Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Nawigacja fabryczna - sprawdzanie natężenie ruchu


Archi_88
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim, 

od jakiegoś czasu chodzi mi pogłowie pewna kwestia. Ostatnio jechałem 12-letnim Lexusem, który posiadał fabryczną nawigację, która sprawdzała natężenie ruchu i zmieniała trasę na bieżąco. Bez żadnego podłączenia z internetem jak i AA czy AC.

Czy wiecie może, jakim cudem to działało, i czy jest szansa, aby fabryczna nawigacja w Xtrailu 2019 też miała taką opcję?

Jeśli to pytanie jest tendencyjne i głupie to sorki, ale ciągle myślę, jak to mogło działać w leciwym Lexusie i dlaczego nie może w Nissanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Archi_88 napisał:

Cześć Wszystkim, 

od jakiegoś czasu chodzi mi pogłowie pewna kwestia. Ostatnio jechałem 12-letnim Lexusem, który posiadał fabryczną nawigację, która sprawdzała natężenie ruchu i zmieniała trasę na bieżąco. Bez żadnego podłączenia z internetem jak i AA czy AC.

Czy wiecie może, jakim cudem to działało, i czy jest szansa, aby fabryczna nawigacja w Xtrailu 2019 też miała taką opcję?

Jeśli to pytanie jest tendencyjne i głupie to sorki, ale ciągle myślę, jak to mogło działać w leciwym Lexusie i dlaczego nie może w Nissanie. 

Bez łączności z internetem nie miało szans to działać on-line. Może gdzieś w aucie był zamontowany ruter wifi na kartę sim? To urządzenie wielkości pudełka zapałek więc może było schowane gdzieś pod deską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej G
55 minut temu, Archi_88 napisał:

Ostatnio jechałem 12-letnim Lexusem, który posiadał fabryczną nawigację, która sprawdzała natężenie ruchu i zmieniała trasę na bieżąco. Bez żadnego podłączenia z internetem jak i AA czy AC.

Może miała wbudowaną SIM. Niektóre wypasione bryki nawet wiekowe sprawdzały natężenie ruchu korzystając z wbudowanej w navi GSM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie TomTomy mają wbudowaną kartę SIM (i odpowiednie umowy z operatorami), która użytkownika nie interesuje, praktycznie dla niego nie istnieje. Działa to w całej EU i zapewnia online informacje. Może tam też tak było? W końcu to lex :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lexusy od wielu lat mają w nawigację wbudowaną obsługę TMC. Pytanie w jakim kraju był robiony test tego Lexusa.

Kiedyś, kiedyś jak takiej nawigacji TomToma z TMC używałem w Niemczech to kilkakrotnie żałowałem że nie posłuchałem rad dostarczanych od TMC, ale całkowicie się to nie sprawdzało w Polsce. Po prostu u nas nie działało. I z tego powodu właśnie przesiadłem się na TomTom'a z wbudowaną kartą SIM.

Na terenie Polski TMC było chyba odblokowane tylko dla wybranych nawigacji. Producenci nawigacji chyba wnosili opłaty za to aby TMC działało na ich sprzęcie (Garmin, Becker). TomTom mając swoje rozwiązanie wypiął się na Polski TMC, tym bardziej że jego jakość informacji była raczej kiepska. Na oficjalnej stronie TomToma nie ma Polski na liście która wspiera TMC.

No i teraz dochodzimy do wbudowanych nawigacji w samochód. Najczęściej są one dostarczane przez zewnętrznych producentów. I jeśli przykładowo jest ona zrobiona na komponentach TomTom'a to może się okazać że w Polce ona nie obsługuje TMC z powodu właśnie nie wykupienia licencji.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TMC to system, który wykorzystuje fale radiowe UKF. W Polsce chyba RMF w swoim sygnale RDS transmitował dane TMC. Systemy TMC w zależności od kraju są otwarte dla wszystkich urządzeń wyposażonych w odbiornik (np. Niemcy) albo tak jak w Polsce sa kodowane. Wtedy działają tylko na tych urządzeniach, których producenci zapłacili za dostęp do TMC. W Polsce Garmin działał z TMC. TomTom swoją usługę LiveTrafic opiera o transmisje internetową. Jak połączysz Navi z telefonem i udostępnisz połączenie do internetu. Nowsze modele tomtom mają modem Lte i kartę SIM na pokładzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...