Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Wlasny pomiar przyspieszenia


Gość AdaSch
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się zastanawiam mając tyle danych z GT-tempes i znając dokładną masę auta , nie można jakoś obliczyć mocy auta ?? Rozpędzamy wtedy jakąś masę do jakiejś prędkości w jednostce czasu na jakimś odcinku drogi - kurcze nie wiem , ale może jakiś wzór na to zastosować ?? są przecież takie przenośne chamownie w których przetwarzane są te właśnie dane + obroty silnika . Ma ktoś jakiś pomysł ?? czy to jest możliwe ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zapinam III i ustawiam Tempes na liczenie od 10 Km/h i jade do odcinki - powinno być bardzo dużo danych bo to troche potrwa , a przełożenie z serwisówki biore - hmmmmm .... i co dalej ???????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pomierzyłem moją Maximę. Wg tego ustrojstwa mam:

0-100 km/h: 8,0 s

0-60 mph: 7,5 s

0-400 m: 15,5 s

 

Ale muszę popracować nad startami, bo w porównaniu do kolegi toli, to przy 30 km/h mam 0,6 s straty :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przejrzeniu watku, nasuwa mi sie pare stwierdzen:

 

1. GPS nie podaje danych w "real time" - obliczenia pozycji chwile trwaja, wiec mozna je dostac tylko "co jakis czas" - w typowej nawigacji co 1s - dane mozna odczytywac dowolnie czesto, jednak beda sie zmienialy tylko tak czesto, jak odbiornik da rade obliczyc pozycje, na pewno nie co np 0.01 s!!!!!

2. Dokladnosc pomiaru jest bardzo zalezna od widocznosci satelitow/nieba (parametr HDOP dla wtajemniczonych, mozna sprawdzic np. w przypadku przytoczonego PocketPC w programie takim jak VisualGPS)

3. Systemy poprawiajace dokladnosc odczytu (WAAS/EGNOS) w przypadku pomiaru przyspieszenia nie maja znaczenia (nie ma znaczenia ze start i meta sa 20m dalej niz na prawde, odleglosc miedzy nimi jest i tak taka sama)

4. Jako ze przyspieszenie samochodu jest pewna krzywa, ktora w dodatku jest dosyc przewidywalna, sadze, ze przytoczone przytoczone oprogramowanie odczytuje dane z gps tak czesto jak sie tylko da, na podstawie odczytow oblicza jak wyglada krzywa przyspieszenia i odczytuje z obliczonej krzywej wartosci przy badanych predkosciach (np 100 km/h) - juz nie z GPS!!!!!. Wbrew pozorom, jesli program jest dobrze napisany, mozna odczytac pozadane (obliczone) wartosci calkiem dokladnie :) (strzelam - na oko z dokladnoscia <5%)

5. Odbiorniki GPS, tak jak i cala inna elektronika, ciagle sie rozwijana - poprawianie czulosci (ilosc widocznych satelitow) oraz moc obliczeniowa procesora w odbiorniku (szybkosc obrobki odebranych danych). Rozne generacje odbiornikow (a nie anten, jak twierdza niektorzy "fachowcy" !!!) moga dawac rozne wyniki, co nalezy uwzglednic.

 

Reasumujac, pomiar przyspieszenia za pomoca GPS i _odpowiedniego_ oprogramowania moze byc ciekawa alternatywa do innych metod, zwlaszcza ze coraz wiecej osob ma dostep do tej techologii. Jako ze nie testowalem (jeszcze) dostepnego oprogramowania i nie znam wykorzystywanych w nim algorytmow, moge tylko przewidywac jak mozna to zrobic, zeby pomiar byl jak najdokladniejszy, jednak ciezko mi ocenic konkretne rozwiazanie, ale pozwala mi to na przedstawienie ogolnych zasady :)

 

Mam nadzieje, ze nie bylem zbyt "techniczy" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Nie ma takiego Symbiana , lepiej podaj model telefonu , UIQ3 to chyba palmtop i może być na mobilnym Windowsie

 

kolego jest taki symbian, dla smartfonow SE. UIQ3 ma miedzy innymi wbudowana obsluge wyswietlaczy dotykowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...