Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

KLIMA - cykliczna praca sprężarki - i jak sprawdzić klimę?


Gość konopnicki

Rekomendowane odpowiedzi

Gość konopnicki

Witam.

 

Ostatnio po wymianie skraplacza na nowy :-) - pojechałem napełnic instalację czynnikiem chłodzącym.

 

W warunkach warsztatowych sprawdzono klima chodzi.

 

Ale chciałbym ja sprawdzić po pewnym czasie jeżdzenia, czy nie wycieka czynnik.

Poniewaz jest zima to nie specjalnie wiem jak sprawdzić by sie załączyło mrożenie.

 

Wymysliłem że nagrzeję w środku auto, a potem przełącze na obieg wewnętrzny włączę klime i ustawię 18st C

 

Mrozi.

 

Ale zauważyłem że sprężarka załącza sie cyklicznie, kilka sekund pracy, kilka sekund przerwy..... CZY TO JEST PRAWIDŁOWO?

 

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Wszystko jak najbardziej prawidłowo spreżarka klimy chodzi cyklicznie. Czy dobrze działa sprawdź tak. Włącz obieg wewnętrzny najlepiej w deszczu i trzymaj bez klimy aż dobrze zaparuja szyby od środka. Następnie wyłacz obieg wew. i włącz klimę. Jak szybko osuszy szybki to sprawność jest dobra. U mnie takie osuszanie trwa ok 5-10 s na drugim biegu wentylatora, nawiew na szybę. Pozdrawiam. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chciałbym ja sprawdzić po pewnym czasie jeżdzenia, czy nie wycieka czynnik.

Poniewaz jest zima to nie specjalnie wiem jak sprawdzić by sie załączyło mrożenie.

Klima powinna załączać się zawsze po ustawieniu najniższej możliwej temperatury.

 

Wymysliłem że nagrzeję w środku auto, a potem przełącze na obieg wewnętrzny włączę klime i ustawię 18st C

 

Mrozi.

No to masz odpowiedź ;)

 

Ale zauważyłem że sprężarka załącza sie cyklicznie, kilka sekund pracy, kilka sekund przerwy..... CZY TO JEST PRAWIDŁOWO?

Powinna załączać się cyklicznie, choć nie wiem czy na tak krótkie okresy czasu.

Póki działa proponuję się nie martwić. To prawdopodobnie wynika z dość niskiej temperatury zewnętrznej. Poczekaj do wiosny i wtedy przetestujesz w prełnym zakresie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest ok.Klima włącza i wyłącza się pod wpływem termostatu w wymienniku ciepła.Jak wymiennik jest już bardzo zimny sprężarka się wyłącza, jak temp wzrośnie - włącza się i tak w kółko- zdecydowanie dłuższe cykle są w lecie gdy temperatura zewnętrzna jest wyższa.Z tego samego powodu klima nie włącza się przy barzo niskich temperaturach.Najłatwiej sprawdzić klimę w ten sposób: włączyć - otworzyć maskę i dotknąć przewodów klimy idących do środka.Przyczyną bardzo, bardzo krótkich cykli może być zapchany przewód( sprężarka pompuje - buduje ciśnienie ale mała przepustowość ogranicza przepływ).Wtedy czujnik ciśnieniowy wyłącza sprężarkę- ciśnienie spada -włącza- ale wtedy wydajność klimy jest żadna i jak pomacamy aluminiowy przewód powrotny to nie będzie on zimny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyną bardzo, bardzo krótkich cykli może być zapchany przewód

 

Który przewód i czym się mógł zapchać? Przecież to układ ciśnieniowy zamknięty.

Właśnie u mnie klima pracuje teraz takimi 10 sekundowymi skokami co przy próbie odparowania szyb nie daje prawie wcale rezultatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mógł się zapchać filtr, zawiesić zawór w wymienniku, albo wpaść jakiś syf przy montażu.A czy przewody pod maską są zimne?.Najlepiej udać się do fachowca, tóry zbada na jakich ciśnieniach pracuje układ- podłączy się do zaworów i na zegarach będzie widać vzy wszystko jest cacy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz ją trochę oszukać kima zbiera informację o temperaturze zewnętrznej z czujnika umieszczonego przed hłodnicą na poprzeczce która idie do zderzaka, taki brązowy prostokąt. wystarczy go podgrzać wcześniej nadrzać wnętrze samaochodu (aby oszukać drugi czujnik od klimatroniku) i włączyć na 18 C. Klima pochodi chwilę aż nie zchłodzi wnętrza (a ułatwia jej to temp zew). sprawdz przewód idący od sprężarki ten grubszy czy jest zimny i czekaj do lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...