Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Błąd P0643


siuraj90
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

podczas redukcji biegu na nagrzanym silniku następuje brak reakcji na pedał gazu, obroty max do 1000 i następuje niebezpieczna sytuacja na światłach podczas ruszania z 1 czy na skrzyżowaniu przy redukcji biegu. Pomaga tylko zgaszenie silnika, odczekanie kilku minut i ponowne odpalenie - wtedy wszystko działa tylko do następnego skrzyżowania najczęściej i problem powraca. Na kompie wywala błąd P0643, który może oznaczać kilka czujników. Dodaje zdjęcie. Może ktoś miał podobny problem i podpowie gdzie szukać? U elektryka odległe terminy

awaria1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P0643 to zwarcie w obwodzie zasilania czujnika.  Czyli czeka cię sprawdzenie masy na zlaczu E21. obwód zasilania czujnika położenia pedału gazu ( złącze E110 styk 4 powinno byc 5V przy zaplonie w pozycji ON) , przewody pod kątem zwarcia ( ECM slacze F8 styk 72 to złacza F29 styk 1 - czyli silownik przepustnicy- styk 78 do F26 styk 1 czyli CMP i złacze E16 styk 106 na ECM do E110 styk 4 czyli czujnik położenia pedału gazu ), czujnik położenia wału. Jak to nie to to sprawdzenie tzw usterki ulotnej, ale stawiam na czujnik położenia pedału albo wiązka po drodze do ECM.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, OsobaNN napisał:

P0643 to zwarcie w obwodzie zasilania czujnika.  Czyli czeka cię sprawdzenie masy na zlaczu E21. obwód zasilania czujnika położenia pedału gazu ( złącze E110 styk 4 powinno byc 5V przy zaplonie w pozycji ON) , przewody pod kątem zwarcia ( ECM slacze F8 styk 72 to złacza F29 styk 1 - czyli silownik przepustnicy- styk 78 do F26 styk 1 czyli CMP i złacze E16 styk 106 na ECM do E110 styk 4 czyli czujnik położenia pedału gazu ), czujnik położenia wału. Jak to nie to to sprawdzenie tzw usterki ulotnej, ale stawiam na czujnik położenia pedału albo wiązka po drodze do ECM.

Mogę sam szybko dostać się do czujnika położenia pedału gazu? Trzeba demontować cały pedał, czy wystarczy wykręcić kilka śrubek i będzie widoczny bez demontażu? Możliwe, że dostała się wilgoć do czujnika i robi zwarcie w obwodzie i dlatego w losowych momentach następuje brak reakcji na pedał gazu PS chyba, że kolega jest z Łodzi lub okolic i mógłbym podjechać :) bo prawdę mówiąc słabo ogarniam elektrykę, a w moich okolicach elektrycy potrafią tylko żarówki wymienić

Edytowane przez siuraj90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pedał przyspieszenia jest całym zespołem.. na gorze jest wtyczka. Całość trzy nakretki trzymają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, OsobaNN napisał:

Pedał przyspieszenia jest całym zespołem.. na gorze jest wtyczka. Całość trzy nakretki trzymają.

Jutro spróbuję dostać się do tej wtyczki i ją przeczyścić skoro 3 śrubki trzymają cały pedał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

hmm, wyglada na to, ze masz problem z sensorem sygnalu pedalu gazu lub z jego okablowaniem, skoro bledem jest P0643. ten kod oznacza "high voltage" dla czujnika pozycji pedalu gazu. to moze byc powodowane przez zwarcie do plusa w okablowaniu czujnika lub uszkodzenie samego czujnika. skoro zgaszenie silnika i chwila przerwy pomaga, to elektronika "resetuje" blad i wraca do normy, przynajmniej na chwile. to co mozesz zrobic, to sprawdzic, czy wszystkie polaczenia sa ok i czy nie ma gdzies przetartych kabli, ktore moga robic zwarcie. 🛠️ czesto takie problemy sa zwiazane z wilgocia albo korozja, wiec zerknij czy gdzies nie masz oznak rdzy albo mokrych miejsc. jesli masz jakies umiejetnosci w tym zakresie, mozesz sprobowac pomierzyc napiecie na czujniku i zobaczyc, czy nie wyskakuje poza norme. jak to nie pomoze, to pewnie najlepiej by bylo jednak odwiedzic dobrego mechanika albo elektryka. 😔 nie zawsze da sie wszystko zrobic samemu, a na drodze bezpieczenstwo jest najwazniejsze. trzymam kciuki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.11.2023 o 09:47, peter766 napisał:
 

hmm, wyglada na to, ze masz problem z sensorem sygnalu pedalu gazu lub z jego okablowaniem, skoro bledem jest P0643. ten kod oznacza "high voltage" dla czujnika pozycji pedalu gazu. to moze byc powodowane przez zwarcie do plusa w okablowaniu czujnika lub uszkodzenie samego czujnika. skoro zgaszenie silnika i chwila przerwy pomaga, to elektronika "resetuje" blad i wraca do normy, przynajmniej na chwile. to co mozesz zrobic, to sprawdzic, czy wszystkie polaczenia sa ok i czy nie ma gdzies przetartych kabli, ktore moga robic zwarcie. 🛠️ czesto takie problemy sa zwiazane z wilgocia albo korozja, wiec zerknij czy gdzies nie masz oznak rdzy albo mokrych miejsc. jesli masz jakies umiejetnosci w tym zakresie, mozesz sprobowac pomierzyc napiecie na czujniku i zobaczyc, czy nie wyskakuje poza norme. jak to nie pomoze, to pewnie najlepiej by bylo jednak odwiedzic dobrego mechanika albo elektryka. 😔 nie zawsze da sie wszystko zrobic samemu, a na drodze bezpieczenstwo jest najwazniejsze. trzymam kciuki

Dzięki kolego. Niestety - nie jestem mechanikiem ani elektrykiem, a o tego ostatniego naprawdę trudno w moich okolicach. Mam pracę, która pochłania sporo czasu i nerwów i dopiero jutro elektryk wykręci pedał gazu wraz z wtyczką żeby sprawdzić. Twój wpis jak i kolegi wyżej utwierdza mnie w przekonaniu że to na 99% będzie związane z pedałem gazu i oby tak było bo pogoda marna a sprawdzać wszystkie czujniki i okablowanie czujników 5V to robota dla cierpliwego Ps Najgorsze że potrafi przejechać 10-15km i wtedy gaz przestaje reagować(choć silnik chodzi) przy wciśniętym sprzęgle i redukcji na skrzyżowaniu z biegu 5 na 2 - to jest bardzo stresujące bo już jeden gość stwierdził że jak stanąłem na srodku skrzyżowania to pewnie jestem pijany.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie na śniadaniu jeden z moich mechaników stwierdził,że ostatnio miał starego J10 z tym problemem. Okazało się,że wtyczka się siadła, brud i małe uszkodzenie i wystąpił bład w sygnale. Robota na 30 min... zbieractwo moje rożnych wtyczek się przydaje czasami :)  Być może, że to samo się Tobie trafiło.... i będzie łatwa, tania i szybka naprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się Panowie. Elektryk dostał się do wtyczki pedału gazu, przeczyścił ją, popsikał specyfikiem do połączeń elektrycznych i problem ustąpił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...