Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

Ubezpieczenia online


Ziutek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z uwagi na pojawiające się przypadki zatrzymania pojazdu załaczam kilka wycinków prasowych:

 

Ubezpieczenia » OC przez internet lub telefon

Trzeba mieć polisę

Zawierasz umowę komunikacyj¬nego ubezpieczenia OC przez telefon? Uważaj! Jeśli nie będziesz po¬siadać przy sobie podstemplowanej polisy, a jedynie wydruk komputerowy, policja może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu.

Problem pojawia się wtedy, gdy z zawarciem umowy czekamy do ostatniej chwili. Na przykład po wypełnieniu przez nas wniosku na stronie internetowej, firma przesyła pocztą wypełnioną polisę, a to może trochę potrwać. I, jeśli nasze stare ubezpieczenie już wygasło, a nie posiadamy jeszcze dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy, lepiej nie poruszać się pojazdem. Bo, choć przepisy mówią, że ubezpieczenie obowiązuje już następnego dnia po zawarciu umowy, to wydruk z komputera, nie jest uznawany przez policję.

- Jeżeli kierowca nie posiada polisy, zatrzymujemy dowód rejestracyjny - mówi Andrzej Baranowski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. - Wydruk z komputera, nie opatrzony żadną pieczęcią ani podpisem, nie jest dla nas wiarygodnym dokumentem.

Jak podkreśla, obowiązkowe ubezpieczenie OC nie jest żadną niespodzianką, trzeba pomyśleć o tym wcześniej. Wówczas uniknie się kłopotliwych sytuacji.

Gazeta Wspólczesna

 

Ubezpieczenia komunikacyjne zawierane przez telefon czy internet są coraz popularniejsze. Okazuje się jednak, że mogą z nimi być problemy - dopóki bowiem kierowca nie dostanie potwierdzenia zawarcia takiej umowy na papierze, nie może wyjeżdżania drogę. Policja kwestionuje wydruki opłacenia polisy z internetu. Skargi w tej sprawie trafiły do rzecznik ubezpieczonych.

- Otrzymaliśmy wyraźnie wytyczne z Komendy Głównej, które mówią, że ubezpieczenie pojazdu wtedy jest ważne, gdy kierowca okaże dowód opłacenia składki zawierający nie tylko dane samochodu, ale i podpis przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej - wyjaśnia podinspektor Grzegorz Tabinowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Dodaje, że opinia z Komendy Głównej obowiązuje wszystkich policjantów. Nie może byćwięc tak - jak sugerują niektóre media - że w jednym zakątku kraju policjanci honorują poświadczenie wykupu polisy wydrukowane z internetu, a w innym nie.

Komisarz Marcin Szyndler z Komendy Głównej Policji w Warszawie potwierdza, że wspomniane wyjaśnienia dotyczące polis kupowanych przez internet czy telefon „poszły w teren". - Mieliśmy w tej sprawie sporo pytań, dlatego zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów z prośbą o interpretację - mówi. - Otrzymali¬śmy wyraźną wskazówkę, by uzna-waćza ważne tylko te dokumenty potwierdzające ubezpieczenie, które zostały wystawione i potwierdzone przez ubezpieczyciela.

Policjanci dodają, że takie stanowisko resortu finansów wydaje się zrozumiałe, bo trudno uznać za ważny dokument zwykły wydruk komputera wy, który przecież przy obecnych możliwościach technicznych może stworzyćkażdy.

- Przepisy w tym zakresie są jasne i nie powinny budzićniczyich wątpliwości - mówi Jakub Lutyk z Ministerstwa Finansów. - Prawo o ruchu drogowym, na podstawie którego w naszym resorcie tworzono rozporządzenie, mówi, że kierowca, który porusza się po drodze publicznej, musi posiadać- i to przy sobie, a nie na przykład w domowym komputerze - dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia lub opłacenia składki ubezpieczeniowej. Zgodnie z roz¬porządzeniem ministra finansów, dokument taki musi zostać wyda-wany przez ubezpieczyciela oraz zawieraćinformacje dotyczące samochodu pozwalające na jego jed¬noznaczną identyfikację. Natomiast z innych przepisów - tym razem kodeksu cywilnego - wynika, że umowa ubezpieczenia, jak każda inna, musi mieć formę pisemną. Stąd też wymóg umieszczenia podpisu na dokumencie poświadczającym zawarcie umowy ubezpieczenia OC.

 

Wniosek - zawsze występować o polisę przed upływem terminu ważności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok a ja mam takie pytanie - czy oprócz polisy trzeba wozić ze sobą dowód wpłaty?

Chodzi o sytuację gdy mam dokument zawarcia ubezpieczenia ale składkę wpłacam przelewem przez internet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok a ja mam takie pytanie - czy oprócz polisy trzeba wozić ze sobą dowód wpłaty?

Ja wożę tylko polisę - na niej agent napisał w rubryce Składkę zainkasowałem :

Wpisana kwota i nad nią PRZELEW.

Nie byłem jeszcze kontrolowany przez niebieskich.

Nie wiem też czy się bać :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby uniknąć nieporozumień Ustawa z 22 maja mówi:

Art. 39. 1. Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy i zapłacenia składki ubezpieczeniowej lub jej pierwszej raty, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

2. Jeżeli w umowie ubezpieczenia zakład ubezpieczeń wskazał późniejszy termin płatności składki lub jej pierwszej raty, odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy.

3. Termin rozpoczęcia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń inny niż określony w ust. 1 i 2 można określić w umowie ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wtedy, gdy umowę zawiera się:

1)na okres krótszy niż 12 miesięcy w przypadkach określonych w art. 27 ust. 1;

2)przed zarejestrowaniem pojazdu mechanicznego, o którym mowa art. 2 pkt 10 lit. a, oraz pojazdu historycznego;

3)na okres kolejnych 12 miesięcy przed rozpoczęciem tego okresu.

 

Dowodem wpłaty jest podpis pośrednika, że przyjął składkę na polisie lub na dowodzie wpłaty albo wydruk przelewu (dokument elektroniczny nie wymagający podpisu).

Bez tego polisy traktowane mogą być jako nieopłacone.

Z tym, że odpowiedzialność ZU z tytułu OC trwa od momentu podpisania umowy i pomimo nieopłacenia II raty składki.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość kuba2222

Ciekawe ze polska policja akceptuje wydruk komputerowy polisy ubezpieczycieli zagranicznych. W UK nie ma podbijanych i podpisywanych polis, a jednak w trakcie kontroli tydzien temu nie mialem zadnych klopotow.

 

A to juz tekst ze strony LINK 4:

 

Sprostowanie informacji mediowych - dokumenty przesyłane drogą elektroniczną są ważne

 

 

W nawiązaniu do informacji pojawiających się w mediach, a związanych z rzekomą nieważnością potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia przesłanego drogą elektroniczną lub faksem, Link4 TU SA wyjaśnia, co następuje.

 

W myśl obowiązujących przepisów takie potwierdzenie jest ważne zgodnie z przytoczonymi poniżej przepisami. Minister Finansów w Rozporządzeniu z dnia 3 grudnia 2003 r. w sprawie rodzaju i zakresu dokumentu potwierdzającego spełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego (Dz. U. z 2003 r., Nr 211, poz. 2064) zarządza, co następuje:

 

§ 1. 1. Potwierdzeniem spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego jest dokument ubezpieczenia wydany przez zakład ubezpieczeń.

2. Dokumentem, o którym mowa w ust. 1, może być polisa ubezpieczeniowa, legitymacja ubezpieczeniowa, zaświadczenie tymczasowe, dowód potwierdzający opłacenie składki ubezpieczeniowej lub inny dokument ubezpieczenia potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego.

 

§ 2. 1. W odniesieniu do ubezpieczenia obowiązkowego, o którym mowa w art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, zwanej dalej "ustawą", dokument ubezpieczenia określa:

 

1. rodzaj ubezpieczenia;

2. strony umowy ubezpieczenia;

3. przedmiot umowy ubezpieczenia;

4. oznaczenie serii oraz numeru dokumentu ubezpieczenia;

5. markę i typ pojazdu mechanicznego, którego umowa ubezpieczenia dotyczy;

6. numer rejestracyjny pojazdu mechanicznego, którego umowa ubezpieczenia dotyczy;

7. numer nadwozia (podwozia) pojazdu mechanicznego, którego umowa ubezpieczenia dotyczy;

8. okres, na jaki umowa ubezpieczenia została zawarta;

9. sumę gwarancyjną ubezpieczenia;

10. wysokość składki ubezpieczeniowej.

 

Jak widać z powyższego, każdy dokument wystawiony przez ubezpieczyciela (także ten wydrukowany po przesłaniu drogą elektroniczną lub faksem) potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC dla konkretnego samochodu JEST WAŻNY, o ile na jego podstawie można stwierdzić, dla kogo i dla jakiego samochodu oraz który ubezpieczyciel wystawił polisę. Mówiąc innymi słowami, Rozporządzenie Ministra Finansów nie pozostawia wątpliwości co do tego, że TO TREŚĆ DOKUMENTU UBEZPIECZENIOWEGO DECYDUJE O JEGO WAŻNOŚCI I TYM SAMYM SKUTECZNIE POTWIERDZA FAKT ZAWARCIA UMOWY UBEZPIECZENIA OC.

 

Pragniemy również przypomnieć, iż nasi Klienci w razie problemów na drodze mogą do nas zadzwonić z dowolnego miejsca w kraju, 24 godziny na dobę, wybierając numer (22) 444 44 44 i uzyskać niezbędne w konkretnej sytuacji pomoc i informację.

 

Z poważaniem,

 

Zarząd Link4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzisiejsza informacja opublikowana w Rzeczpospolitej:

 

Ministerstwo Finansów odpowiedziało na prośbę Policji o wytyczne, jak funkcjonariusze mają traktować potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC przez internet, wydrukowane z komputera.

 

Zdaniem Ministerstwa, takie wydruki mogą być honorowane tylko wtedy, gdy mają pieczątkę i podpis pracownika firmy ubezpieczeniowej.

 

Za:

 

Rzeczpospolita, nr 75 (2007-03-29), str. C3, mrz, Kłopotliwa polisa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jestem ubezpieczony w Link4 i na poczatku wozilem ze soba wydruk potwierdzenia zawarcia umowy - pani z Link4 na moje pytanie wyraznie powiedziala, ze to wystarczy, chociaz ja mysle, ze moglbym miec problemy w razie kontroli. Faktycznie cos takiego moze sobie kazdy wydrukowac. Po paru dniach przyslano mi "Certyfikat polisy OC" w formie takiej ksiazeczki skladanej na pół, gdzie sa wpisane komputerowo dane pojazdu, okres ubezpieczenia itp. ale nie ma informacji czy i w jakiej wysokosci zaplacilem skladke. Oczywiscie placilem przelewem na razie 1 rate. Zastanawiam sie, czy w razie kontroli policja moglaby zakwestionowac moja polise jako nieoplacona. Moze ktos ma na ten temat informacje, prosze o wypowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
Gość Mario1977

Certyfikat wydany przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe w zupełności wystarczy podczas kontroli nawet bez dowodu wpłaty (jeśli składkę płacimy w ratach to nawet jak o którejś zapomnimy ubezpieczenie nadal obowiązuje). Tak samo wydruk komputerowy polisy wystarcza, był nawet wyrok w takiej sprawie ale nie pamiętam teraz szczegółów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Certyfikat wydany przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe w zupełności wystarczy podczas kontroli nawet bez dowodu wpłaty (jeśli składkę płacimy w ratach to nawet jak o którejś zapomnimy ubezpieczenie nadal obowiązuje). Tak samo wydruk komputerowy polisy wystarcza, był nawet wyrok w takiej sprawie ale nie pamiętam teraz szczegółów.

 

dokładnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hymm skoro mamy wydruk polisy i jej numer, chociaż nie jestem pewien czy spisując we dwójkę bez Policji jak by mi ktoś wyciągnął taką Polisę drukowaną czy bym mu zaufał. Chociaż wtedy spisujemy blachy i dowód więc jakoś by się doszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...