Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Opony zimowe do Micry K12


Gość japa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Niektórzy zakładają na zimę trochę węższe, niż na lato, ze względu na przyczepność.

 

No ja w sumie też, bo w lecie mam 185, a na zimę zakładam standardowe 155. Tylko, że chodzi mi tu o sens zmiany i tak wąskiej opony 165...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sens polega na tym iż latem na suchej nawierzchni szersza opona ma lepszą przyczepność niż węższa, na mokrej nawierzchni liczy się "umiejętność" opony do odprowadzania wody a zimą na zaśnieżonej drodze liczy się nacisk na 1cm2 czyli w tym przypadku węższa opona powoduje zwiększenie tego nacisku i przyczepności.

 

A z opon zimowych polecam Fulda Kristal Montero 165/65/14. Mam takie w micrze i idzie przez każdy śnieg, lód etc. Rzeźba bieżnika i ilość lamel pozwalają na naprawdę łatwą jazdę czy to po śniegu czy wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi

Moimi faworytami są:

Fulda Kristal Montero, Firestone Winterhawk lu ContiWinter Contact TS780.

 

Możliwe że wybiorę właśnie Fulde, bo dużo opinii dobrych o niej słyszałem i cenowo jest to przystępnie (160 zł)

 

pozdr,

Japa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

155*13

 

Jakoś nie mogę doszukać się tu profilu opony.

 

Co do rozmiarów opony to można co nieco obliczyć z tych danych:

175/70 R 13 - rozmiar opony:

175 – nominalna szerokość opony w mm

70 – wskaźnik profilu, tzn. ile procent z szerokości opony stanowi wysokość jej boku. Przy braku tego oznaczenia np. 165 R 13 wskaźnik profilu wynosi około 82

R – kod konstrukcji wewnętrznej opony (R – opona radialna)

13 – nominalna średnica osadzenia w calach.

 

Generalnie powinno się stosować opony o zbliżonych rozmiarach do tych, na których samochód jeździł poprzednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

155*13

 

Jakoś nie mogę doszukać się tu profilu opony.

Taki zapis oznacza to samo co 155/80 R13, domyślną wielkością profilu jest (a w sumie było) 80. Teraz już chyba trudno spotkać takie oznaczenie

 

A co do sensu zakładania 80 zamiast 70 to IMHO nie ma po co, 70 to i tak już dość dużo gumy i powietrza do amortyzacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Gość niewiniatko22

Ja orginalnie mam felgi aluminiowe 15. Zalecane opony do tych felg to 175/65/15 i takie tez mam. Na zime mam Dunlopy, a teraz na lato kupilam Uniroyale- moze nie sa swietne, ale na takie nowe tylko bylo mnie stac.

Oczywiscie nadkola mam troche zjechane, ale przeciez wiemy "cos kosztem czegos " :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja orginalnie mam [...] 175/65/15

 

Oczywiscie nadkola mam troche zjechane, ale przeciez wiemy "cos kosztem czegos " :)

 

Zaraz... :?: Ale jeśli masz oryginalny rozmiar opon to jakim cudem masz zjechane nadkola? :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...