Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Z cyklu "zrób to sam" (z pomocą Chińczyka) - moduł domykania szyb


tomkek1912
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W weekend zabieram się za montaż takiego ustrojstwa, o ile znajde czas.

Teoretycznie robi to otwieranie i zamykanie szyb z pilota oraz wszystkie przyciski w tryb auto po stronie kierowcy.

Teoretycznie powinno zadziałać, choć sam moduł jest dla QQ.

Nie jest to 100% plug and play, niestety trzeba naciąć przewody sygnału lock i unlock i zrobić skrętkę.

Obstawiam na spokojnie jedną godzinę roboty, z czego 30 minut to będzie zastanawianie się czy zdzierać izolację z przewodów w wiązce drzwi.

Koszt modułu 130 zł, szło 2 tygodnie. Jak nie zadziała to tyle będzie w Plecy...

Ale jak zadziała to może ktoś z was się skusi na to samo...

 

20210630_194817.jpg

20210630_194851.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiązka i ustrojstwo przymierzone. Działa, znaczy jest tryb auto dla wszystkich szyb. Jutro spróbuje jak czas pizwoli ściągnąć tapicerkę drzwi i znaleźć miejsce na ten moduł. Co do sygnałów blokowania i odblokowywania zamka posługuję się schematami do qq. Jak coś postaram się porobić jakieś zdjęcia. Wydaje mi się, że jak jedna funkcja działa to domykanie i otwieranie szyb z pilota też zaskoczy  mimo że moduł niby pod qq, ale panele pulsar i qq do lifta miały identyczne... Co prawda przez 4 lata tylko z 6-7 razy musiałem się wracać do auta odpalać zasilanie i domykać szyby z panelu, ale za każdym razem mi to ciśnienie podnosiło :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja skrócona demontażu tapicerki drzwi.

1. Łapiemy za wewnętrzną osłonę lusterka z lewej i prawej, ciągniemy energicznie i do góry jak puści, nic nie powinno się połamać, mi się nie połamało, a już kilkanaście razy wydzierałem, biały klips zostanie w drzwiach albo wypadnie za osłonę drzwi.

20210703_183508.jpg

 

2. Wyciągamy osłonę okalającą klamkę.

 

20210703_142324.jpg

20210703_142334.jpg

 

3. Wyciągamy panel i rozłączamy, i wykręcamy śrubę

20210703_142412.jpg

4. Ciągniemy energicznie tapicerkę drzwi zaczynając od dołu, potem boki. Oprócz zatrzasków na obwodzie, jest jeszcze jeden z prawej pomiędzy osłoną klamki, a powyżej panelu szyb. Jak puszczą te na obwodzie wtedy można odsunąć i wyszarpnąć tan dodatkowy. Odciągamy tapicerkę od dołu i ciągniemy w górę, tapicerka wisi na poprzeczce przy szybie.

5. Po ściągnięciu rozwijamy wiązkę od chińczyka - pomarańczowy i różowy kabelek ładujemy za folie i ciągniemy wzdłuż wiązki w stronę zamka drzwi, odklejamy też folię od drzwi z lewej strony. Polecam to robić dokładnie, a nie na szybko jak ja, no chyba że nie przeszkadza wam to, że się trochę upaćka tym smołoklejem.

20210703_170347.jpg

20210703_170353.jpg

6. Na zdjęciu widać wypiętą wtyczkę, ale polecam jednak rozciąć peszel i zdjąć kawałek osłony z przewodu. Wypięcie wtyczki jest ciężkie ze względu na specyfikę zatrzasku. Ja niby mam doświadczenie w rozpinaniu, a musiałem wykręcić zamek i odgiąć o 90 stopni. Wtedy mogłem zatrzask odgiąć. Jest jakieś ryzyku uszkodzenia cięgna od klamki do zamka (choć u mnie nic się nie stało). Ja wypiąłem wtyczkę bo nie chciałem ciąć kabli, ale rozbierałem wtyczkę by zrobić skrętkę.

7. Jeśli ktoś chce rozbierać wtyczkę... trzeba zdjąć żółtą osłonkę pinów, małym śrubokrętem, podważamy po bokach, może się połamać, mi się złamało, ale i tak się później wpieło. Od strony kabli trzeba podważyć plastik, wypiąć i odciągnąć, razem z uszczelką - ta wychodzi bez problemu. Następnie od przodu po obu bokach pinu są takie zatrzaski, podważamy z obu stron igłą jednocześnie ciągnąc kabel. Piny wyjdą bez problemu. Polecam przed każdym krokiem robić zdjęcia wtyczki. Pomarańczowy kabelek obkręcamy na cyrankowym, różowy na fioletowym. Czarny i zielony to czujnik zamka.

20210703_170452.jpg

20210703_170702.jpg

20210703_170819.jpg

20210703_171103.jpg

20210703_171200.jpg

20210703_171613.jpg

20210703_172552.jpg

7. Wtyczka po złożeniu.

 

20210703_174111.jpg

8. Układamy kabelki wzdłuż wiązki i obklejamy taśmą izolacyjną. Zapinamy wiązkę na klipsach i zaklejamy folię na drzwiach.

 

 

20210703_174754.jpg

 

9. Moduł ma dołączone pogrubione taśmy klejące obustronne. Ja przykleiłem z tyłu i dokleiłem do wnęki na folii drzwi, tak by tylko trzymało na czas wieszania tapicerki drzwi. Dociśnie to plastik biały na tapicerce, albo zabezpieczy przed wypadnięciem z tej wnęki. Można to poobklejać dodatkowo jakąś taśmą... wiązkę idącą od modułu podciągnąłem pod niebieską kostkę przed założeniem tapicerki drzwi. Podpinamy kostki od panelu z kostkami chińczyka..

20210703_182627.jpg

20210703_182631.jpg

 

10. Po założeniu... upychamy ładnie kostki i kabelki we wnęce panelu, by nie były pogniecione i naciągnięte, na ile się da...

 

 

20210703_183308.jpg

 

11. Zakładamy panel, osłonę wokół klamki i osłonę wewnętrzną lusterka bocznego.

 

Acha, zakładanie polecam wykonać dopiero po upewnieniu się, że moduł działa i jego funkcje. U mnie działa. Testowałem na wetkniętych kabelkach na wyciągniętych pinach - jedno ze zdjęć wyżej ( punkt o rozbieraniu wtyczki). Drzwi muszą być zamknięte, kość z zamka może być wypięta nie ma to wpływu na funkcje modułu. Uważać by nie zwierać kabli wyciągniętych z kostki, ale to uwaga dla tych co chcą wtyczkę rozbierać. Ja polecam jednak naciąć peszel i osłonę przewodu cyrankowego i fioletowego. Do wtyczki idą (powinny) cztery więc nie idzie pomylić.

 

Jestem zadowolony, dopóki moduł się nie popsuje, ale może się nie zepsuje...

 

 

20210703_183425.jpg

Link do modułu:

https://aliexpress.ru/item/32835680325.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.2b7133edYLPdS5&_ga=2.28680312.57002574.1625342829-1406196395.1625342829&item_id=32835680325&sku_id=67107537737

Nie wiem czemu ale z konta wrzuca mi przez ali dla ruskich. Jestem dziś u teścia na podkarpaciu, jakieś 100 kilometrów od granicy z Ukrainą. Pewnie wg Chińczyków to już Rosja :)

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E, luzik. Dopóki nie połamiesz więcej niż można i nie spalisz BCM lub IPDMki to gra i buczy :)

Ale tak szczerze, bez schematów z QQ, które na szczęście są w internecie i w wielu miejscach idea jest podobna lub wręcz jest tak samo (ewentualnie jest różnica w kolorach kabli) to raczej bym nie ogarnął. Musiałbym sprawdzać miernikiem każdy sygnał, a tak to przynajmniej wstępnie mam już typ i można obyć się bez multimetru...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy taki moduł domykania szyb występuje w wersji plug&play przy instalacji którego nie trzeba byłoby rozbierać kostek ani przecinać izolacji przewodów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć istnieją, ale są wtedy ok. 100 zł droższe, wtedy chińczyk dodaje przejściówkę którą się wpina między wtyczkę zamka, a kostkę dochodzącą do niego. Wtedy nic nie trzeba ciąć, ani rozbierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś wkleił linka do takiego modułu plug&play, który nie wymaga cięcia fabrycznej instalacji. Te, które ja znajduję wszystkie mają info o konieczności podłączenia „luźnych” przewodów (różowy i pomarańczowy), ewentualnie te droższe są z opcją składania lusterek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...