie zgadzamy olej wymieni po 1500-2000 .

 

P>S zmienjszenie spalania i mniejszy chalas to jest zasluga autosugesti a nie mobila! uwierz mi. a rs 10w60 nie powoduje zwiekszenia tarcia i zwiekszenia paliwa - brednie jakich malo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość thomson30

Vqsoft zauważ że mówimy o dieslu (tu się zaleca 5W) a tu stosujemy trochę inną specyfikację. A jednak jest u mnie ciszej nie tylko ja to potwierdziłem. A z teorią olejów się zgadzam ilu uzytkowników tyle teorii i każdego olej jest najlepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vqsoft zauważ że mówimy o dieslu (tu się zaleca 5W) a tu stosujemy trochę inną specyfikację. A jednak jest u mnie ciszej nie tylko ja to potwierdziłem. A z teorią olejów się zgadzam ilu uzytkowników tyle teorii i każdego olej jest najlepszy.

 

upss nie zauwazylem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

ja zmieniłem olej po przejechaniu 2700km od zakupu. wlałem shella 10W60 Racing jak zalecało ASO. kolego pniuf20, ciekawe któe aso powiedziało że nia ma potrzeby, mnie każde mówiło, że jak najbardziej się zaleca!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość proktolog

właśnie dziś rano odwiedziłem serwis żeby wymienić olej, przebieg 2tys

zgadzam się z przedmówcami, większość fabryk zaleca wymianę po przysłowiowym "dotarciu", dotyczy to większości nowych aut

 

zamiast Shella (bo chyba tym był wcześniej zalany silnik) wybrałem Castrola 10W60, od wyjechania z serwisu zrobiłem 50-60km i prawdę powiedziawszy nie odczułem żadnej różnicy w pracy silnika,

ale mam poczucie spełnionego obowiązku - ta wymiana jeśli nie pomoże to na pewno nie zaszkodzi

 

mam jeszcze pytanie na koniec - przed wymianą nie wiedziałem ile oleju potrzeba do 1.5 dCi, zadzwoniłem do serwisu, pozwiedzano mi 4.8l, kupiłem standardową bańkę 4l. plus dodatkowo butelkę 1l.

w serwisie wlali 4l. i bagnet pokazywał max, sprawdzali chyba z 10 razy, czy może mnie ktoś oświecić ile w końcu oleju wchodzi do tego silnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie dziś rano odwiedziłem serwis żeby wymienić olej, przebieg 2tys

zgadzam się z przedmówcami, większość fabryk zaleca wymianę po przysłowiowym "dotarciu", dotyczy to większości nowych aut

 

zamiast Shella (bo chyba tym był wcześniej zalany silnik) wybrałem Castrola 10W60, od wyjechania z serwisu zrobiłem 50-60km i prawdę powiedziawszy nie odczułem żadnej różnicy w pracy silnika,

ale mam poczucie spełnionego obowiązku - ta wymiana jeśli nie pomoże to na pewno nie zaszkodzi

 

mam jeszcze pytanie na koniec - przed wymianą nie wiedziałem ile oleju potrzeba do 1.5 dCi, zadzwoniłem do serwisu, pozwiedzano mi 4.8l, kupiłem standardową bańkę 4l. plus dodatkowo butelkę 1l.

w serwisie wlali 4l. i bagnet pokazywał max, sprawdzali chyba z 10 razy, czy może mnie ktoś oświecić ile w końcu oleju wchodzi do tego silnika?

 

Widzę że zalali Ci Castrola Formuła RS 10w60 ? jeżdżę na takim oleju i mam chyba dobrą radę dla Ciebie zmieniaj Olej co 10tys km naprawdę warto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość thomson30

Święte słowa - malin -, a przynajmniej od serca. Ja jak już wcześniej wspominałem, jeżdzę na mobilu 5W50. Po wymianie (5000) przejechałem już 10kkm i jak sprawdzałem olej (wizualnie) jest jak czarny smoła. Jak Mikołaj dopisze to niedługo też wymienię. Przecierając palcami olej wyczuwam różnicę w lepkości (między nowym), ciężko mi to opisać, ale tak jakby był "szorstki"-"mastki" itp. Dlatego tym bardziej boli mnie serducho a do pierwszego przeglądu (2 lata=list 2006) raczej zrobię następne 15kkm i też wymienię. Poprostu chcę abi mi posłużył.

 

WESOŁYCH ŚWIĄT :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15tys to za dużo chyba że się głównie po trasie śmiga :) no ale nie ma co po raz kolejny tematu wałkować każdy robi jak uważa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość proktolog

możecie mnie oświecić dlaczego olej trzeba wymieniać tak często?

10kkm przy obecnych standardach to raczej mocno ponizej normy

tym bardziej, że oleje Shella są wydaje mi się gorsze od Castrola, a stosując się do zaleceń producenta mialbym olej Shell 10W60 wymieniony co 30kkm

 

nie bardzo rozumiem - silnik jest raczej udaną konstrukcją znanego producenta, Castrola tez nie trzeba reklamować, więc może to wina np kiepskiego paliwa, filtra albo cos jeszcze innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmm to ciekawe bo mnie tez w pewnym ASO w Katowicach powiedziano ze pierwsza zmiana oleju powinna nastapic po 30tys., zapewne zmienie po 10tys. jak to zwykle robie w swoich samochodach ale mysle ze gdybym przejechal 30tys. to nie byloby wiekszego problemu, skoro ASO tak zaleca... , przeciez samochod jest na gwarancji jak sie cos sp******* to i tak beda to musieli zrobic he? 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat wałkowany 100 razy w sumie to powiem tak... nikt samochodem nie będzie jeździł wiecznie więc co za różnica można wymieniać i co 30tys tylko że po takim przebiegu nawet najlepszy olej long life będzie czarną masą z dodatkiem "uszlachetniacza" w postaci benzyny :D kolejna sparawa jak 30 tys zrobicie w ciągu 2-3 lat to co? olej też wymienicie raz na 3 lata? myślę że np olej lepkości 10W60 po 10tys km ma już swoje parametry w granicach 15W40 zresztą można sobie pogrzebać w necie i poczytać na ten temat ja wiem swoje i zmieniam co 7-8 tys zapytajcie Coobcia co ile on w swoim bolidzie wymienia olej:) lepiej zalać tańśzy olej a częściej go wymieniać. Ostanio kumpel rozbierał silnik w swoim punto rocznik 2002 przebieg 120tys olej wymieniany co 8-10 tys lotos semi syn 10w40 silnik w środku czyściutki... co bybyło gdyby wymieniał co 15-20 tys? podejżewam że smoła na ściankach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...