Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Kamizelka i gaśnica


Gość po_co_mi_nick
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość po_co_mi_nick

Czy wiecie jak to jest z obowiązkiem posiadania kamizelki i gaśnicy w samochodzie?? Nigdzie nie umię nic znaleźć, pytałem się nawet gliniarza na ostatniej kontroli :oops: ale sam dokładnie nie wiedział i zaczął mi coś wmawiać że chcę go zagadać, żeby mandat był niższy :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gaśnice musisz mieć i to z ważnym przeglądem :] co do kamizelek to sam niewiem ale słyszałem że niesą obowiązkowe :/ ja przynajmniej nie mam i sie nie przejmuje :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja slyszalem ze kamizelka jest obowiazkowa dla posiadaczy LPG - ale od razu uprzedzam ze to tylko zaslyszane i nie sprawdzone!

 

Co do gasnicy to nie ma watpliwosci.

 

 

ps. dlaczego ten temat w dziale samochody/micra a nie porady?

Tamtez przenosze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w polsce nie ma obowiązku posiadania kamizelki przez kierowce auta osobowego ( narazie) :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamizelke trzeba miec za granica na autostradach. a w polsce w samochodach powyzej 3,5 tony czyli ciezarowki. do osobowego mozesz sobie kupic "dla jaj" lub zeby ci pulajda nie rozjechali jak bedziesz w nocy zmienial kolo. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gaśnice musisz mieć i to z ważnym przeglądem :] co do kamizelek to sam niewiem ale słyszałem że niesą obowiązkowe :/ ja przynajmniej nie mam i sie nie przejmuje :]

 

Nie ma przepisu na temat ważności przeglądu gaśnicy. Jest przepis, że gaśnię trzeba posiadać i nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gaśnice musisz mieć i to z ważnym przeglądem :]

 

To chyba nie do końca prawda. Oczywiście nie podważam, że gaśnica powinna być sprawna ale co do przeglądu nie musi być nalepki z terminem ważności i policji nic do tego :)

 

tutaj odpowiedź policji

cytuje:

 

Czy policjant może ukarać kierowcę za posiadanie na wyposażeniu pojazdu gaśnicy z przekroczonym terminem ważności określonym przez producenta?

 

 

 

 

Obowiązujące aktualnie przepisy nie dają podstaw prawnych do kontrolowania daty ważności gaśnicy znajdującej się na wyposażeniu pojazdu. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31.12.2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003 r. Nr 32, poz. 262) wymienia w par. 11ust.1 elementy obowiązkowego wyposażenia pojazdu: m.in. pojazd samochodowy wyposaża się: „pkt.14 w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla”. Zgodnie z treścią art. 66 ust.2 ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 – tekst jednolity) urządzenia i wyposażenie pojazdu, w szczególności zapewniające bezpieczeństwo ruchu i ochronę środowiska przed ujemnymi skutkami używania pojazdu, powinny być utrzymane w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie. Inny akt prawny, w którym uregulowana jest kwestia kontroli wyposażenia pojazdu w gaśnicę, to Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 7.09.1999 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów przy tym stosowanych (Dz. U. z 1999 r. Nr 81, poz. 917). Rozporządzenie to określa wykaz czynności kontrolnych oraz metody i kryteria oceny stanu technicznego pojazdu. Zgodnie z nim badanie gaśnicy samochodowej wykonywane jest poprzez oględziny, a podstawowym kryterium uznania stanu technicznego pojazdu za niezadowalający jest brak gaśnicy (pkt 1.2 załącznika nr 1 do rozporządzenia).

 

Jakkolwiek przepisy nie obligują kierujących do dokonywania okresowej kontroli sprawności gaśnicy znajdującej się na wyposażeniu pojazdu, to wydaje się, że zasadną jest okresowa konserwacja i sprawdzenie gaśnicy, aby w sytuacji, gdy zajdzie potrzeba jej użycia, zadziałała ona sprawnie i skutecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaśnica jest bezapelacyjnie wymagana w samochodzie i musi mieć homologacje. Sam robiłem ostatnio przegląd i nie miałem ważnej gaśnicy. Diagnostyk poszedł mi na ręke i mogłem podjechać kupić gaśnicę. Co do kamizelek ten sam gość mówił, że od 1maja tego roku miały być obowiązkowe w każdym pojeździe jednak sam nie dostał oficjalnych wytycznych. W tej kwestii warto by zapytać jakiegoś psa z drogówki. Kto jak kto, ale oni muszą być zorientowani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak powiedzieli koledzy gasnica jest obowiązkowa i miec najlepiej tą 2 kg, przynajmniej bedzie gwarancja, że uda się ugasić pożar w swoim lub innym samochodzie (odpukac w niemalowane) a co tyczy kamizelek to już obowiązują w wiekszości krajów europejskich, zresztą ja też kamizelkę odblaskową posiadam w moim nismo i to nie byle jaką lecz klubową , nie wielu taką posiada w klubie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Zdrowy rozsądek wydaje sie podpowiadać, że przydałoby się mieć sprawą gaśnice i tą kamizelkę odbalskową również (mimo że ta jest nieobowiązkowa). Zawsze w nocy może się przytrafić awaryjna zmiana koła w samochodzie przy trasie szybkiego ruchu. lepiej być widocznym, a koszt niewielki - 12 zeta. "Podbijanie" gasnicy też może mieć znaczenie, a drogo nie kosztuje - chociażby po to żeby miec pewność, że faktycznie w razie potrzeby zadziała.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...