Skocz do zawartości
Części Nissana - iParts.pl

13" czy 14"?


Gość przecin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć - proszę o radę w sprawie optymalnego rozmiaru opon letnich. Zastanawiam się nad kupnem i nie wiem czy zmieniać na 13'' (są znacznie tańsze) czy zostać przy 14''? Jakie rozmiary proponujecie? Obecnie mma 155/70 R14, ale w instrukcji radzą 165/60. jakiś nietypowy rozmiar coś mi sie zdaje... Z górki DZIĘKI!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad kupnem i nie wiem czy zmieniać na 13'' (są znacznie tańsze) czy zostać przy 14''?

 

na 14" mysle ze sie ladniej bedzie prezentowac i wez takie jak zalecaja ...ew moznaby sie nawet zastanowic nad 175 tylko musialbys zobaczyc jaki profil wtedy dac....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość maciulek

Jeżeli nie zakładasz alusków lepiej załóż 13" wyjdzie taniej na felach i oponach no i pewnie mniej spali bo wiadomo że większe koła muszą mieć szerszą oponę... Czy będzie się ładniej prezentował? Pewnie tak ale czy to warte tyle pieniędzy jeżeli nie będziesz zakładał alusa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość johny_fellow
Cześć - proszę o radę w sprawie optymalnego rozmiaru opon letnich. Zastanawiam się nad kupnem i nie wiem czy zmieniać na 13'' (są znacznie tańsze) czy zostać przy 14''?

 

Czegoś tu nie kumam, chcesz zmieniać same opony? Bo 13" opony nie wejdą na 14" felgę, którą masz w standardzie.

 

Obecnie mma 155/70 R14, ale w instrukcji radzą 165/60. jakiś nietypowy rozmiar coś mi sie zdaje...

 

Te 165/60 to rozmiar fabryczny i faktycznie jest dość nietypowy.

 

przecin kup sobie jakieś fajne aluski 14" a fele stalowe zostaw na zimę. Ja tak zrobiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam w chili obecnej kombinacje:

felga 15" / 6" + opony 15" / 165 / 65

przy zakrętach nic nie obciera na wybojach nic nie obciera, w kombinacji z 1 pasazerem na kanapie (ok 100kg) nic nie obciera .. nie wiem jeszce jak z dwoma pasarzerami

ps mam seryjne sręzynki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna jeszce stalówke ładnie pociągnac z pędzla:P hhee;] jak niemasz felg 13 , chyba ze masz to kupuj opony 13 , tak bedzie taniej;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to sobie panowie pogadali ;) Nie mam jeszcze felg 13'' ale planuję mieć. Ponieważ nie znam sie na tym zupełnie, to się zastanawiam czy felgi są uniwersalne i np na R13 wejdą każde opony o rozmiarze 13?czy przy kupnie trzeba sprawdzić jeszcze szerokość felgi itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fega dzili si ena srednice i szerokosc (w calach) plus rozstaw srub. ja mam 15' / 6' czyli szerokosc miedzy rantami felgo to 165 cm i takiej terz szerkosci mam opone jak das zopone 155 to bedzie hu... wygladalo. zawsze szerokosc opony takajak felga albo szersza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość johny_fellow
szerokosc miedzy rantami felgo to 165 cm

 

Znaczy się ADEX chcaiłeś napisać mm bo spora musiałaby być ta fela żeby być tak szeroką ;):P

 

przecin a po jaką cholerę chcesz wstawiać mniejszą felgę? Po to żeby na komplecie opon zaoszczędzić 10zł?

Nie musisz kupować rozmiaru akurat 165/60, mozesz wstawić 165/65, które są łatwiej dostępne i tańsze od 165/60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszczędność bedzę większa bo ponad 100zł na komplecie, nawet jeśli miałbym kupić 165/65 które są tańsze od polecanych przez producenta. No i słychu mnie dochodzą, że na 13'' ponoć mniej pali...ale to już może wy się wypowidzcie... . Ja póki co zbieram opinie -zakupy przede mną! czołem!

 

ps. jak kupie 165/65 na te fele co mam ( a siedzą na nich 155/70) to bedzię pasować?thanx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecin mała poprawka

moja micra pali tyle samo na 15 co na 13 a kapeć mam szerszy o 1 cm tylko

i wiesz jakiz tego morał ?? ze na kazde 100 km przejechane na liczniku w rzeczywistosci przejezdzam 108 km.. wiec tu oszczedzasz na wiekszym koale a nie mniejszym. a nieoszczedzasz wstawiajac szarszy kapec ktory bardziej sie klei nawierzchnizwiekszajac spalanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Schumi03
Oszczędność bedzę większa bo ponad 100zł na komplecie, nawet jeśli miałbym kupić 165/65 które są tańsze od polecanych przez producenta. No i słychu mnie dochodzą, że na 13'' ponoć mniej pali...ale to już może wy się wypowidzcie... . Ja póki co zbieram opinie -zakupy przede mną! czołem!

 

ps. jak kupie 165/65 na te fele co mam ( a siedzą na nich 155/70) to bedzię pasować?thanx

 

Na moich seryjnych stalówkach w lecie siedzą 175/60/13, a w zimie 155/70/13, więc sądze, że nie będzie problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To jaki w koncu ten optymalny romziar wybrac na felge 14'' do Micry. Moze jaies konkretne kombinacje dacie ( Felga + opona). Na wakacje zakladam alusy bo te opony juz niestety nadaja sie do kosza :/...Na zimówkach było oki...a teraz strasznie coś buczy z przodu..podejrzewam ze opona..nie wiem zamienic [rzod z tylem zeby przestalo czy co... ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość johny_fellow

Pawcior jak masz felgę 14" to optymalny rozmiar opony podawany przez fabrykę to 165/60/14. Możesz też wrzucić 175/60/14 bo widzę, że masz 1.3 to Twoja maszyna spokojnie da radę na takich laczkach bez zamulania się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć - proszę o radę w sprawie optymalnego rozmiaru opon letnich. Zastanawiam się nad kupnem i nie wiem czy zmieniać na 13'' (są znacznie tańsze) czy zostać przy 14''? Jakie rozmiary proponujecie? Obecnie mma 155/70 R14, ale w instrukcji radzą 165/60. jakiś nietypowy rozmiar coś mi sie zdaje... Z górki DZIĘKI!
Zamiast 165/60/R14 załóż 165/65/R14, są nieco większe (ok 3%) dlatego nie są zalecane jako zamiennik, ale w codziennej eksploatacja różnica niezauważalna, wiem bo mam. 165/65/R14 są znacznie tańsze i jest większy wybór.

 

Co do felgi, to pod opony o szerokościach 155-165 najlepsze są o szerokości 5cali.

 

A zużycie paliwa to zależy głównie od szerokości (opór toczenia) a nie wysokości profilu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość johny_fellow
A zużycie paliwa to zależy głównie od szerokości (opór toczenia) a nie wysokości profilu

 

A wiesz, że profil również wpływa na szerokość opony?

Jeżeli nie to już wiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profil opony to procentowy udział szerokości w wysokości opony

z tym sie zgodze!

 

A wiesz, że profil również wpływa na szerokość opony?

 

ale jezeli masz opone np.: 155 to przy profilu 60, czy przy 70 to to nadal bedzie 155 na szerokosc ... no nie? roznica bedzie tylko na wysokosc opony :P czyli ... profil nie moze wplywac na szerokosc kapcia ... takie moje skromne zdanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...