Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Qashqai - olej + ESP


Radko
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Od lutego tamtego roku jestem właścicielem Qashqaia z 2007 roku (2.0 benzyna + gaz 140 km). Od początku prowadzę sobie taką indywidualną książeczkę co miesiąc z zapisami odnośnie przebiegu, napraw itp. itd. Od tamtej pory mam problem z olejem... Wcześniej jeździłem na oleju 5W30 i mniej więcej co 1 tyś. musiałem robić dolewki (ok. pół litra). Mechanik doradził mi abym spróbował zmienić olej na nieco gęstszy, aktualnie mam 5W40. W taki oto sposób od grudnia do czerwca (zmieniam olej co +/- 10-12 tyś km) dolałem ok. 4 litrów oleju. Od czerwca do dnia dzisiejszego po przejechaniu ok. 4 tyś. km dolałem już 1,5 litra jeżdżąc nadal na 5W40. Na podjeździe, na osłonie silnika nie widać plam, misa jest lekko zapocona. Nie mam problemu z jakąś inną barwą spalin z wydechu. Dodatkowo w weekend otwierając maskę zauważyłem, że ubyło mi płynu chłodniczego z poziomu MAX na lekko powyżej minimum, którego dolewałem na początku tego roku. W tamtym roku robiłem test uszczelki i byłem u 4 mechaników gdzie każdy z nich wykluczył, że może to być problem z uszczelką pod głowicą. Teraz pytanie - czy tylko ja mam problem z olejem? Mechanik mówił mi że ten silnik lub podpijać olej i nic z tym nie zrobię ale czy jest opcja w jakikolwiek sposób ograniczyć te dolewki, jakieś rady?

Druga sprawa - miałem spokój z kontrolką ESP w samochodzie... Wszystko zaczęło się po wymianie taśmy poduszki powietrznej. Ikonka ESP pojawiała się bardzo często, mechanik wyregulował czujnik skrętu, dolałem płynu hamulcowego (słyszałem że to też przez czasami niski stan płynu) i miałem spokój na prawie 10 miesięcy. Teraz zauważyłem że pojawia się nieco częściej mimo że nie mam żadnego problemu podczas jazdy jednak ikonka razi po oczach tym bardziej, że autem jeździ żona więc chcę mieć pewność, że nie stworzy to niebezpieczeństwa... Nikt nie ma na to pomysłu co może być przyczyną. Ktoś się uporał z takim problemem?

Dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej powinien być zgodny ze specyfikacją. Takie pomysły mechanków to były dobre dla PF 126P, a nie do współczesnych pojazdów. Dla MR20 jest tylko 5W30 przewidziany.

Jeśłi chleje olej to gdzieś idzie... zazwyczaj przez pierścienie. Sprawdził bym stopień sprężania.. w tym silniku to 10,2.

Co do lampki to podłączyć kompa najlepiej i wyjdzie co go boli.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, bogdanpwik napisał:

witam, QQ, jedno czy dwu napędowy , jeżeli ten drugi to w/g nissna dla tego modelu olej to 10W40.

Gdzie Ty kolego szanowny takie cuda wyczytałeś? Dla wszystkich zasilanych benzyną jest tylko 5W30. Pod ten olej silnik został zaprojektowany.

  • Like 1
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

 

W dniu 13.09.2023 o 08:06, OsobaNN napisał:

Gdzie Ty kolego szanowny takie cuda wyczytałeś? Dla wszystkich zasilanych benzyną jest tylko 5W30. Pod ten olej silnik został zaprojektowany.

Mój od nowości jeździł na 10W40, zalewany również w ASO, silnik ponad 200 kkm nie brał grama oleju. Tak więc teoria z 5W30 nie jest do końca słuszna.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...