Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Dziwny problem z klimą [J11 '17]


dzb87
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Auto to Qashqai J11 1.6 DIG-T N-Connecta z 2017.

Mam dziwny problem z klimą, którego ASO nie potrafiło rozpoznać na wizycie serwisowej, zwracam się z prośbą o pomoc, może ktoś pomoże...

Ostatnio robię trochę tras po 300km i dwa razy przy cieplejszych dniach (25C+) zdarzyło się poniższe:

Na początku trasy klima działała raczej normalnie, ustawiona na 20-21C chłodziła jak powinna.
Po kilkudziesięciu km jakby coraz słabiej (musiałem zmniejszać temperaturę), aż w końcu wcale, zdawało się, że zero chłodzenia.
Po zatrzymaniu na trasie dość długo wył wentylator (nie spotkałem się z tym wcześniej).
I tak do końca trasy bez klimy... 
Co najciekawsze - po odpaleniu samochodu po kilku godzinach - klima znowu działała i na krótkich trasach w mniej gorące dni wydaje się działać dobrze.
Chociaż może różnica jest taka, że muszę ustawiać 18-19 zamiast zwyczajowych 20-21.

Po pierwszej trasie, w której to się zdarzyło pojechałem do ASO na przegląd klimy.
Szczelność sprawdzili - bez zarzutu.
Dolali jakąś minimalną ilość 100g (sprawdziłem na fakturze) czynnika (podobno to normalne i nie mogło mieć wpływu na w/w objawy).
Temperatura z wylotów podobno taka jak powinna być.
Odgrzybili itd.
Ponad 1000zł poszło i miałem nadzieję, że będzie dobrze, ale wczoraj na trasie zdarzyło się to samo.
300km jazdy z czego ze 200km bez klimy.

Może ktoś ma jakieś pomysły co może się dziać i jak rozmawiać z serwisem, żeby wzięli się do roboty i to zdiagnozowali/naprawili?

Dzięki za wszystkie sugestie.
Pozdrawiam.

 

Edytowane przez dzb87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie bazowałbym na odczuciach (moja żona twierdzi, że auto słabo chłodzi - ale zwykle zamyka wszystkie kratki). Termometr w kratkę i obserwowałbym jakie są temperatury - to obiektywne sprawdzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Smakor napisał:

Raczej nie bazowałbym na odczuciach (moja żona twierdzi, że auto słabo chłodzi - ale zwykle zamyka wszystkie kratki). Termometr w kratkę i obserwowałbym jakie są temperatury - to obiektywne sprawdzenie.

Mówili, że sprawdzili temperaturę, dokładnie nie wiem jak pokazywali.

Czynnika dolali 100g co podobno jest normalnym ubytkiem po 5 latach (nie było nigdy dodawane) i nie świadczy o wycieku.

Najbardziej zastanawia mnie, że klima działa na krótkich trasach a wysiada po jakimś czasie jazdy (szczególnie szybszej).

Później jak samochód "odpocznie" parę godzin znowu jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, może się rozłącza napęd klimy od nie wiem rozgrzania czy ma jakiś opór na tym sprzęgiełku i jak się nagrzeje to odłącza? Wskaźnik AC się pali normalnie itp? Błędów nie ma? Jak przestanie działać stań i zobacz czy klima ma napęd załączony, nie wiem czy to będzie widać w QQ bo nigdy nie zaglądałem. Zresztą słychać załączanie i rozłączanie sprężarki zwłaszcza jak auto stoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzb,a sprawdziłeś przewody jak przestaje chłodzić w środku? Jak przestaje klima działać to zatrzymaj się po jakimś czasie i popatrz pod maskę,czy rurkinie pokrywają się szronem,czy są zimne.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JACKO29 spróbuję przy najbliższej okazji, chociaż teraz w trasę wybieram się drugim autem...
nie chcę ryzykować po raz kolejny jazdy 200km w upale bez klimy bo wożę osobę po poważnym zabiegu i wrażliwą :( 

Przeczytałem temat o problemach z klimą i trochę załamka... a ogólnie to z auta po 5 latach i 90kkm byłem zadowolony... do tej pory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobnie.
Ten sam model i silnik.
Po kilkudziesięciu kilometrach klima nie chłodziła.
W ASO nie specjalnie chcieli mi wierzyć, jeden koleś nawet zasugerował, że klima nie lubi jak jest dłuższy czas na automacie i tego typu odbijanie piłeczki.
Nie wytrzymałem tych bzdur i powiedziałem, że skoro klima jest to ma działać, w instrukcji nic nie pisze, że trzeba przełączać ją na sterowanie ręczne a jeśli twierdzą inaczej to proszę o taką ekspertyzę na papierze a ja to prześlę do centrali Nissana.
Dali mi samochód zastępczy i poprosili o przyjechanie pod koniec dnia.
Problem był taki jak się okazało, że klima chłodziła ale z nawiewów nic nie dmuchało. Zamarzała cała "nagrzewnica" i schłodzone powietrze nie było w stanie przez nią dostać się do kabiny. Problemem była zbyt mała ilość czynnika, który dobili do klimy na maxa.
Od tamtej pory spokój a było to trzy lata temu.

Wysłane z mojego 2201116PG przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżę w automacie cały rok więc gadanie o trybie ręcznym to bajkopisanie... Zresztą tryb auto co tu zmienia? Z punktu widzenia systemu klimatyzacji niczym się nie różni od ręcznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nawiew dmucha?

Bo na trasie może się oblodzić parownik i wtedy nic nie leci, aż się nie rozmrozi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nawiew dmucha?
Bo na trasie może się oblodzić parownik i wtedy nic nie leci, aż się nie rozmrozi.
To właśnie efekt zbyt małej ilości czynnika chłodzącego w układzie.
U mnie zamarzanie parownika się powtarzało po dłuższym użyciu klimy i dobicie czynnika załatwiło problem.
Może zrobili jeszcze coś ale nie przekazano mi tego.
Ogólnie dziwnie podeszli w ASO do problemu, opisałem to trzy komentarze wyżej.

Wysłane z mojego 2201116PG przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to coś komuś pomoże. Ostatnio dwa razy odpalałem klimę na auto. Temperatury zewnętrzne - wskazania 29 i 25 stopni. W środku auto nagrzane bardzo. Dwie minuty jazdy z otwartymi szybami. Zamknięcie i klima odpalona na 18 stopni. Z dwóch kresek nadmuch przeskakiwał prawie na full, bez dwóch kresek, a jest łącznie chyba 8 u mnie. Po jakiś 6-8 minutach zimniutko i spada nawiew na 2-3 kreski.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Chłodnica od klimy była dziurawa, a na "przeglądzie" za 1000zł ASO tego nie znalazło i dobiło czynnika w instalację z wyciekiem...

Nie polecam ASO na O w Warszawie... 

Wymieniłem chłodnicę poza ASO i chłodzi super.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...